Pharaoh - faraónova příručka

Ó mocný faraóne, i když tvá síla je božská a pro nás, obyčejné smrtelníky, nepředstavitelná, chceš-li vládnout, potřebuješ mít také komu. Proto ti doporučujeme pozorně si přečíst tuto faraónovu příručku, v níž nalezneš všechny potřebné tipy a triky.
Pharaoh

Vím, dlouho jsem se neozval, ale nakonec se mi podařilo to, na co jsem čekal celý život. Totiž, po spojení s místními archeology se mi povedlo nalézt v jedné pradávné hrobce zajímavou věc. Jedná se o dosud neobjevenou místnost. Patrně zde byla umístěna mumie nějakého faraóna. Nevím, tělo jsme nenašli. Jenže to nejzajímavější jsou hieroglyfy na stěnách hrobky. Spojil jsem se s největšími kapacitami na egyptskou kulturu a dali jsme se do luštění. Výsledek našeho snažení vypadá jako nějaký průvodce faraóna. Ne, doopravdy nedělám si srandu. Víme, že Egypťané věřili v posmrtný život a tak asi tyto zdi měli být jakousi učebnicí pro znovu budoucího faraóna. Posílám ti opis překladu, tak si to sám přeber. Už budu muset končit, Chalid mě volá, že zjistili zase něco nového.

Egyptský dopisovatel Bonuswebu, Martin Schovanec

Část první - lid, základ říše
Ó mocný faraóne, i když tvá síla je božská a pro nás, obyčejné smrtelníky, nepředstavitelná, chceš-li vládnout, potřebuješ mít také komu. První věcí co by s měl udělat je, určit pozemky pro přistěhovalce. Toto místo by se mělo nacházet dostatečně blízko jak vody tak i úrodný půdy. Někdy je celá země rozdělena na několik částí, které od sebe dělí řeka. Nenech se proto zmást tím, že uvidíš perfektní místo na vybudování tvého města, kde jsou bohatá nerostná ložiska, úrodná půda a dostatek pitné vody. O to pak budeš více zklamán, když zjistíš, po té co již jsi začal stavit, že cesta, po které do tvého města budou přicházet přistěhovalci, je na druhém břehu řeky. Ale nemusíš se bát, že to bohatství zůstane pro tebe nedosažitelné. Pokud řeka není moc široká, dá se přes ní postavit most nebo je tu také převozník. Jenže je tu malý problém. Převozník potřebuje pracovníky, kteří budou ostatní lidi převážet na druhou stranu řeky a ty zrovna ještě žádné nemáš. Proto holt musíš vybudovat město na té straně řeky, kde se nachází cesta a postupem času se rozrůstat i na další břehy. Po určení parcel se do tvého města začnou hrnout lidé a první co začnou požadovat, bude voda. Bez té se tvoje město dál nehne. Ze začátku, kdy je nedostatek pracovní síly, může postačit studna, ale protože voda z ní je špinavá, tak pochvíli stejně lidé začnou požadovat zásobníky, z kterých se voda distribuuje do celého města. A to tak, že nosič s vědry roznáší pitnou vodu do všech domů.

Pharaoh

Další důležitou věcí, která udrží lidi ve městě a přiláká další, je dostatek jídla. To se skladuje v sýpkách a z nich je přes bazary distribuováno obyvatelům. K jeho získání máš vlastně dvě možnosti. Buď postavit sklad a dovážet jídlo z nějakého sousedního města (viz.kapitola o obchodě), ale tato možnost je dost drahá a za chvíli dojdou finance, nebo si zajistit potravu sám, což je asi nejlepší. Buď můžeš pěstovat ovoce či jiné jedlé plodiny nebo chytat ryby. Každá možnost má svoje klady a zápory. Např. při rybaření se jídlo do sýpek doplňuje celoročně, ale u farmaření je velikost sklizně závislá na záplavách. Ty, pokud je Bůh zemědělství a Nilu spokojený (viz.kapitola o Bozích), přicházejí jednou ročně a po té co se voda stáhne z břehů, zůstává tam úrodná půda, na které se dá celkem dobře farmařit. Výhodou farmaření před rybařením je, že při tom není třeba tolik pracovní síly. Stačí totiž jenom postavit pracovní tábor (potřebuje 20 lidí) a farmy, které berou pracanty z těchto táborů. Oproti tomu u rybaření se musí postavit výrobna lodí a pro každou rybářskou loď i rybářské molo, které potřebuje šest lidí. Pak taková čtyři mola dokáží pěkně zamávat počtem práceschopných lidí, kterých je ze začátku nedostatek.

