Emperor: Rise of the Middle Kingdom

  12:00aktualizováno  17. března 2003 1:40
Příznivci budovatelských strategií budou letos mít žně. Kromě čtvrtého dílu SimCity vyjde i nepřímé pokračování u nás velmi oblíbených her Caesar 3, Pharaoh a Zeus. Tentokrát se přeneseme do starověké Číny; multiplayer a spousta vylepšení jsou zárukou, že je na co se těšit.

Emperor: Rise of the Middle KingdomBudovatelských strategií se urodila celá řada a spousta z nich si díky své oblibě vysloužila pokračování. Kromě čtvrtého dílu SimCity a RollerCoaster Tycoon 2 letos vyjde další z nepřímých pokračování hry Caesar 3 (1998), jež svým pojetím a enginem určila tvář celé následující série. O rok později vyšel Pharaoh v prostředí starověkého Egypta a za dva roky se objevil zatím poslední díl celé série Zeus: Master of Olympus, odehrávající se ve starověkém Řecku. Těžko říct, čímpak to jen může být, že všechny tyto hry jsou i přes vzájemnou podobnost zábavné a celá série je nesmírně populární. Toho si je vědoma i společnost Impressions (v současnosti pracuje na RTS Lords of the Realm 3) mající tyto tituly na svědomí, a tak se společně s vývojáři z BreakAway Games (datadisk Cleopatra ke hře Pharaoh) rozhodla pro další pokračování.

Emperor: Rise of the Middle Kingdom se odehrává ve starověké Číně a plně čerpá z její historie. Ve více než čtyřiceti misích projdete čínské dějiny a v kůži vládců všelijakých dynastií se časem prokoušete až k invazi Čingischána, kterou hra končí. V základech je Emperor stejný jako jeho starší bratříčkové. Samozřejmě, vše bude patřičně říznuto čínskou atmosférou, přibude plno novinek, ale systém hry se nemění. Emperor: Rise of the Middle KingdomNa kusu země a s hrstkou peněz musíte začít s výstavbou obydlí pro lidičky, kteří přicházejí do nového města. Aby se jim tam líbilo, musí mít pravidelný přísun různých potravin, dostatek práce, kultury, náboženství, estetična a kdovíčeho ještě. Jestli jsou obyvatelé spokojeni, proudí do města stále další a další lidé, domky se stávají luxusnějšími, z daní je více peněz, a armáda se tak může rozrůstat. K tomu připočítejte diplomacii, obchod s ostatními městy, propracované náboženství i občasné války; prostě to, na co jsme byli zvyklí z předchozích dílů.

Řada věcí se ovšem změnila, především bylo totálně překopáno farmaření a konečně vypadá tak, jak by mělo. Farmy lze postavit kdekoliv na mapě, není již třeba hledat úrodnou půdu a kolem ní budovat město. Každá farma je schopna obdělávat až desítky políček s různými plodinami (proso, pšenice, zelí a rýže). V praxi to funguje tak, že se postaví farma a všude okolo se naplácá deset políček s rýží a deset třeba se zelím. Člověk už není omezen typem farmy – o jídlo se prostě stará jeden univerzální typ, nicméně čaj, hedvábí a konopí mají své specifické budovy a farmáře. Pěstovat se dá na libovolném místě, úrodnost a bohatost sklizně pak záleží na dostupnosti vody a zavlažování. Kromě toho ve hře nechybí ani staří známí lovci a rybáři.

Emperor: Rise of the Middle Kingdom

Náboženství, vzhledem k prostředí, v němž se hra odehrává, se také změnilo. Postupem času bude na výběr mezi čtyřmi různými směry – uctíváním předků, konfucianismem, taoismem a buddhismem. Stavěním oltářů, chrámů a pagod si nakloníte své obyvatelstvo, ale také hrdiny příslušných náboženských (spíše filozofických) směrů. Pokud jim dáte dokonce dary, přijdou do vašeho města, někteří se hodí v boji, jiní svou přítomností poskytují celou řadu výhod a bonusů. Záleží na konkrétním hrdinovi a na konkrétním náboženství. V Emperorovi je i čínský horoskop – na začátku si vyberete jedno ze dvanácti zvířat a jakmile nastane jeho rok, dočasně dostanete nějaké ty výhody.

