Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Post Mortem – návod # 2

  12:00aktualizováno  12:19
Pokračujeme v návodu na nelineární NOIR adventuru Post Mortem jeho druhou částí, která bude z hlediska dění mnohem zajímavější, než ta první. Čeká nás totiž odhalení tajemné Baphometovy hlavy, která byla v minulosti uctívanou relikvií templářských rytířů a která je taky příčinou brutálních vražd, jež v této napínavé hře vyšetřujeme.

Pokračujeme v návodu na nelineární NOIR adventuru Post Mortem jeho druhou částí, která bude z hlediska dění mnohem zajímavější, než ta první. Než se ale pustíme do nových věcí, je zapotřebí dokončit to, co jste nestihli udělat v první polovině hry, tedy před tím, než policie zatkla Hellouina. Jedná se v podstatě jen o dvě věci, které bylo možno „odložit“ až na druhou polovinu hry. Tou první je vniknutí do hotelového pokoje č 507 a jeho prohledání (viz tučné nadpisy „dostat se do pokoje č 507“, možnosti a) nebo b) v předchozí části návodu) a druhou důkladné prohledání apartmánu Eatonových (viz tučný nadpis „Co dělat v bytě Eatonových“ v předchozí části návodu). Jakmile tyto úkoly splníte, je možno pokračovat dále…

Další setkání se Sophií Blakeovou:
Jelikož jste za poslední dobu vstřebali spoustu nových informací a případ začíná nabírat nový směr, je zapotřebí vše prokonzultovat s vaší klientkou Sophií.

 • Telefonem (ať už ve vašem ateliéru, nebo kdekoliv jinde) zavolejte Sophiii a smluvte si s ní schůzku v Chez Alexandre.
 • Jděte do restaurace, kde si se Sophií promluvte. Ta konečně kápne božskou, takže se z ní snažte dostat co nejvíce informací.

  Získání Hellouinových materiálů:
  Když jste hráli za Hellouina, našli jste v apartmánu Eatonových několika zajímavých dokumentů. Ty by bylo vhodné dostat do MacPhersonova vlastnictví.

 • Jděte do domu, kde má Hellouin kancelář, a zaklepejte na vedlejší dveře. Bydlí v nich Hellouinova matka, která vám dá klíč od sejfu.
 • V Hellouinově kanceláři otevřete klíčem sejf, ukrytý v šuplíku u stolu, a seberte z něj všechny dokumenty (včetně Hellouinových zápisků).

  Teď, když už máme pohromadě všechny potřebné materiály, se můžete vydat do kterékoliv z nových lokací. Nicméně do sídla Bratrstva vás sluha bez doporučení nepustí a dům de Allepina je uzamčen nějakým zvláštním zámkem, takže nezbývá, než zamířit do kanceláře dr. Kaufnera.

  Jak projít bludištěm chodeb v Kaufnerově léčebně:
  Při průchodu bludištěm využijte mapy, která je součástí tohoto návodu. Mapa chodeb v Kaufnerově domě

 • Ze vstupní haly vejděte do chodby doleva a projděte otevřenou mříží „A“. Vlevo za ní je slepá chodba s pákou „1“, kterou stiskněte. Tato páka uzavře mříž „A“ a otevře mříž „B“.
 • Projděte otevřenou mříží „B“ až k páce „2“, kterou stiskněte. Zavřete tak mříž „B“ a otevřete mříž „C“.
 • Projděte otevřenou mříží „C“ a „G“ až k páce „3“, kterou stiskněte. Zavřete tak mříž „G“ a otevřete mříž „F“ (mříž „C“ zůstane též otevřená).
 • Projděte otevřenou mříží „F“ až k páce „4“, kterou stiskněte. Zavřete tak mříž „F“ a otevřete mříž „E“ a „D“.
 • Dostanete se zpět do hlavní haly. Projděte otevřenou mříží „D“ a „C“ až k páce „2“, kterou stiskněte. Zavřete tak mříž „C“ a otevřete mříž „B“.
 • Projděte otevřenou mříží „B“ až k páce „1“, kterou stiskněte. Zavřete tak mříž „B“ a otevřete mříž „A“ a „H“.
 • Znova jste v hlavní hale. Projděte otevřenými mřížemi „D“ a „H“, čímž se dostanete ke dveřím do Kaufnerovy kanceláře. Vejděte.

