SB Live! - tak trochu jiná zvukovka

Creative Labs jsou na trhu s počítačovými komponenty již stálým hráčem. Jejich produkce čítá nesčetné množství různorodých produktů od zvukových karet, přes DVD mechaniky, různé 3D Blaster grafické karty až po reproduktory a přenosné MP3 přehrávače. Neodmyslitelně jsou však spojeny s kultovními zvukovými kartami...
Sound Blaster Live! Platinum

Creative Labs jsou na trhu s počítačovými komponenty již stálým hráčem. Jejich produkce čítá nesčetné množství různorodých produktů od zvukových karet, přes DVD mechaniky, různé 3D Blaster grafické karty až po reproduktory a přenosné MP3 přehrávače. Neodmyslitelně jsou však spojeny s kultovními zvukovými kartami, jejichž název se stal snad už výchozím magickým slůvkem pro všechny počítačové hráče i obyčejné lidi. Však řekněte sami, kdo dnes nezná spojení Sound Blaster? Nejnovější řada těchto velmi oblíbených produktů se schovává pod označením LIVE!. Poslední novinkou v této řadě je opravdu povedený kousek, který sedí na pomyslné špičce současné nabídky - Sound Blaster Live! Platinum. Tato karta by měla být v současné době hrdou vlajkovou lodí Creative Labs, na kterou prostě nikdo jiný nemá. Takže co nám nalodili? V balíčku s touto zvukovou kartou objevíte hromadu zajímavých věcí přes propojovací kablíky, ne příliš zajímavé velmi tenké manuály, až po pěkné CD-čka se softwarem a plnými verzemi her Aliens vs. Predator a Rollcage. Pak je tu taky nějaká ta karta a ještě konektorový modul Live!Drive, o kterém se zmíním dále.

Sound Blaster Live! Platinum - panel

Technicky vzato se přímo karta samotná od svých původních starších bratříčků LIVE! příliš neliší. Nezměněn zůstal zvukový procesor EMU10K1, k dobru přibyl pouze digitální koaxiální výstup přímo na zvukovou kartu, konektor mikrofonního vstupu byl obohacen o stínění a změnilo se fyzické rozmístění součástek. Od svých předchůdců také naštěstí podědila hromadu výborných a osvědčených kvalit. Zvuk je i nadále velmi čistý a kvalitní, úroveň šumu je neznatelná. Mnoho lidí navíc mate označování této karty 1024. Bohužel 1024hlasá polyfonie je pouze softwarová a procesor EMU10K1 je schopen přehrát pouze 64 hlasů najednou. Nejznatelnější novinkou je však u této karty nahrazení zadních digitálních výstupů a MIDI výstupem Live!Drive II. Tento panýlek s trochou šikovnosti snadno zamontujete do vaší volné 5,25 palcové pozice např. nad vaši CD-Rom mechaniku a propojíte klasickou "kšandou" se zvukovou kartou. Při pohledu na nepřehlednou skrumáž tlačítek a konektorů přestane být váš počítač možná vzhledově "sexy", když ale uvážíme co tyto "chytré výstupy" umí, je slovo sexy pomíjivé. Navíc líní jedinci (já a třeba Vreco :-))) se již nemusí zvedat a při propojovaní zvukové karty s externími zařízeními složitě otáčet počítač a znehodnocovat si své dokonalé tělo trapným a zavádějícím lezením po zemi (ve Vrecově případě po CDčkama zaplněném stole), jelikož všechny konektory jsou pohodlně dostupné na přední části vašeho miláčka. Skupinu digitálních konektorů tvoří optický vstup /výstup a koaxiální vstup/, je zde také MIDI vstupní i výstupní konektor. Dále na panýlku objevíme linkový výstup (jeden je na Live!Drive a druhý je na kartě vzadu), konektor pro připojení mikrofonu a nepostradatelný konektor na výstup sluchátek včetně redukce hlasitosti.

Soustava reproduktorů

Příjemných změn doznala i softwarová část. Nový balík programů a ovladačů se jmenuje Live!Ware a nyní je aktuálně ve verzi 3.0, kdy oproti předchozí verzi lze došlo k mnohým změnám. Tak například je zde konečně podpora minidisku, jeho editace a nahrávání a vůbec podpora nových digitálních zařízení pomocí digitálního spojení. Navíc pro lepší nahrávání a správu vašich nahrávek je zde podpůrný prográmek s názvem Minidisk Centrum, který vám snadno umožní připravit a zorganizovat k nahrání skladby z různých zdrojů - WAV, MP3, Audio CD. Konečně si již také můžeme ve spojení s DVD vychutnat dekódování Dolby Digital. K tomu ovšem budete také potřebovat kvalitní reproduktorovou soustavu. Pro DVD filmové fandy je nejlepší řešení souprava reproduktorů, subwooferu a digitálního dekodéru DeskTop Theater 5.1 DTT2500 Digital, který získal řadu prestižních ocenění. Jedinou nevýhodou takovýchto "šumítek" je cena, která se pohybuje těsně pod hranicí 10 tisíc korun a to není každý za reprobedničky ochoten utratit. Soustava reproduktorů Existují také levnější varianty, pokud si stále chcete vychutnat Dolby jako například reproduktorová souprava FourPointSurround FPS2000 Digital, ovšem ani tato varianta se příliš nebude ohlížet na stav vaší peněženky. Zpět ale k Live!Ware. Další velmi zajímavou součástí softwaru je Digital Audio Center, které je navrženo pro práci z hudebními formáty WAV a MP3. Program je schopen tyto dva formáty mezi sebou konvertovat, takže WAV v mžiku zkomprimujete do empétrojky a naopak. Zároveň je Audio centrum schopno vytvářet MP3 i přímo z Audio CD přičemž by mělo využívat databáze CDDB serverů a automaticky jednotlivé písně pojmenovat. Bohužel tato funkce je ne zcela dotažená a mě se v praxi absolutně neosvědčila. Software je tedy rozhodně silnou součástí tohoto balíčku a Creative si dává záležet, aby probíhal jeho pravidelný update na stránkách www.soundblaster.com. Každopádně musím říci, že jsem si nikdy nenavyknul na výsuvnou lištu od Creative, která mi zcela drze okupuje horní část mé nádherné obrazovky a sem tam mi sprostě překrývá kus hlavičky Tiny Barret.

Sound Blaster Live! Platinum je tedy rozhodně skvělá zvuková karta s vynikajícími zvukovými vlastnostmi nabitá novinkami a perfektním softwarem. To vše však ocení jen velmi náruživý skalní fanda dokonalého zvuku. Ten si totiž na tuto kartu bude muset připravit finanční částku přesahující 10 000 Kč s DPH.