Quake 3: Arena

  12:01aktualizováno  10. července 2001 10:54
Fantastický. To je ten první přívlastek, který vás napadne, když uvidíte nový počin legendárního ID Softu, novou akční řežbu Quake 3 - Arena. Jistě se najde pár opovržení hodných jedinců, kteří budou kecat nesmysly o tom, že na ID Softu není nic legendárního a že Quake vždycky byl a bude pěknej shit, já, a určitě nejen já, si ale myslím pravý opak. Proč? To si přečtěte v této recenzi...
Quake 3: Arena
Což takhle dát si Quake, Qua, Qua, Qua, Quakea, zvláště je-li nyní nový, čerstvý a plný síly...

Fantastický. To je ten první přívlastek, který vás napadne, když uvidíte nový počin legendárního ID Softu. Jistě se najde pár opovržení hodných jedinců, kteří budou kecat nesmysly, jak že na ID Softu není nic legendárního. Ale já si myslím, že určitě je. Každá hra, kterou vydali, byla přelomem v historii. Vzpomeňte si na ty chvíle kdy jste proháněli Commandera Keena, ještě v dobách, kdy hrám vévodila moje tehdy velmi oblíbená sharewarová firma Apogee. Pak přišel zlom, Wolfenstein 3D. První hra viděná z vlastních očí, která skutečně stála zato. Nádherný pocit se vám rozléval po zádech, když jste zabíjeli ty němčoury. A potom nastalo ticho až do doby, než přišel DOOM- naprosto revoluční hra, která ve své době otřásla základy celého, tehdy ještě pomaličku se rozjíždějícího herního průmyslu, hra, která dostala tehdy ve Score od Františka Fuky 93%. A po něm jeho neméně úspěšný druhý díl.

A pak, pak už přišel on - nový titul s podivným názvem - Quake. Co jsme se ho načekali, stálo to však za to. Quake byl ale opět přelomovou hrou, všechno bylo zcela 3D, to, co před půl rokem naznačil Terminator: Future Shock, Quake dočinil. Quake 3: Arena Quake byla také jedna z prvních her, respektive druhá, která bylo nutné ovládat na myši. Ale v čem Quake ztrácel ve hře pro jednoho hráče, tak to dohnal v multiplayeru. Ani on však nemusel dlouho čekat na svého brášku, Quake II, což byla také naprostá bomba, kterou jsem sjel málem v jednom kuse. Nový engine, podpora všemožných 3D karet, skvělý design úrovní, perfektní nepřátelé, fantastické zbraně a návrat BFG, to by byla tak v kostce charakteristika Q2. No a po obrovském úspěchu bylo více než jasné, že Quake 3 s podtitulkem Arena na sebe nenechá dlouho čekat. ID Software slíbil naprosto ohromující síťové klání, nový engine využívající Bezzierových křivek a skvělou zábavu. Povedlo se jim sliby splnit? Pokračujte ve čtení této recenze a vše se dozvíte.

O Q3 se dlouhou dobu psalo jako o pouze multipařbě, ale v ID přišli s fantastickým řešením, kdy jsou spokojeni naprosto všichni. První velká část Q3 je single player a druhou, daleko mohutnější části, je multiplayer. Po přehrátí poměrně hezkého renderovaného intra na vás vybafne možnost singlu. Co vás ale hodně překvapí je postupování v singlu, které se hodně podobá bojovým hrám typu Mortal Kombat nebo Tekken. V každé úrovní (Tieru) máte čtyři mapy, po kterých se budou prohánět vaši nepřátele. První tři mapy jsou vždy všeobecný deathmatch, ale mapa čtvrtá je vlastně takový souboj s bossem celé úrovně. Vždy v ní bojujete jen jeden na jednoho a můžu říct, že tyto mapy byly místy dost těžké. Úrovní je sedm, což dává ve finále něco kolem třiceti map. Možná vám to přijde jako dost dobrý počet, ale musíte si uvědomit, Quake 3: Arena že toto je hra, kde jde čistě jenom o mapy, takže to zas až žhavé nebude. Čekejte rychlou a dynamickou akci, protože fraglimit je hodně malý, většinou mezi 10 a 20 fragy. Samozřejmě postupem času se boti stávají čím dál dokonalejší, hoši jsou daleko ostřejší a mapy jsou stále komplikovanější. Proto doporučuji zvolit si na začátku, tak třetí úroveň z pěti nabízených. Obtížnosti jsou hodně variabilní - na první obtížnost projdete Q3 i se zavřenýma očima, zato na nejvyšší obtížnost typuji, že by hru udělali jen lidé typu Bludr, Reset apod. Takže vyhodnocení první a rozhodně ne poslední Q3 vs UT. Oba borci jsou na tom zhruba stejně. Je sice pravda, že UT má daleko více pravidel a variací, ale Q3 je zase celkově dynamičtější a to se mi líbí.

