The Elder Scrolls III: Morrowind

  12:00aktualizováno  18. května 8:12
Třetí pokračování ságy The Elder Scrolls s podtitulem Morrowind je jednou z nejočekávanějších her letošního léta a já vám hned dopředu zákeřně prozradím, že tentokrát se povedlo opravdu na jedničku. Chcete-li se o tom přesvědčit, račte prosím kliknout dále a vstupte do fantastického světa, ve kterém nebudete hrát, ale žít!

BonusWeb HIT The Elder Scrolls: Morrowind

Ani se mi nechce věřit, že je to už sedm let, co jsem si koupil svou vůbec první počítačovou hru. Byl to samozřejmě Daggerfall, na který jsem se tenkrát dlouho těšil a který pro mě byl tak trochu zklamáním. Daggerfall znamenal faktický konec éry klasických “čtverečkových” dungeonů a proslavil se hlavně díky své nesmírné rozsáhlosti a také nesmírnému množství chyb, které obsahoval. ;) Přiznám se bez mučení, že jsem ho nikdy nedohrál, hlavně proto, že jsem zhruba po půlroce někomu půjčil svou placku a už se s ní nikdy víc neviděl. Že má vyjít Morrowind, třetí pokračování v sérii The Elder Scrolls od Bethesdy, jsem zaregistroval zhruba před půlrokem a nebýt množství natěšených příspěvků, co jsem viděl v různých diskusních fórech, bych tomu nejspíš nevěnoval přílišnou pozornost. Naštěstí, protože jinak bych přišel o zcela jedinečnou zkušenost a možnost rozšířit svou soukromou síň slávy o další titul.

Morrowind… to je slovo, které mi bude asi ještě hodně dlouho znít v uších. Skrývá se za ním zvláštní a fantastický svět, fungující na stejných principech jako ten náš a přesto je velmi odlišný. Svět, ve kterém nehrajete podle nějakého předdefinovaného scénáře něčí roli, The Elder Scrolls: Morrowind ale ve kterém sami píšete a prožíváte svůj příběh a velké dobrodružství. Než ale začnu vyprávět o tom, co všechno je možné v Morrowindu zažít, rád bych vás uvedl do souvislostí, které jsou nutné k pochopení skutečných rozměrů a komplexnosti celé hry a dovolím si krátkou lekci z geografie, historie, kultury a politiky Morrowindu.

Morrowind je ostrov v severozápadní části Tamrielského impéria, obehnaný ze severu a východu oceánem, na jihu přiléhající k provincii Black Marsh, jihozápadě k Cyrodiilu a na západě hraničící se Skyrimem. Většinu centra provincie zabírá masivní pohoří a vulkán Red Mountain - oblast která se nazývá Ashlands, Země popelu. Zbytek ostrova pokrývají řídce obydlené polopouště, stepi a bažiny.

Morrowind byl původně osídlený divokými Nordy, Dunmery, jak si říkají temní elfové a Dwemery, trpaslíky. Část Dunmerů založila šest velkých domů, po nějaké době vytlačila Nordy dále na sever a spokojeně intrikovala proti Dwemerům i sobě navzájem. V době prvního věku se narodil hrdina Nerevar, Dunmer který nejdříve za pomoci magického prstenu sjednotil všech šest domů a následně vybojoval náboženskou válku, ve které byli zrádcové - tři z domů Dunmerů a Dwemeři zničeni. Tedy - téměř.

The Elder Scrolls: Morrowind

V současné době probíhá už několik let kolonizace Morrowindu Tamrielským Impériem a na ostrově se tak mísí několik různých kultur a náboženství. Původní, divoce žijící a roztroušené kmeny kočovných Dunmerů ashlanders, se příliš nevměšují do okolní politiky a čekají na návrat reinkarnovaného Nerevara, který by měl podle proroctví udělat další čistku a vyhnat všechny cizince. Zbylé tři domy Dunmerů, válečníci domu Redoran, mágové domu Telvanni a “obchodníci” domu Hlaalu, sice formálně přijímají nadvládu Impéria, ale ve skutečnosti tvoří uzavřené skupiny sledující pouze své zájmy. Samotné Impérium kontroluje necelou polovinu území Morrowindu a hledá jakoukoliv pomoc při upevňování pozic. Kromě toho se z uzavřeného středu provincie začíná spolu s množícími se nestvůrami šířit záhadná choroba Blight disease a naplňují se některá dávná proroctví…

