Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Titan Quest

  12:05
Máte rádi akční RPG? Titan Quest vás dostane! Zakáže vám chodit do školy i do práce, nebudete jíst ani pít a přestanete pravidelně navštěvovat toaletu. To vše pro záchranu antického světa!
79

Titan Quest

Platforma: PC
Výrobce: Iron Lore

Herní karta

Titan Quest

Kdybychom hry rozdělili na inteligentní a stupidní, zařadilo by se akční RPG Titan Quest do té druhé skupiny. Když vás někdo načapá, jak s šíleným výrazem ve tváři drtíte tisíce protivníků všech tvarů a velikostí jen proto, abyste vaší postavu posunuli na další level a získali to nejlepší vybavení pod sluncem, zajisté si zaťuká na čelo. Již stařičké Diablo však ve své době dokázalo, že právě tento systém je neuvěřitelně hratelný a zábavný. A proto se zaměstnanci mladého vývojářského týmu Iron Lore Entertainment, založeného roku 2001 Brianem Sullivanem z Ensemble Studios, rozhodli držet striktně toho, co je pro žánr akčních RPG nejdůležitější. Proč vymýšlet něco originálního, když stačí obšlehnout Diablo, Sacred, Dungeon Siege a jim podobné klony?

A tak se také stalo! Titan Quest vás zavede do dávných časů, kdy se po sluncem rozpálené zemi proháněli antičtí bohové a pod zámkem drželi nebezpečné titány. Jednoho krásného dne se však tyto mocné bytosti vzbouřily, olympským usurpátorům práskly do bot a začaly si vylévat vztek na nebohých pozemšťanech. Zrodil se tedy hrdina (či hrdinka, chcete-li), který jediný může vše vrátit do správných kolejí a přinést lidem klid a mír. Jak vidíte, již příběh není nijak originální - prostředí starověkého Řecka, Egypta a Číny je vítanou změnou oproti neustále omílané fantasy, ale ke sledování příběhu vás rozhodně nedonutí. Občasné monology v podání postávajících NPC přestanete sledovat po pár hodinách hraní a celý příběh hodíte za hlavu. Ono na něm v akčních RPG také nijak zvlášť nezáleží, mnohem důležitější je, že máte neustále co rubat.

Titan Quest Titan Quest Titan Quest

Titan Quest

Famózní začátek
Po spuštění hry zhlédnete skvělé intro, jež snese srovnání se slavnými úvodními animacemi z titulů od Blizzardu. Poté už vás čeká jednoduchá tvorba postavy, během níž si zvolíte pouze pohlaví a barvu tuniky. Vše ostatní si určíte až v akci, takže odsouhlasíte Normal obtížnost (po dokončení singleplayerové kampaně se postupně zpřístupní další stupně - Epic a Legendary) a vrhnete se do boje s mnohonásobnou přesilou temných sil. Postava se objeví poblíž řecké vesničky Helos a autoři vás začnou ládovat různými tipy, spojenými s ovládáním hry. Tutoriálové informace jsou vcelku vyčerpávající a lze je pochopitelně zrušit, aby vás neobtěžovaly při opakovaném hraní. Do Titan Quest se rychle dostanou i začátečníci a na jediný zádrhel narazí pouze ve chvíli, kdy je třeba určit směr vývoje hlavní postavy. Toto důležité rozhodnutí přichází na řadu ve chvíli postupu na druhý level, kdy máte možnost výběru jedné z osmi specializací (tzv. Skill Mastery). Storm a Earth jsou určeny pro magií nasáklé dobrodruhy, Spirit je jako stvořená pro zasmrádlé nekromanty, Nature zvolí líčitelé a s přírodou spjatí druidi, Warfare osloví ofenzivní a Defense překvapivě defenzivní válečníky, Hunting si vyberou lovci s kopím i lukostřelci a Rogue nenechá v klidu žádné příznivce kradmého zabíjení.

Na akční RPG je to vcelku úctyhodná nabídka, že? Po přestupu na osmou úroveň si navíc můžete zvolit sekundární specializaci a postavu ještě více přizpůsobit vašim zvrhlým představám. Klidně tak můžete skombinovat ohnivého mága s válečníkem nebo theurga se zabijákem - fantazii se meze nekladou. Velkým nedostatkem je ovšem absence podrobnějšího popisu všech osmi nabízených povolání, s nímž si vývojáři nelámou hlavu ani v manuálu. Nevyhnete se tedy nepříjemným pokusům a omylům, jež vás později možná přijdou pěkně draho (při placení za redistribuci některých skill pointů). Vývoj postavy se celkově nijak neliší od ostatních akčních RPG. Jakmile nasbíráte určitý počet zkušenostních bodů, vyhoupnete se na další level a automaticky získáte pět bodíků, z nichž tři vložíte do speciálních schopností a růstu v rámci zvoleného povolání, a dva investujete do vlastností jako například síla, inteligence a obratnost.