  Co dělat v Kaufnerově kanceláři:

 • V místnosti se nacházejí tři knihovny. Každou z nich prozkoumejte a seberte z ní tři trojúhelníkové kameny (žlutý, červený, modrý).
 • Poslední (zelený) kámen se nachází na stolečku v rohu místnosti. Zde taktéž seberte kyvadlo ze staré mince.
 • Prozkoumejte pracovní stůl, z nějž seberte Kaufnerův deník.
 • Na zlatém vejci na stole stiskněte malé zelené tlačítko, načež se vejce otevře. Seberte z něj voskový cylindr.
 • Prohledejte šuplíky u pracovního stolu a seberte z nich lékařský spis Eatonové a Allepina.

  Nepovinný úkol:
  S voskovým cylindrem zajděte k paní Louiseauové do pokoje č 506 v hotelu Orphée. Zde prozkoumejte fonograf (gramofon), vložte do něj cylindr a zatočte klikou – dozvíte se zajímavé informace o Baphometově hlavě.

  Jak se dostat do domu de Allepina:
  Klíčem ke vstupu do domu jsou čtyři trojúhelníkové kameny, které jste sebrali v kanceláři dr. Kaufnera.

 • Přistupte ke dveřím a prozkoumejte podivný zámek, na který použijte jeden ze čtyř trojúhelníkových kamenů – tím dveře otevřete.
 • Vnitřek domu pečlivě prohledejte…

  Jak se dostat do sídla Bratrstva (nepovinné):
  Do sídla Bratrstva je možné proklouznout jen před tím, než vyřešíte následující puzzly v domě de Allepina.

 • Přes mapu Paříže jděte na lokaci Sídlo Bratrstva a pokuste se vejít dovnitř – zastaví vás sluha, který vás ve vší slušnosti vyhodí.
 • V prvním patře domu de Allepina vejděte do pracovny, prozkoumejte pracovní stůl a seberte z něj zápalky a dokument o Allepinově finanční situaci (tento si v inventáři pročtěte!).
 • Zaskočte za Bébé do bistra Alambic, promluvte si s ní a požádejte ji, aby vám podle sebraných dokumentů napsala falešný doporučující dopis. Bébé souhlasí.
 • Odejděte z Alambicu na jinou lokaci a zase se vraťte. Promluvte si s Bébé – falešný dopis již bude mít připravený.
 • V sídle Bratrstva předejte falešný dopis sluhovi a ten vás vpustí dovnitř.
 • Projděte vstupním sále a kaplí až do jednacího sálu s knihovnami. Z otevřené knihovny můžete sebrat knihu o Templářích a pročíst si ji, na stolu uprostřed sálu naleznete knihu o numismatice. Podstatné je však sebrat z vitrínky měděnou minci, která poslouží jako důkaz pro inspektora Lebruna.

  Zpět do domu de Allepina. Uvnitř vyjděte do horního patra a odtud dveřmi do de Allepinovy pracovny. Zde se nachází planetární přístroj.

