Optimální herní sestava pod stromeček

  • 93
Z jakých komponent poskládat nový počítač, aby nestál moc, poskytoval dobrý výkon a co nejdéle nám morálně a technicky vydržel? To není zcela triviální otázka a s každou novou komponentou na trhu se může odpověď změnit. Pokusíme se poradit těm, kteří se momentálně rozhodují.

Když se s vámi přijde poradit o koupi nového počítače známý, který je v této oblasti začátečníkem, často má představu typu „něco levného – stačí, když na tom půjdou hrát hry“. Následuje údiv nad tím, když mu sdělíte, že současné hry jsou z běžných programů ty výkonově nejnáročnější, a že počítač schopný dobře provozovat tyto hry zvládne v pohodě veškeré kancelářské aplikace a ještě přitom může třeba simulovat vodotrysk.

Dnes budeme předpokládat, že se rozhodujete o koupi nového počítače a chcete dostat co nejlepší herní výkon za rozumné množství peněz. Při vybírání jednotlivých komponent je třeba brát zřetel také na to, aby spolu díly dobře kooperovaly – jsou i takoví prodejci hardwaru, kteří vám ochotně smontují počítač ze všeho, co si vyberete, a když vám pak ten celek kvůli špatné kompatibilitě součástek neběží nebo jsou s ním permanentní problémy, řeknou: „Vy jste to takhle chtěl, tak je to vaše věc.“.

Obvykle bych formuloval jiná doporučení těm, kteří hodlají přetaktovávat, a jiná těm, kteří se nechtějí takovými obskurnostmi jako je BIOS nebo čmárání po procesoru zabývat. Momentální konstelace trhu mi však nakonec umožnila tyto dvě skupiny hráčů oslovit najednou a jen u některých komponent zmínit odlišný přístup k věci.

A teď už tedy vzhůru – probereme si počítač od hlavy k patě. Vycházet budu z cen pro koncové zákazníky (včetně DPH), které v tomto týdnu uveřejnily na svých internetových stránkách firmy ProCa a CzechComputer.



Operační paměť: 128 MB OEM SDRAM PC133 (CzechComputers – 2684 Kč)
Ceny pamětí jsou velmi příznivé, a to zejména u OEM modulů SDRAM PC133 128 MB – všimněte si, že stojí méně než dvojnásobek „šedesátčtyřek“ a méně než polovinu „dvěstěpadesátšestek“. Hodláte-li hrát nové 3D věci, neberte ani o megabajt míň! Moje zkušenosti například s enginem hry Nocturne, který byl také použit pro všechny díly trilogie Blair Witch, ukazují, že 128 MB je zde spíše minimum.

Monitor: 17" LG 795FT (ProCa – 15987 Kč)
Nikoho asi nemusím přesvědčovat o tom, že 15" monitory už na dnešní hraní nejsou to pravé. Kvalitní plochou sedmnáctku považuji za momentálně nejlepší volbu a LG s absolutně rovnou obrazovkou typu Flatron poskytuje vynikající ostrý obraz s minimálním moaré. Model 795FT podporuje maximální rozlišení 1600x1200 s vertikální frekvencí 75 Hz (1024x768@120), má velikost bodu 0,24 mm, viditelnou úhlopříčku 16" a po ergonomické stránce splňuje normu TCO99. Obrazovka Flatron je podobná známému Trinitronu, neobsahuje však stabilizační drátky, které jsou u trinitronů na stínítku za určité konstelace obrazu viditelné. Monitor je velmi důležitý a váš požitek z her se bude do velké míry odvíjet od kvality zobrazení, proto mu věnujte náležitou pozornost – ideální je, pokud se s daným exemplářem můžete seznámit v provozu přímo u prodejce, a je vám dána příležitost pohrát si s ovládacími prvky a zkusit vyrovnat případné vady geometrie.

Grafická karta: Microstar MS-8817 StarForce (CzechComputers – 5355 Kč)
Tato karta založená na populárním čipsetu GeForce2 MX disponuje, jak je zvykem, 32 MB RAM, podporuje režim AGP 4x a výrobce na ni poskytuje tříletou záruku. Slušný výkon, vestavěné instrukce T&L, dobrá přetaktovatelnost, kvalitní ovladače a v neposlední řadě příznivá cena z ní činí moji volbu číslo jedna.

Zvuková karta: SB Live! Player 1024 OEM (CzechComputers – 2295 Kč)
Jako jsou karty MX evergreenem v oblasti levné hráčské grafiky, je SB Live! 1024 evergreenem v oblasti zvuku. Za cenu mírně přes 2000 Kč je už dlouho možné získat kartu z hráčského hlediska zcela optimální. Poté, co firma Creative koupila konkurenční Aureal, její dominance na tomto poli se výrazně prohloubila.