Jak si lidé jednou zvyknou na dostatek pitné vody a jídla, začnou požadovat další a další věci. Pokud máš dost peněz je dobré jim dát to co chtějí, ale musíš přitom brát na zřetel plno dalších věcí. Např. když začneš do obchodů dodávat pivo, díky čemuž se kvalita domů zlepší a začne proudit do města velké množství nových lidí, začne se zvedat i spotřeba jídla. Není tedy nikdy na škodu, po velkých populačních skocích, přidat novou farmu nebo další rybářské molo a vybudovat novou sýpku, aby byl jídla přebytek než-li naopak.

Část druhá - neser bohy
Podle toho jak se chováš k Bohům, tak oni zase k tobě. Jejich uctívání je nedílnou součástí tvého života. Pokud daný Bůh bude s tebou a tvým lidem spokojen, pomůže ti v té oblasti egyptského života, jaká je mu vlastní. Benevolenci Bohů si můžeš zajistit stavěním svatyň, či lépe chrámů. V pozdější době vývoje začnou obyvatelé tvého města požadovat přístup k rozdílným Bohům, proto je dobré, se hned ze začátku na to připravovat. Občasné pořádání festivalů také není na škodu. Spokojený pak bude nejen ten Bůh, kterému je oslava určena, ale i lid, jenž si bude moci po dlouhé dřině odpočinout na festivalu. Jsou tři druhy festivalů, které můžeš pořádat. Od nejlevnějšího po nejdražší, ke kterému potřebuješ navíc ještě několik sudů piva. Později se ti dostane možnosti stavit oltáře a věštírny, které ještě znásobí užitek z božího požehnání.

Pharaoh

Zde je seznam Bohů společně s tím, co by dokázal určitý Bůh udělat, kdybys ho neuctíval a naopak čím tě za tvou věrnou službu odmění.

Osiris - Bůh záplav Nilu a všeho života. S jeho benevolencí, může tvé město přijmout požehnání každoročních štědrých záplav, dávající úrodnou půdu tvým polím. Oltář Sebeka - Boha úrodnosti - umožní, že Osirisovi kněží mohou pomoci tvým občanům rozvést jejich jídlo a další zásoby o trochu dále. Věštírna Mina - Boha regenerace - naplní divokou zvěř v okolí tvého města větší vitalitou, dělá zvířecí stáda a rybí hejna početnější a dokonce urychluje růst některých plodin. Pokud ale Osirise urazíš, může zničit tvou úrodu, vyprázdnit sýpky nebo dokonce zadržet záplavy.

Re - Bůh království. Tento Bůh usnadní obchodování a cestování po celém známém světě a může dokonce pomoci posílit tvou pověst v celém Egyptě. Oltář Ma'aty - Bohyně spravedlnosti - napomůže předejít kriminalitě ve tvém městě. Věštírna Horuse - Boha faraóna - učiní tvé zaměstnance ochotnější věnovat se jejich každodenní práci. Ve jménu faraóna, budou povzbuzeni do práce pro dobro Egypta. Pokud vzroste Reova nespokojenost, sníží se i oblíbenost města u tvých sousedů.

Ptah - Bůh řemeslníků. Při své spokojenosti jim pomáhá rychleji dokončit své povinnosti. Oltář.

Amona - Boha Slunce - zlepšuje schopnost tvého města stavět monumenty. Věštírna Thotha - Boha moudrosti a učení - může tvým lidem usnadnit vzdělávání. Při nespokojenosti tohoto Boha může celý tvůj průmysl skončit v troskách.

Sutech - Bůh všech vojáků. Pokud je tento Bůh spokojený, jsou tví nepřátelé i jeho nepřáteli. Může pomoci tvé armádě zelenáčů bojovat jako ostřílení veteráni a dokonce srazit nepřítele jeho vlastní rukou. Je natolik silný, že jeho vliv sahá až do bitev sváděných na vzdálených polích. Ovšem, pokud je Sutech nespokojený, pak tvé město pocítí jeho ničivou moc z první ruky.

Pharaoh

Bastet - Bohyně domácnosti. Tato Bohyně může zkvalitnit život v tvém městě a umožnit občanům radost z vyšší úrovně života. Její moc je tak velká, že může dokonce pomoci udržet jiné Bohy šťastné. Oltář Isis - Bohyně zdraví - může pomoci zajistit, že se tví občané budou těšit dobrému zdraví a dokonce jim pomáhá pokud onemocní. Věštírna Hathor - Bohyně radosti, lásky a zábavy - může pomoci udržet lid trochu šťastnější navzdory problémům, které mohou mít. Samozřejmě, pokud je Bastet nespokojena, pak tvé město pozná skutečné utrpení a bolest.

