Age of Conan

Age of Conan

Online Světy: Staňte se nesmrtelným, zachraňte lidskost!

  • 61
Tabula Rasa vám umožní poslat do vesmíru vlastní DNA, EverQuest opět roste a další zprávy ze světa MMORPG

Vesmírné bitvy, lidstvo bojující o přežití s vesmírnými vetřelci a jejich pokročilými technologiemi. To je běžná realita sci-fi online hry Tabula Rasa, za kterou stojí slavný Richard Garriot, otec herní série Ultima, včetně její online odnože. Skutečnost je trochu jiná. Lidstvo zatím neúspěšně bojuje s fenoménem globálního oteplování (je otázka, jestli s ním má smysl bojovat, doby ledové a meziledové se střídaly i bez spalovacích motorů). I to si „Lord British“ uvědomuje, a tak se rozhodl spojit marketing „své“ hry Tabula Rasa s bojem za trvale udržitelný rozvoj.

Tabula RasaHonosná myšlenka staví na vesmírném výletu pana Garriota na mezinárodní vesmírnou stanici ISS. V rámci svého výletu hodlá Lord British poslat do vesmíru kapsli s digitalizovanou DNA významných osobností současného světa. K této cenné DNA přidá genetické informace 8 vylosovaných hráčů Tabula Rasa plus jednu další – její majitel vzejde z dobročinné aukce na serveru Ebay. Peníze z aukce dostane nezisková organizace Planet Make-Over, která se prostřednictvím umělců snaží upozornit na změny klimatu.

Lákavá možnost nechat poslat do vesmíru svoji DNA je bohužel vyhrazena obyvatelům USA, ale i tak můžete ve vesmíru zanechat svojí stopu i vy. Stačí, když se zapojíte do operace Nesmrtelnost na serveru www.operationimmortality.com a zúčastníte se anket, ve kterých společnost NCsoft, provozovatel hry Tabula Rasa, hledá největší úspěchy lidstva. Aktuálně můžete napsat svůj názor na to, jaké nejhodnotnější umělecké dílo kdy lidstvo vytvořilo.

Již uzavřené ankety rozhodly o tom, že nejlepším filmem všech dob jsou Star Wars, nejlepší písní Stairway to Heaven a nejlepší knihou Bible. Na odpověď ještě čekají odpovědi na otázky: Jaká technologie znamenala pro lidstvo největší přelom, Jaký pokrok v medicíně je pro lidstvo nejpřínosnější, a nakonec, Jakého největšího úspěchu lidstvo za svou dosavadní existenci dosáhlo?

Naopak NCsoftu se moc nedařilo, alespoň finančně. Zisk firmy poklesl ve druhém čtvrtletí o 42 % i přes zvýšený obrat a firma nakonec propustila 21 lidí, i kvůli zrušení vývoje konzolové varianty relativně zábavné bezplatné MMORPG Dungeon Runners.  Zlepšení finanční situace si NCsoft slibuje od hry Aion v Koreji a od dalších her, které plánuje uvést na trh v následujících dvou letech.

Lineage IINCsoft plánuje dál rozvíjet i aktuální tituly, včetně Lineage II. Právě tato hra se brzy dočká rozšíření Gracia, které přinese rychlejší postup hrou, to aby neodrazovala začínající online dobrodruhy. O rychlejší přísun zkušeností se postará systém Vitality, který bude hráče odměňovat za každou chvilku, kterou stráví mimo hru nebo v bezpečných zónách. Vitalitu, která bude znásobovat získané zkušenosti budou hráči získávat nejen přes noc, když nehrají, ale i za plnění herních úkolů.

Celé rozšíření samozřejmě nestojí jen na zdvojnásobení rychlosti „levelování“. Do hry se dostane i nových obsah, který zahrne novou oblast Gracia s novými potvorami, úpravy dovedností a hromadu nových předmětů. Jako obvykle.

Age of Conan – Ani ve Funcomu zdaleka není nuda, děje se toho skoro až příliš. Funcom stačil v uplynulém týdnu zveřejnit finanční výsledky, připravit další z mírně nepravidelných aktualizací a oznámit to, co čeká šéfredaktora Bonuswebu v Lipsku. Prvně ty výsledky. Podle oficiálních čísel Age of Conan hraje v současnosti přibližně 415 000 lidí, to je přibližně polovina z těch, kdo si hru koupili. Samotné číslo aktivních hráčů přitom není vůbec špatné, AoC se stal s přehledem druhou největší placenou „západní“ MMORPG hned po World fo Warcraft. I přesto se Funcom dostal do palby kritiků, a v podstatě právem. Nikoliv kvůli 50% úmrtnosti, ale proto, že od července prodal pouze 100 000 krabic ve srovnání se skoro milionem za první měsíc.

Age of ConanHodnotit hru podle reakcí na oficiálních diskusních fórech nemá smysl, podle nich je dost možná nejhorší hrou světa World of Warcraft, hned po Age of Conan. I tak je ale zřejmé, že Funcom tvrdě dře na tom, aby dodělal nedodělky, o kterých jsme se zmiňovali ve dvou dílech naší recenze. V tuto chvíli je na testovacím serveru k dispozici úprava PvP systému, dnes se potom do hry dostala řada úprav včetně namluvení několika questů, i když prioritou je úprava bojů o pevnosti a vyladění síly jednotlivých typů postav.

Velké nové věci přijdou nejspíš až s koncem astronomického léta, tedy v září, kdy se má do hry dostat celá herní oblast Ymyr’s Pass a další drobnosti, jako třeba DirectX 10, které bude Funcom předvádět za zavřenými dveřmi právě v Lipsku. S doplňováním obsahu do hry bude souviset i očekávané zpřístupnění zkušební verze.

EverQuest II - Na podzim se opravdu rozhodne o mnohém, konkurence bude totiž extrémně silná. Na trh vtrhne Warhammer Online, snad Wrath of the Lich King a jako překvapení i datadisky pro klasický EverQuest i EverQuest II. Původní EQ se datadisku Seeds of Destruction dočká 21. října, Stín Odyssey pak padne na EQ2 18. listopadu.

EverQuestUž patnácté rozšíření původního EverQuestu přinese žoldáky, počítačem ovládané postavy, které budou sloužit hráčům v soubojích s těžkými potvorami v celkem 20 nových herních oblastech. Datadisk nabídne zvýšení maximální úrovně na 85 a s tím přijdou i nové předměty, kouzla a další možnosti vývoje postavy. Součástí prodejního balíčku budou všechny předchozí datadisky a online karetní hra  Legends of Norrath.

Páté rozšíření druhého EverQuestu přinese také více než 20 herních oblastí včetně několika rozsáhlých dungeonů, které připomenou historii původní hry. O rozvoj postav se postarají nové „achievementy“ se speciálními odměnami pro jednotlivé typy postav a nový systém herních misí, který umožní opakované využití stávajícího obsahu s novými úkoly. Chybět nebude ani řada rozsáhlých nových questů, nové předměty a do Norrathu se vrátí dokonce další bozi.

Ryzom – Ryzom se vrací. I když se stoupencům Open Source softwaru nepodařilo hru získat pod svůj patronát, nakonec se po krachu provozovatele a roce a půl čekání dostavilo překvapení. Tým, který Ryzom stvořil, nyní testuje servery a brzy hodlá hru opět otevřít pro veřejnost. Součástí tiskové zprávy nejsou žádné konkrétní informace o způsobu, jakým chtějí vývojáři provoz financovat, ale i tak držíme palce, i když půjde o hru pro pár stovek lidí. Takové ale mívají ty nejlepší a nejvěrnější hráče.