RECENZE: Pokémon Sun & Moon je ideální startovní hra pro nové hráče

  • 4
Možná vás letos na čas okouzlila mobilní hra Pokémon Go. Pokud si ovšem chcete zahrát regulérní plnohodnotný díl a s předchozími hrami nemáte žádné zkušenosti, Pokémon Sun & Moon je právě pro vás. S fanoušky to bude trochu složitější.
80

Pokémon Sun / Moon

Platforma: 3DS
Výrobce: Game Freak

  • Chytlavé jako vždy
  • Slušná herní doba
  • Spousta drobných novinek, které oceníte
  • Ještě hezčí grafika
  • Příliš ukecané
  • Nahrávací obrazovky
  • Velmi lineární

Herní karta

Pokémon Sun & Moon mění některé zažité pořádky. Chybí například ikonické Pokémon Gyms, tedy pokémonové arény. Mnozí je sice oplakali, ale nemyslím si, že by to hře ublížilo. Náhrada v podobě ostrovních výzev je dostatečná. Hra je také ukecanější, lineárnější a více vede hráče za ručičku. Kvůli tomu mi přijde snazší, ale rozhodně ne kratší.

Hlavní příběhová linka, která vás provede po čtyřech ostrovech, zabere nějakých třicet hodin. Grafika je zase o fous hezčí, zejména pak při soubojích. Pochvalu zaslouží také upravené uživatelské rozhraní a správně namapovaná tlačítka. Potěší spousta drobností, díky nimž není hraní frustrující. Například po bitvě se můžete o svého pokémona postarat, třeba mu vyčesat ze srsti nečistoty, čímž ho zbavíte negativních efektů.

Bylo, nebylo...

Začínáme jako jedenáctiletý kluk (nebo holka), který se s mámou přestěhuje do regionu Alola, připomínajícího Havaj. Naším průvodcem je profesor Kukui, který zkoumá schopnosti pokémonů. Dále tu jsou věčně vysmátý kamarád Hau a dívka Lillie, která v příběhu sehrává důležitou roli, ale sama se neumí postarat prakticky o nic.

Pokémon Sun / Moon

Na herní náplni se nic nezměnilo. Na začátku si zvolíte jednoho ze tří startovních pokémonů: na výběr jsou Rowlet, Litten a Popplio. Já si vybral roztomilé koťátko Litten, které časem evolvovalo do drsné kočky Torracat a nakonec do humanoidní obludy Incineroar. Následně se pohybujete se po ostrově, chytáte divoké pokémony a na tahy se utkáváte s ostatními trenéry.

Pokémon Sun

Grafika je o něco líbivější, více hraje na efekt. Je vážně hezká. To se však podepsalo na výkonu, takže na žádné verzi handheldu 3DS není k dispozici stereoskopický 3D režim. Někteří hráči také hlásí problémy s poklesem snímkování. Ty se však týkají pouze starých 3DS a 2DS, na New 3DS běží hra hladce.

Postěžovat si však musím na neustálé, byť kraťounké nahrávací obrazovky. Stojíte například na chodníku a chcete projít přes zavřenou branku za plot pochytat do trávy pokémony. Místo toho, aby se normálně branka otevřela, obrazovka potemní, zase se rozsvítí a vy stojíte na druhé straně. Každý ostrov je také rozkouskovaný na regiony a ani mezi nimi není přechod bez nahrávání. Praští to do očí zejména když jedete na nějakém rychlém zvířeti. To je něco, co narušuje plynulost hraní, bohužel zjevně narážíme na limity 3DS.

Druhá věc, která zpomaluje, jsou četné in-game scény a ukecanost všech postav. Obvykle mám rád lore a tu omáčku okolo, ale tohle bylo na mě trochu moc. Dialogy jsou banální a děj nikam neposouvají. Naopak, hlavní příběhová linka je po celou dobu rozmělněná, nejasná. Určité signály jsou pak utopeny v hromadě balastu.

Pokémon Sun / Moon

Ostatně z hraní jsem měl celou dobu pocit, že tento díl necílí primárně na fandy, ale na novou generaci hráčů, které si chce zaháčkovat. V podstatě celý první ostrov lze vnímat jako tutorial, jenž vštěpuje základy, které už dávno znám.

Pokédex, tedy digitální encyklopedie pokémonů, nově mluví a vždy vám řekne, co máte dělat. Dokonce ukáže na mapě místo, kam máte jít, takže se nikdy neztratíte. Ostrovy navíc obsahují umělé bariéry, které vás nepustí dál, pokud jste nesplnili všechny předcházející úkoly. Zážitek je tak silně lineární.

Jedním z pilířů série jsou bitvy mezi pokémony, které probíhají na tahy a fungují na principu kámen, nůžky, papír. To znamená, že například ohnivý pokémon je silný proti travnatému, ale od vodního dostane nakládačku. Je to jen základní pravidlo, protože pokémoni disponují různými útoky a v průběhu celého dobrodružství se učí nové schopnosti. Je to nadále ta nejzábavnější část hry, piplat si svůj dream team.

Novinkou jsou tzv. Z-moves, tedy velmi ničivé útoky, které lze použít jen jednou za bitvu. Aktivace útoku rozpoutá armagedon, který však chcete vidět dvakrát, možná třikrát. Dlouhou animaci nelze přeskočit, takže pokud nešlo do tuhého, používání Z-moves jsem se vyhýbal.

Novinkou je mechanismus „call for help“, kdy si divocí pokémoni mohou v bitvě přivolat pomocníka. Záměr byl dobrý, dodat bitvám trochu hloubku, ale výsledek je spíš frustrující. Na druhou stranu, hra mi nepřijde nijak těžká. Můj hlavní pokémon měl vždy převahu. Poprvé do problémů jsem se dostal až v závěru druhého ostrova, kdy finální pokémon kontroval můj tým.

Pokémon Sun / Moon

Milé jsou různé věci okolo. Nemusíte běhat po svých, ale povozit se na hřbetu různých pokémonů. Každý přitom má nějakou schopnost. Například Tauros rozráží kameny, zatímco Mudsdale cválá po kamenité cestě. Charizard pak umožní rychlý přesun mezi záchytnými body na ostrově.

Multiplayerovou část, tedy možnost bojovat či měnit pokémony, zastupuje samostatné místo Festival Plaza. Na své si přijdou i ti, kteří dbají o vzhled i ve hrách. Svému svěřenci můžete nakupovat a měnit oblečení podle libosti. Dále tu máme Poké Pelago, kde odpočívají vaši pokémoni, které nemáte u sebe. Pomocí fazolek přitom lze nalákat nové.

V Pokémon Sun & Moon by si tak teoreticky každý měl najít to svoje. I když mám výhrady, jako celek nový díl funguje velmi dobře. Jasně cílí na nováčky, zatímco o fanouších si tvůrci myslí, že je mají jisté. Zatím zřejmě mají.

Pokémon Sun / Moon


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 36 čtenářů