Část třetí - průmysl a obchod
Aby tvé město vzkvétalo, musíš mít také něco, čím ten růst financovat. A hlavním zdrojem je obchod. Stačí zajít za poradcem přes obchod a ten ti ukáže mapu se všemi městy, které jsou ochotny s tebou obchodovat. U každého města je vidět, co dováží a vyváží. Podle toho si vyber tobě nejvýhodnější město, zaplať danou částku, která je potřebná na otevření obchodní cesty a už můžeš čekat na obchodní karavany či lodě (musíš mít postavený přístav), které budou ve tvých skladech kupovat nebo prodávat tebou určené zboží.

Je ale celkem na nic mít otevřenou obchodní cestu s nějakým městem, když nemáš co nabídnout. Proto budeš muset vybudovat průmyslová odvětví, která budou držet tvou pokladnu v plném stavu. Zboží, s kterým se dá obchodovat, je požehnaně. Ale nejdražší jsou zbraně. Pokud se někde v okolí budou nacházet měděná ložiska, neváhej a postav pár dolů. Pak už jenom stačí postavit několik zbrojíren, najít vhodného kupce a penízky se jenom sypou. Nemá, ale cenu vyvážet nádobí či pivo, to jsou totiž jedny z prvních zboží, které tví obyvatelé budou požadovat. Pokud, ale vyrábíš přebytek a máš tímto zbožím přeplněné sklady, není špatné nastavit hodnotu, od které se zboží začne vyvážet. To znamená, že pokud např.ve skladech bude víc jak 1000 piva, pak procházející karavana přebytek tohoto zboží koupí. Nesmíš, ale zapomínat, že každé město má určenou hranici počtu zboží, které za jeden rok koupí. Pokud je toto množství naplněno, pak do začátku příštího roku to zboží, kterého má již dost, nekoupí. Buduj proto průmysl s rozvahou a snaž se vyrábět takové zboží, po kterém je poptávka ve více městech. Nemělo by se ti pak stát, že budeš mít přeplněné sklady něčím, po čem je malá poptávka a tvoje město to samo nestíhá spotřebovat. Pokud by se tak ale stalo, jediné co můžeš udělat je, zbourat přebytečné výrobny určitého zboží a přeorientovat se na jiné, ne třeba tak výnosné, ale žádanější.

Pharaoh

Část čtvrtá - vojsko
Válčení není celkovým smyslem tvého života. Ale pokud budeš chtít svou říši rozšířit a ubránit před nájezdníky, nemáš na výběr. Pokud se nacházíš na nebezpečném území, je důležité, hned ze začátku budovat silnou armádu, která bez problémů zažene nepřítele. První věcí, kterou musíš udělat je, postavit někde dál od města pevnost. V nebezpečnějších oblastech bys jich měl mít více. Můžeš si vybrat buď z kopiníků nebo lukostřelců. Lukostřelce bys měl postavit hned ze začátku, protože nepotřebují na rozdíl od kopiníků vyrobit zbraně. Jsou rychlejší, ale zato slabší a v boji z blízka nepoužitelní. Naproti tomu kopiníci jsou pomalí, ale zato silní a na vycvičení jedné jednotky je třeba jedna zbraň.

Vojáky budeš získávat z řad občanů tvého města, které rekruter naverbuje a vycvičí. Po tvrdém výcviku jsou odveleni do pevnosti a cestou se můžou stavit ve vojenské univerzitě, která je ještě trochu připraví na boj a pozdvihne morálku. Když nepřítel přijde, pak se ho snaž z dálky oslabit lukostřelci a nakonec dorazit pěchotou. Ale nemysli si, že nepřítel tě bude napadat jen na souši. Pokud tvým uzemím protéká Nil, můžeš brzo očekávat lodní útok. Měl bys proto mít, alespoň dvě mola na válečné loďstvo a výrobna lodí ti pak postaví válečné lodě. Je proto, ale třeba dostatek dřeva, které je v některých oblastech dost vzácné, takže se dovážení nevyhneš (viz.kapitola o obchodě). Pokud ale necháš doplout nepřátelské loďstvo až do přístavu, začne ti ničit rybářské loďky a znemožní přístup obchodních lodí.

Část pátá - monumenty, základ Egypta
Až budeš pro sebe a šlechtu budovat obrovské hrobky, musíš přinejmenším postavit zednářské cechy a pracovní tábory. Základní stavební jednotkou prvních monumentů jsou kamenné kvádry. Pokud na tom budeš po finanční stránce velmi dobře, můžeš je dovážet. Pokud, ale ne, stačí postavit několik cihelen, dolů na jíl, sehnat dostatek slámy a pak můžeš cihly dělat sám. Další způsob jak získat mnoho cihel je, plnit úkoly pro nynějšího faraóna. Pokud rychle dostane požadované zboží, pak tě odmění velkým množství cihel. Musíš proto mít dostatek místa ve svých skladištích. Stavění monumentů je velmi náročná věc jak po stránce finanční tak i časové. Než začneš nějaký stavit zjisti jestli máš oboje dostatek.

Ať tvoje kroky šíří slávu naší říše.