  Řešení puzzlu planetárního přístroje:
  Štítky s datumy pod malovanými okny

 • Když přístroj prozkoumáte, zjistíte, že se na něm dají nastavit nějaké číselné hodnoty. Jedná se o datum. V horní řadě se nastavuje rok, v prostřední měsíc a v dolní den. Po nastavení datumu se stiskne páka, která přemísti planetky přístroje na určité pozice. Jenže jaké datum je nutné na přístroji nastavit?
 • V horním patře vstupní haly se nacházejí tři malovaná prosklená okna. Prozkoumejte malé štítky pod nimi – na každém z nich je uvedeno datum: (zleva doprava) 14. ledna 1128, 24. června 1305, 18. března 1314.
 • Zjištěné datumy nastavte na planetárním přístroji. Nejdříve nastavte 1128-01-14 a stiskněte páku, poté 1305-06-24 a stiskněte páku a nakonec 1314-03-18 a stiskněte páku – v knihovně za přístrojem by se měl otevřít tajný vchod. Pokud se tak nestane, kombinujte zadávání datumů v jiném pořadí.

  Tajnou chodbou se dostanete až do podzemní krypty. Ta se skládá ze dvou částí – z alchymistické laboratoře (kde lze řešit dva puzzly) a z hrobky. V hrobce naleznete jednak desítky hrobů těl, v nichž de Allepin v minulosti přebýval, důležité však jsou dva kamenné podstavce uprostřed, z nichž na jednom leží de Allepinovo tělo.

  Fresky nade dveřmi Nepovinný úkol:
  Jako důkazní materiál pro inspektora Lebruna by se hodila fotka de Allepinova těla. Ve skříni ve svém ateliéru naleznete fotoaparát. V hrobce pak de Allepinovo tělo prozkoumejte a fotoaparát na něj použijte, čímž získáte jeho fotografii.

  Alchymistický puzzle (nepovinné):

 • Prozkoumejte stůl, na němž se nachází kahan s baňkou, 7 lahviček s prášky a pět odměrných lžiček. Vaším úkolem je dát do baňky určitý poměr správných ingrediencí a vytvořit tak růžový plyn, který poslouží jako další důkaz pro inspektora Lebruna.
 • Ze stolu seberte pergamen (alchymickou formuli), v níž naleznete nápovědu pro řešení tohoto puzzlu.
 • Potřebnými ingrediencemi jsou 4 základní prvky (živly) – voda, oheň, země, vzduch. Lahvičky jsou však označeny zvláštními symboly, z nichž nelze poznat, kterému živlu náleží.
 • V dolním i horním patře hlavního sálu de Allepinova domu jsou po stranách 4 dveře a nad každými je jedna freska, zobrazující jeden ze čtyř živlů (viz obrázek). Na každé fresce je taktéž symbol, který tento živel reprezentuje. Zapamatujte si jej. (viz obrázek) Fresky s číselnými tabulkami
 • Nyní již víte, které lahvičky ze stolu použít – černou, červenou, modrou a zelenou. Ještě je třeba zjistit množství navážky každé substance.
 • Na stěnách alchymistické laboratoře jsou 4 fresky s číselnými tabulkami a nákresem živlu, k němuž tabulka patří. Když sečtete čísla ve kterémkoliv řádku nebo kterémkoliv sloupci, vyjde vám stejný výsledek a to je navážka, kterou potřebujete.
 • Navážky tedy jsou: 15 pro zem, 34 pro vzduch, 65 pro oheň a 175 pro vodu. (viz obrázek)
 • Je čas přistoupit k navažování. Jednotlivé přísady navažte v libovolném pořadí pomocí odměrných lžící o hodnotách 50, 25, 10, 5 a 1 gram.
 • Jakmile budou všechny potřebné přísady v baňce, zapalte kahan sirkami (ty seberete z pracovního stolu v de Allepinově pracovně) – získáte tak lahvičku s fialovým plynem.

  Nepovinný úkol:
  Z alchymického stolku seberte zlatou minci a ze stolku s knihou se svorkami (viz následující puzzle) nůž s dlouhou čepelí.. Jsou to další důkazy pro inspektora Lebruna.