Titan Quest Titan Quest Titan Quest

Titan Quest

Spousta schopností
Samotnou kapitolou jsou různé schopnosti, rozdělené na aktivní a pasivní. Zatímco prvně zmiňované musíte sami aktivovat, pasivní fungují bez vašeho přičinění a zvyšují postavě různé vlastnosti, přidávají bonusy a vylepšují některé aktivní skilly. Používání aktivních schopností je ale bohužel trochu nedomyšlené - mnohé z nich totiž vyžadují ještě určení cíle, což je třeba v případě útočných či léčivých kouzel dosti náročné. V bojové vřavě, kdy o životě a smrti vaší postavy rozhodují vteřiny, je každé kliknutí na obtíž a vyhledávání vhodného cíle na náladě rozhodně nepřidá. Kdyby bylo možné hru v takových chvílích stopnout a v klidu určit vhodný cíl vašeho speciálního útoku, byli bychom jistě mnohem spokojenější. Tahle si na zmiňovanou nepříjemnost musíte zvyknout nebo používat pouze schopnosti, jež vás k takovým krkolomným akcím nebudou nutit. Chcete-li si obecně zjednodušit frenetické klikání, můžete si vytvořit hrdinu specializovaného výhradně na vyvolávání bytostí, jež udělají část špinavé práce za vás.

A z jakých skillů si ve hře vyberete? Magičtí hrdinové využijí různých útočných i obranných kouzel (cílená na jednoho nepřítele nebo plošná) a vyvolají různé bytosti (elementály, liche, vlky atp.). Kontaktní bojovníci naopak posílí sílu svých paží, zchromí nepřítele speciálními útoky nebo se obrní různými defenzivními aurami. Nic nového pod sluncem, zkrátka výčet starých známých (či mírně obměněných) schopností, jež dokonale uspokojí vaše bitevní choutky. V akčním RPG se v dnešní době může jen stěží objevit nějaká specialitka, z níž by si všichni sedli na zadek. Titan Quest díky mnoha různým skillům a možnosti kombinace povolání nabízí vynikající vývoj postavy, který i beze špetky originality kápne do noty též náročnějším dobrodruhům.

Titan Quest Titan Quest Titan Quest

Titan Quest

Příšerné questy
Jakýkoliv nápad bohužel postrádají hlavní a vedlejší úkoly, jež budete postupně plnit. Hráči by se jistě obešli bez neustálého zabíjení monster, jež sužují vesničany nebo drží v zajetí nějakého nevinného človíčka. Rovněž pátrání po zatoulaných vojácích či zcizených předmětech za chvíli omrzí, a tak vše podstoupíte jen v zájmu herního postupu, získání zkušenostních bodů, zlaťáků a občasné odměny v podobě zvýšení určitých vlastností nebo obdržení více či méně užitečného předmětu. Questy rozhodně mohly být mnohem zajímavější, ale o to se autoři očividně vůbec nesnažili. Podobně si můžeme stěžovat i na nechutně lineární postup. Nikdy nenarazíte na dvě možné cesty k cíli, otevřená prostranství střídají úzké soutěsky a čas od času nakouknete do jeskyně, dungeonu či chrámu, abyste vzápětí opět vykoukli pod nebeskou klenbou. Kombinace různých schopností a povolání přímo vybízí k opakovanému hraní, ale proč byste to dělali, když půjdete stále stejnou cestou a budete plnit stále stejné úkoly?

Dalším kamenem úrazu je sbírání předmětů a nakupování u obchodníků. Různých střelných i kontaktních zbraní, částí brnění i bižuterie se ve hře povaluje neuvěřitelné množství. Z toho však bohužel využijete jen minimum a zbytek prodáte. Čekají vás tedy neustálé cesty k obchodníkům a prodávání nashromážděného majetku. To by samo o sobě nevadilo, vždyť máte k dispozici nekonečné množství teleportačních kouzel, které vás v mžiku přenesou do kteréhokoliv (dříve navštíveného) města, vesnice či osady se speciálním portálem. Po několika hodinách šaškování ale bohužel zjistíte, že obchodníci (Trader, Blacksmith a Arcanist) vám kromě barev na tuniku v podstatě nemají co nabídnout. Bez problémů si vystačíte s tím, co získáte z padlých nepřátel a truhel, a tak budete šetřit jen na zmiňovanou redistribuci skill pointů.

