Půjde Hasbro před soud?

Společnost Hasbro se s nejvyšší pravděpodobností ocitne na lavici obžalovaných. Nedošlo jí totiž, že její velikost ji nezbavuje povinnosti dodržovat platné zákony. Právo však ještě existuje, jak mohli s úlevou konstatovat pracovníci Kellogg Creek Software.

Svět počítačových her je, stejně jako ostatní druhy podnikání, džunglí, ve které silnější požírá slabšího. Že je však i v tomto prostředí nutné dodržovat platné zákony, o tom se na vlastní kůži přesvědčila společnost Hasbro Interactive. Tento kolos, který vlastní práva k herním hitům jako Civilizace či MechCommander, možná skončí před soudem. Proč? Kvůli zdánlivé banalitě: porušení ochranné známky.

Hasbro mělo v plánu krátce před Vánoci odstartovat "kartičkovou sbírací" hru nazvanou The Spirit Wars. Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, pokud by neexistovala společnost Kellogg Creek Software, která má jméno "SpiritWars" zaregistrováno jako svou ochrannou známku. Jedná se totiž o jejich hru, která je svým stylem podobná té, kterou chystá pod velice podobným názvem Hasbro. Jejich SpiritWars je online strategickou hrou, ve které se spojují rysy karetní a deskové hry. Tento projekt byl spuštěn již 20.prosince 1998 a od té doby se do něj zapojilo téměř 300 000 hráčů. Nabízí se tedy myšlenka, že Hasbro chce nezákonně těžit z úspěchu své konkurence.

Zástupci velké distributorské společnosti se pochopitelně brání tvrzením, že o existenci této ochranné známky a potažmo celé hry neměli ani tušení. To však zpochybňuje Richard Yugler, právní zástupce Kellogg Creek Software: "Jedná se o ukázkový příklad toho, jak se velká korporace snaží přehlížet práva malé vývojářské společnosti, které se podařilo uspět. Chase (šéf KCS - by mondy) postupoval přesně tak, jak se má. Nejprve zjistil, jestli nemá jméno SpiritWars zaregistrováno někdo jiný, pak si jej zaregistroval sám a vytvořil stránku s adresou www.spiritwars.com. Kdyby Hasbro postupovalo stejně, muselo by zákonitě zjistit, že název je již zaregistrován." Z toho vyplývá, že obviněná společnost tak buď nepostupovala, anebo výsledky svého průzkumu ignorovala.

Na hliněných nohou stojí i tvrzení, že Hasbro netušilo o existenci samotné hry SpiritWars. "Hasbro by o tom vědět mělo," říká Yugler, "protože reklama se objevila i v časopisu The Duelist (nyní Top Deck) patřící Wizards of the Coast. Tato společnost přitom byla v roce 1999 koupena Hasbrem za 325 miliónů dolarů."

Jestli tomu tak skutečně bylo a Hasbro Interactive porušilo zákon vědomě, nebo zda bylo na vině pouhé selhání lidského faktoru, to se pravděpodobně na veřejnost nedostane dříve, než soud vyřkne rozsudek. Ten může nabýt dvou různých podob. Buď bude projekt Hasbra pokračovat, ale Kellogg Creek Software z něj bude mít podíl na zisku, nebo bude vydán soudní příkaz, který chystanou distribuci herních kartiček zcela zastaví. To je však krajně nepravděpodobné, protože Hasbro jistě vyvine maximální snahu se s KCS dohodnout.

Jedno je však jisté. Ačkoliv se v herním průmyslu točí takové množství peněz, že si to jen málokdo dokáže představit, právo zde má ještě dostatečnou moc pro to, aby hájilo zájmy těch malých poctivých proti... těm druhým.


Témata: software, Zisk