Saitek X45 - sen každého pilota

  12:00
Společnost Saitek se výrobou herních periferií zabývá již nějaký ten pátek a za tu dobu si získala srdce mnoha hráčů. Proto není divu, že se od X45 - nástupce povedené a populární letecké sestavy X36 - očekávalo, že opět potvrdí přední postavení firmy na trhu. Výsledek však příjemně překvapil i většinu optimistů...

Saitek X45 - pohled na joystick

Virtuální piloti nemají lehký život. Na rozdíl od příznivců strategických her, popřípadě zarytých milovníků 3D akcí, nemohou své miláčky dost dobře ovládat jinak osvědčenou kombinací myši s klávesnicí. Dokonce ani samotný joystick nezaručuje dokonalé zvládnutí úskalí bojového letu - bez analogového plynu a pedálů se moderní hráč leteckých simulátorů zkrátka neobejde. Pravda, našlo se i pár lidí, kteří sebevědomě prohlašovali, že obyčejným joystickem zvládnou všechny situace - první vývrtka je však přesvědčila o opaku. Proto není divu, že se výrobci herních periferií předhánějí v nabídkách "balíčků" obsahujících ovladače všech tří základních systémů. Vzhledem k náročnosti na místo pod stolem se však mnohé z nich snaží integrovat pedály někam jinam - ať již do podoby "kroutícího" joysticku (např. Sidewindery), nebo na plynovou páku. Právě Saitek X45 se drží posledně jmenovaného principu.

Jak již bylo řečeno, skládá se komplet Saitek X45 ze dvou částí s masivními černomodrými podstavci s přísavkami - samotného joysticku a plynové páky s přidruženým ovládáním pedálů. Jejich design se nedrží žádné reálné předlohy, a tak dostali kontruktéři volnou ruku, aby se mohli v rámci ergonomických limitů "vyřádit" s umístěním všemožných tlačítek a hatů. Na první pohled se joystick moc neliší od svého předchůdce X36 - i tady je přední část přemostěná další příčkou, která dodává ovladači futuristický vzhled. Příjemným vylepšením je pružina s kotoučem těsně u základny, která při pohybech pákou do stran zaručuje mnohem realističtěji kladený odpor. První, na co dolehnou prsty obtočené kolem páky (díky masivní opěrce hrany dlaně ruka nesjíždí), je tlačítko střelby v horní části a "pinkie switch" (jakási obdoba klávesnicového shiftu, indikovaná diodou). Saitek X45 - pohled na plynovou páku Ukazováček by měl také dosáhnout na kulaté tlačítko na vnější straně joysticku (v místě vedle ukotvení příčky), ale jde o pohyb natolik komplikovaný, že se během hraní téměř nedá provést. Palec se používá k ovládání dvou osmisměrných hatů (na ten horní jsou potřeba delší prsty) a dvojice podsvětlených tlačítek střelby nahoře na páce. Tam je také pod plastovou krytkou poslední červeně podsvícený čudlík, s prozaickým označením "Launch". Právě plastikový kryt však působí během hraní obrovské komplikace - jeho odklopení (zarazí se o kovovou hrazdičku vzadu) je sice velmi efektní, ale ubírá drahocenné desetiny sekund. Navíc má kryt tendenci překlápět se zpět, zvláště při divočejších manévrech. Není to ale nic tragického - zvyknout se na to dá.

Nepřeberné množství funkcí nabízí i plynová páka. Tuhost samotného ovládání plynu se dá nastavit křížovým šroubem na spodku základny, ale tovární přednastavení představuje pro většinu lidí rozumnou mez. Příjemná je i hmatová indikace režimu plynu v podobě dvou lehkých západek - na tu první se narazí po cca 20 procentech (evidentně pro nahození motorů) náklonu, ta druhá přichází někde na 80 procentech (skvělé pro odlišení plného plynu od režimu přídavného spalování). Saitek X45 - profil joysticku Dalším charakteristickým prvkem páky je v zadní části šedá kolébka nahrazující pedály. Ta se nejčastěji ovládá konečky malíčku a prostředníčku - silnější ukazováček má za úkol pohybovat dalším osmisměrným hatem a jedním z koleček s hmatově indikovanou střední polohou. Nejvíce práce bude mít na plynové páce opět palec - ať již v podobě nastavování dvojice třípolohových přepínačů (jedním z nich se nastavuje příslušný mód fungování kompletu indikovaný trojicí světel na základně plynové páky), střelby oranžově podsvětleným zkoseným tlačítkem, otáčení dalším vroubkovaným kolečkem (se stejnou indikací středu), či simulace pohybu myši na miniaturním oranžovém joysticku s černým tlačítkem opodál. Tentokrát nepřijdou zkrátka ani jedinci s krátkými prsty - na vše se dá bez problémů dosáhnout. Stejně jako joystick, i páka má na modrém vršku základny znázorněné polohy a funkce všech dostupných ovladacích prvků.