Morrowind je tak obrovským bublajícím kotlem, ve kterém se běžně budete potkávat s intrikami, korupcí, otevřeným i skrytým rasismem, náboženským fanatismem, zločineckými syndikáty, tajnými spolky a otrokářstvím a je až neuvěřitelné, jak realisticky se podařilo všechny uvedené aspekty do hry začlenit a simulovat. Je pouze na každém hráči, jak se k jednotlivým problémům postaví a s kým se rozhodne spolupracovat nebo bojovat, i když samotná hlavní dějová linie, která posouvá události na Morrowindu dále, je celkem lineární. The Elder Scrolls: Morrowind

Oproti prefabrikovanému Daggerfallu, kde člověk probíhal neustále stejné dungeony a procházel téměř identickými městy, má Morrowind unikátní design v každém směru. Architektura i prostředí se mění v závislosti na oblasti, kde se zrovna pohybujete a dokonce i v závislosti na tom, jaká národnost nebo skupina obyvatelstva v dané lokalitě dominuje. S vyjímkou dungeonů, které jsou mimochodem mnohem menší a přehlednější než v Daggerfallu, nebo alespoň členěné do několika částí a odpadá tak spousta bloudění, nenajdete na Morrowindu jediné místo, kde byste zažívali známý pocit deja-vu. Musím obdivovat autory, s jakou pečlivostí se věnovali každému detailu ať už to jsou rozmanitá a občas bizarní města a vesnice, monumentální pevnosti, členitý terén, nebo takové drobnosti jako různorodá vegetace měnící se podle oblastí a perlorodky na dně moří. Nejde samozřejmě pouze o rozdílnost prostředí, ale také o množství detailů, ze kterých se Morrowind skládá. Připočtete-li k tomu všemu neustále se měnící a výborně zvládnuté počasí (specialitou jsou písečné bouře) a střídání dne a noci, máte k dispozici celý svět, kde na vás na každém kroku číhá nějaké překvapení, novinka nebo alespoň další scenérie, při které vám znovu a znovu spadne čelist.

The Elder Scrolls: Morrowind

I když se dá po Morrowindu celkem úspěšně cestovat pěšky, po nějaké době zjistíte, že neustálé pobíhání kolem je tak trochu nepraktické a začnete využívat jiné formy dopravy. Zajímavá je síť broukobusů, kterou se dá dostat do většiny hlavních měst nebo záchytných bodů a samozřejmostí je lodní přeprava a možnost teleportování mezi guildami mágů. Bloudění a hledání si beztak užijete dosytosti při plnění questů a úkolů, které se na vás pohrnou ze všech stran. K dispozici je sice výborná a detailní mapa, která se dá přepínat mezi lokálním a globálním zobrazením a na které se automaticky zaznamenávají a popisují všechna místa která jste navštívili nebo vám o nich někdo řekl, ale trochu chybí možnost přidávat si vlastní poznámky.

Kromě hlavní dějové linie, na kterou budete jemně postrčeni hned při prvních krocích po Morrowindu, je možné vstoupit do zhruba patnácti různých guild nebo frakcí, z nichž každá má svá pravidla, hierarchii a požadavky. Impérium zastupují Fighters, Mages a Thieves guild, Imperiální legie a kult, na straně Dunmerů můžete zvolit jeden ze tří hlavních domů nebo se přidat k Templu, zločinecké mafii Cammora Tong a elitním vrahům Morag Tong. Kromě toho existuje několik speciálních skupin, souvisejících s hlavní dějovou linií, Imperátorova tajná služba Blades ashlanders, kult Sleepers, The Elder Scrolls: Morrowind který se hlásí k zaniklému 6tému domu a upíři, do jejichž skupiny se dostanete pouze nakažením se vampirismem. Výběr samozřejmě závisí pouze na vás a na společenské pozici, na kterou se chcete propracovat. Původně jsem se chtěl stát guildmasterem, respektive šéfem každé ze skupin (což je ostatně cíl vašeho snažení v každé z frakcí) a v konečném důsledku zavést na Morrowindu krutovládu jednoho muže, ale nakonec jsem uznal, že den má jen 24 hodin a že bych měl taky někdy třeba pracovat a spát, takže jsem se omezil jen na několik z nich :)

