Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and Tribulations

Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and Tribulations

Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and Tribulations

  • 6
Říká se, že v nejlepším se má skončit. Proč ale musí končit i Phoenix Wright?!?
85

Phoenix Wright: Ace Attorney - Trials and Tribulations

Platforma: DS
Výrobce: Capcom

  • Promyšlené kauzy
  • Humor a vtip
  • Prověřená hratelnost
  • Nové postavy za starými nezaostávají
  • Poslední střípky příběhu zapadnou na místo
  • Na začátku se zdá příběh roztříštěný
  • A bohužel končí

Právnická odysea potřetí a opět na výbornou. Škoda jen, že Phoenix už končí, ale snad bude Apollo důstojným nástupcem.

Herní karta

Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and TribulationsTěžko říci, zdali tato hra u nás někdy vyjde. Informační zdroje se různí, a tak to vypadá, že přestože má třetí Phoenix vyjít v tomto roce, pokud tedy vůbec, objeví se na pultech dříve již první hra, v níž v hlavní roli bude vystupovat Apollo Justice, tedy již čtvrtý díl této vynikající „právnické“ série od Capcomu. Správný skaut je ale vždy připraven, a tak bylo objednání Trials and Triulations dílem několika kliků v internetovém prohlížeči. Nemluvě o tom, že pro fanouška série to je zkrátka životně důležitá nutnost.

HOLD IT !!! DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ !!!
Následující text je plný spoilerů, takže pokud nechcete vědět děj či jeho náznaky předem, přeskočte rovnou na poslední tři odstavce a závěrečné hodnocení.

Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and TribulationsCo se týče systému hry, asi není potřeba ho nijak zvlášť vysvětlovat, protože je úplně stejný jako ve druhém dílu, jenž se od toho prvního lišil prakticky pouze tím, že místo vykřičníků se objevil „ukazatel života“. Pro ty, kteří s touto sérií zatím ale ještě neměli tu čest, pak v kostce asi takto: hlavním cílem je obhajovat vaše klienty, abyste je očistili z obvinění z vraždy. Třetí díl tedy přichází i s jedním případem, kdy jde o krádež, ale jak se později ukáže, nakonec to stejně zase skončí u mordu. K tomu používáte věci z inventáře, které slouží jako důkazy nepravdivosti tvrzení svědků, případně k prokazování viny skutečného pachatele. Jednotlivé epizody jsou pak rozděleny na několik částí, v nichž střídavě vyšetřujete, co se vlastně stalo, přímo v terénu, a bojujete u soudu. Ve vyšetřovací části pak nasbíráte většinu důkazního materiálu, ale často se něco objeví i přímo při soudním procesu, povětšinou když nějaký utajený trumf vytáhne obžaloba. Při prezentování předmětů doličných u soudu ale navíc musíte přesně vědět, co kdy Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and Tribulationsvytáhnout, pokud totiž začnete soudci před nosem mávat předmětem, jenž s aktuální výpovědí svědka nemá nic společného, budete penalizováni a ubude vám kus z „ukazatele života“. Když pak jeho hodnota dosáhne nuly, soud končí a váš klient je shledán vinným, jelikož obhajoba nedokázala podat přesvědčivé důkazy o nevině.

No a to by bylo zhruba tak všechno. Za zmínku snad pak stojí ještě nutnost dokazovat některé věci i ve vyšetřovací fázi. Tento element, nazývaný Psyche Lock, se poprvé objevil ve druhém dílu (Justice for All) a funguje to zhruba tak, že při rozhovorech s jinými postavami díky speciálnímu magickému „amuletu“ zvanému Magatama dokážete odhalit, že někdo o něčem nechce mluvit, respektive se to snaží zatajit. To se projeví tak, že se kolem něj objeví řetězy s různým počtem zámků, které musíte správným předkládáním důkazů rozbít. Zkrátka to musíte z dotyčného Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and Tribulationsvypáčit za každou cenu. Bacha ale na to, že v danou chvíli ještě nemusíte mít všechny potřebné důkazy, takže pokud si nejste jistí, je lepší páčení zastavit a jít prozkoumat ještě nějaké další lokace nebo pokecat s dalšími postavami, a nasbírat tak více informací. I při rozplétání Psyche Locku totiž při předložení nesprávného předmětu klesá hodnota „životního ukazatele“, ale na druhou stranu se při jeho úspěšném kompletním rozpletení polovina „života“ doplní. Tak, a to už je fakt úplně všechno.

Ve výsledku tak máme vlastně jen jednu námitku.

Koncept tedy zní maximálně jednoduše a faktem je, že maximálně jednoduchý i je. Čím tedy takováto hra může již potřetí zaujmout? Jednoznačně příběhem, jenž započal již v prvním dílu a nyní je konečně kompletně dokončen. I když tedy nějaká Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and Tribulationshlušší místa zde stále ještě jsou, takže čekáme, že se úplně vše dozvíme až s příchodem Apolla, kde se snad Phoenix a jeho bandička objeví alespoň coby „hostující postavy“. Ono by se to asi dalo zjistit, protože v US první hra s Apollem snad již i vyšla, ale když se to vezme opět z pohledu již výše zmíněného fandovství, bylo by chybou naprosto kardinálního rozsahu si o tom dopředu cokoliv zjišťovat.

