Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rome: Total War – dojmy z dema

  12:00
Série Total War spojující prvky tahových i realtimových strategií patří k tomu nejlepšímu, co počítačová zábava nabízí. Nejnovější díl Rome: Total War je po Doomu 3 dokonce nejočekávanější hra vůbec. Více v dojmech z dema.

Rome: Total WarSérie Total War se dá považovat za nejryzejší formu strategie vůbec. V porovnání s kterýmikoli jinými žánrově spřízněnými tituly je co do bohatosti strategických možností jasným králem. Nejnovější díl Rome: Total War, zasazený do kulis starověku, jde ještě dál. A podle dojmů z dema i z již zveřejněných informací má tahle hra na to, aby se zapsala mezi ty nejlepší.

Demoverze ukazuje pouze realtimovou válečnou část, která čítá jednu výukovou a jednu ostrou bitvu. Tutorial prakticky není třeba, ovládání se od minulého dílu moc nezměnilo. Opět tedy hráč ovládá svých několik oddílů, každý z nich zahrnuje přibližně třicet jednotek, jež je možno v rámci daného oddílu libovolně přeskupovat. Dříve se kamera a pohled mohly hýbat právě jen kolem vlastních jednotek, nyní přibyl výběr, jestli člověk chce ovládat kameru v klasickém RTS módu, aneb s možností podívat se kamkoli po mapě. Co se týká novinek realtimové části, výčet zde končí.

V ostré bitvě se utkávají vojska Hanibala (hráč) a římských legií (počítač). Starý lišák Hanibal tenkrát sebevražedně přešel Alpy, přišel o třetinu armády, ale i tak měl slušnou sílu ke kapitulaci Říma. Proč jej Rome: Total Warnakonec Hanibal nerozdrtil se hádají historikové dodnes (uvěřil věštbě?). Důležitější je každopádně to, že Hanibal disponuje dvěma jednotkami slonů a v porovnání s unifikovanou římskou armádou (legie + jízda) může nasadit variabilnější oddíly složené z různých druhů vojáků, žoldáků, jízdy nebo lučištníků.

V souvislosti se starověkem mají všechny jednotky adekvátní speciální vlastnosti. Vždy jde o drobnost, ale pokud se použije ve správný okamžik, rázem se mění ve výborného pomocníka – lučištníci pálí zápalné šípy a třeba Hanibalovi pěšáci s kopími se mohou postavit do užitečné formace na zteč. Těchto vlastností je daleko více než v předchozím Medieval: Total War a třeba i trojúhelníkový klín používanými některými jezdeckými jednotkami je výrazněji účinnější než dřív. Válečnickým trumfem jsou pak samozřejmě sloni, kteří vynikají velikostí, silou a průrazností. I jejich samotný styl boje „čistič“ má něco do sebe. Když se dostanou do chumlu nepřátel, začíná sloní fotbal, při němž létají vzduchem nepřátelské jednotky a Římané utíkají, co jim nohy stačí.

Rome: Total WarPlusem je taky zvýšená obtížnost. Autoři už dříve zdůrazňovali přístupnost hry pro všechny; nejlehčí nastavení vyhoví všem, to nejtěžší je výrazně lepší než výkonnostní ekvivalent v Medieval: Total War. Počítač už ani nechodí frontálně, kombinuje síly a útočí na nekrytá místa. Slabinou ovšem pořád zůstává hlídání svého generála, počítač s ním zachází jako s každou jinou jednotkou, běžně jej posílá do bitvy, přitom po jeho smrti se armáda morálně i fyzicky rozpadne. Nezkušeným hráčům, ale i těm pokročilým určitě pomůže angažování jakéhosi virtuálního pomocníka. Hráč totiž může vybrané oddíly svěřit do rukou počítače, který s nimi posléze bojuje na vlastní pěst. Doufejme, že se takováto vylepšení dotknou i tahové části, která bývala v některých ohledech dost zmatená a informačně nedotáhnutá.

Audiovizuální zpracování je opět na úplně špičce žánru. Zatímco se ostatní RTS chvástají „velkolepými boji s až dvěma stovkami jednotek“, Rome: Total War i při zachování 3D zobrazení vykresluje až DESET TISÍC pěšáků najednou. V demoverzi bojuje asi polovina tohoto počtu; na konfiguraci P4 2 Gh, 512 MB RAM a Radeon 9600XT se hra v rozlišení 1280x960 při nastavení lehce nadprůměrných detailů hýbala naprosto Rome: Total War plynule. Samozřejmě, herní prostředí neobsahuje bůhvíjak detailně vyvedené prvky... pár kamenů, jakousi trávu a sem tam nějaký les. Ke strategickým rozhodnutím (schovat pěšáky do lesa?, přepadnout nepřítele zpoza skal? atd.) však toto bohatě stačí. Oproti obyčejným 2D plackám z Medival: Total War jsou ony 3D modely jednotek výrazným pokrokem a po vyzkoušení demoverze je jasné, že se povedlo zkombinovat velkolepé boje s dobru grafikou. Samostatné hodnocení si zaslouží zvukový doprovod. Hudba je stylová, příjemně nerušivá, ale při zaposlouchání podmanivá. Atmosféru ovšem hlavně tvoří zvuky zbraní, řev nebo hromové nadšení vojáků, když se vrhají na zteč. Hra podporuje standard 5+1, takže je iluze epických bojů naprosto dokonalá.

K demoverzi je přibalena jakási informačně propagační knížečka s přehledem vymožeností a kvalit celé hry. V ní jsou třeba uvedeny a představeny všechny národy, novinky v tahové části nebo zprávička o tom, že na Rome: Total War poběží masivní reklamní kampaň v televizi. Nemá cenu omílat, že Rome bude naprostá bomba – to už je všem jasné. Hra vychází už na konci tohoto měsíce.

Index očekávání: 100%

Autor:
Témata: virtuální
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Je Fallout nejlepší videoherní seriál? Recenzenti mají jasno

Sci-fi seriál natočený podle populární série her Fallout sbírá v zahraničí skvělá hodnocení. Vypadá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zavzpomínejte si na magická devadesátá léta ve hrách

Devadesátá léta patří v oblasti počítačových her mezi zlatou éru. V době rychlého rozmachu...

Snad každý je někdy hrál. Připomeňte si staré legendy mobilních her

Hry jsou s mobily spjaté už od jejich samotných počátků. Pojďme si připomenout největší herní ikony...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm her Fallout se prodává v akci za zhruba 650 korun

Uvedení postapokalyptického televizního seriálu Fallout, který vzniká na motivy stejnojmenné herní...

Blíží se beta World of Warcraft: The War Within, vstup zajistí epická edice

Populární MMORPG World of Warcraft se ještě během letošního roku dočká rozšiřující expanze The War...

Fanoušci oživují prokleté LawBreakers, střílečku, kterou skoro nikdo nehrál

Po pěti letech od vypnutí oficiálních serverů je opět možné zahrát si online střílečku LawBreakers...

90 %

RECENZE: Skvělé Balatro je žolík v letošním balíčku indie her

Pokerové Balatro nás překvapilo svou chytlavostí. Relativně nenápadná indie hra vzala základ z...

80 %

RECENZE: Loutkové sci-fi Harold Halibut působí jako balzám na duši

Více než deset let trvala tvorba výroba adventury Harold Halibut, na výsledku je to ovšem vidět....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...