elda

elda | foto: BW

Hry, které jsme milovali. Jak je uchovat pro budoucí generace?

  • 27
Fenomén starých her se vine napříč herními platformami. Nástup nových konzolí přináší klady i zápory. Můžete hrát hezčí hry s novými možnostmi. Na druhou stranu často ztrácíte prostředek ke hraní oblíbených her. V případě PC je to lepší, ale ani tam není situace ideální. Podívejme se na možná řešení.

Začněme nejdřív pěkně zvesela a optimisticky. Kdo si vybral jako jednu z kratochvílí hraní her, má dnes k dispozici tak bohatou nabídku, že ji prostě nelze vyčerpat. I pokud máte problém s určitým herním stylem, dobou vzniku, grafickým stylem, typem ovládání nebo pokud snad platforma odporuje vaší životní filozofii, v konečném součtu je her ohromné množství.

Hry se navíc zvláštní souhru okolností staly levnějšími (někdy až moc) a jejich rozsah je mnohdy prakticky neohraničitelný. K tomu všemu vás od získání nového přírůstku do sbírky dělí jen pár kliknutí.

Doom

Duke Nukem 3D

Caesar III

Retro táhne

Řeč není jen o aktuálních titulech. Staré hry, ať už pod tímto pojmem myslíme jakoukoliv „herní generaci“, nikam neodešly a stačí po nich jen sáhnout a zaplatit většinou směšný obnos. Jistě, jsou tady výjimky, konkrétně hry závislé na dostatečně živé on-line komunitě, jinak si však nemáme moc na co stěžovat. Staré hry jsou fenoménem, který nezná hranice platformy.

Command & Conquer: Red Alert 2

Ano, tituly jsou z technického hlediska zaostalé, vyskytují se v nich někdy chyby či nedostatky, ale přesto mohou být stále ukrutně zábavné a svým způsobem vtipné. Navíc působivé příběhy vyprávěné prostřednictvím počítačové hry by neměly být nenávratně ztraceny jen proto, že neexistuje jejich HD remake. Je úplně normální, že mnozí lidé sledují černobílé filmy nebo čtou klasickou literaturu. Nemělo by nás tedy zarážet, že je zde poptávka po starých hrách.

Nejde přitom pouze o zábavu a nostalgii. Mnozí fanoušci se budou chtít poučit o tom, co odstartovalo jejich oblíbené série či jak vypadal daný žánr v osmibitových plenkách. Zdaleka ne každý přitom přežil do dnešní doby. Je to zkrátka zajímavé odvětví s vlastní historií a vývojem. Kapitolou samu pro sebe představuje hledání inspirace ze strany (nejen) herních vývojářů.

Age of Empires 2 HD

Alley Cat

Wacky Wheels

Majitelé PC za vodou?

Na osobních počítačích je situace poměrně dobrá. O fungování starých titulů se starají digitální distribuce typu GoG nebo Steam. Velký dík však patří i jedincům z řad fanoušků a IT nadšenců, kteří přicházejí s dílčími úpravami a nástroji, díky nimž staré klasiky běží na aktuálním hardwaru jako po másle. Zásadními milníky jsou pak třeba milovaný DOSBox nebo webový archiv Jasona Scotta. Pokryto není samozřejmě vše, navíc pojem „retro“ se samozřejmě posouvá.

A při potížích se spuštěním hry z devadesátých let a přelomu tisíciletí se tak někdy musíme uchýlit k hledání oněch dílčích nástrojů nebo manuálních úprav v souborech hry. Někdy je to časově náročné a navíc s nejistým výsledkem. Znalost angličtiny je pak při podobném on-line pátrání prakticky nutností.

DmC: Devil May Cry

Darksiders 2

Remastery? Nic nového pod sluncem

Přesuňme se nyní do obýváků. Aktuální konzole PlayStation 4 a Xbox One jsou často kritizované za příliš velký počet remasterů a nových vydání her určených původně pro jejich předchůdce. Jako by se přitom zapomínalo na mnohé HD remaky z éry Xboxu 360 a PlayStation 3, kde se zase masivně předělávalo do slušivého HD rozlišení a 60fps. Ke hrám pro Amigu nebo Atari také mnozí z nás poprvé přičichli až o něco později na jiných platformách.

Pravdou spíše je, že vydávání aktuálních remaků se tentokrát těšilo větší pozornosti. Na vině byl silný závěr generace předchozí, který zcela zastínil startovní nabídku obou nových konzolí. Vývoj skutečně zásadní pecky trvá velmi dlouho a z plodů „next-genu“ jsme se tak mohli radovat prakticky až loni.

Ke konzolím bohužel neodmyslitelně patří nekonečný boj o zpětnou kompatibilitu. V duchu článku nemám teď na mysli pouze kompatibilitu například z Xboxu 360 na Xboxu One, ale kompatibilitu napříč všemi vývojovými cykly konzole. Jak se zdá, emulace starých her je komplikovaný proces, do kterého se inženýrům a IT expertům příliš nechce.

The Last of Us Remastered

Gears of War: Ultimate Edition

(Ne)smrtelnost konzolí

Každá konzole se na problémy se zpětnou kompatibilitou snaží vyzrát jinak. Xbox One byl minulý rok zaslouženě chválen za zpětnou kompatibilitu vývojáři zpřístupněných her z Xboxu 360. Jinými slovy to neplatí univerzálně, ale mnoho her minulé generace (například Dark Souls 1 či série Mass Effect a Gears of War) si na Xboxu One v klidu zahrajete. Bohužel na hry z vůbec prvního Xboxu můžete zatím zapomenout.