  Alchymický stůl + navážky přísad Puzzle s knihou a kovovým prstencem:

 • V alchymistické laboratoři se nachází na malém stolku podivná kniha se svorkami. Do svorek vložte kruhový prstenec, který naleznete v knihovně v de Allepinově pracovně, a poté všechny čtyři svorky zacvakněte.
 • Kniha se otevře. Po levé straně uvidíte nakreslenou planetární soustavu (viz obrázek). Každá z planetek je označena písmenem a každá leží na vlastní oběžné dráze (na obrázku označeno čísly 1 až 7). Planetky A, D a N jsou vzájemně propojeny a to znamená, že jsou pro nás klíčové.
 • Po pravé straně knihy je soustava 3 prstenců, s nimiž lze otáčet do stran. Nastavte tedy prstence tak, aby ve výřezu v horní svorce byly odshora dolů písmena propojených planetek, tedy A, D, N (viz obrázek). Poté na dolní svorce nastavte čísla oběžnic, která těmto planetkám odpovídají, tedy odshora dolů 5, 3, 1 (viz obrázek). Pod prstenci by se měl objevit nápis „BUT HE COULD NOT STOP ME FROM JOINING THE TEMPLARS“, načež bude následovat vyprávění de Allepina o jeho převtělování, milované Adeline a o Baphometově hlavě.

  Puzzle s knihou a prstencem Vyřešením tohoto puzzlu se čas posune do dalšího dne. Ve svém ateliéru obdržíte dopis od údajného de Allepina, který unesl Sophii a chce ji vyměnit za Baphometovu hlavu. Tu nyní musíte najít.

  Jděte do Alambicu, kde si pohovořte s Bébé – dozvíte se od ní, že byl zavražděn Hulot. Důkladně Bébé vyzpovídejte – dozvíte se, že pro Hulota vytvořila kopii Baphometovy hlavy. Kde ji však Hulot ukryt, to netuší.

  Puzzle s Hulotovým obrazem:

 • V zadní části bistra visí na stěně obraz. Pod ním se nachází fotka hulota se svíčkami. Prozkoumejte je a jednu svíčku seberte.
 • Prozkoumejte obraz – kurzor by měl změnit tvar na svítící svíčku. Pokud je svíčka zhaslá, nevyzpovídali jste důkladně Bébé. Takže tak učiňte.
 • Princip puzzlu je v tom, že na Huloptově obraze jsou skryté fragmenty kreseb a písmen. Objevíte je tak, že se svíčkou pomalu prozkoumáte každý milimetr obrazu. Pokud narazíte na skrytý fragment, tento se pod svíčkou zviditelní a Gus si ho zakreslí do náčrtníku. Načrtnutý fragment poté z obrazu zmizí. Na obrazu je celkem patnáct fragnemtů, které je třeba nechat zakreslit do zápisníčku. Pamatujte – chce to trpělivost! Přibližné pozice všech patnácti fragmentů jsou zaznačeny na okolním obrázku. Puzzle s Hulotovým obrazem
 • Jakmile budete mít všechny fragmenty zakresleny, otevře se zápisník a v něm bude potřeba fragmenty složit v celistvý obrazec (má tvar brány, viz obrázek).

  V opuštěném metru:

 • Po složení obrazce se na mapě objeví nová lokace – stanice starého metra. Ještě než se tam vydáte, zaskočte do podkroví v Hellouinově kanceláři, kde seberte svítilnu. Bude se hodit.
 • Sejděte po schodech na stanici, přejděte na její druhou stranu a vejděte na koleje po levé straně. Když uděláte krok dál po kolejích, rozjede se proti vám metro a vy uskočíte do temné boční chodby.
 • Použijte v inventáři svítilnu a projděte tmou až do skladu, kde seberte dvě Baphometovy hlavy. Jedna je na poličce regálu, druhá se skrývá v bedně na zemi.

  Nyní nastává okamžik, v němž rozhodnete o tom, jakým způsobem hra skončí. V závislosti na tom, kolik důkazů o Hellouinově nevině předložíte inspektorovi Lebrunovi, bude Hellouin propuštěn nebo popraven.

