Počítač za vysvědčení - testujeme Mironet

  12:00aktualizováno  18. října 9:28
Léto se blíží a spolu s ním také školní vysvědčení. Pro někoho věc krajně nemilá, někdo však bude za celoroční snahu odměněn třeba novým PC. A abychom vám pomohli vybrat tu správnou sestavu, zrecenzovali jsme pro 3 počítače různých značek. Dnes představujeme PC Mironet.
Pohled na Mironet

Léto se blíží a spolu s ním i doba prázdnin, kdy i v některých skalních závislácích na počítači převládne chuť vyrazit na plovárnu, za sportem nebo snad, nedej bože, do přírody. Jakmile na celou zemi padnou nelítostná třicetistupňová vedra, je to ostatně jedna z mála možností, jak v městských nepodsklepených činžovních nebo panelových domech vůbec přežít.

Ovšem ještě než se města změní v obrovskou sálající betonoasfaltovou past, přijde jistá událost, která může našim teenagerům na jistou dobu kvalitativně pozměnit život. Tušíte správně, jde o školní vysvědčení. Pro někoho věc krajně nemilá, protože i neustále zaneprázdnění rodiče najednou dostanou chuť se podívat, jaké skvělé jaké hodnocení jejich malý génius ze školy přinesl. Když se pak náhodou dosažené výsledky diametrálně odlišují od těch očekávaných, nezůstává často jen u pouhého zklamání. Naštěstí to ale většinou tak tragické nebývá, a tak se dítka za svoje výsledky, až na pár výjimek (určitě za to může učitel!), nemusejí vůbec stydět.

Proto určité ocenění jejich celoročního snažení rozhodně není od věci. Co když ale ten zatracený holomek pořád mluví jen o počítači? Hmm, nechtěl by radši nové kolo? No dobře, tak ne, nakonec znalost počítačů, to je dnes taková druhá gramotnost, sousedi už taky mají nejmíň dva a... Samozřejmě, ten počítač se musí koupit. Jenže jaký?

Právě s tímto rozhodováním se vám tento týden pokusíme trochu pomoci představením několika počítačových sestav. Protože jsme především herní webmagazín, zjišťovali jsme, co nám jsou prodejci schopni nabídnout jako ucelené řešení "na doma" a pro zábavu. Firmám jsme nechali volnou ruku při výběru komponent i počítačového software, objednávka zněla: "gamesnická konfigurace za přibližně 40 tisíc korun".

Jak jsme testovali
Už "papírově", podle uváděných parametrů, slibovaly všechny testované sestavy vysoký nebo přinejmenším nadprůměrný výkon. K získání dobrého hodnocení v testech to ale samo o sobě nestačí. Všímali jsme si také vybavení, ergonomie, na níž se významně podílí především monitor a grafická karta, celkové kvality zpracování a montáže počítače a v neposlední řadě také dodávaná dokumentace.

Důraz jsme kladli také na to, aby se jednalo kompletní řešení. Zákazník by si domů měl odnést nejenom hromadu složených dílů, ale skutečný a úplný počítač. Pohled na case Mironetu Jsme národ kutilů a hračičků, ale doby, kdy jsme si něco koupili v obchodě a pak jsme si to doma z donucení pomalu předělávali tak, aby to vyhovovalo i nám, jsou pryč. Auto si také dnes už lidi většinou kupují, aby v něm jezdili a ne, aby v něm byli celé dny ponoření až po lokte a celí od oleje a něco upravovali. Všechny měření byly proto provedeny na sestavách nakonfigurovaných a vyladěných tak, jak přišly. Samozřejmostí byla nakonfigurovaná instalace některého operačního systému. S ohledem na herní zaměření počítačů všechny firmy dodaly OS Windows 98.

Jako první do redakčního testu dorazil počítač PC Mironet. Podívejme se nejprve, co se skrývá pod kapotou:

  • AMD Athlon 3D 650MHz, 512kB L2 cache
  • Motherboard MSI 6195, slot A
  • DIMM 128MB SDRAM PC100
  • WD 10.2GB Expert, 7200rpm
  • Riva TNT2 32MB RAM
  • SB 128 PCI
  • CD-ROM NEC 40x
  • 17" monitor ADI Provista E55

    Mironet rozhodně v našem testu nechtěl být za žádnou popelku, která se schovává někde vzadu. Výbava celé sestavy dává tušit, že firma sází především na "srdce" celého systému. Procesor AMD Athlon taktovaný na 650MHz rozhodně představoval v našem testu výkonnostní špičku a nejenom díky rychlému taktování nechal svoji konkurenci s patřičným odstupem za sebou. Tento nezvyklý krok (přiznáváme, že jsme si počítače osazené procesorem Athlon měli zatím možnost zkusit ne více než dva) se Mironetu rozhodně vyplatil.

