Nový fenomén Pokémon Go lidi vyhnal do ulic, využili toho i zloději

  • 51
Titul Pokémon Go umožňuje chytání příšerek ve skutečném světě. Mobilní aplikace totiž díky vestavěnému fotoaparátu dokáže kombinovat záběry z reálného světa s herními prvky. Na mapě vašeho okolí vidíte, kde jsou Pokémoni k ulovení. A abyste příšerky ulovili, musíte k nim dojít po svých.

Prvky rozšířené reality jsou ve hrách stále ještě novinkou, a koncept tak podle autorů přilákal nečekané množství lidí. V souvislosti s tím se titul potýká s přetíženými servery, a vývojáři raději odložili spuštění hry v dalších zemích.

Fanoušci si oproti původním plánům počkají například v Británii a Nizozemsku a známo není ani datum oficiálního spuštění pro Českou republiku. Projekt je tak zatím oficiálně dostupný jen ve Spojených státech, Austrálii a na Novém Zélandu.

Tvůrci hry zatím k záležitosti vydali jen minimum oficiálních prohlášení. „Trenéři, kvůli ohromující popularitě Pokémon Go i nadále pracujeme na optimalizaci serverů. Chceme zajistit nejlepší možný zážitek a neustále kvůli tomu přidáváme prostředky, aby měl každý šanci chytat Pokémony ve skutečném světě,“ objevilo se v sobotu na Facebooku.

Pokémon Go
Pokémon Go

Mobilní hra Pokémon Go

Pokémon Go totiž po vydání okamžitě ovládl žebříčky. Podle analytické firmy App Annie se ve všech třech zemích stal nejstahovanější a nejvýdělečnější aplikací. Překonal tak i hity jako Mobile Strike a Game of War: Fire Age. Za nespecifikované období je navíc výdělečnější i než hudební aplikace Spotify.

Hra vyšla ve středu 6. července a podle dostupných zpráv se situace s každým dnem zlepšuje, s komplikacemi se potýká méně a méně hráčů. K optimálnímu fungování však projekt ještě čeká kus cesty. Kvůli přetíženým serverům má totiž řada hráčů problém s přihlášením, případně se jim vykresluje prázdná mapa.

Fanoušci také hlásí nadstandardní spotřebu baterie. Aplikace totiž souběžně využívá GPS, připojení k internetu, data z fotoaparátu i výkon čipu k vykreslování grafiky. Uživatelé proto hlásí, že se baterie vybíjí během několika hodin. Tvůrci ostatně nároky na baterii uvádějí na seznamu technických chyb.

Pokémon Go
Pokémon Go

Hra poukazuje na problémy rozšířené reality

Titul se navíc neobejde ani bez potíží netechnického rázu. Kvůli propojení s reálným světem totiž při nepozornosti vede k úrazům. Objevují se zprávy o drobných zraněních a lidech neoprávněně se vyskytujících na soukromých pozemcích. Pro hru jsou totiž významné virtuální tělocvičny, které generuje na frekventovaných místech a poblíž památek.

Problém to představuje například pro muže z Massachusetts, který bydlí v bývalém kostele. V okolí se totiž kvůli Pokémon Go pohybují neznámí lidé.

Skupina náctiletých chlapců navíc aplikaci využila k okrádání lidí. Vytvářeli jejím prostřednictvím body zájmu, čímž přilákali hráče na odlehlá místa. Se zbraní v ruce tak v Missouri přepadli blíže neurčený počet lidí. Pohybovali se v černém BMW, tamní policie je však dopadla.