  Složení obrazce z fragmentů v náčrtníku Předání důkazů inspektorovi Lebrunovi:
  Pokud jste se rozhodli Hellouina zachránit, vydejte se na policii a zamiřte přímo do kanceláře Lebruna. Promluvte si s ním a projednejte společně všechny důkazní materiály:

 • Identita Whyteových (důkazy: prsten, pasy a dopis od Sophie)
 • Hlava Baphometa (jen teorie)
 • De Allepin (důkazy: lahvička s plynem, vražedný nůž, fotka mrtvého de Allepina)
 • Obvinění Kaufnera (důkazy: zlatá a měděná mince)
 • Vyvrácení motivu vraždy (zabití Hulota a Maleta) Pokud se vám Lebruna podaří přesvědčit, pozve si Hellouina do své kanceláře na výslech. Pokud ne, odejdete s prázdnou.

  Nyní již nezbývá nic jiného, než se vypravit do domu de Allepina, kde už na vás čeká Kaufner a jeho rukojmí Sophia. Hru můžete ukončit třemi způsoby:

  a) rozbití Baphometovy hlavy a zneškodnění Kaufnera
  - během dialogu s Kaufnerem zvolte možnost rozbití hlavy. Následně Kaufnera omráčíte a on půjde bručet do basy místo Hellouina.

  b) předání hlavy Kaufnerovi, zabití Kaufnera
  - během dialogu hlavu Kaufnerovi předejte. Pokud jste inspektorovi Lebrunovi předali dostatek důkazů o Hellouinově nevině, přijde vás Hellouin zachránit a Kaufnera zastřelí.

  c) předání hlavy Kaufneroví, zabití MacPhersona a Sophie
  - během dialogu hlavu Kaufnerovi předejte. Pokud jste inspektorovi Lebrunovi nepředali dostatek důkazů o Hellouinově nevidě, máte smůlu. Vás a Sophii zabije Kaufner, Hellouin bude odsouzen k trestu smrti.

  Ať už tak či onak, dobrali jste se na konec kvalitní tajuplné adventury. Snad jste se během hraní pobavili stejně dobře, jako já.

 • Autor:
  Nejčtenější

  Cosplay Chun-Li, jedna z nejikoničtějších postav série Street Fighter
  Fanouškům připadala herní postava příliš ošklivá, autoři ji předělali

  Postava bojovnice Chun-Li byla v bojovce Marvel vs. Capcom: Infinity tak ošklivá, že ji museli autoři v nejnovějším patchi znovu vymodelovat obličej.  celý článek

  Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
  Končím s vtipy o nacistech, slibuje populární youtuber PewDiePie

  Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

  Matterfall
  Retro na steroidech: Matterfall je mistrovská střílečka se vším všudy

  Vývojářské studio Housemarque se vrací s další arkádou, která zaujme nonstop akcí a retro feelingem.  celý článek

  Fishing Planet
  VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

  V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

  Uncharted: The Lost Legacy
  RECENZE: Uncharted Lost Legacy je dámská jízda ve velkém stylu

  Voda je mokrá, drogy špatné a Uncharted je jednou z nejlepších her vůbec. Nic se na tom nemění ani v novém přídavku Lost Legacy, kde ikonického Nathana Drakea...  celý článek

  Další z rubriky

  Jak už je u her od Bethesdy zvykem, neobdrželi jsme s předstihem novinářskou...
  Vývojáři otočili, demoverze Prey je nakonec i na Steamu

  Tvrdili, že kvůli možnosti vracení her na Steamu PC hráči demoverze nepotřebují. Teď už ji jejich hra má také.   celý článek

  Sudden Strike 4
  Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

  Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

  Iron Harvest
  Strategie Iron Harvest obohatí 1. světovou válku o bojové roboty

  Nový trailer očekávané strategické hry Iron Harvest ukazuje, jak by vypadala bojiště 1. světové války, kdyby mělo lidstvo k dispozici obří bojové roboty.  celý článek

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.