Instalace X45 byla bezproblémová - stejně jako u ovladačů Microsoftu je i zde nutné nejprve spustit instalační program a poté teprve připojit komplet k USB portu (plynová páka se napojí na konektor v základně joysticku). Po instalaci oladačů, restartu a kalibraci je vše připraveno k použití. Nastavení ovládacích prvků Saiteku využívá všech výhod softwarové platformy Saitek Gaming Extensions. Již během instalace program zjistí, zda pro naistalované hry existuje v databázi příslušný profil, ať již na CD, nebo volitelně na internetu - pro ostatní si hráč profily může vytvořit sám. Tvorba profilů se sestává z přiřazení funkcí a režimů jednotlivým tlačítkům, hatům a přepínačům (jejich výběr se provádí na rotujícím 3D modelu joystiku a plynové páky). Každá funkce se dá dál samostatně naprogramovat - ať již jde o obyčejné stisknutí tlačítka střelby, nebo komplikovaný příkaz ve stylu "při stisku proveď sekvenci pěti kláves, během držení opakuj pětkrát Saitek X45 - detail joysticku za sekundu stisknutí dvou tlačítek najednou a po uvolnění dvakrát klikni pravým myšítkem". U hatů lze rovněž definovat, zda budou osmisměrné nebo pouze čtyřsměrné, a zda mají emulovat pohyb myši. Tři režimy a pinkie switch nabízejí více než 250 různých programovatelných funkcí, což je opravdu hodně. Konfiguraci nových funkcí a profilů je vhodné provést po nastavení ovládaní v dané hře, aby byl výsledný efekt dokonalý. Rezidentní program Auto-Configure pak pokaždé automaticky detekuje spuštění dané hry a přepne X45 do příslušného profilu. Ze začátku se může takový způsob konfigurace zdát komplikovaný, ale postupem času začne hráč využívat všech jeho výhod - zejména ve vesmírných simulátorech, kde je nutné všelijak přelévat energie mezi motory, štíty a zbraněmi, je konfigurace jednotlivých akcí doslova požehnáním. Když jde do tuhého, stačí jenom palcem přepnout režim a při stisknutí tlačítka střelby dostanou zbraně plnou energii. Po jeho uvolnění se rozložení energie vrátí do původních hodnot. Bezcenné pro nováčky, ráj pro hardcore hráče...

Současně s X45 se nám do redakce dostalo i oficiální demo Il-2 Sturmovik - náhoda, která dala v následujících dnech černomodrému kompletu více než zabrat. Odezva plynového ovladače, joysticku i hatů byla velmi dobrá a přesná - s trochou cviku se dala intenzita plynu nastavovat dokonce po jednotkách procent. Saitek X45 - pohled na plynovou páku zezadu Menší komplikace působil jenom kryt červeného talčítka "launch", kterému byly přiřazené rakety (podobně jako tomu je na kniplu v reálném Il-2) - jeho neustálé samovolné zaklápění bylo docela nepříjemné (nedivil bych se, kdyby někteří hráči v návalu zlosti plastikový kryt ulomili), možná by do budoucna neškodilo přidat aretaci v krajních polohách. Zajímavý problém se vyskytl při ovládání směrovky pomocí kolébky na plynové páce - ačkoliv se při kalibraci vracela vždy do původní polohy, během hraní měla tendenci neustále ukazovat na poslední zvolenou stranu, ačkoliv byla v reálu v neutrální poloze. Není nutné popisovat, jaké komplikace dokáže zaseklá směrovka přinést - nezbylo než překonfigurovat její ovládání na jedno z koleček. Podle všeho šlo však šlo o softwarovou chybu, která se mohla vystkytovat pouze na jednom počítači (nikdo jiný si na tento problém nestěžoval). Velmi příjemný je dodatečný odpor joysticku způsobený pružinou - při velmi citlivých manévrech během přistávání přijde tuhé ovládání vhod. Přísavky nevybočují z klasického "přisávacího" průměru - na hladkém povrchu fungují velmi dobře, u drsnějšího pomáhá stabilizaci hlavně masivní tvar základny (ovladače tak ani při drsnější akrobacii po pracovní desce neputují)

Saitek X45 patří k naprosté špičce mezi leteckými ovladači bez force feedbacku. Fanouškům ultrarealistického létání může vadit poněkud neobvyklý design (přesná kopie ovládání stíhačky to opravdu není) a přesunutí pedálů na plynovou páku, ale i tak by měli o tomto kompletu uvažovat - možnosti konfugurace a přepínání režimů, které X45 nabízí, jsou skutečně široké. Na druhou stranu je tento komplet vyloženě nevhodný pro příležitostné letce - za tuto cenu by stálo za to poohlédnout se po nějakém jednodušším a univerzálnějším zařízení. Pokud tedy máte opravdu rádi letecké simulátory, nebojíte se strávit nějakou tu minutu dokonalým nastavením všech ovládacích prvků a nestojí vám vedle počítače dvacetitisícový komplet od Thrustmasteru (nebo o něco levnější Suncom), měli byste o nákupu X45 začít přemýšlet...

Leteckou sestavu Saitek X45 za účelem testování laskavě zapůjčila firma Display Systems s.r.o., Zlín. Letecká sestava bude ihned po uvedení na český trh nabídnuta na GameStore.cz, její cena by se měla pohybovat kolem 5.500,- Kč vč. DPH.

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...