Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: V Omerta: City of Gangsters budujete mafiánské impérium

aktualizováno 
Strategie Omerta: City of Gangsters potěší stylizací a ukotvením ve dvacátých letech minulého století. Budování zločineckého impéria však není taková zábava, jaká mohla být, kdyby autoři na hře více zapracovali.
50

Omerta: City of Gangsters

Platforma: PC
Výrobce: Kalypso

  • Některé tahové sekvence
  • Retro nádech
  • Pár povedených písniček
  • Povrchní budovatelská část
  • Jednotvárnost
  • Nepřehlednost

Průměrná strategie s několika nedotaženostmi, která osloví jen díky zasazení do mafiánského světa dvacátých let minulého století.

Herní karta

Omerta: City of Gangsters

Nebudeme chodit okolo horké kaše, Omerta: City of Gangsters je bez ohledu na líbivý námět zklamáním. Hra je v mnoha ohledech nedotažená a nenabízí potřebnou strategickou hloubku. Hra vyšla na PC (zkuste demoverzi) a Xbox 360.

Příběh začíná volbou hlavního hrdiny, u kterého odpověďmi na pár otázek určíte, zda to bude spíše mafián, který spoléhá na vyjednávání, nebo "mlátička" se zálibou v lámání kostí.

Poté, co si vyberete, jak bude váš zločinecký boss vypadat a jaké bude mít základní vlastnosti, začnete pomalu budovat své mafiánské impérium ve Spojených státech amerických.

Začínáme od píky

Město Atlantic City, vaše herní plocha, je rozděleno do čtvrtí a mise probíhají právě v nich. Na počátku úrovní máte k dispozici trochu peněz, pár bodů zájmu a členy svého gangu. Nejdříve jste jen vy, ale postupem času se váš tým rozšíří.

Omerta: City of Gangsters

Omerta: City of Gangsters

Omerta: City of Gangsters

Omerta: City of Gangsters

Zástupci podsvětí s vámi nezůstávají jen z dobrého srdce, ale vyžadují samozřejmě plat. A jelikož je na výběr z poměrně slušné řádky zločinců s různými vlastnostmi a mzdovými požadavky, tak klidně můžete strávit nějaký čas studiem jejich pozitiv a sestavit si tým, který dokonale vyhovuje vašim potřebám. Respektive takový byl záměr. Faktem ovšem je, že přestože se "papírově" jednotlivé postavy liší, jejich různé atributy nemají na hraní výrazný dopad.

Světová kritika

Omerta: City of Gangsters

PC Gamer - 78 / 100
Game Informer - 6 / 10
IGN - 5,2 / 10
Game Spot - 4 / 10

Většina dění probíhá v reálném čase, kdy dohlížíte na svou čtvrť, rozšiřujete pole působnosti a zadáváte úkoly podřízeným.

Jako správný kmotr provádíte aktivity, jako je pašování alkoholu a zbraní, uplácení úředníků, policistů i celebrit, praní špinavých peněz nebo provozování různých podniků od boxerské arény až po pizzerie.

Těžko říct, nakolik to odpovídá dobové realitě, ale hra se stejně nebere úplně vážně. Není to dokumentární sonda do aktivit podsvětí.

Omerta: City of Gangsters

Omerta: City of Gangsters

Omerta: City of Gangsters

Omerta: City of Gangsters

Jednotlivé městské čtvrti jsou nejen malé, ale i velmi podobné. Ani příběhové úkoly nepatří k nejoriginálnějším. Za moment se ocitnete v kolotoči misí ve stylu: založ určitý podnik, získej určenou částku špinavých/čistých peněz, zjisti od informátorů, kde se skrývá hledaná osoba a podobně.

Co je to Omerta?

Je to jakýsi kodex, který dodržují mafiáni. Především se zavazují k tomu, že neprozradí důležité informace osobám mimo jejich organizaci, nebudou spolupracovat s bezpečnostními složkami a nebudou zasahovat do akcí svých spojenců. Omerta (nebo také Omertá) je záležitostí především italské mafie.