Pokud jste ale dosud žádný z předchozích dílů nehráli, nemusíte mít strach, že byste zdejší příběh nepochopili, přestože vazby na minulé díly jsou zde značné i poměrně časté. Hra vám vždy nějakým způsobem vysvětlí, o co že to tenkrát šlo, ale pokud jste předchozí díly nehráli, zůstane to pro vás někde ve fázi „nějaký případ z minulosti.“ Pokud ale máte předchozí Phoenixovy patálie již úspěšně za sebou, budete přesně vědět, jak to tenkrát bylo, o co přesně šlo a dost pravděpodobně si Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and Tribulationsvzpomenete i na postavy, které v daném případu vystupovaly. Většina z nich je totiž nezapomenutelných.

TAKE THAT !!!
Třetí díl Phoenixe Wrighta je z tohoto pohledu ale zpočátku poněkud roztříštěný. Alespoň se tak jeví. Zdá se, jako by tvůrcům již došly nápady, a tak si zahrajete i za jiné postavy než jen za Phoenixe. Což zamrzí zejména hned v první kauze, kdy Phoenix dokonce stane na lavici obžalovaných, přičemž z bryndy se ho snaží vysekat kdo jiný než Mia Fey. Jelikož se jedná teprve o její druhý případ, stojí po jejím boku obtloustlý advokát Grossberg, jenž jí udílí rady, které zároveň představují klasický, ale nenásilný tutorial. Pravdou ale je, že skvělý humor celé série zde startuje bez prodlení, když se Grossberg při procesu řídí tím, co na to jeho střeva a hemoroidy. Ve čtvrté kauze se pak dozvíte, proč byla tehdy Mia u soudu teprve Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and Tribulationspodruhé a proč je její první případ už rok starý. Na konci ale samozřejmě do sebe všechno zapadne tak, jak má, takže si na nějaké menší rozčarování z úvodu ani nevzpomenete.

Postupně se tak objevuje celé panoptikum postaviček, které jsme si v minulých dílech tak oblíbili a když se v posledním případu objevila Franziska von Karma, řval jsem osobně radostí. Tvůrci série mě zkrátka donutili, abych si oblíbil ty a ty postavy, které mi pak ve třetím dílu postupně dávkují. Proti ní ale coby obhájce nebude stát Phoenix, jenž spadl do řeky s je hospitalizován s rýmičkou, ale nikdo menší než sám velký, ó mocný, Edgeworth. Mimochodem jeho hlášky, kterými si mimo jiné vnitřním monologem komentuje, že být advokátem není zase až tak špatné, jsou tradičně naprosto vynikající.

VIDEO

Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and TribulationsNa lavici prokurátora se ale objeví fungl nová postava. Jedná se o prokurátora Godota, jehož existence je zahalena značným tajemstvím, ale nakonec se pochopitelně zjistí, kdo to je. Ze starých známých pak nemůže chybět Phoenixův harém ve složení Maya a Pearl, nedejbože že by absentoval třeba detektiv Gumák. Mimochodem, pokud se nepletu, tak v tomto dílu ho poprvé nevyhodí z práce, ale dojde pouze na snížení platu, bez něhož by to už ani nešlo. A pokud se opět nepletu, tak vyměnil i instantní nudle za něco jiného (nevzpomenu si, ale krátka něco ještě méně finančně náročného). Na konci pak ale vymění i svůj kabát za nový. Respektive mu ho koupí jeho bývalá kolegyně Maggey, s níž k sobě tak nějak našli cestu. Mimochodem není moc jasné, jak to nakonec skončí s Phoenixem a Mayou, ale v závěru je naznačeno, že dost podobně.

Celkově nelze mít ke třetímu dílu Phoenixe Wrighta žádných vážnejších připomínek

Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and TribulationsA tak nějak „na cestě“ je to v tomto smyslu snad i mezi Franziskou a Larrym Butzem. Tomu totiž dala košem zase nějaká modelka a nepochodil ani u krásné Desirée, která se objeví v jednom z případů, a tak se nakonec uchýlí do kláštera, přičemž ale „do kláštera“ není úplně to pravé, jak by se jeho situace dala popsat. Pevná ruka Franzisky, respektive její bič, je tedy evidentně to jediné, co potřebuje. Každopádně v průběhu hry nadělá zase několik zmatků, takže si z něj všichni střílejí už tak masivně, že vám ho zkrátka nemůže nebýt líto.

