Etherlords II - dojmy z CZ betaverze

  12:00
Na jedné straně RPG strategie, na druhé tahová a fantasticky hratelná soubojová část. Sami si navíc sestavujeme vlastní herní balíčky, díky čemuž se hra jen tak neomrzí - čtěte naše první dojmy z české betaverze.

Etherlords?
Etherlords 2 Víte co mají společného strategická série Heroes of Might & Magic a Etherlords I? Jedná se o strategie s pohádkovou / fantasy tematikou, propracovanými tahovými souboji a v neposlední zmiňme i nadprůměrnou kvalitu zmíněných titulů. Liší se naopak zpracováním dané tematiky a popularitou. Zatímco Homam zná každý, Etherlords, ač se jedná o vynikající titul, své svoje kvality prodat příliš nedokázali (což je bezesporu škoda). Druhý díl, který se s českými titulky relativně brzy objeví na pultech obchodů, však přináší dostatek změn, což z něj, alespoň podle prvních dojmů z betaverze, činí dostatečně zajímavý kousek.

Konkrétněji
Hru si můžeme rozdělit na dvě části – strategickou, ve které sbíráme suroviny, plníme různé úkoly a hlavně sledujeme příběh, jenž sehrává celkem podstatnou roli. Druhá část, soubojová, pouze prohloubila první díl – pro připomenutí: střetnou se dva hrdinové, kteří mezi sebou svádějí boj na život a na smrt pomocí prostředníků. Těmi jsou vyvolané bytosti a samozřejmě šílené množství kouzel, všechno na principu karetní hry – hráč si vlastně líže karty se kterými Etherlords 2 hraje. A právě v sestavování vlastních balíčků karet a jejich vyvažování spočívá ta nejzábavnější část hry, která vyvrcholí duelem dvou hrdinů. A nenechte se zmýlit, i když se jedná o karty, které svádějí k závěru, že záleží na náhodě, není to příliš pravda – silný strategický element spojený s nelehkým rozhodování které potvory obětovat, jakou kartu použít a podobně, zůstává pevně zakořeněn.

Zkoumáme mapu
První část hry však představuje v úvodu zmíněná strategická mapa, která obsahuje všechny herně nezbytné lokality, suroviny a samozřejmě nepřátele. Hlavní hrdinka / hrdinka hry po této nebezpečné zemi nechodí po svých, ale vozí se na více či méně uvěřitelných tvorech. Zásadní herní atribut nicméně spočívá v tom, že v této strategické části se vše, oproti prvními dílu, odehrává v reálném čase - tedy žádné tahy, dny volně plynou. Během těchto dní autoři připravili řadu předem připravených událostí. Hráč provádí několikero činností – v první řadě samozřejmě prozkoumává do tmy oděnou mapu. Nechybí spřátelené postavy, se kterými vede dialog, čímž hráč postupně odkrývá spletité nitky Etherlords 2 příběhu právě započaté války. Na mapě se vyskytuje i řada surovin, které se hodí později – spřátelená postava nám výměnou za část z nich připraví zajímavé kouzlo, případě narazíme-li na obchod, nakoupíme si hromadu nových a často i podstatně účinnějších kartiček. Mapy jsou koncipované tak, že nabízejí svoji hlavní cestu vedoucí k cíli, kterou lemuje řada odboček. Na těchto odbočkách samozřejmě narazíme na nepřátele – ti však mohou strážit od běžných surovin i hodně zajímavý artefakt, případně můžeme doufat i v nějaké nové karty po mrtvém nepříteli.

Bojujeme
Tím se propracováváme k soubojům a přiznejme si, že právě o nich tahle hra je. První věc – máme připravený balíček karet, avšak již během několika prvních bitev se naše z počátku nulová zásoba "karet navíc" rozroste. A právě z této banky si obměňujeme postavený balík. Souboj probíhá následovně (protřelí hráči nechť odpustí jisté zjednodušení) – střetnou se dva hrdinové, kteří se za pomoci karet snaží zlikvidovat. Karty máme dvojího charakteru – bytosti a kouzla. Každé vyložení karty stojí (u každé Etherlords 2 karty individuálně) daný počet many – například potvora o síle 1 a životech 1 stojí 1 manu, zatímco jiná kreatura o síle 3 a životech 3 se schopností létat stojí 6 many. Pro každé kolo hrdinové disponují určitým počtem many, která se jim v kole následujícím regeneruje – například první kolo je to jedna mana. Druhé kolo už dvě, třetí tři... Díky tomu pomalému tempu hráč v prvním kole nemůže vyložit silnou potvoru; je to hodně o strategii, jak si každý svůj balíček koncipuje (někdo se spoléhá na levné a slabé potvory, jiný třeba na drahé, ale silné...). Kouzel je ohromné množství – můžeme si posilovat vlastní potvory, dávat různá prokletí na ty nepřátelské, boostovat manu... ale nalezneme zde i karty, které po nás žádají například obětování některé naší bytosti, abychom dosáhli kýženého účinku karty. V hlavním menu hry nechybí přehledná encyklopedie všech karet s podrobnými popisky a použití a účincích.

