Lee Seung Hyun,vítěz turnaje ve StarCraftu 2 za rok 2014. | foto: USGamer.net

Na Asijských hrách v Číně budou počítačové hry medailovým sportem

  • 75
Asijský olympijský výbor zařadil počítačové hry na seznam soutěžních sportů na Asijských hrách. Poprvé se hráči utkají o medaile v roce 2022 v čínském Hangzhou.

Věčné debaty o tom, zda je e-sport také sport, zřejmě nadobro ukončil 18. dubna Asijský olympijský výbor, který rozhodl, že v roce 2022 budou počítačové hry zařazeny mezi medailové disciplíny na Asiských hrách pořádaných v čínském Hangzhou.

Počítačové hry jsou (nejen) v Asii ohromně populární

Zatím není jisté, kterých konkrétních titulů se to týká, ale představu dá ukázka na mistrovství halových a bojových her (Asian Indoor and Martial Arts Games), které se konají příští rok v Indonésii.

Lze očekávat nejpopulárnější kompetitivní hry, v nichž se soutěží posledních pár let. Tedy některé z titulů jako je League of Legends, FIFA, Counter Strike nebo Starcraft 2.

Asijské hry (ASIAD)

Od roku 1954 se pořádají každé čtyři roky a po olympijských hrách se je to druhá největší sportovní událost na světě věnovaná více disciplínám. Her se může zúčastnit 45 států Asie, které jsou členy Asijského olympijského výboru.

V Asii jsou počítačové hry brány jako sport už dávno a popularitou daleko převyšují drtivou většinu těch klasických. Stejně jako má Česko Jaromíra Jágra či Petru Kvitovou, má Korea svého Lim Yo-hwana, šampiona ve StarCraftu.

V elektronických sportech se navíc točí obrovské množství peněz. Na těch největších turnajích, které se odehrávají na vyprodaných stadionech, se soutěží o miliony dolarů. Další peníze tečou do odvětví z placeného streamování těchto událostí a samozřejmě všudypřítomné reklamy.

Například loňský turnaj Intel Extreme Masters z polských Katovic sledovalo přes 40 milionů lidí. Není tak divu, že společnost Aligames, která je odnoží „čínského Amazonu“ Alibaba, za e-sporty mocně lobbuje. V této souvislosti se nabízí otázka, nakolik bude výběr jednotlivých her objektivní.

Vypadá takto olympijský ideál kalokagathia pro 21. století?

Tím nejkontroverznějším faktem pak zůstává, zda je vůbec vhodné, aby se prosté „bušení do klávesnice“ položilo na stejnou úroveň například s plaváním nebo tenisem.

Stejná debata se od počátku století vede například u šachu, který se nikdy olympijským sportem nestal.

Jenže pak tu máme na letní olympiádě disciplíny jako například sportovní střelba, při které také ze závodníků vyloženě neodstřikují kapky potu. Jisté je, že tréninkem posílené reflexy a koordinace mezi mozkem a pažemi je u profesionálních hráčů na takové úrovni, že se s běžnou populací nedají srovnávat.

Myslíte si, že počítačové hry patří na olympiádu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 12. května 2017. Anketa je uzavřena.

Ano, patří
Ano, patří 980
Ne, nepatří
Ne, nepatří 827