V každé frakci budete dostávat série několika desítek úkolů, zpočátku jednoduchých typu přines něco nebo zabij někoho, ale později i hodně složitých hádanek, které budete moci vyřešit teprve po nasbírání dostatku indicií. Questy bude dostávat také od “náhodných kolemjdoucích” po celém Morrowindu, ale odměnou za ně bude většinou pouze nárůst reputace nebo nějaký ten artefakt. Je zajímavé, že celkem dost úkolů je možné řešit hned několika různými způsoby a časem se mi začalo sakramentsky vyplácet šetřit čas a schopnosti diplomacie (Speechcraft). Navíc potkáte řadu questů, kde budete muset volit loajalitu k jedné z frakcí na úkor druhé a které nebudou černobílé, ve smyslu určení správnosti vašeho jednání.

The Elder Scrolls: Morrowind

Každý z obyvatel Morrowindu má svůj názor na dění kolem sebe a jeho vztah k vám závisí nejen na rozdílu mezi vašimi rasami, politickém a náboženském přesvědčení, ale taky na vašich předchozích činech a pověsti. Naštěstí je možné zkusit kohokoliv uplácet nebo mu lichotit a i když to zpočátku znamená hodně loadování, jakmile pořádně vytrénujete diplomacii, je možné si kohokoliv naklonit jedním nebo dvěma ťuknutími (prostě telepatie :). Míra náklonnosti určuje o jakých tématech a jak podrobně je s vámi ochoten diskutovat, ale také například ceny, za které můžete nakupovat a prodávat, nebo možnost řešit některé questy mírovou cestou (jednou se mi podařilo přesvědčit nějakého chudáka, aby rozdal veškeré své bohatství a vstoupil do kláštera, ale to je tak trochu extrém ;).

Vzhledem k obrovskému množství textů, které budete moci číst při rozhovorech, ale také v desítkách knih, je zřejmá i existence deníku, kam se automaticky zapisují všechny důležité informace a questy. Deník funguje navíc také jako abecedně řazená encyklopedie, protože si můžete vylistovat všechna témata o kterých jste se kdy s někým bavili a ukládá se automaticky v html formátu (výborné čtení před spaním ;). Trochu nepříjemná je absence vyhledávání a ukládání vlastních poznámek, The Elder Scrolls: Morrowind protože časem jde počet stránek do stovek a je obtížné se orientovat v desítkách otevřených a současně plněných questů. Nakonec jsem to musel řešit tabulkou v Excelu, kam si pravidelně doplňuju nedořešené questy…

Konečně se trochu oklikou dostávám k části, která zajímá každého pořádného fanouška RPG asi nejvíc, tedy vlastní postavě a jejímu vývoji. Ve hře existuje hned několik možností, jak si ji vytvořit - výběrem z mnoha předdefinovaných generických povolání, vyplněním dotazníku a nebo si můžete připravit vlastní kombinaci skillů a přizpůsobit si tak postavu vlastnímu stylu hraní. Základní vlastnosti jsou celkem klasické - síla, odolnost, obratnost a několik dalších, z nichž se potom odvozují fyzické atributy jako počet životů nebo many, maximální zátěž, přitažlivost nebo rychlost. Každá postava má povolání s pěti hlavními a pěti vedlejšími skilly, které vybíráte ze tří skupin (bojové, magické a zlodějské). V závislosti na tom, jak často je používáte, se postupně zvyšují a po zhruba deseti zlepšeních získáváte další level. Kromě toho má každý skill svou primární vlastnost, která se při přestupu na vyšší úroveň a dostatečném tréninku může zvýšit o dva až pět bodů místo jednoho (vybíráte vždy pouze 3 vlastnosti z 8mi).

Některé skilly jdou trénovat velmi snadno, například Athleticism, The Elder Scrolls: Morrowind kde stačí mít permanentně zapnuté běhání nebo Long Blade, který se rychle zlepšuje bojováním, u jiných se pořádně zapotíte, než vyrostou o jediný bodík (to se týká většiny kouzelnických škol a zlodějských schopností). Bohužel budete ale v Morrowindu zoufale neinformovaní, co se všech možných čísel a statistik týče (není možné nijak jednoduše zjistit hitpointy protivníků nebo aktuální zásahy zbraní) a daleko větší vliv na bojeschopnost vaši postavy bude mít nové a lepší brnění nebo zbraň, zatímco rozdíl deseti bodů na většině skillů téměř nepoznáte.

