Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Spor o prodej levných her se přiostřuje. Trh je prý založený na podvodech

  • 6
Malé tvůrčí studio tvrdí, že kvůli přeprodejcům aktivačních kódů přišlo o miliony. Nařklo z toho web G2A, který vydal odmítavé prohlášení a obě strany si navzájem posílají veřejné vzkazy.

G2A prý nabízí klíče, které uživatelé mnohdy nakupují za kradené platební karty. Web totiž funguje na principu volného tržiště, které nijak neověřuje identitu prodejců ani původ klíčů.

Nezávislé studio tinyBuild Games v souvislosti s tím prohlásilo, že G2A prodalo kopie jejich her za 450 tisíc dolarů (zhruba 10,8 milionu korun) a většina z nich pocházela z pochybných zdrojů.

Aktivační kódy lidé prý hromadně nakupovali díky odcizeným platebním kartám a peníze pak bankám bylo nutné vracet (dřívější verze příběhu).

V praxi to znamená, že lidem zůstanou aktivní hry a vývojáři za ně žádné peníze nezískají. Společnost G2A však zpochybnila, že by většina klíčů pocházela z těchto zdrojů. A ověřit to údajně může až poté, co jí tinyBuild zprostředkuje seznam problematických kódů.

Firma tinyBuild původní reakci od G2A zveřejnila na svém webu. A z publikovaného e-mailu není zřejmé, zdali tržiště kvůli vyšetřování požadovalo navázání partnerské spolupráce (přeprodej kódů přímo od vývojářů), či jen kooperaci v souvislosti s dohledáváním konkrétních klíčů.

Web G2A.com

G2A v pozdějším prohlášení napsalo: „tinyBuild v souvislosti s kompenzací za jimi odhadovanou cenu produktů a s odstraněným klíčů z tržiště vzneslo řadu nemístných požadavků. Všechny otázky jsme zodpověděli, a to včetně počtu prodaných kusů a průměrné ceny za celý životní cyklus produktu.“

Přeprodejce klíčů v souvislosti s tím zpochybnil částku, kterou vývojáři uvádějí. „Proč tinyBuild vychází z nejvyšší sumy, za kterou se hry kdy prodávaly? Na reálném trhu jejich tituly můžete koupit v balících s 85% slevou, viz https://steamdb.info/app/207140 a https://isthereanydeal.com.“

Firma v souvislosti s tím tvůrcům hry dala ultimátům. tinyBuild prý musí G2A dodat seznam všech klíčů, které považuje za kradené. Chybí však informace, co se stane v opačném případě.

Zástupci tinyBuild navíc výzvu odmítli a označili ji za absurdní. Navrhli proto postupovat přesně naopak. Tedy že provozovatel tržiště dodá seznam aktivačních kódů a vývojáři zkontrolují jejich původ.

Obrázek ke hře Divide By Sheep společnosti tinyBuild

KOMENTÁŘ BONUSWEBU: Reakci G2A vnímáme alibisticky. Web totiž prodal přes 26 tisíc kopií her a požadovat seznam všech klíčů působí jako házení klacků pod nohy, aby vývojáři situaci raději neřešili.

Samo G2A přitom přiznává, že své prodejce nijak neověřuje. Věří prý v presumpci neviny a chce všem uživatelům nabízet stejné možnosti.

G2A navíc sponzoruje některé z předních YouTube osobností herního průmyslu. Na sociální síti Twitter se v souvislosti s tím objevují žádosti, aby youtubeři dohody s G2A ukončili.