Ryan je úspěšný nejen v herním světě ale i v práci | foto: Ryanův archvi

Místo ztracené existence je elitním sběratelem herních úspěchů

  • 21
Američan vystupující pod přezdívkou Xeniok získal na Steamu přes sedm tisíc trofejí a více jak dvě stě her dokončil na 100 %. Díky tomu je podle serveru astats.nl druhým nejúspěšnějším lovcem úspěchů v USA a celosvětově se může pyšnit třináctou příčkou.

Hráč vlastním jménem Ryan přitom nezapadá do stereotypních představ o lidech, co u počítačových her tráví ohromné množství času. Klíčem ke šťastnému žití je prý mistrovství ve skutečném životě, teprve po tom má následovat snaha o herní výsledky.

Ryan to tvrdí jako štíhlý atletický mladík, ovládající tři jazyky a zastupující jednu z vedoucích pozic v nejmenované společnosti.

„Někteří lidé procházejí obtížnými fázemi života a zdá se mi, že snaha dokončit spoustu her může odčerpávat čas pro návštěvy posilovny či snahu o hledání lepší práce v případě, že s tou stávající nejste spokojení. (V komunitě ) se proto snažíme navzájem motivovat k tomu, abychom život žili naplno,“ řekl Ryan v rozhovoru pro server PC Gamer.

Rayan mezi své oblíbené hry řadí Deus Ex.

Pro Xenioka je sbírání úspěchů (achievements) logickým vyústěním jeho předchozích vášní. Již před uvedením funkce na Steam totiž měl tendenci oblíbené tituly dohrávat na 100 %. Zmiňuje například lásku k projektům Chrono Trigger a Deus Ex. „Když se tedy funkce objevila na Steamu, chytlo mě to,“ vysvětluje.

Jeho cílem však je, aby lovení achievementů zůstávalo zábavou. Upozorňuje, že na Steamu existuje dostatek zajímavých titulů, a tak není třeba trápit se s nezábavnými hrami. V komunitě však existuje řada disciplín a přístup jednotlivců ke shromažďování achievementů se proto může různit.

Někteří hráči se snaží nasbírat co nejvíce trofejí, a proto volí primitivní hříčky, které mohou dohrát rychle.

Vedle toho existuje skupina lidí specializující se na odemykání těch extrémně obtížných a k té má Ryan blíže. Také preferuje výzvy, a rád proto získává 100 % úspěchů. Tituly jako Super Meat Boy však nedokončil.

Získat achivementy v síťové hře je u starších titulů mnohdy komplikované.

Podvodníci nechybí ani mezi lovci trofejí

Vybrané stránky věnované statistikám navíc berou v potaz i vzácnost achievementů a jejich náročnost.

Komunita je v kontaktu díky aplikaci Discord určené pro textovou i hlasovou komunikaci. Zpravidla v ní objevíte čtyřicet až osmdesát hráčů neustále debatujících o získávání trofejí. Kromě toho existuje skupina 100% Achievements group, která na Steamu čítá přes dvacet tisíc členů.

A podle Ryana je to v úvodu zmiňovaný web astats.nl, jež lovci odměn respektují ze všeho nejvíce. Stránku před několika lety založil jeden nejúspěšnějších sběratelů trofejí a Xeniok ji vyzdvihuje díky řadě zajímavých funkcí.

Trofeje lze vyhledávat podle jejich obtížnosti ale i popularity titulů.

Kromě řazení žebříčků podle rozličných parametrů totiž uživatelům slouží i k vyhledávání. Lze díky ní sledovat, jaké hry vlastní nejvíce lidí či u kterých titulů lidé tráví nejvíce času

Ani komunita zaměřená na sbírání achievementů však není ušetřená podvodníků. Existuje například program Steam Achievement Manager, který lidem úspěchy pomáhá získat. Ryan však tvrdí, že je takové lidi jednoduché z žebříčků vyfiltrovat.

U achievementů je totiž možné objevit čas i datum jejich získání a veliké množství úspěchů dosažených ve stejnou chvíli zkrátka působí podezřele. Komunita navíc využívá systémy, jež odhalují i sofistikovanější způsoby podvádění. Například změnu systémového data pro získání trofejí svázaných s konkrétním dnem.

Za podvádění se naopak nepovažuje aktivování konzolových příkazů. V pořádku je například nesmrtelnost, která vývojářům sloužila k testování hry. A toho ostatně Ryan v některých titulech využívá.