Youtuber Felix Kjellberg alias PewDiePie

Youtuber Felix Kjellberg alias PewDiePie | foto: PewDiePie

Média mé jméno zneužívají k získávání kliků, tvrdí hvězda YouTube

  • 24
Nejodebíranější youtuber PewDiePie kritizoval postup médií v rámci tiché propagace hry Shadow of Mordor. Její vydavatel Warner Bros totiž tvůrcům videí v roce 2014 platil za pozitivně vyznívající obsah. Ti však zakázku nepřiznávali či ji zmínili jen v popisku pod videem, kde si toho většina lidí nevšimne.

Pouhý popisek pod videem využil i PewDiePie, který se proto v souvislosti s kauzou často objevoval ve zpravodajských titulcích. Tvrdí však, že se zachoval korektně a média jeho jména zneužívají ve vlastní prospěch.

Jeho hlavním argumentem je fakt, že někteří z youtuberů vztah k vydavateli nezmínili vůbec. PewDiePie se hájí také vydáním videa v roce 2014, kdy pro platformu ještě neexistovaly regulace. Ty americká organizace Federal Trade Comission vydala teprve loni.

„Akce se zúčastnila řada youtuberů. Jelikož jsem ale tím největším, (média) zmiňují jen mě,“ říká PewDiePie ve videu, které v reakci na situaci natočil.

Případem se od loňského roku zabývá právě Federal Trade Comission, která hájí zájmy spotřebitelů. Ta letos v červenci jako viníka označila Warner Bros a vydavatelství se v souvislosti s tím zavázalo situaci napravit a při budoucí propagaci od youtuberů vyžadovat zřetelné upozornění diváků, že jde o placenou reklamu.

zdroj: www.youtube.com

Oficiální zpráva od Federal Trade Comission jako příklad uvádí právě PewDiePieův příspěvek. A i to může být důvod, proč se zmínka o youtuberovi objevila v tolika článcích.

„Ano, mohl jsem na to upozornit lépe. Mohl jsem to umístit nad rozkliknutí popisku. Jinými slovy mě autoři novinek využili jako lákadlo na kliky a zahanbovali mé jméno, i když jsem neudělal nic špatného,“ tvrdí PewDiePie.

„Kdybych udělal něco zle, měl bych za to pykat. Ale v tomto případě o žádné chybě nevím.“

KOMENTÁŘ BONUSWEBU: My jsme PewDiePieovo jméno v titulku ani článku nezmiňovali, nepřišlo nám totiž relevantní (čtěte text). Zároveň však nesouhlasíme s youtuberovou obhajobou.

Zřetelné přiznání propagace považujeme za základní slušnost a ukrytí jedné věty do popisku vnímáme jako laciný alibismus. To, že něco není nelegální, ještě neznamená, že je to správné. Argumentovat chybějícími regulacemi proto nevnímáme jako pádnou obranu.