Tajný vládní experiment maskovaný jako videohra? Příběh hry Polybius

  • 6
Muži v černém hlídající před vchody do heren, umírající děti a zneužívání drog. Je videoherní automat Polybius jen městská legenda, nebo skutečný vládou zamlčovaný experiment?

Hra Polybius je jedním z největších tajemství v nedlouhé historii počítačových her. Obecně se má za to, že jde jen městskou legendu, ale jak už to v podobných případech bývá, je z velké míry založena na skutečných událostech. Každopádně je to zajímavý a poutavý příběh, proto se na něj pojďme podívat blíže.

Zlaté osmdesátky

Nový klip Less Then od kapely Nine Inch Nails využívá záběry z moderní předělávky hry Polybius.

V osmdesátých letech byly počítačové hry doménou především arkádových heren. Každý titul měl svoji vlastní skříň a pokaždé, když jste si chtěli zahrát, museli jste vytáhnout z kapsy drobné. Nové značky vznikaly jako na běžícím pásu a nahrazovaly ty, u nichž již zájem hráčů upadal.

Když kolem roku 1981 do několika heren v americkém Portlandu přibyl nový kabinet se hrou Polybius a okamžitě se u něj začaly tvořit fronty. Jednak totiž měl jakési zvláštní, obtížně definovatelné kouzlo, takže se na něm hráči rychle stávali závislí, jednak nebyl nikde jinde k vidění. Jenže po nějaké době si lidé na dětech, které si Polybia zahrály, začali všímat zvláštních věcí: trpěly úzkostmi, depresemi, ztrátou paměti a nočními můrami.

Původní skříň s hrou Polybius.se nikdy nenašla.

Množily se zvěsti o tom, že po setmění navštěvují herny „muži v černém“ a cosi s automaty provádějí. Šlo o pokusy na lidech? Nebo o supertajnou vojenskou náborovou kampaň ve stylu Enderovy hry? Anebo jsou za tím vším mimozemšťané? Poté, co v krátké době za nevyjasněných okolností zemřelo v okolí několik dětských návštěvníků heren, automaty zmizely a už je nikdy nikdo neviděl.

Tím končí příběh, který byl poprvé zveřejněn v roce 1998 na specializovaném severu coinop.org. Přestože se objevila spousta lidí, kteří tvrdí, že Polybia hráli, nebo alespoň znají někoho, kdo ho hrál, žádný hmatatelný důkaz o jeho existenci není.

Urban Story

Vypadá to na klasickou moderní městskou legendu, ale jak se tak říká, na každém šprochu pravdy trochu. Podle britského Eurogameru bylo tou dobou v Portlandu opravdu zaznamenáno několik případů zdravotních komplikací, které se vztahovaly k videohrám. Dvanáctiletý Brian Mauro onemocněl při pokusu stanovit světový rekord v hraní Asteroids, mladíci Jeff Dailey a Peter Burkowski v ročním odstupu zemřeli na zástavu srdce u hry Berserk. A nebo za to mohl Polybius?

Tajemný automat Polybius se objevil i v populárním seriálu Simpsonovi.

Ani ony návštěvy „mužů v černém“ v arkádových hernách nejsou zřejmě úplnou smyšlenkou. Faktem je, že tyto nové typy podniků k sobě často lákaly i podlé živly. Prodej drog nebo nelegální sázení (gambling) nebyly bohužel žádnou výjimkou, a tak není divu, že se o tyto provozovny zabývala i FBI.

Pokud se ptáte, jakou by snad mohla mít americká vláda motivaci, aby si prostřednictvím videohry hrála s mozky občanů, asi jste ještě neslyšeli o tajném projektu MK-Ultra. To není speciální verze bojovky Mortal Kombat, ale skutečný a prokázaný vědecký výzkum zaměřený na ovládání mas, probíhající v rozporu s ústavou v letech 1953 až 1973. V jeho rámci byly na nic netušících jedincích prováděny experimenty s hypnózou a drogami a podílelo se na něm 80 institucí včetně 44 prestižních univerzit. Veškerá dokumentace byla odtajněna v roce 2001, ale žádnou zmínku o psychedelické videohře se v ní nalézt nepodařilo. Zatím.

Neexistující legenda

Ať už Polybius skutečně existoval nebo ne, příběh je to hezký, nemyslíte?

Ale ať už to s Polybiem bylo jakkoli, svůj otisk v historii rozhodně zanechal. Skupina filmařů se v roce 2015 snažila vybrat na Kickstarteru prostředky pro natočení dokumentu, který by tento fenomén rozebral do hloubky. Peníze se bohužel sehnat nepodařilo, ale ani tak se na hru pojmenovanou po slavném řeckém historikovi jen tak nezapomene. Automat s Polybiem najdeme třeba ve slavných Simpsonových, seriál Dimenze 404 mu dokonce věnoval celý díl. Naposledy pak jeho variaci využila kapela Nine Inch Nails ve svém klipu k novému singlu Less Then.

Pokud se na to cítíte, Polybius si dokonce můžete na vlastní kůži vyzkoušet, a to na PC i konzolích. A dokonce i ve virtuální realitě. Pokud se tedy nebojíte, že vám autoři těchto fanouškovských variací do mozku podprahově nevloží nějaké informace, směle do toho. Ale my jsme vás varovali.