Problematice se hlouběji věnoval spisovatel Mario Puzo ve své trilogii Kmotr, Sicilián a Omerta.

A radost nám neudělalo ani to, že se po dokončení úrovně přesouváte do nové části, kde začínáte zase od začátku. O čtvrti, ve kterých jste strávili spoustu času a vybudovali si tam slušné zázemí, už se nestaráte a nemáte na ně žádný vliv.

Bez peněz do mafie nelez

Mezi jednotlivými hlavními úkoly máte dost času na rozšiřování svého pole působnosti a hledaní dalších míst, která budou generovat zisky. Bez peněz to prostě nejde. Je na vás, abyste si zajistili jejich dostatečný přísun.

Kromě zakládání podniků jsou k dispozici i další činnosti, například lze dalším osobám prodávat plody své práce (zbraně/alkohol). To samo o sobě není kdovíjak zábavné. Zkrátka otevřete menu speciálních úkolů, najdete si člověka, který něco požaduje, a je to. Ale přijde to vhod ve chvíli, kdy nutně potřebujete finance.

Do úzkých byste se však neměli dostat často, protože vaše podniky nevyžadují údržbu ani žádnou následnou péči. Tedy vyjma toho, že jsou k dispozici nepovinná vylepšení, která mírně ovlivní jejich statistiku.

Mezi podniky neexistuje žádné propojení. Nejste nuceni přemýšlet nad tím, zda založení určitého typu obchodu nebude mít vliv na jiné, které už provozujete. Máte volné ruce a klidně si založte šest pivovarů v jedné čtvrti, aniž by to mělo jakýkoliv negativní dopad na příjmy.

Omerta: City of Gangsters

Omerta: City of Gangsters

Omerta: City of Gangsters

Omerta: City of Gangsters

Body zájmu najdete na nepřehledné minimapě v levém rohu obrazovky. Je příliš malá, a pokud se na ní objeví více ikon označujících důležitá místa, která jsou blíže u sebe, je to problém. Ikony nejsou zpracovány příliš dobře a není úplně zřejmé, co reprezentují. Nakonec jsme se na mapku vykašlali a důležité lokace hledali tak, že jsme rychle projeli celou čtvrť, což bylo obvykle rychlejší, než pátrat na minimapě.

Boje na tahy

Druhá složka hry probíhá na tahy. Obvykle máte volbu, zda se chcete přímo zúčastnit nebo to necháte na umělé inteligenci, která bude "hrát" za vás. Sestavíte si tým, dočkáte se procentuálního vyjádření pravděpodobnosti úspěchu a následně oznámení, jak to dopadlo. Ale popravdě, příliš na uváděný odhad nespoléhejte. Mnohokrát se nám stalo, že mise s šancí na vítězství ve výši 20 - 30 procent dopadly v náš prospěch a pár těch, které se zdály být téměř jisté, nevyšlo.

Tahové sekvence nejsou vysloveně špatné, ale například se strategií XCOM: Enemy Unknown (číst recenzi) je nelze srovnávat. Respektive lze, ale nedopadlo by to pro Omertu příliš dobře.

Vaše postavy vybavujete podle libosti, tedy buďto střelnými nebo zbraněmi na blízko. Je vhodné nesázet jen na jeden typ. Například basebalová pálka vypadá nepoužitelně, když všichni ostatní mají revolvery. Pokud se vám ovšem podaří dostat blízko k protivníkovi, umí nadělat pořádnou paseku.

Omerta: City of Gangsters

Omerta: City of Gangsters

Postavy se mohou krýt a každá má speciální schopnosti, což je celkem slušná zábava. Umělá inteligence nepřátel se přesto někdy chová nelogicky a nepřehlednost většiny úrovní, která stěžuje orientaci, také zážitku zrovna nepomáhá. Akční pasáže jsou nicméně mnohem zábavnější než akční část.

