Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Hynek Glos, MF DNES

Počítačové hry mění mozek podobným způsobem jako čtení, tvrdí vědci

  • 38
Vědci připouštějí, že vliv počítačových her může být lidem prospěšný, a některé studie se tak soustředí na zkoumání pozitivních vlastností her.

Čas strávený u této zábavy prý o čtvrtinu zrychluje rozhodovací dobu a v případě zkušených hráčů roste počet věcí, kterým dokážou věnovat pozornost. Lidé standardně pojmou čtyři vjemy, u zkušených hráčů však číslo může přesáhnout i šest.

S tímto závěrem přišli vědci z Rochesterské univerzity v New Yorku a jejich studie vznikly nezávisle na vydavatelských společnostech, uvedla agentura ČTK. Vědci též tvrdí, že hráčky jsou lépe schopné v duchu pracovat s 3D objekty. To je jinak tradičně mužská doména.

Vědci vzhledem k popularitě her mohou na širokém vzorku studovat vliv virtuální zábavy na člověka.

"Počítačové hry vám mění mozek," říká psycholog Wisconsinské univerzity Shawn Green, který studuje vliv her na lidské schopnosti. Hry prý mozek ovlivňují stejným způsobem jako například čtení či hra na klavír. Kombinace soustředění a uspokojivého pocitu, za který vděčíme neurostransmiterům, totiž posilují nervové dráhy. Přirovnat to lze k cvičení svalů.

Počítačový analytik Joshua Lewis z Kalifornské univerzity ostatně tvrdí, že se vědci příliš soustředili na násilné hry a otázku jejich negativního vlivu. A potenciální pozitiva tak zůstávala opomíjená.