Battlefield 1942 Secret Weapons of WW II

  12:00
Oblíbenost multiplayerové akce Battlefield 1942 neustává ani po roce od jejího vydání. Olej do ohně v podobě nových map a mnoha vylepšení navíc přilévá již druhý datadisk, který po nepříliš povedeném Road to Rome přináší to pravé.

Battlefield 1942 Secret Weapons of 

World War IIDruhá světová válka je bez debat jedním z největších omylů dvacátého století. I to největší zlo se však dá zužitkovat ve prospěch peněženky (nejen) herních vývojářů, ale zejména ve prospěch zábavy tisíců hráčů, což dokazuje vydání již druhého rozšíření populární multiplayerové akce Battlefield 1942. Je tomu rok, kdy se hráči světa rozeběhli po nejslavnějších bojištích zeměkoule, aby za účelem dobrých vztahů pozdravili protinožce přesnou ranou mezi oči. Za úspěchem Battlefieldu stojí především simulace války v rámci zábavnosti, čímž se do hry dostaly prvky typu „opilé“ trajektorie tankových střel a nově také unikátní válečné stroje, jež bychom před šedesáti lety hledali na reálných frontách jen stěží. Snad proto se ihned po vydání Secret Weapons of World War II (dále jen sebevražednou zkratkou SWoWWII) objevily ohlasy o špatném vlivu novinek na realistickou atmosféru hry. O realitě však Battlefield nikdy nebyl a hned zkraje lze říci, že SWoWWII přinášejí, na rozdíl od předchozího datadisku Road to Rome, čerstvý vzduch do pomalu zatuchající kolekce obehraných misí.

A co nového vlastně SWoWWII přináší? Narozdíl od Road to Rome byli autoři tentokrát o něco méně spořiví s počtem nových map, kterých se nyní nabízí rovnou osm. Italskou frontu, která voněla spíše špagetami než střelným prachem, vystřídalo o něco drsnější severněji položené prostředí,Battlefield 1942 Secret Weapons of 

World War II ve kterém se prezentuje například dobývání Essenu, nedobytná pevnost Orlí hnízdo či dokonce české letiště ve Kbelech. Přínosem zejména při hře více hráčů je fakt, že většina misí má "dobývací" charakter. Ten ve spolupráci s dobře nadesignovanými mapami přidává hře notně na atmosféře a osvěžuje tak neustálé běhání od jednoho respawn pointu k druhému. Jak již názvy misí napovídají, bránit se bude především německá strana a to například při bitvě o essenskou zbrojovku nebo o zmiňované Orlí hnízdo skryté vysoko v zasněžených kopcích.

Orientaci datadisku na multiplayer potvrzuje opětovná nepřítomnost kampaně pro jednoho hráče, kterou se snaží vyvážit nový mód nazvaný Objective. Ten se, podobně jako jeho obdoba v Enemy Territory, dá přirovnat k Assault módu z Unreal Tournamentu – před jeden tým je postaven specifický úkol, kdežto druhá frakce má jeho vykonání zabránit. Z nových map podporuje Objective rovnou šest kousků a například v Mimoyeques bude cílem jedné skupiny odpálit tajný vědecký komplex ukrývající prototyp ničivé střely V3,

Battlefield - Galactic Conquest
Kdo nechce utrácet za oficiální datadisk nemalou sumu a přesto ho již omrzely mapy původní hry, má možnost vedle Desert Combatu, staršího modu určeného pro Battlefield, sáhnout po nadějném rozšíření z dílen fanoušků. Jak již název napovídá, Galactic Conquest je inspirován nesmrtelným světem Hvězdných válek. Objevuje se zde široká základna známých strojů zahrnujících notoricky známé AT-ST, correliánské křižníky nebo povinné X-Wingy po boku TIE Fighterů. Bojovat lze klasicky na straně rebelů či impéria a to jak ve válce klonů, tak v galaktické občanské válce. Velké vnadidlo pro fanoušky Star Wars bezesporu představují známá prostředí lesnatého Endoru, pouštní planety Tatooine nebo zamrzlého Hothu. A co je k hraní zapotřebí? Jednak patch na verzi 1.45 a samozřejmě Galactic Conquest, který je k ve své alfaverzi k dispozici na oficiálních stránkách.
zatímco opozitní strana musí ubránit strategické ventilační šachty před vhozením trhaviny. Otázkou je, jak se Objective v budoucnosti ujme. I přes svou nepochybnou kvalitu jeho četnost na herních serverech zdaleka nedosahuje popularity oblíbeného Conquestu.