Teď bychom se mohli podívat na to, v jakém prostředí se bude bojovat. Q3 má tři druhy map -deathmatchové arény, kterých je 20, dále je ve hře šest map na turnaj, které hrajete vždy jakou souboj se strážcem Tieru a jako třešnička na dortu jsou ještě čtyři mapy na CTF, které jsou opravdu povedené. Všechny mapy jsou rozděleny do tří druhů - peklo, budoucnost a vesmír. Jejich kvalita je naprosto dokonalá, nenašel jsem jedinou mapu, která by se mi vysloveně nelíbila. Nejlepší jsou ale podle mě mapy, které se odehrávaly v pekle, protože všechno kolem vás je v těchto úrovních živé, což znamená, že máte kupříkladu točící se schody kolem sloupu a ten sloup se hýbe - dýchá. Řekl bych, že některé mapy z Q3 dosahují designem na nejdokonalejší mapu - Q1 DM4. O tom, že mapy z Q2 překonávají mílovými kroky se snad ani zmiňovat nemusím. Quake 3: Arena V mapách se objevily i nové prvky - staré, klasické výtahy jsou v Q3 na vymření, protože je nahradily jakési trampolíny, které vaši postavičku vymrští do vzduchu. Největší "psycho" jsou mapy ve vesmíru, jedná se jen o několik plošin, na které směřují trampolíny. V těchto mapách stačí jediný chybný krok a je po vás, ale i přes tuto relativní obtížnost jsou, myslím si, tyto mapy jedny z nejlepších, na které při hraní Q3 narazíte. Každopádně mapy jsou rozhodně lepší v Q3 než v UT, na druhou stranu Unreal má zase svoji variabilitu, takže opět nerozhodný stav.

Poměrně výraznou chybou Q3 je malé množství herních modů, je tu jenom deathmatch, CTF a týmová hra, tedy zboží, které dostanete s každou "příběhovou" 3D akcí. Další nepříjemností je, že postavám v Q3 je naprosto jedno, jestli je strefíte do hlavy nebo do ruky, zbraň pokaždé vezmou stejně. Ale možná je to tak lepší, protože to by se pak z Q3 stala vyčkávací akce, což by byla nuda. Představte si, že by byl Q3 zpracován stejně jako multiplayer třeba v Half-Life, to by byl nepředstavitelný opruz. Ke Q3 totiž sedí jednoduchost a rychlost.

Aby se vám dobře hrálo, tak na vás čekají na tři desítky botů. Každý bot se chová trošku jinak než jeho kolega, někdo když je v ohrožení panikaří, jiný se pokusí vytratit se po anglicku, každý má svojí preferovanou zbraň. Modely botů jsou kapitolou samou pro sebe. Quake 3: Arena Každý model vypadá naprosto šíleně ujetě a nejlepší model Anarki mi se svým levitujícím prknem přirostl k srdci nejvíce. Rozanimování takovéhoto množství postav muselo být šílené peklo, protože skoro žádný bot se ani v málu nepodobá svému "kolegovi."

