Jak se i v Česku zúčastnit šílenství jménem Pokémon Go

  • 101
Hra Pokémon Go je fenomén, který během několika dnů oslovil více lidí než získala sociální síť Twitter od roku 2006. A to hra ještě zdaleka není dostupná po celém světě. Ani u nás zatím oficiálně nevyšla. Ale zahrát si ji můžete.

Pokémoni jsou již celou řadu let celosvětově známou záležitostí. A přestože již existovaly aplikace s touto tematikou pro iOS i Android, hra Pokémon Go zašla dále – propojuje virtuální svět s realitou. A zdá se, že jako první hra v historii to dělá úspěšně.

Jak stáhnout a nainstalovat Pokémon Go

Instalace pro Android

  1. Aplikaci lze stáhnout například zde. Redakce neručí za spolehlivost a bezpečnost stahovaného souboru. Soubor byl na internet uploadován třetí stranou. Doporučujeme tak počkat na oficiální vydání. Ostatně nemělo by to dlouho trvat.
  2. Po jejím stažení je třeba povolit instalaci z neznámých zdrojů (nastavení/zabezpečení/neznámé zdroje).
  3. Ve správci souborů najdeme stažený soubor a spustíme instalaci jeho otevřením.
  4. Aplikace je nyní nainstalována. Nesmíme ovšem zapomenout vypnout instalaci z neznámých zdrojů, kvůli bezpečnosti zařízení.

Aplikaci je rovněž možno alternativně instalovat přes některý z neoficiálních obchodů s aplikacemi. Tuto možnost jsme však nezkoušeli.

Samotná aplikace je zdarma. Oficiálně je zatím dostupná pouze v USA, v Austrálii a na Novém Zélandu, avšak existuje celá řada neoficiálních zdrojů (ať už obchodů, nebo možností stáhnout přímo aplikaci), ze kterých se dá získat (viz. boxík).

Neznáme důvod, proč by se vývojáři Nintenda (firma, která vlastní licence na Pokémony) měli snažit zablokovat neoficiálně připojené hráče. Připravovali by se tím o potenciální zisky. Navíc jsme v rámci našeho testování vyzkoušeli jednu z mikrotransakcí (umožňují zakoupení některých vylepšení, která by ve hře jinak dostupná nebyla) a ačkoliv jsme hru měli právě z neoficiálních zdrojů, proběhl obchod přes Google Play bez problémů.

Hra Pokémon Go byla ve vývoji už delší dobu. Na jejím vývoji se podílelo studio Niantic, Inc., odčleněné oddělení laboratoří Google, z jehož dílen vyšla například poziční hra s názvem Ingress.

Jak na to?

Stejně jako v jakýchkoliv jiných hrách se začíná vytvářením profilu hráče. Nejdříve si zvolíte oblečení a následně vytvoříte přezdívku, která bude viditelná i pro ostatní hráče.

Prvními kroky vás provede profesor Willow. Hráče naučí, že bez pohybu to skutečně nepůjde, vysvětlí mu základy hry a pomůže s výběrem prvního pokémona.

Pokémon Go

Hra funguje na principu takzvané rozšířené reality. Abyste tedy získávali předměty a mohli plně využívat prostředí hry, je nutné přemisťovat se v reálném světě. Zařízení totiž snímá vaši polohu. Jakmile se dostanete do blízkosti pokémona, objeví se na mapě. Poklepáním na něj se přenesete do režimu „odchytu“. Pro samotný odchyt používáte pokébally, které lze získat z tzv. pokéstopů (zajímavá místa, většinou sochy, významné budovy apod.).

Dodávka z hororu a uvnitř Pokémon. Vtipy o nejlepší hubnoucí aplikaci

Kvůli Pokémon Go je třeba být takřka neustále v pohybu. Lidé proto hru označují za hubnoucí aplikaci.

Ne vždy je to lehké: pokéballem se totiž musíte trefit a pokémoni uhýbají. A i když se zdá, že již máte vyhráno, může se stát, že pokémon ještě z pokéballu vyskočí.

Pokémony je možné získávat i jejich líhnutím. Při zastávce u pokéstopu je jistá pravděpodobnost získání vejce. To se jednoduše vloží do inkubátoru a po uražení patřičné vzdálenosti (většinou dvou nebo pěti kilometrů) se vajíčko vylíhne.

Zkušenosti ve hře získáte chycením pokémona, zastávkou u pokéstopu, ale i za chůzi se spuštěnou aplikací. Po získání páté úrovně je pak možné zúčastnit se bitvy o tělocvičnu.

Tělocvičny jsou prakticky jiné druhy pokéstopů. Vždy jsou ovládány jedním ze tří týmů, ze kterých si na začátku zvolíte ten, který se vám svojí filozofií (nebo barvou) nejvíce zamlouvá. Cílem každého týmu je pak mít pod palcem co největší počet tělocvičen.

Přichází nositelná elektronika

V čem tkví tajemství úspěchu Pokémon Go? Nintendo se otevřelo světu

Studio Niantic pro hráče chystá i nositelný doplněk, tzv. Pokémon Go Plus. Bude to malé zařízení (něco jako náramek nebo hodinky), které reaguje na aplikaci a v případě blízkosti pokéstopu nebo pokémona upozorní vibracemi a blikáním diody. Navíc bude možné odchytávat některá stvoření i bez toho, aby hráč vytahoval telefon z kapsy.

Aplikace ještě stále není dokonalá. Na některých zařízeních kupříkladu odmítá zobrazovat pokémony v reálném světě, a tak jsou vidět pouze v předprogramovaném prostředí. Dochází k zásekům uživatelského rozhraní a občas stále vypadávají servery.

Hraní navíc ždíme baterii mobilu, jak jen může. Zapnutá GPS a neustálý tok dat si v kombinaci s nepřerušitou změnou obrazu vybírají daň. I výkonnější telefony se rychle vybíjejí a dochází k jejich zahřívání. Takzvaný battery pack (externí baterie) je tedy pro hon nezbytný.

Pokémon Go je i přes tyto vady na kráse neuvěřitelně návykový a to nejen pro fanoušky této japonské legendy. Můžeme se jen těšit, co pro nás Niantic ještě nachystají, a uvidíme, jestli se aplikaci do budoucna podaří lépe odladit.