Další věc, která mě trochu nepříjemně překvapila, je možnost najít hodně silné vybavení relativně hned na začátku hry, i když to samozřejmě souvisí s volností, která je vám dána. Nacházet budete desítky a stovky různých předmětů, ale často se vám stane, že nenarazíte na nic použitelného třeba i několik hodin. Jakmile našetříte trochu (spíš trochu hodně ;) peněz, stejně si pravděpodobně vyrobíte nebo necháte vyrobit u Enchanterů vlastní magické vybavení snů, které pak obstará většinu léčení a podpůrných kouzel (světlo, recally, soul trap a další) za vás a zadarmo (magické věci mají vlastní energii, která se po vyčerpání sama regeneruje).

Zajímavě řešený je také systém kouzel. The Elder Scrolls: Morrowind V podstatě existuje omezená skupina různých efektů a každé kouzlo je kombinací efektu, jeho síly, dosahu a doby trvání. Jakmile jednou nakoupíte kouzlo s nějakým efektem, už si ho pamatujete navždy a je možné ho použít při výrobě nového kouzla s jinými, vám více vyhovujícími parametry. Je škoda, že magické skilly ovlivňují pouze úspěšnost, se kterou jste schopni kouzla sesílat a nikoliv jejich sílu.

Souboje mi osobně přijdou hodně jednoduché a u většiny monster stačí přiběhnout a párkrát kliknout levým myšítkem. Na druhou stranu je pravda, že ze začátku se jednalo o výborný adrenalinový sport, protože bez pořádného vybavení jsem dostával zle na p**el a nejednou se mi stalo, že jsem dobíhal do nejbližšího městečka s nulovou staminou, životama i magií, s několika nenažranejma mrchama těsně za zády a na pokraji infarktu, protože jsem pochopitelně opět zapomněl ukládat. Akčnost zvyšuje i možnost různě poskakovat, schovávat se za přírodními překážkami, létat nebo uhýbat kouzlům.

Trochu už jsem nakousl technické zpracování, které je naprosto brilantní a využívá možnosti enginu i hardware na maximum. K tomu abyste si grafiku vychutnali v maximalních detailech a bez cukání, budete ale potřebovat opravdu high-end konfiguraci někde na hranici dnešních možností. The Elder Scrolls: Morrowind Na druhou stranu je možné měnit celou řadu nastavení a tak je možné Morrowind vyladit na míru téměř každému slušnějšímu stroji. Hudba, měnící se zároveň s prostředím a situací je už dnes v RPG standartem a výborně ladí s žánrem hry. K ovládání nemám žádné výtky, je velmi intuitivní a oceňuji především možnost naklíčovat si kritická kouzla a předměty na skupinu hotkeys.

Je vidět, že programátoři z Bethesdy urazili od posledního dílu ságy Elder Scrolls dlouhou cestu a poučili se ze svých chyb. Výsledkem jejich snažení je simulace skutečně kompaktního a fungujícího světa, ve kterém má každý člověk a věc své místo a který vás okouzlí svou složitostí a atmosférou. Už dlouho se mi nestalo, abych zanedbával spaní a všechny ty podobně nevýznamné záležitosti v reálném životě, protože bych byl pohlcen příběhem jiného, fantastického světa, jako se to povedlo Morrowindu. Nebýt těch pár chybek a nevychytaností, které se u projektu takového rozměru dají čekat, musel bych tentokrát sáhnout po známce nejvyšší. Bravo!

The Elder Scrolls III: Morrowind
Výrobce: Bethesda Softworks
Distributor: UbiSoft
Distribuce v ČR: Playman, český manuál (od podzimu kompletně v češtině)
Stáhněte si: screenshoty, technology videa, trailer, hudební ukázky
Oficiální homepage: www.morrowind.com
Minimální konfigurace: Pentium II 400 MHz, 64 MB RAM, 16 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium III 800 MHz, 256 MB RAM, 32 MB grafická karta
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Morrowind je první offline RPG, které nebudete hrát, ale prožívat ve fantastickém a přitom zcela reálném a fungujícím světe. Bravo, Bethesdo!

Hodnocení:

95%

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...