Perfektně je zpracované také rozdávání příkazů vašim spoluhráčům. Jestliže se mi líbilo menu v UT, tady je ještě daleko lepší a přehlednější. I když abyste rychle zvládali rozdělování úkolů, potřebovali byste potřebovali asi takových 20 prstů, takže si bude spíš připadat, že hrajete letecký simulátor než bohapustou střílečku. Nejlepší jsem si nechal na konec, můžete předat velení některému z vašich botů, kteří budou poroučet nejen ostatním, ale i vám, a kupodivu se jim daří velice dobře. Koneckonců jde vidět, že si autoři hodně vyhráli s AI všech postav. V kvalitě botů tedy nad Unreal Tournamentem jednoznačně vítězí.

Co by to ale bylo za 3D střílečku, kdyby v ní chyběly zbraně. Čeká na vás devět klasických zbraní, kterým chybí velmi oblíbené druhé mody střelby - což si myslím, že je jedině dobře, protože by to jenom zpomalovalo rychlost akce. U každé zbraně můžete použít zoom, který se většinou sice hodí jen u railgunu, ale snaha je. Všechny zbraně jsou naprosto skvělé, až na granátomet, který je vysloveně jen do počtu. Samozřejmě, že po mapě naleznete spousty power-upů, jako různé druhy brnění, nebo osobní teleport a nezapomnělo se na tolik oblíbeného quada, který dává tentokrát trojnásobnou sílu oproti základním zbraním. Quake 3: Arena Tady je porovnání poměrně dosti obtížné protože zbraně jsou dost dobré u obou her, takže asi je to vyrovnané, ale možná bych spíš přiklonil ke Q3.

Poslední věc, kterou si musíme probrat je technické zpracování. To je jedním slovem ÚŽASNÉ. Prostě nikdy v životě jste neviděli něco tak nádherně vypadajícího. Sice aby vše vypadalo naprosto dokonale, tak musíte hrát minimálně v rozlišení 800x600 v 32 bitových barvách, ale vzhledem k výhrůžkám, že si Q3 na P2 nezahrajeme, to je úplná nádhera. Zdá se to sice neuvěřitelné, ale Quake 3 je hardwarově takřka nenáročný, takový UT vyžaduje daleko silnější železo, aby se rozhýbal. Je sice pravda, že P2-300, 64 MB RAM a TNT nebo Voodoo 2 jsou minimem únosnosti, ale co to nyní je? Na tento počítač má už skoro každý, a ten kdo tvrdí, že ne tak je lhář, nebo to s hraním nemyslí vážně. Hudba a zvuky jsou klasicky na vysoké úrovni, hlavně bych zdůraznil, že na muzice se podílela skupina Sonic Mayhem. Naprosto se Q3 nemůže upřít tento druh muziky, protože k ní naprosto dokonale sedí. A zvuky jsou krásně prostorové, ale to jsou teď už skoro v každé hře.

Tady se není o čem bavit, UT těžce prohrává, protože má daleko horší grafiku a přitom je HW náročnější. Už se vysloveně těším na hry postavené na Q3 enginu, protože i když to budou třeba blbosti, tak budou alespoň hezky vypadat. A abych řekl pravdu, tak bych se vůbec lidem v 3D Realms nedivil, kdyby zahodili u Duke Nukem Forever to, co již mají udělané a začali ho dělat v Q3 enginu.

Co říct na závěr. Snad jen, že je mi líto jak jsem Q3 z počátku podcenil, teď už vím, že se jedná o nejlepší multiplayerovou 3D akci pod sluncem. Myslím si, že s Q3 budou spokojeni jak nováčci, tak i profesionální hráči.

Quake 3: Arena
Výrobce: ID Software
Distributor: Activision
Minimální konfigurace: P 233, Win 95/98, 32 MB RAM, 12xCD-ROM, 3D karta 4MB, 70 MB na HD, DirectX 7
Doporučená konfigurace: PII 333, 128 MB RAM, 24xCD-ROM, 3D akcelerátor 16 MB, 100 MB na HD, DirectX 7
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Nic lepšího jsme si od ID přát nemohli.
Hodnocení 94%

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...