    Quake 3 Arena demo:
    TimeDemo 1: 27,5 snímků/s
    TimeDemo 2: 27,9 snímků/s
    Pozn.: Při testech bylo používáno rozlišení 1024x768 obr. bodů při 32bitové hloubce, přičemž všechny detaily byly zapnuty na maximum.
    Jak si vedl PC Mironet v 3Dmark2000:
    Celkem:  2852
    CPU:       202
      low medium high
    Game 1 (helikoptéra): 60,8 43,1 20,0
    Game 2 (adventura): 51,+ 38,4 24,3
      8 MB 16 MB 32 MB
    Texturing (fps): 172,0 169,0 155,0
    BumpMap (fps): 100,8 114,0 117,0
    Fillrate (MTexels/s) 201,9 219,4

    Video2000
    Celkem: 2262
    Quality: 987
    Performance: 694
    Features: 581
    Win Bench 99
    CPUMark: 57,4
    FPUMark: 3520
    Bussines DiskMark: 5240 kB/s
    High-End DiskMark: 15900 kB/s

    Výsledky procesoru AMD nás popravdě docela překvapily. Ačkoliv se jednalo o původní typ procesoru Athlon, který ještě nemá integrovanou L2 cache, počítač s CPU od AMD byl velice stabilní a přitom dosahoval v testech opravdu výborných hodnot. Po chabých výsledcích procesorů K6-2 a K6-3 je to docela potěšitelná zpráva. Před Athlonem totiž AMD u českých hráčů naposledy zabodovalo procesorem 586 (běžel tehdy na 133MHz a zdatně konkuroval 486DX4 od Intelu).

    Svůj významný podíl na tom má jistě i základní deska MSI osazená už osvědčeným chipsetem Irongate od AMD. Podpora AGP 2x a IDE řadiče U-DMA/66 je už dnes samozřejmostí. Kromě AGP je možné využít pro rozšiřující karty ještě 4 sloty PCI a 1 starší sloty typu ISA. Do motherboardu Lze instalovat až 768MB paměti RAM. Počítač byl osazen 128 MB paměti SDRAM taktovaných na 100MHz, což se velice příznivě projevilo na celkovém výkonu systému. Škoda jen, že tato verze chipsetu ještě nepodporuje 133MHz paměti.

    Druhé srdce systému (pro počítačové hráče obzvlášť zajímavé) tvořil grafický akcelerátor Riva TNT2 od NVidie osazený 32MB paměti RAM. K tomu snad už ani není, co dodat. Riva TNT2 je součástí snad většiny domácích počítačů u všech, kteří od grafické karty čekají slušný výkon. Pohled dovnitř počítače Mironet Stejně tak ovladače, které NVidia ke svým kartám dodává jsou (narozdíl od např. od ATI) velmi slušné. Kdo to ale myslí s hrami opravdu vážně a rád by si zahrál novější hry i v budoucnu, měl by se přece jenom asi dívat po akcelerátorech, které podporují T&L.

    Podobně je to s osazenou zvukovou kartou. ISA už se naštěstí dávno nenosí a Sound Blaster 128 PCI od Creative Labs rozhodně není pro herní platformu špatnou volbou. Nicméně chybí podpora čtyř reproduktorů (pro ty, co pošilhávají po DVD), náročnějším hráčům zase bude chybět podpora té spousty efektů, které nabízí SB Live. Navíc je tady ta nepříjemná věc, že firma Creative Labs nedávno suše oznámila zastavení dalšího vývoje ovladačů jiných svých zvukových karet než právě SB Live, tedy i SB 128. Zvlášť čerství majitelé Win2000 to nesou velmi nelibě. Creative se nicméně dal slyšet, že W98 i Windows Millenium podporovány budou. Součástí sestavy byla solidní čtyřicetirychlostní mechanika CD-ROM značky NEC, samozřejmostí je i disketová mechanika 3.5".

    Počítač byl umístěn v šedé skříni formátu ATX, provedení Midi-tower, tedy středních rozměrů. Tato byla poměrně standardní, z vnějšku asi nikoho příliš nezaujme. Vnitřek skříně byl o něco lepší. Skřín (zevnitř černá) s moderním 200W zdrojem nabízela dostatek prostoru, dobře přístupné sloty a uchycení pro diskové mechaniky. Co není příliš příjemné (i když hlavně pro počítačového technika), jsou vylamovací kryty na sloty pro zásuvné karty. Nepříjemná je také absence síťového vypínače na zdroji PC. Pokud uživatel chce úplně vypnout přívod elektrického proudu do počítače, nezbývá mu než vytáhnout napíjecí kabely ze sítě. Naštěstí tento úkon je nutné provést jen velmi zřídka.