Titan Quest Titan Quest Titan Quest

Titan Quest

Stereotypní prostředí
Zajímavým prvkem je zvýrazňování pouze cennějších věcí (počínaje bílými nápisy). Budete-li chtít, můžete shromažďovat úplně všechno, ale my jsme se soustředili pouze na bílé předměty (nepoškozené) a později jsme přesedlali na magické (žluté, zelené, modré a fialové). Podržíte-li klávesu "Alt", zvýrazní se pouze lepší kousky a můžete tedy jednoduše ignorovat šedé předměty, které jsou vyloženě odpadní. Speciálním typem jsou hnědým písmem nadepsané upgrady, jež budete skládat dohromady (například po třech nebo pěti kusech) a poté jimi vylepšovat zbraně, brnění, štíty a klenoty. Problém Titan Quest spočívá i v malé různorodosti a unikátnosti vybavení. Nic nepotěší více, než kouzelník oháknutý do runového hávu nebo válečník v nablýskaném dračím brnění. Ano, i zde najdete takové výstavní kousky, ale je jich žalostně málo. Kdyby si dali autoři s vybavením postav takovou práci jako lidé z Blizzardu v případě World of Warcraft, byl by boj s titány jistě mnohem lákavější. Celkovému hodnocení bohužel nepřidá ani malý inventář (časem se naštěstí rozšiřuje) a neefektivní automatické umísťování věcí do báglu (opravuje první patch).

Větší rozmanitost by neškodila ani prostředí. Než zhlédnete závěrečnou animaci, projdete Řecko, Egypt a Čínu a v každé zemi strávíte přibližně 10 až 15 hodin čistého herního času. I když ve všech hlavních lokacích najdete různá prostředí, za pár hodin se vám okoukají a zatoužíte po změně. Je tedy třeba zatnout zuby a jít tvrdě za svým cílem. Přitom po grafické stránce vývojáři vytvořili učiněný skvost, tak proč jej nevyšperkovali rozmanitější krajinou? O poznání lépe dopadl bestiář, který je naplněn spoustou různých monster, jež usilují o váš život. Připravte se na kostlivce, satyry, přerostlé brouky, pavouky a larvy, prasečí či ještěří bojovníky, minotaury, medúzy a spoustu dalších nepřátel, mezi nimž najdete válečníky, lovce, vrahy i mágy. Modely všech postav vypadají skvěle a v superlativech lze hovořit rovněž o efektech všemožných kouzel. Jakmile se dostanete do pořádné bitky, nestačíte obdivovat vynikající práci grafiků.

Titan Quest Titan Quest Titan Quest

Klady a zápory

Plus propracovaný vývoj postavy
Plus audiovizuální zpracování
Plus návyková záležitost

Mínus bez špetky originality
Mínus nudné hlavní i vedlejší questy
Mínus neoptimalizované - hardwarové nároky

Verdikt
Vizuální orgie si ovšem vybírají krutou daň v podobě krvavých hardwarových nároků. Titan Quest je bohužel značně neoptimalizovaný a občas "přicukává" i na nadprůměrných strojích, kde by měl správně běžet jako hodinky. To vše ale nic nemění na tom, že se naprosto famózně hraje. Není bez chyb, je neoriginální, až to bolí, ale během hry se rozhodně nebudete nudit. Titan Quest u nás navíc díky CD Projektu vyjde na přelomu července a srpna s českými texty, takže bude přístupnější širšímu okruhu hráčů. Pokud na akční RPG nedáte dopustit, budete od hry jen těžko odcházet a k výslednému hodnocení si přičtěte ještě 10 procent. Jestli však z tohoto žánru zrovna nešílíte a Diablo, Dungeon Siege nebo Sacred považujete za obyčejné nadprůměrné hry, ze židle vás nezvedne ani Brian Sullivan a jeho souboj titánů.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

79 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 1862 čtenářů

  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští Warhorse slibují brzké oznámení nové hry. Co by to tak asi mohlo být?

Více než šest let od vydání nejvýznamnější české hry posledních let Kingdom Come: Deliverance...

Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední slíbil Netflix

Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Digitální láska. Kdo jsou nejzajímavější videoherní milenci

Premium Láska je prý něco, po čem touží spousta z nás. A očividně není řeč jen o reálných osobách, ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...