Další novinky se odehrají na bitevních polích. Celý systém bojů a ovládání vojáků, které bylo v předchozích dílech jednoduše špatné, autoři upravili k lepšímu. Z nových jednotek jsou zajímavé katapulty k ničení obranných zdí a špióni, kteří dokáží sabotovat výrobu nebo získat informace o nepřátelském městě. Obchod je kapku komplikovanější než dřív. Nejprve musíte vyslat svého emisara s nabídkou k obchodování. Cizí město může, leč nemusí přijmout. Potom ke slovu přijdou úplatky a vojenský nátlak. AI je všeobecně lepší než v Zeusovi a počítač přiměřeně reaguje na vaše chování a činy, Emperor: Rise of the Middle Kingdomtakže si nemůžete dělat, co se vám zlíbí. Pokud si špatnou politikou naděláte nepřátele, počítejte s tím, že brzy budete mít před branami města bandu rozzuřených vojáků. Máte-li ale silnou armádu, nic vám nebrání, abyste plundrovali, dobývali a nutili vazalská města platit daň za mír. Podobně jako v Zeusovi půjde armáda ovládat jenom ve vlastním městě, budete-li bojovat v cizích končinách, hra vám vyplivne výsledek bitvy. Ten je ovlivnitelný podle zvolené taktiky, navíc jde vybrat, na co se mají vojáci zaměřit (například na rabování zásob jídla).

Kromě těchto podstatných změn se dočkáme i mnoha menších, z nichž většina souvisí s novým čínským prostředím. O zábavu obyvatelstva se starají muzikanti a akrobaté; zdraví zajišťují bylinkáři i terapeuti; a mezi mnoha různými monumenty bude i Velká čínská zeď, jejíž výstavba je vrchol panovnické moci. Celkově je Emperor propracovanější a těžší než předchozí hry z celé série. Například budete-li vládnout špatně, začnou se městem potulovat žebráci a bandité, kradoucí v domcích pro elitu armády. Samozřejmě, stráže se se spodinou vypořádají raz dva, ale příliš mnoho hlídek ve městě způsobí ještě větší nepořádek, protože se lidé budou cítit utiskovaní a nakonec odejdou pryč.

Emperor: Rise of the Middle KingdomVelkým přínosem hry je multiplayer, který v podobných titulech nikdy nebyl a v Emperorovi tudíž slaví premiéru. Varianty jsou dvě: buď všichni pracují na jednom úkolu a nesmí proti sobě válčit, nebo vyhraje ten, kdo je nejsilnější a kdo zlikviduje ostatní dřív než oni jeho. V obou případech se každý hráč stará o své vlastní město. Maximum je osm lidí, volná místa může zaplnit počítač. Díky multiplayeru dostane například takové obchodování nový nádech; s počítačem se asi těžko budete handrkovat o ceny zboží, vyhrožovat embargem či vojenským útokem, ale proti živým oponentům si těchto věcí užijete habaděj.

Nebýt multiplayeru, tak by člověk řekl, že nemá cenu si Emperora moc všímat – přeci jen třikrát tady už něco podobného bylo a i napočtvrté nepřijdou žádné podstatné změny. Ovládání a grafika zůstávají při starém, maximální rozlišení je pořád 1024x768 a také minimální požadavky se nepohnuly výrazně nahoru (procesor 400 MHz, 64 MB RAM a 4 MB grafická karta). A neměla by se ani změnit hratelnost, která vždy byla vynikající. Jestli to tak opravdu bude, uvidíme na podzim letošního roku, kdy by měl Emperor vyjít.

Autor:
Témata: konopí, SimCity
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Prodej domu ve Slavičíně ke komerčním účelům
Prodej domu ve Slavičíně ke komerčním účelům

Nádražní, Slavičín - Hrádek na Vlárské dráze, okres Zlín
4 290 000 Kč

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...