Project Nomads - strategie, magie, letadla

  • 4
Realtimová strategie, akční letecký simulátor a střílečka viděná pohledem třetí osoby - tyto tři žánry by měla do jednolitého celku spojovat tato pěkně vypadající hra. Správa vzduchem plujících ostrovů, souboje strojů, které jakoby vypadly z románů Julese Vernea, i mocná kouzla. Nemůžete říci, že to nezní zajímavě.
Project Nomads

Je tomu více než rok, kdy jsme se poprvé zmiňovali o Project Nomads, hře zajímavým způsobem kombinující realtimovou strategii s akčním leteckým simulátorem ve stylu českých Flying Heroes. Rok je dlouhá doba a od té doby vyplula na povrch spousta nových informací. Podívejme se tedy na tento titul znovu. O co vlastně jde? To v prvním okamžiku neví ani hlavní hrdina hry - tedy vy. Bez jakýchkoli vzpomínek na minulost jste se probrali na jakémsi ostrově. Aby toho nebylo málo, ten ostrov neobklopuje voda, ale vznáší se v oblacích. Nějakou zvláštní katastrofou se totiž vaše domovská planeta rozpadla, aniž by při tom ztratila atmosféru, na spoustu malých, v prostoru se vznášejících kusů. Ovšem překvapením není konec. Máte totiž magické schopnosti a navrch ještě umíte létat. Jste takzvaným wizard engineerem, člověkem schopným kouzlem stavět budovy a ovládat každý stroj.

Naštěstí nejsou nomádi simulátorem života Robinsona a tajemný duch vám záhy předá plány na základní budovu města. Šup a realtimová strategie je tady. Tímto okamžikem začíná boj s ostatními ostrovy, který bude probíhat po dalších 25 úrovní. Během té doby prožijete spoustu vzdušných bitev, zničíte pár nepřátelských ostrovů a budete pátrat po tajemných artefaktech, které vyměníte za tolik potřebné plány ke stavbě budov. Stejně jako ve většině jiných RTS, ani tady se neobejdete bez základního zdroje energie. Tu v Project Nomads získáváte z větru a vrtule elektráren jsou nedílnou součástí každého města. Ovšem nemůžete budovat co hrdlo ráčí - ostrov je ostrov. Ve vašem vzdušném království je jen omezené množství stavebních pozic a musíte dobře zvážit, co potřebujete. Project Nomads Určitě ale musíte zbudovat elektrárny, několik obranných věží a především hangáry, protože bez pořádných létajících strojů se nikam nedostanete. Celkem se má ve hře objevit 100 baráčků. Nebudou vám ale naservírovány hotové, například k výrobě supervýkonné obranné věže budete muset zkombinovat plány na stavbu několika menších věží. Kde však vezmete ty plány? Některé vám zpřístupní stavba určitých budov, jiné budete muset ukrást. Z každého zničeného domu totiž na chvíli vypadnou plány k jeho stavbě - to je chvíle pro létajícího wizard engineera. Opustíte svůj vzdušný stroj a vrhnete se na povrch soupeřova ostrova. Jako mocný čaroděj můžete po nepřátelích vrhat vraždící kouzla a hra v ten okamžik začne připomínat střílečku viděnou pohledem třetí osoby. Jakmile se probijete až na místo zničené budovy, ukořistíte plány a ladně odplachtíte pryč.

Již několikrát jsme zmínili letouny, podíváme se tedy na leteckou část hry zblízka. Zpočátku máte mít k dispozici jen jednoduché dvouplošníky, ale časem přibudou jejich výkonnější bratři i útočné vzducholodě. Veškerá technika hodně připomíná romány Julese Vernea či již zmiňované Flying Heroes. V Nomádech však nejste odkázáni jen na jeden letoun, ale můžete se libovolně přepínat mezi všemi vašimi jednotkami a osobně ovládat jak báječné létající stroje, tak všechny obranné věže. Jednotek ale nebude tolik, abyste nad nimi ztratili přehled. V každém hangáru můžete postavit jen jeden letoun a na ostrov se jich několik desítek nevejde, to samé platí o věžích. Pokud samozřejmě nebudete sedět v kokpitu či za ovládacím panelem, převezme kontrolu nad vaší Project Nomads technikou umělá inteligence počítače. Celkem se má ve hře objevit více než čtyřicet těch nejfantastičtějších dopravních prostředků. Project Nomads však rozhodně nebude letecký simulátor. Ovládání letounů má být jednoduché, zvládnutelné i pomocí gamepadu či klávesnice - majitelé joysticků však budou ve výhodě. A to především při multiplayerových bojích, které by mohly být díky kombinování RTS a akčního boje velice zajímavé. Příjemné je, že i při utkáních se živými soupeři, ať už po síti, či internetu, budete moci použít váš v singleplayeru vypiplaný ostrov.

Těžký úkol byl vytvořit pro Nomády kvalitní engine. Podle slov autorů byste při svém letu prostorem neměli být ničím omezeni a teoreticky má jít plout vzdušnými proudy donekonečna. Engine Nebula Device naprogramovaný vývojáři hry má umět úžasné věci. Kromě toho, že zvládá zobrazit jakoby nekonečné prostory s dobře vypadající oblohou, umí velice pěkně rozhýbat spoustu detailů, od vlnící se trávy pod vašima nohama po běžící stroje na vzdáleném ostrově. Pro lepší představu se podívejte do této galerie. Těm tvořivějším připomeňme, že Nebulu si můžete zdarma stáhnout ze stránek jejích tvůrců - firmy Radon Labs. Uvidíme ale, jaké budou hardwarové nároky hry. Jestli vše půjde podle plánu, zjistíme to už ve třetím čtvrtletí tohoto roku, kdy má vyjít. Trápit se tím samozřejmě nemusí majitelé Xboxů, pro něž je hra též určena.


Témata: simulátor