Technická stránka neboduje

Ani grafika a hudba nepatří k silným stránkám projektu. Čtvrti jsou si velmi podobné a tahové sekvence také nevypadají nikterak úžasně. S detaily si grafici moc nevyhráli. Jediné, co je povedené, jsou příběhové animace, tvořené stylovými statickými obrázky.

Fotogalerie

Hudba není špatná, má sympatický retro nádech. Zanedlouho se ovšem motivy začnou nepříjemně opakovat, stejně jako hlášky členů gangu, kteří jich mají jen pár a když je uslyšíte potřicáté, máte toho plné zuby.

Poslední nadějí je hra pro více hráčů. Většina problémů ze hry pro jednoho člověka se projevuje i v multiplayeru. Sice se více soustředí na akční tahové pasáže, ale nabízí omezený počet módů i map.

Zaujme jen tematika gangsterů počátku minulého století. Jinak nemá Omerta: City of Gangsters nic, čím by mohla více zapůsobit. Je tu náznak několika dobrých nápadů, ale žádný z nich není pořádně dotažen do konce. Škoda, potenciál tu byl, vždyť hru vytvořili autoři povedeného titulu Tropico 4.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

50 %

Čtenáři

54 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 154 čtenářůNejčtenější

Syrian Warfare
Strategie Syrian Warfare ve zkratce: Kontroverzní téma a krutá obtížnost

Tvůrci hry Syrian Warfare se žánr strategií rozhodli pojmout nezvyklým způsobem. A to hned na několika rovinách. Netěžíte v ní suroviny a nestavíte základnu,...  celý článek

PlayStation 4 Pro - 4K - Rise of the Tomb Raider
Media Player v PlayStation 4 Pro nově zvládne videa ve 4K

Aktualizace aplikace Media Player v PlayStation 4 Pro přidává podporu 4K. Pozor, neznamená to, že konzole nyní přehraje 4K Blu-raye, tuto funkci nelze přidat...  celý článek

Film Tomb Raider
Alicia Vikanderová jako nezkušená Lara v chystaném filmu. Podívejte se

Povedený restart známé herní série Tomb Raider z roku 2013 ukázal Laru jako křehkou, nezkušenou dívku. Zároveň se stal předlohou i pro restart filmové série.   celý článek

Prince of Persia
Jak vznikal legendární Prince of Persia: čtyři roky bez výplaty

Z dnešního pohledu už nemusí být zřejmé, že animace v Prince of Persia v roce 1989 představovaly grafickou špičku. Celý Prince of Persia byl progresivní hrou,...  celý článek

Mass Effect: Andromeda
Krabici s ME: Andromedou si v Británii na PC koupil jen zlomek hráčů

Sci-fi Mass Effect: Andromeda je v Británii nejprodávanější krabicovou hrou uplynulého týdne. PC verzi si však z obchodu odneslo jen minimum hráčů.   celý článek

Další z rubriky

Pokémon Sun / Moon
RECENZE: Pokémon Sun & Moon je ideální startovní hra pro nové hráče

Možná vás letos na čas okouzlila mobilní hra Pokémon Go. Pokud si ovšem chcete zahrát regulérní plnohodnotný díl a s předchozími hrami nemáte žádné zkušenosti,...  celý článek

Lego Worlds
Vysněnou virtuální hračku kazí bugy a špatné ovládání. Recenze Lego Worlds

Lego Worlds, vysněná virtuální hračka pro všechny milovníky slavných kostiček, se po dvou letech „válení“ v nedokončené verzi na Steamu konečně dostává na naše...  celý článek

Vikings: Wolves of Midgard
RECENZE: Vikings: Wolves of Midgard je poctivá slovenská diablovka

Akční hra na hrdiny ze staré školy s vikinskou tematikou? To zní jako splněný sen. I když výsledek úplně snový není.   celý článek

Palačinky z ovesných vloček
Palačinky z ovesných vloček

Sladká a zdravá rychlovka. :)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.