Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Race Driver GRID: žádná simulace, přesto jedinečný závodní požitek

  0:03aktualizováno  0:03
Taková závodní pecka tu nebyla již dlouho. GRID táhne především na jedno: fantasticky se hraje. A výborně se na něj kouká.
91

Race Driver GRID

Platforma: PC
Výrobce: Codemasters

  • skvělý pocit z jízdy
  • spousta různých sérií
  • výhled z kokpitu
  • návykový multiplayer
  • špičková grafika
  • tratí mohlo být více
  • poškození má jen malé důsledky

O nečekaně kvalitní zážitek se dělí fantastické technické zpracování (grafika, destrukční model) a nesmírně dynamická hratelnost, která dokáže být snadno návyková. Nejpovedenější závody poslední doby!

Herní karta

Race Driver: GRID

Race Driver GRID (PC)Poslední závodní hry od společnosti Codemasters budí mezi fanoušky žánru kontroverzi. Tento vývojář a vydavatel pod jednou střechou kdysi proslul vcelku realistickými tituly Colin McRae a Toca. Ovšem s rostoucí oblibou Need for Speed si zřejmě uvědomil, že posun směrem k arkádě nemůže uškodit – komerční úspěšnosti samozřejmě.

Počínající realizace tohoto plánu, která se projevovala například ve dvou dílech Race Drivera a naposled v Colin McRae DIRT, zvedla ze židle všechny ortodoxní závodníky, kteří si potřebují auťák vyštelovat v garáži a zatáčku projíždět na jediné ideální stopě. Nic proti nim, ale jsou v menšině, a tak se nelze divit rozhodnutí Codemasters, které vrcholí v podobě Race Driver GRID. Ano, je to ještě větší arkáda než předchozí tituly z této stáje. A ano, je to přesně taková pecka, jakou jsme nejpozději po zahrání $1#demo">dema čekali.

"Ano, je to ještě větší arkáda než předchozí tituly z této stáje."

Race Driver GRID (PC)Těžko říci, jak se to autorům povedlo, ale ze zhruba stejné startovní pozice jako Need for Speed, dokázali tento dlouholetý zlatý důl předjet přinejmenším o kolo.

Když usednete za volant prvního závodu v kariéře, kde ještě nemáte vypnuté všechny pomocníky řízení, budete si při kouzlení v prvních zatáčkách říkat, že to tvůrci s tou arkádovostí přeci jen poněkud přehnali. Rychlá auta se točí překvapivě lehce i do vraceček a kolikrát jsme zatáčkou doslova prolétli. Jenže takhle nastavený jízdní model je pohříchu návykový a je úplně jedno, že je na hony vzdálen chování skutečných vozů. Na ně při hraní GRID dokonale zapomenete.

"Jenže takhle nastavený jízdní model je pohříchu návykový a je úplně jedno, že je na hony vzdálen chování skutečných vozů."

Škála nastavení aut není příliš široká, přesto se dá z velmi výrazné arkádovosti leccos ubrat, a to právě vypnutím pomocníků, kteří se starají o kontrolu trakce či pomáhají při brždění. S nimi se ovladatelnost aut trochu ztíží, ale stále zůstane naprosto bez problémů přístupná širokému davu.

gameplay video

Docela potěší, že vypnutí pomocníků je v rámci kariéry bonifikovánoRace Driver GRID (PC) vyšším počtem získaných bodů prestiže, za něž si otevíráte přístup k novým šampionátům. Množství těchto bodíků je ovlivněno samozřejmě ještě umístěním, zvolenou obtížností, možností restartu (pokud ji vypnete, dostanete více) a velmi chytře také závodnickou perspektivou.

Abyste rozuměli – tvůrci GRIDu si dali obrovskou práci se vším, co přispívá k pocitu z opravdového závodění (a realistické chování aut s tím překvapivě nemá co dělat), takže se rozhodli perfektně zpracovat kokpit každého z bouráků. Vidíte dokonce takové detaily, jako je přechmatávání rukou závodníka na volantu či zuřivé mačkání pedálů.

 Vyzkoušejte demoverzi
- V demu si lze vybrat jen ze tří závodů s přiřazenými tratěmi a auty: německý šampionát s BMW, Muscle Cars závody v centru San Francisca a driftování v japonském přístavu.