GTA: San Andreas

Oproti tomu PlayStation 4 zpětně kompatibilní s Playstaton 3 není. Sice znovu vycházejí některé vybrané hry s hezčím vizuálem a zpravidla plynulejší hratelností, jde však jen o nepatrný zlomek celkového katalogu éry PS3.

Minulý rok se Sony pochlapilo a spustilo postupné vydávání her z éry PlayStation 2 přizpůsobených moderním televizím (upscaling do 1080p). Skromnější nabídka zatím čítá mimo jiné starší hry série GTA, Parapa the Rapper 2, Twisted Metal: Black nebo Dark Cloud. Oproti tomu mnohé hry z éry původní PlayStation (PSX) si můžete digitálně zakoupit nejen na PlayStation 3, ale také na kapesní konzoli PlayStation Vita.

PlayStation Vita

Final Fantasy IV

Věděli jste, že...?

V případě Vity jde vzhledem k jejímu portfoliu o dost šokující zjištění. Handheld je po právu kritizován za malou pozornost, které se mu od Sony a ostatních vývojářů dostává. Při prolistování katalogu on-line obchodu se přitom doslova tají dech. Kromě úctyhodného množství klasických PSX her totiž Vita umožňuje hrát tituly určené původně pro jejího předchůdce PSP (PlayStation Portable) a HD kolekce dalších značek, která jsou s PlayStation nerozlučně spjaty.

Castlevania: Symphony of the Night

Silent Hill

Syphon Filter

Nad tím, že firma Sony katalog plný herních pokladů prodávaných za hubičku prakticky vůbec nepropaguje, zůstává rozum stát. V nabídce nechybí Crash Bandicoot, Silent Hill, deset (!) dílů Final Fantasy včetně různých odboček, Syphon Filter, trilogie Ratchet & Clank i Jak & Daxter a mnoho dalších. Jistě, handheld nedisponuje všemi tlačítky jako ovladač Dual Shock a přítomnost L2/R2 tak musí většinou simulovat zadní dotykový displej, ale zvyknout se na to dá.

Situaci velmi dobře znají i majitelé současných konzolí od Nintenda, přenosného 3DS a klasické konzole Wii U. Oba přístroje nabízejí vybrané klasiky z bohatého portfolia firem Nintendo a SEGA přes digitální distribuci. Mluvíme tu o perlách z éry konzolí NES, SNES, Game Boy nebo třeba Sega Mega Drive. Kdo má chuť na Maria, Zeldu a Sonica? Že by přišel čas prubnout ty slavné Pokémony? A zase platí, že firma retro hry nijak zvlášť nepropaguje.

Super Mario Bros. 3

Zelda: A Link to the Past

Budoucnost ve streamování?

Vraťme se ještě na chvíli k Sony, neboť firma zkouší na problém zpětné kompatibility vyzrát ještě jedním způsobem. Ten má název PlayStation Now. Jde o službu, jejímž předplacením získáte časově omezený přístup k bohatému portfoliu her určených původně pro PlayStation 3. Ty můžete hrát na PlayStation 4, Vitě, chytrých televizích od Sony a dalších zařízeních. V České republice tato služba bohužel zatím není k dispozici. Je jasné, že firma zatím vábí předplatitele na atraktivně vypadající HD tituly, hry z éry PSX a PS2 by však v budoucnu neměly v nabídce chybět.

PS Now je možná řešením problému zpětné kompatibility a věčně trvajícího zápasu konzolí s procesem, který bychom s úšklebkem mohli nazvat vyrovnávání se s vlastní minulostí. Limity služby jsou samozřejmě v tuto chvíli značné. Služba PS Now zatím není dostatečně rozšířená a cena dvacet dolarů za měsíc bude někomu připadat příliš vysoká. Velkým problémem navíc zůstává nutnost kvalitního připojení k internetu.

Nintendo na časové ose

Za zachování handheldů

Větší podpora a propagace retro hraní na klasických konzolích by však také neškodila. Blížící se odhalení konzole Nintendo NX by kupříkladu způsobilo poprask, pokud by Nintendo kromě nabušených technických parametrů představilo konzoli, pro niž už při startu existuje katalog her prověřených desetiletími. A proč k takové konzoli neprodávat rovnou staré ovladače jako doplněk na hraní právě těchto titulů?

Nintendo 3DS

Kategorie handheldů, které v konkurenci chytrých telefonů a tabletů spějí k zániku, by byla ihned veselejší, kdyby je výrobci přetvořili na mašiny uzpůsobené k hraní starých her. Je zajímavé, jak i po letech má sílu status exkluzivity. Některé hry tam jsou prostě více „doma“ a pocit a radost z nostalgie je o to silnější. Kupříkladu koho na Vitě zajímá nějaký Hitman GO, když si na ní může pustit Spyro the Dragon?

U kapesních konzolí tak nějak automaticky nikdo nepředpokládá výkon hodný špičkového PC a jejich malé displeje lépe snášejí (nebo spíš zakrývají) zastaralou grafiku letitých her. Už samotné hraní na zařízení s tlačítky a páčkami má ten správný retro šmrnc, který mnohonásobně dražší chytrý telefon prostě nenahradí.