Nepoměrně větším příslibem se nicméně honosily vynálezy, jež se ve válečné krizi rodily v chorých mozcích šílených konstruktérů jak na běžícím pásu. Očekávaný jetpack se sice omezil na palivem omezené popoletování ve stylu Giants, které je na druhou stranu podbarveno perfektním přizpůsobením map. V mrazivém Hellendoornu tak raketové trysky nejen zahřejí vojákovu zadnici (pro delší dolet se doporučuje požití plechovky fazolí před letem), ale také výrazně zkrátí cestu olbřímími skoky přes řeky a stržené mosty. Rychlé sidekáry vhodné k bleskovému projíždění obležených linií, obojživelný transportér LVT-2 a luxusní Schwimmwagen jsou jen předzvěstí pravé zábavy, která přichází s těžkotonážní technikou doplňující šestnáctku nových strojů. Flakpanzer vznikl skloubením podvozku řadového Tiger tanku s čtyřhlavňovým protiletadlovým dělem ráže 37 mm, podobně jako Sherman s namontovaným T34 Calliope odpalovačem raket, jenž tank posunuje téměř do roviny Mechwarriorů. Objeví-li se na bojišti ocelová krabice s trčící 380-i milimetrovou rourou, je na čase vyklidit pole, neboť topinkovači Shermanů, Flakpanzeru, se není Battlefield 1942 Secret Weapons of 

World War II radno stavět do cesty. Tento kolos s námořním dělem na podvozku Tigera je schopen v epesním výbuchu při dobře mířené střele slupnout i několik tanků najednou, což částečně vyvažuje nemotornost způsobená nemožností horizontálního natočení hlavně a striktní omezení munice na pouhých patnáct projektilů. Kontrovat této bestii dokáže snad jen spojenecký T95/T28 Super Heavy Tank, který je na tom s pohyblivostí o něco lépe a navíc přidává bezkonkurenční obrnění. Arzenál osobních zbraní se rovněž rozrostl a to hned o šest kousků. Vrhací nože poslouží při dobré mušce k zabití jedinou ranou, stejně jako brilantní poloautomatické odstřelovací pušky německé provenience. Škoda jen velmi omezené munice. Svéráznou zbraní je pak Mauser K98 a konečně očekávaná brokovnice na straně spojenců.

Stejně jako v originálním Battlefieldu tvoří samostatnou kapitolu letouny. Na rovinu, komu dělal potíže omezený letecký prostor v původní hře, má opět smůlu. Prototypy tryskových letounů jsou zkrátka příliš rychlé na to, aby let napříč mapou trval déle než několik sekund. Avšak ti, kterým v žilách koluje virtuální letecký benzín, si jistě přijdou na své Battlefield 1942 Secret Weapons of 

World War IIve skvěle ovladatelném minitryskáči McDonell F-85 Goblin nebo v raketami vybavených Natter Rocket Pane či Horton Ho 229. Ba co víc, objevuje se zde i mohutný praděd bombardéru B2, Armstrong Withworth AW-52, pod jehož křídly se zem mění v peklo. Zajímavým zpestřením je nákladní letadlo C-47 s mobilním respawn pointem na palubě využívaným hned v několika mapách, jako například ve zmiňovaném Essenu, kde krouží nad zbrojovkou a plynule kropí prostor čerstvými výsadkáři.

Použití strojů vůbec je úzce spjato s designem map. Obojživelné stroje tak jsou vždy v blízkosti vodních zkratek a letadla v několika případech představují jedinou schůdnou možnost, jak dosáhnout nepřátelské báze a ukořistit tak alespoň jediný respawn point, jenž další postup výrazně usnadní. Navíc jsou mapy vybaveny velkým množstvím statických zbraní na těch správných místech, ke slovu se tedy dostává taktika více něž kdy jindy. Nakousnutý výčet map pak vedle nočních Kbelů a podobně do tmy laděné výzkumné báze v Telemarku doplňuje velmi rozlehlá Gothic Line a Peenemünde.

Battlefield 1942 Secret Weapons of 

World War II Ačkoliv je singleplayer viditelně pouze doplňkovou částí, příjemným překvapením se stala viditelně dopilovaná inteligence botů zprostředkovaná přítomností patche verze 1.45. Již se nestává, aby voják na sedadle spolujezdce džípu po odstřelení řidiče tupě čekal na místě na návštěvu kousku olova. Naopak si bryskně přesedá a jme se namotat vnitřnosti hráče na osy svého vozu. Grafické zpracování pak jen lehce vybrušuje rok starý engine, který je nyní bohatší o několik kouřových efektů při explozích. Celý fyzikální model působí stabilnějším dojmem, i když porážení stromů a prorážení chatrných dřevěných ohrad mnohatunovými kolosy se bohužel opět nekoná.

Ve výsledku tvoří SWoWWII vzhledem k původní hře daleko větší přidanou hodnotu než Road to Rome a to nejen díky dvěma misím navíc, ale zejména zásluhou poctivé práce level designérů a množstvím unikátní válečné techniky. Pro mluví rovněž cena, která se sice v západních zemích vyšplhala na 30 dolarů, což je o třetinu více než za Road to Rome, ovšem například na Gamestore je SWoWWII k dostání dokonce o něco levněji než předchozí rozšíření.

Battlefield 1942 Secret Weapons of World War II
Minimum: P-500, 128 MB RAM
Optimum: P-800, 256 MB RAM
Multiplayer: ano
Další informace: screenshoty / demo / video
Výrobce/distributor: Digital Illusions / EA Games
Distributor v ČR: Cenega
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Mnohem více novinek než v Road to Rome za rozumnou cenu.
Hodnocení: 80%
Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...