- Demoverzi stahujte zde (900 MB).
Ale samozřejmě toho z helmy a přes přední sklo vidíte poněkud méně, než když máte pohled umístěn za autem. Přesněji řečeno, horizont mnohdy není tak jasně patrný a je třeba se řídit velkými šipkami v zatáčkách. Navíc když lehce nabouráte, popraská vám přední sklo a vidíte tak ještě o další chlup hůře. Právě kvůli tomu je bodově zvýhodněn stav, kdy je znemožněno přepnutí do jiného než kokpitového výhledu. Rozhodně to ale přispívá závodnické atmosféře.

Race Driver GRID (PC)Jak už jsme nastínili, samotné závody jsou splněným snem každého fanouška motosportu, který hltá televizní záběry, občas se jede podívat na nějaké závody na živo a zkrátka celým tím kolotočem žije. Chce si hru užít a nepotřebuje, aby se auto chovalo přesně tak, jak má. Chce si myslet, že se chová tak jak má. A přesně tuhle iluzi umí GRID fantasticky. Je jasné, že hraje na emoce a na pocity, ale při takové prezentaci mu to rádi odpustíte.

Už na startu nedočkavě dupete do pedálů, a když se celé pole konečně odlepí ze svých míst, nastává opravdová strkanice. Každý chce co nejvýhodnější místo, vozy se mezi sebou proplétají. Někdo má štěstí a podaří se mu krásný předjížděcí manévr ve stylu "když se dva perou, třetí se směje", další přecení své síly a pod tlakem udělá chybu v první zatáčce a závod pro něj končí.

Okruhy se jezdí třeba jen na tři čtyři kola, ale ta jsou naplněna opravdovou dynamikou, kdy se místa mění každou chvíli. V pelotonu se tvoří skupinky, které mezi sebou bojují a v tom všem se řítíte obrovskou rychlostí, jež je na hráče mimochodem převedena velmi silně.

Race Driver GRID (PC)Boje o každou pozici jsou tvrdé. Protivníci vám neváhají "zavřít dveře" a mnohdy je opravdu nutné čekat na příhodný okamžik, ve kterém máte třeba lepší zrychlení ze zatáčky, potažmu na chybu soupeře. A vězte, že přicházejí.

Kdo si počká, ten se dočká. Obzvlášť když se vám konkurenta podaří držet delší dobu na dostřel, cítí se tento pod tlakem a nejede tak konzistentně. Klidně se může stát, že nedobrzdí, popřípadě někde do někoho ťukne. Takových chvil je třeba využít a s uspokojením prosvištět kolem. GRID v tomto směru nabízí skvělé okamžiky ve velké koncentraci.

 Stahujte wallpapery (1600x1200)

Race Driver: GRID 

Race Driver: GRID

Za každý, byť krátký závod zažijete adrenalinové chvíli a slastné pocity z dovedných manévrů. A rozhodně nebudete žehrat nad arkádovým modelem, naopak mu budete blahořečit. V simulátoru by něco takového bylo těžko možné, i když uznáváme i takové tituly.

Race Driver GRID (PC)Hlavní obsahovou nabídkou GRIDu je kariéra, která vás postupně, hezky zhuštěnou formou provede vším, co je ve hře k dispozici.

Tvůrci tentokrát nenakoupili příliš licencí, ale to vůbec nevadí. Bohatě stačí reálná auta, stejně se dříve či později ztratíte v tom, jakou sérii zrovna dobýváte. Vězte, že zpočátku budete dostávat nabídky jiných stájí a vždy si můžete vybrat hned z několika. To podle toho, na jaký typ závodu máte zrovna chuť. V tomto ohledu se hra docela blíží novějším dílům Need for Speed.

"Musíme pochválit rychlé nahrávací časy i opravdu svižný framerate, který netrpí výkyvy ani na počítačích, jež rozhodně nepatří mezi dnešní špičku."

Je tu hned několik typů závodů, například cestovní auta, muscle cars, vytuněné sporťáky, formulky, drifty, ale třeba i demoliční derby a jakousi třešničkou na dortu je pak Le Mans (můžete si ho zajet jen v koncentrovaných několika minutách, nebo absolvovat celou čtyřiadvacetihodinovku).

Race Driver GRID (PC)Všechny typy závodů potěší a jejich koktejl se stará o velmi variabilní hratelnost, kterou současná konkurence těžko překoná. Co na tom, že jednotlivé série nejsou propracovány do úplného detailu a samostatně by neobstály, protože v nich není třeba dostatek aut. V rámci kariéry to vůbec nevadí a dohromady je ve hře obsahu tolik, jako v málokterém závodním titulu.

