Procesory pod stromeček pro movitější

  • 489
V minulém článku jsme se prošli současnou nabídkou takzvaných „levných“ procesorů a pokusili se určit, který z nich je pro naše účely nejlepší. Nyní se v této oblasti podíváme na výkonnostní, ale i cenovou špičku.

Ačkoli se většina hráčů při hledání dobrého procesoru zaměřuje do levnějších pásem, jsou i tací, kteří si neváhají (někdy i výrazně) připlatit, aby dostali to nejrychlejší, co se momentálně na trhu vyskytuje. Zde už nebude na výběr tolik kandidátů, jako v „nízkonákladové“ kategorii – v podstatě jen Pentium III a nový Athlon čili Thunderbird. Pentium 4, ačkoli se v cenících prodejních firem již vyskytuje, zde probírat nebudeme – dávat za samotný procesor více než 40 000 Kč by už snad nechtěl opravdu nikdo z vás, kdo si tento článek čtete.

Pentium III se holedbá mj. následujícími vlastnostmi:

  • instrukcemi MMX a SSE pro rychlejší zpracování zvuku a obrazu
  • rychlostí systémové sběrnice 100 nebo 133 MHz
  • 256 KB cache L2 běžící na plné rychlosti procesoru
  • 32 KB cache L1
Athlon pak pro změnu nabízí toto:

  • tři jednotky pro práci s reálnými čísly (FPU), které vykonávají také instrukce MMX a 3DNow!
  • rychlost systémové sběrnice 100 nebo 133 MHz v režimu DDR, tedy efektivních 200, případně 266 MHz
  • 256 KB cache L2 běžící na plné rychlosti procesoru
  • 128 KB cache L1

Megahertzové závody těchto dvou soupeřů vyhrál o celých 200 bodů Athlon; Intel se pokoušel kontrovat Pentiem III 1,13 GHz, ale nakonec tento model musel kvůli technickým potížím stáhnout. Nyní už je sice na trhu Pentium 4 1,5 GHz, ale to už je jiná kapitola. Frekvence procesoru vždy poskytovala základní orientaci o jeho výkonu, ale nelze automaticky prohlásit, že by byla jeho jediným ukazatelem – příkladem mohou být současné procesory Cyrix MIII, které na stejně taktované protějšky Intelu a AMD výkonově zdaleka nedosahují. Nicméně u nových Athlonů a Pentií III zhruba platí, že si jejich výkony na stejných kmitočtech jsou velmi podobné.

Z výše uvedeného plyne, že favoritem výkonově zaměřených hráčů, kteří příliš nehledí na výdaje, musí v současné době být Athlon 1,2 GHz, který předčí jednogigahertzové PIII ve všech ukazatelích (a bohužel i ve vyzařované tepelné energii). Není ovšem nad to si vše dokumentovat graficky, takže se podívejme, jaké výsledky v testu SYSMark 2000 naměřil Anand:

SYSMark 2000

Frekvenčně nejrychlejší Athlon 1,2 GHz zřetelně dominuje a je takřka jisté, že i model 1,1 GHz, který jsem jako nejvyššího zástupce našel v cenících mně známých českých firem, by nejrychlejší Pentium III předstihl. Nebude jistě bez zajímavosti si ukázat, jak by procesory dopadly, kdybychom místo čistého výkonu porovnávali jejich poměry cena/výkon:

Cena/výkon

Ačkoli zde bezkonkurenčně vede Celeron 566 přetaktovaný na 850 MHz, byl by jistě poražen, pokud by byly do soutěže zařazeny i levnější Durony než osmistovka a byly náležitě přetaktovány. Ale vraťme se k tématu článku – co z grafu plyne pro potenciální kupce high-end procesorů? Pokud k nějakému poměru ceny a výkonu vůbec přihlížejí, jen se jim potvrdí, že je nejlepší jít pro procesor od AMD – jednogigahertzové PIII je totiž vzhledem ke svým schopnostem natolik předražené, až to bolí (doufám, že Intel :-).

Zdroje: Tom’s Hardware Guide, AnandTech


Témata: Intel