Z nových postav nás pak nejvíce zaujal, nebo lépe řečeno pobavil, japonský důchodce, který v parku krmí holuby a do mondénní restaurace Trés Bién (provozuje ji vyžraný Frantík v růžovém, který se považuje za ženu a mimo kafe a francouzských specialit nabízí i oleje pro aromaterapii) chodí okukovat pohledné servírky v Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and Tribulationsrozkošných oblečcích. Zpočátku se jeví jako roztomilý dědoušek, který hází holubům semínka, nicméně během okamžiku Phoenix zjistí, že je nehází holubům, ale po holubech, jelikož je to ve skutečnosti značně nerudný dědek. Kloudnou informaci z něj dostat nejde, a tak musí v kostýmku servírky nastoupit Maya, aby mu rozvázala jazyk. Bohužel ale to ještě není úplně ono, a tak musí Mayu vystřídat Mia, která je již podstatně – řekněme dospělejší – a to pak děda zpívá jak slavík v toku.

Lidová tvořivost

Když zadáte do vyhledávače heslo „Phoenix Wright“, objeví se celá řada zajímavých obrázků. Mlčením přecházíme pitomosti prezentované na serverech typu Gaygamer a podíváme se raději na nějaké zajímavé fanarty, jako třeba tento, kde to detektiv Gumák slízne od Franzisky i když hraje jen na triangl. Bez problémů z hudební performance nemůže vyjít samozřejmě ani Phoenix, což se ukazuje zde, stejně jako nebetyčná pohodička Larryho. A Larry ještě jednou, co na tom že všichni pózují pro fotografa, Larryho zkrátka zajímají jenom ženské. A nebo byste raději nějaký ten cosplay, když už jsme u těch ženských? Pravda, na japonské poměry to nejsou zrovna holky jako lusk, ale kostýmy mají téměř dokonalé. A to nejlepší nakonec. Škoda že tento článek pravděpodobně nečtou žádní odpůrci Nintenda, protože tento fantastický strip by si užili maximálně.

Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and TribulationsA aby Phoenix neměl všech těch starostí málo, objeví se i jeho dvojník, který ho dokonce jednou dubloval i u soudu, pochopitelně se značně tragickým výsledkem. Jmenuje se Furio Tigre a je jedním slovem příšerný. A pokud máte strach, že někam zmizela bába Oldbága, pak máte částečně pravdu. Wendy totiž odjela na dovolenou, ale nakonec se přeci jen zjeví. Konkrétně tedy v závěrečných titulcích. Stihne vás ale mimo tradiční nepobratelné dávky slovních výlevů počastovat i dávkou z její ultra-hyper-plazmové blikající plastové pistolky. A v neposlední řadě se nakrátko setkáme i s Misty Fey, matkou Mii a Mayi, i když toto setkání bude spíše takové smutnější. Nakonec ale skončí všichni se širokými úsměvy na rtech, včetně vás.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ – KONEC SPOILERŮ !!!

Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and TribulationsOBJECTION !!!
Jak vidno, je tedy mozaika třetího Phoenixe opět značně pestrá. V prvé řadě je ale opět i potřetí maximálně zábavná a to jak po stránce samotné hratelnosti, tak i co se týče vtipných hlášek a situací. Například Phoenix dopadne tak tragicky, že v jedné pasáži snad nedělá nic jiného, než že ve své kanceláři čistí záchod. Godot se sice zpočátku jeví tak trochu jako suchar, ale Phoenixovi nedá zadarmo vůbec nic. A když je nejhůř, tak ho sice nemlátí bičem, ale aspoň po něm mrští hrnkem kafe, které u soudu v jednom kuse usrkává.

Ve výsledku tak máme vlastně jen jednu námitku. Stalo se už takovým pravidlem, že každou chvíli některý ze svědků zločin sice vidí, ale v rozhodující okamžik omdlí. Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and TribulationsSnad by nebyl takový problém vymyslet případy trochu jinak – tak aby záhady nemusely zůstat skryty tím, že někdo omdlí, ale že třeba kolem projede vlak, který zakryje výhled. Třeba jako tramvaje ve Stínadlech. A zadruhé by se kdeco nemuselo týkat Mayi. To ale částečně kompenzuje sama Maya, která v závěrečných titulcích hlásí něco o tom, že to teď bude mít těžké, když bude médiem a zároveň manažerkou Phoenixova kanclu, „pokud mě teda zase někdo neunese.“

Takže celkově nelze mít ke třetímu dílu Phoenixe Wrighta žádných vážnejších připomínek. Jistě, je to pořád to samé a z hlediska hratelnosti ani technického zpracování se nezměnilo vůbec nic, ale je jasné, že v této sérii jde o úplně něco Phoenix Wright: Ace Attorney – Trials and Tribulationsjiného. Jde o moc fajn zábavu, která dokáže upoutat jak promyšlenými případy, tak vtipným uceleným příběhem, který se protentokrát již uzavírá. Doufejme, že ne úplně, a že se tedy známé postavičky mihnou i v okolí nového ambiciózního právníka, Apolla Justice. Doufám tedy, že mi protentokrát odpustíte, že nehodnotím jen na základě objektivních faktů, ale do značné míry i srdcem.


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

74 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 28 čtenářů