Možnosti kartiček
Etherlords 2 Jednotlivé potvory samozřejmě necharakterizuje pouze jejich síla a životy, většinou totiž disponují i nějakou unikátní vlastností (létající jednotka, za obětování vlastního života uštědří zranění cílové bytosti, útočí vždy jako první, regeneruje životy, uděluje navíc zranění jedem...). Boj se dělí na dvě fáze – vykládáme karty a určujeme bytosti, které zaútočí. Oponent teď má dvě možnosti – hráčem poslané útočníky blokovat svými jednotkami. Pokud žádné nemá, útočníci automaticky útočí na nepřátelského hrdinu. Jakmile jednomu z hrdinů klesnou životy na nulu, bitva končí. Po vyhrané bitvě hráč obdrží jednu či více zajímavých karet a nechybí ani zkušenosti. Při postoupení o úroveň si hráč volí jednu z nabízených dovedností, které lze později samozřejmě prohlubovat. Hru také mohou významně ovlivňovat specializace, kdy si hráč z nabízeného seznamu jednu vybere a ta jediná účinkuje. Právě některé specializace přímo podporují určité balíčky karet. Mimo karet hrdina dále může během bitvy použít – vlastní-li nějaký – mocný artefakt.

Etherlords 2 Zpracování, dojmy, lokalizace
Co se týče technického zpracování, neponechali autoři nic náhodě – vše je 3D. Na strategické mapě si lze otáčet se scénou, nechybí ani přibližování, při bitvách zase můžeme sledovat povedené animace jednotlivých kreatur a nechybí ani graficky efektní kouzla. Design úrovní dopadl na jedničku, což podporuje i nevtíravý, ale důležitý přeběh a samozřejmě vyváženost nepřátel. Prakticky až do konce kampaně je s kým bojovat. Boje se samozřejmě jen tak neomrzí, poněvadž stále narážíme na nové nepřátele, kteří disponují zase novými kouzly, proti nimž se hráčova zatím neporazitelná sestava karet nemusí vůbec chytat. Zhodnocení lokalizace si necháme až na plnou verzi, poněvadž česká betaverze – z níž, mimochodem, některé magazíny již psaly recenzi – obsahuje ještě místa bez popisků, případně občas příliš nesedí slovosled / otrocký překlad. I přesto mám z druhého dílu velmi příznivý dojem.

Index očekávání: 8/10

Etherlords 2 Etherlords 2

Autor:
Témata: Might & Magic
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Snad každý je někdy hrál. Připomeňte si staré legendy mobilních her

Hry jsou s mobily spjaté už od jejich samotných počátků. Pojďme si připomenout největší herní ikony...

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm her Fallout se prodává v akci za zhruba 650 korun

Uvedení postapokalyptického televizního seriálu Fallout, který vzniká na motivy stejnojmenné herní...

90 %

RECENZE: Skvělé Balatro je žolík v letošním balíčku indie her

Pokerové Balatro nás překvapilo svou chytlavostí. Relativně nenápadná indie hra vzala základ z...

80 %

RECENZE: Loutkové sci-fi Harold Halibut působí jako balzám na duši

Více než deset let trvala tvorba výroba adventury Harold Halibut, na výsledku je to ovšem vidět....

Někteří hráči strávili s demem na Stellar Blade už přes 50 hodin

Očekávaná playstationová exkluzivita Stellar Blade zaujala hráče natolik, že ji procházejí znovu a...

Po dohrání hry by mělo být možné dát spropitné, navrhuje exšéf Blizzardu

Bývalý šéf slavného studia Blizzard sdílel na sociální síti X myšlenku, že by příběhové hry měly po...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...