    Montáž počítače určitě nebyla "odfláknutá", možná to až technik s pečlivostí až trochu přehnal. Například audio kabel, který vede z jednotky CD-ROM ke zvukové kartě byl "úhledně" omotaný kolem datového kabelu pevného disku (viz obrázek), zřejmě pro celkové "zlepšení" kvality poslechu. Podobným dojmem působil napájecí kabel větráku procesoru, který byl vtlačený přímo do chladících žeber samotného větráku, odkud pokračoval podle pamětí, úhledně, k vývodu napájení. Bylo by s podivem, kdyby umělohmotné izolaci vodičů takové uložení mezi horká žebra chladiče nějak zvlášť svědčilo. Jinak se ale zdálo být všechno v pořádku.

    K sestavě je dodáván 17" monitor ADI Provista E55. Ačkoliv poslední číslo označení může možná v někom zbudit veselí, po bližším prohlédnutí monitoru ho určitě přejde. Sedmnáct palců je dnes už standard, o tom není sporu. Co je ale špatné, je jeho kvalita. Rozhodně to byla nejhorší součást celé sestavy. Specialita PC Mironet - reproduktory Geometrie obrazu nebyla tak špatná, ale obraz byl opravdu neuvěřitelně neostrý, v rozích monitoru byla navíc patrná chybná konvergence barevných složek. Monitor vykazoval zřetelné a velice nepříjemné "pumpování" obrazu (vlnící se okraje i části obrazovky při pohybu kontrastní oblasti na tmavé obrazovce nebo při rychlých změnách jasu). Opět se potvrdilo, že levné verze monitorů ADI jsou často nejen velice rozdílné kvality (takříkajíc, jak se zrovna povede), ale že jsou obecně mizerné a nedosahují ani kvalit svých méně známých konkurentů.

    Základní výbavu počítače tvořila ještě klávesnice Chicony a myš Genius NetScroll+ (s kolečkem) obojí s výstupem na PS/2. Obojí je dobrý průměr a není mu příliš, co vytknout. Pro zajímavost, k myši je dodávaná látková podložka. Pokud už neznáte látkové podložky a máte plastikovou, tak hlavní odlišnost je, že látková je daleko příjemnější, myš po ní jezdí velmi hladce, ale také se bohužel velmi rychle zašpiní a je pak je nutné drhnoucí kolečko častěji čistit. Látková podložka pod myš je prostě životní styl. Základní software tvořil korektně nainstalovaný systém W98 SE, několik užitečných utilit a demo Quake 3 Arena.

    Z nadstandardní výbavy Mironet v ceně dodává ještě počítačové bedničky repro 160W PMPO a herní ovladač Genius GamePad G09. Zvuk dodávaných bedniček musíme pochválit, je to opravdu velmi příjemný poslech. Zvuk je čistý a vcelku vyvážený, což u této cenové kategorie rozhodně nebývá zvykem. Daň za to je, že bedničky zabírají na stole trochu více místa. Co se týče ovladače Genius GamePad, je to typický low-end ovladač, nicméně slušně provedený, dobře se drží a žádná z podstatných funkcí mu nechybí.

    Celkově se dá říci, že, až na ten nešťastný monitor, se sestava docela povedla a i v našem závěrečném srovnání si stála velmi dobře. Orientační cena sestavy PC Mironet je 44.000 Kč bez DPH.

    Počítač do testů laskavě zapůjčila firma Tomáš Bureš - MIRONET, Praha 4 - Jižní Město.

  • Autor:
    Témata: Intel, software
    • Nejčtenější

    Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

    Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

    Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

    Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

    Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

    Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

    Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

    V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

    Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

    Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

    Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

    Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

    PRVNÍ DOJMY: Stellar Blade nabízí daleko víc než jen sexy zadek hlavní hrdinky

    Po první hodině strávené v nelítostném světě akční hry Stellar Blade můžeme být zatím spokojení....

    VIDEO: Remake očekávaného Paper Maria zaujal s citem předělaným intrem

    Remake dvacet let starého akčního RPG Paper Mario: The Thousand-Year Door z éry konzole GameCube...

    Akční letáky
    Akční letáky

    Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

    Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

    Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

    Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

    Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

    Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

    Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

    Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

    S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

    Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

    Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...