Možná jen tratí mohlo být o něco více, ale rozhodně se nebojte, že se vám za chvíli budou opakovat. Jen s výhledem na dlouhodobá multiplayerová klání nás tato námitka napadla. Tratě jsou částečně reálné, například Spa-Francochamps, Nürnburgring, Donington Park apod., další jsou uměle vytvořené a vedou atraktivními lokalitami, jako je třeba San Francisco, Detroit, Washington, Milán, Yokohoama apod.

O klasickém závodění byla řeč výše a co se týče speciálních módů, jsou podobně kvalitní. U destrukce se pořádně vyblbnete a dáte příležitost mocnému modelu poškození, drifty jsou zase pořádně návykové a po osvojení základního grifu také překvapivě zábavné.

Race Driver GRID (PC)V preview se často mluvilo o vychytávce zpomalování času. Vězte tedy, že v plné verzi nechybí a počet těchto kouzel je úměrný zvolené obtížnosti. Zatímco na tu nejnižší dostanete možnost převrátit hodiny třeba šestkrát, na nejvyšší již jenom jednou, a komu tahle věc není po chuti, může se jí zbavit úplně.

Je pravdou, že v arkádových závodech se totální destrukce příliš nenosí, ale v GRIDu je a vězte, že se jí v opojení rychlostí párkrát nevyhnete. Stačí se pořádně opřít o zeď a je konec, respektive není – přetočíte čas a pokusíte o lepší průjezd. Na druhou stranu, jde o prvek, který do samotné hratelnosti zase tolik nezasahuje.

Zmínili jsme multiplayerové závody a musíme říci, že po odehrání kariéry jsou právě ony největším tahákem GRIDu. Umělá inteligence je sice vynikající, ale tenhle skvělý jízdní model přímo volá po živých oponentech. Nebojte se přitom, že by nebylo proti komu hrát – téhle hře je předurčen úspěch i na síti. A naše zkušenosti říkají, že si ho bude užívat docela dlouhou dobu.

Race Driver GRID (PC)Bylo by takřka kacířské nedoplnit obrázky také nějakým tím komentářem k vizuálním hodnotám hry. Ty jsou totiž na pohled fantastické. Těžko byste pro GRID hledali grafickou konkurenci.

Vše vypadá téměř jako ve skutečnosti, a přestože si tvůrci vypomáhá nejrůznějšími efekty rozmazávání, vůbec to nevadí. Naopak, jsme jim za to vděční, jelikož takhle mohly hardwarové nároky zůstat relativně nízko.

Musíme pochválit rychlé nahrávací časy i opravdu svižný framerate, který netrpí výkyvy ani na počítačích, jež rozhodně nepatří mezi dnešní špičku. Potěší také kvalita zvuků. Motory zní tak, jak mají a radiokomunikace dodává grády závodní atmosféře, obzvlášť když vás tým oslovuje jménem, které si na počátku zvolíte.

Je jasné, že jsme s Race Driver GRID nadmíru spokojeni. Pokud jste fanoušky Need for Speed, měli byste tenhle titul bezpodmínečně vyzkoušet, abyste poznali, co je v žánru skutečně možné. Ale i když máte vyšší nároky, není radno hru a priori odsuzovat. Jestliže přistoupíte na její (arkádová) pravidla a necháte se vést především pocity ze závodění, dost možná budete příjemně překvapeni, snad i nadšeni.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

91 %

Čtenáři

89 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 2507 čtenářůNejčtenější

Zaklínač 3: Srdce z kamene
VIDEO: Vtipný mod do Zaklínače 3. Geralt sviští jako profík na skejtu

Tohle video pobaví. Geralt se díky volně stažitelné modifikaci hry Zaklínač 3 pohybuje po herním světě jako na skateboardu.   celý článek

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech, slibuje populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Cosplay Chun-Li, jedna z nejikoničtějších postav série Street Fighter
Fanouškům připadala herní postava příliš ošklivá, autoři ji předělali

Postava bojovnice Chun-Li byla v bojovce Marvel vs. Capcom: Infinity tak ošklivá, že ji museli autoři v nejnovějším patchi znovu vymodelovat obličej.  celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Další z rubriky

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Strafe
RECENZE: Střílečka Strafe vám spočítá, kolik krve jste prolili

Současná doba přeje odvážným experimentům. Strafe se možná na první pohled jako jeden takový netváří, ale pod maskou retro akční hry se skrývá nečekaná...  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Jak se s Death Knighty změnil Hearthstone? První dojmy

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.