Mobilní hry a aplikace na Tokyo Game Show 2011 - speciální nástavec změní mobil v pušku.

Mobilní hry a aplikace na Tokyo Game Show 2011 - speciální nástavec změní mobil v pušku.

Puškohled z mobilu a líbání s tabletem. Budoucnost her je v mobilitě

  • 1
Tokio (Od zvláštního zpravodaje BonusWeb.cz) - Letošní ročník výstavy Tokyo Game Show potvrzuje trend předchozích let: hry pro mobilní telefony a tablety se v budoucnu mohou stát velmi silnou složkou herního trhu. Mobilní hry má ve své nabídce každá velká herní společnost.

Že jde přinejmenším v Japonsku již opravdu "do tuhého", potvrzují nejen portfolia známých firem, které na mobilech čím dál častěji prezentují hry založené na známých herních značkách. Cílem je i navzdory malým rozměrům přístroje poskytnout hráčům herní zážitek co nejvíce srovnatelný s pohodlným hraním na domácích konzolích.

Ač by se to ještě vloni mohlo zdát jako šílenost, mobilní hry zaujímají na výstavě odhadem zhruba polovinu plochy hlavní výstavní haly. Firma Gree, která zde prezentuje spoustu mobilních her, má jeden z největších stánků na celé výstavě. O pořádný kus větší než třeba takový Microsoft.

Mobilní hry a aplikace na Tokyo Game Show 2011 - na stánku firmy Gree

Mobily čím dál častěji sází na pohybové ovládání. Pohybové senzory samozřejmě nejsou v mobilních telefonech žádnou novinkou, ale jejich použití je čím dál promyšlenější, přesnější a nevyužívá se již pouze k jednoduchým hříčkám. Důkazem budiž například šipky, vrhané jako ve skutečnosti, jen s mobilem v ruce místo šipek. Ovládání bylo docela přesné, a hra tak nepůsobila jen jako mávání telefonem s nejistým výsledkem.

Mobilní hry a aplikace na Tokyo Game Show 2011 - mobilní šipky využívají pohybového senzoru.

V tomto segmentu je největším hitem letošní výstavy speciální nástavec, jenž z vašeho mobilu udělá pušku, podobně jako například z pohybového ovladače Move pro PlayStation 3 nebo ovladačů pro konzoli Wii.

V tomto případě se ale mobil nezasouvá dovnitř nástavce, ale do rámečku na horní straně hlavně, displejem natočeným k hráči. Díky tomu telefon slouží jako mířidla, v nichž se objevuje obraz podle toho, jak se hráč s celou touto sestavou pohybuje, respektive jak software vyhodnotí data z pohybového senzoru.

Mobilní hry a aplikace na Tokyo Game Show 2011 - zaměřovač z mobilního telefonu

Předvedena byla vcelku jednoduchá hra s dětsky laděnou grafikou, ale není těžké si představit, že by takové možnosti časem využila například dříve velmi populární značka z automatů Silent Scope od Konami. A s využitím zadních kamer telefonů by jistě nebyl problém vytvořit i hry s rozšířenou realitou, takže byste mohli například střílet slepice ve vlastní kuchyni.

Předváděná aplikace vyžadovala chvilku na zvyknutí, ale ve výsledku fungovala lépe, než by nedůvěřivý hráč čekal. Navíc se tvrdí, že přesnost a citlivost pohybového ovládání je do značné míry dána kódem softwaru, takže se tu stále otevírá dost velký prostor pro zlepšení.

Mobilní hry a aplikace na Tokyo Game Show 2011 - stánek Xperia Play

Háček to má jediný: zatímco mobil nosíte v kapse, tento nástavec si s sebou na cesty do práce asi brát nebudete. Ovšem pozor: pohybové ovládání pro domácí konzole se snaží prezentovat jako ta nejlepší věc na všemožné domácí party. Tak proč byste někdy v budoucnu nemohli na večírku místo konzole zapnout mobil?

To na tabletech se objevují bizarní kousky, založené na čtení myšlenek. Ovšem zatímco vloni jste myšlenkami pomáhali medvídkovi na záchodě, letos se například snažíte získat si lásku krásné dívky.

Ve hře Brain Kiss musíte myslet na polibek s vaší vyvolenou dívkou a hra po chvíli vyhodnotí, zdali jste dosáhli svého cíle, či nikoliv. Zajímavé ale je, že ani přes vydatnou pomoc půvabných asistentek většina mužů požadovaného výsledku nedosáhla. Asi to byli ti zadaní a ženatí.

Mobilní hry a aplikace na Tokyo Game Show 2011 - hra Brain Kiss pro tablety

Co se týče "normálních" her pro mobily, je pro nás jasným vítězem mobilní odbočka série Yakuza (v Japonsku známá jako Ryu Ga Gotoku). Hra se nesnaží o realistické grafické zpracování, ale naopak je pojata ve velmi roztomilém, ale nikoliv infantilním kresleném stylu. I to jí dodává punc výjimečnosti.

Mobilní hry a aplikace na Tokyo Game Show 2011 - mobilní verze značky Yakuza

Na stánku Sony Ericssonu pak byla mimo jiné k vidění i slušná řádka herních klasik, a to nejen ze stáje Sony. Everybody's Golf bude skvělý asi už vždy a všude, návrat Crashe Bandicoota bezpochyby také potěší, ale takoví Space Invaders, tomu se tedy říká klasika z nejklasičtějších.

V kontextu těchto velkých jmen jsou na tom tablety o viditelný kus hůře, ale mají zase jiné trumfy. V nové verzi hry Momotaro Densetsu se pracuje s 2D mapou podobnou nejvíce strategickým hrám. Ukazuje se, že při správném využití dotykového displeje a správném návrhu ovládání mohou i tablety najít své místo místo pod herním sluncem a že na ně nemusí vycházet pouze "zvětšené" hry z mobilů. To, co by se na mobilu ovládalo přinejmenším nepohodlně, funguje na větším displeji tabletu naprosto skvěle.

Mobilní hry a aplikace na Tokyo Game Show 2011 - Sony sází na osvědčené značky.