Reproduktory: Creative PC Works FPS1000 (CzechComputers – 2268 Kč)
Když už dnes většina her podporuje prostorový zvuk, byla by škoda si ho nevychutnat. Tato sestava čtyř malých reproduktorků se subwooferem poskytuje překvapivě plný zvuk a je za uvedenou cenu velmi dobrou koupí.

CD-ROM: Teac 540E (CzechComputers – 2274 Kč)
I když tato mechanika nepatří k nejlevnějším ani nejrychlejším, její dobré vlastnosti jako například spolehlivost, dlouhá životnost a nízká hladina hluku jsou pověstné. Rozhodně nedoporučuji kupovat ty nejlevnější, byť třeba velmi rychlé CD-ROMy – až se vám pak bude doma počítač otřásat a vydávat zvuky metra brzdícího ve stanici, vzpomeňte si na mě. Uvedený Teac samozřejmě není jedinou možností; neměli byste prohloupit ani s modely například od Toshiby nebo Aceru.

Pevný disk: IBM Deskstar 75GXP DTLA-307030 (CzechComputers – 7555 Kč)
Kapacitou 30 GB, rychlostí 7200 otáček za sekundu, 2MB pamětí cache a rozhraním Ultra DMA/100 vám tento pevný disk jistě nějakou dobu postačí. Kdo by se přesto obával nedostatku prostoru, nechť přihodí tisícovku a dostane obdobný model s o polovinu větší kapacitou (45 GB). Disky od IBM jsou známy svou kvalitou a jejich cena je překvapivě srovnatelná s cenami konkurence, což u ostatních produktů této firmy nebývá zvykem.

Skříň, krabice neboli case: Prostorný ATX miditower s pěkným designem
Volba skříně závisí hodně na vašich designových preferencích, takže jen několik základních doporučení:
  • nekupujte nic menšího než miditower
  • pokud budete přetaktovávat, zvažte skříň s přídavným ventilátorem
  • zvolíte-li jako procesor Duron nebo Athlon, kupte si alespoň 250W zdroj
Procesor: AMD Duron 750 (CzechComputers – 4153 Kč)
Duron na této frekvenci poskytuje všem současným hrám dostatečný výkon. Pokud hodláte procesor přetaktovat, můžete ušetřit a koupit si model s nižší frekvencí – Duron 650 pořídíte už za 2808 Kč včetně DPH! Přetaktovávací potenciál všech Duronů by měl být velmi podobný, zde totiž nemáme multiplikátor zamknutý jako u intelovských procesorů (samozřejmě umíme-li ho odemknout :-), takže nemusíme při vybírání přihlížet k jeho původní výši. Jako chladič poslouží kterýkoli z běžných typů, overclockeři mohou sáhnout například po u nás populárním Titanu Majesty TTC-M5AB (CzechComputers – 671 Kč).

Základní deska: Microstar K7T Pro2a (CzechComputers – 6307 Kč)
Druhá generace desek pro Durony a Athlony je tady a nejnovější hit Microstaru má skutečně co nabídnout. Je skoro o dva tisíce levnější než ASUS A7V a oproti standardnímu ABITu KT7 nabízí integrovaný řadič Ultra DMA/100. Pro overclockery je zde nastavování hodnot multiplikátoru a napětí procesoru z BIOSu (!), a to ve velmi malých přírůstcích – co víc si přát.

Klávesnice, myš, joystick a jiné serepetičky
Zde se omezím jen na konstatování, abyste si nekupovali ty nejlevnější myši za stovku, ale něco s kolečkem na pohodlné brouzdání Internetem. Intellimouse od Microsoftu (CzechComputer – 577 Kč) je proslulá svou trvanlivostí a ergonomičností, můžete však vystačit i s NetScrollem firmy Genius (CzechComputer – 220 Kč). Klávesnici vyberte dle svých designových preferencí; doporučuji kvalitní předložku, aby zápěstí spočívalo na měkkém.



Na závěr podotýkám, že si tento článek nedělá žádný patent na jedinou dobrou sestavu, kterou lze vytvořit. V dnešní dynamické době si můžete vybírat z velkého množství komponent a zkušenosti se různí, protože i jeden typ součástky je často vyráběn v různých revizích s různými vlastnostmi. Neberte zde uvedená doporučení jako dogmata, ale spíše jako upozornění na komponenty, jejichž kvalitní vlastnosti jsou obecně známy a měly by, pokud jsou vyrobeny bez vady, dohromady vytvořit kompaktní celek s vysokou momentální užitnou hodnotou, a to za přijatelné peníze.