Obrázek ze strategie Stronghold, v níž hráč chránil a dobýval hrady,

Obrázek ze strategie Stronghold, v níž hráč chránil a dobýval hrady,

Sedm strategií, které by vám neměly uniknout

  • 90
Ačkoliv se s nutností taktizovat setkáváme ve hrách téměř neustále, žánr strategií je poslední léta spíše v útlumu. A proto nám nezbývá nic jiného než se vrátit v čase zpět a poohlédnout se po starších záležitostech, při jejichž opětovném spuštění srdce zaplesá radostí.

S příchodem nových technologií se herní průmysl zkrátka změnil. V dnešních dobách, kdy je boj s konkurencí a schopnost přežít mnohem složitější, už zkrátka nenatrefíme na kvalitní strategické kousky tak často, jako tomu bylo dříve.

Pojďme si připomenout sedmičku her, které milovníka žánru určitě nezklamou. Vybíráme tituly, které neohlodal zub času a jsou perfektně hratelné i po letech.

Commandos: Behind Enemy Lines

Commandos 2

Psal se rok 1998, když španělští tvůrci z Pyro Studios vypustili do světa první díl později legendární série Commandos. Zdánlivě prostý úkol, tedy dostat se z bodu A do bodu B, nebyl nikdy složitější. Neopatrnost, chvilka nepozornosti a jediné špatné rozhodnutí totiž kompletně ovlivní misi.

Hráč se chopí malé skupinky vojáků, která má za úkol všemi možnými prostředky projít připraveným prostředím k cílovému bodu, kde je třeba zajistit například klíčové vojenské materiály nebo vyhodit do povětří důležitou budovu. Každá z postaviček nabídne unikátní schopnosti, vždy vhodně zvolené pro plnění dané mise.

Z archivu: recenze druhého dílu, recenze třetího dílu, recenze Robin Hood: Legend of Sherwood, recenze Chicago 1930

Stronghold: Crusader

Stronghold: Crusader

Vůbec první díl historického Strongholdu (číst recenzi) se na obrazovky počítačů dostal v roce 2001. O rok později se dočkal prvního samostatně hratelného rozšíření s podtitulem Crusader (číst recenzi). Tematicky se zaměřil na období křížových výprav a za doprovodu postav, jako jsou Richard Lví Srdce nebo Saladin, hráče zavede na prašný Blízký východ.

Crusader nenabídne pro sérii tak typický mód obléhání, kdy se dostáváme do role útočníka nebo obránce hradu, zato však naservíruje působivou kampaň a především volný scénář, s nímž se bohužel setkáváme pouze v tomto dílu. O to je však zážitek z hraní intenzivnější.

Age of Empires 3

Age of Empires III

Když v listopadu 2005 představili tvůrci z Ensemble Studios třetí díl veřejností milované série Age of Empires (číst recenzi), brady padaly kolmo k zemi. Titul z období kolonizace Ameriky dokázal nabídnout nevšední podívanou a s čistým svědomím lze konstatovat, že předurčil zcela novou dráhu, jíž se strategické tituly do budoucna dále vydávaly.

Age of Empires 3 vhodně kombinuje prvky budovatelské a válečné strategie s řádnou dávkou akčnosti a neodolatelné atmosféry. To vše jako bonus zahaleno ve svěžím grafickém kabátku a s precizní hratelností.

Company of Heroes

Company of Heroes

Uslyšíte-li o revoluci v žánru strategií, zapište si za uši, že jedním z hlavních představitelů je i titul Company of Heroes z roku 2006 (číst recenzi). Pravdou zůstává, že mnoha válečných strategií mapujících dobu, kdy nejen Evropou brouzdala nacistická vojska, jsme se nedočkali. I z toho mála však Společenství hrdinů značně převyšuje konkurenci a věříme, že s právě chystaným druhým dílem svou pozici upevní.

Hráč se svými svěřenci bojuje o přežití na celé škále obdivuhodně vymodelovaných map, nabízejících nespočetné množství možností a jejich širokého využití. S historickou věrností, smyslem pro detail i zábavou plnou adrenalinu v krvi se nabízí jak zajímavě zpracovaná kampaň, tak především akční hra ve více lidech.

Medieval II: Total War

Medieval II: Total War

Taktéž v roce 2006 vypustilo britské vývojářské studio The Creative Assembly do světa další pokračování své úspěšné série Total War. Originální Medieval II hráče zavedl do krutého raného středověku, tedy do období křížových výprav, které se díky své historické atraktivitě často stávají předním námětem strategických her.

Druhý Medieval (číst recenzi), ostatně jako kompletní série Total War, nabízí kombinaci tahové a v reálném čase se odehrávající strategie. Vybíráme si některý z dostupných evropských národů, abychom dokázali ekonomicky zabezpečit své území a případně vojensky expandovat do zahraničí, ať už v rámci našeho kontinentu (válečné spory mezi Francií a Velkou Británií) nebo do Svaté země.

Anno 1404: Benátky

Anno 1404: Benátky

Na časové ose se nyní přesuneme jen pár let nazpět. V únoru roku 2010 totiž herní scénu poctil datadisk pro Anno 1404, který hráče zavedl do dříve romantických, dnes spíše zpustošených Benátek.

Autoři série Anno nikdy neuměli pracovat s armádou a vším kolem ní. Dokážou však vytvořit nevídaný zážitek v podobě řízení hospodářství, obchodu, diplomacie a vůbec ekonomické stránky věci. Příběhová kampaň zahrnuje poměrně atraktivní mise, a pokud dáváte přednost spíše mírumilovnosti, Anno 1404: Benátky jsou pro vás jako stvořené.

R.U.S.E.

I v sedmém tipu se pohybujeme v roce 2010. Francouzští vývojáři z Paříže, Eugen Systems, totiž pod záštitou Ubisoftu vydali druhoválečnou hru, která nám bude v jednom kuse lhát. A to doslova. Hlavní taktiku v R.U.S.E. (číst recenzi) totiž tvoří lsti, jichž lze na bitevním poli využívat, a tak nepřetržitě ovlivňovat aktuální dění.

Ačkoliv kampaň je zábavná, podobně jako u Company of Heroes hraje také zde první housle především hra ve více lidech. R.U.S.E. nabídne nevšední zpracování i neokoukaný způsob hraní, který nemusí sednout každému. Řadou prvků je však unikátní a poměrně přitažlivý.

RUSE (PC)

RUSE (PC)

RUSE (PC)

Toto je jen malý výběr z toho, co dokáže žánr strategií nabídnout. Pokud tedy třímáte hlavu v dlaních a zoufale čekáte, až vám na harddisku přistane zase nějaký kvalitní kousek, neváhejte se vrátit k některému z uvedených titulů. Jsou totiž zárukou kvality.

Do našeho výběru se pochopitelně nevešly všechny důležité hry. Jen heslovitě tedy neopomeňme ani série SimCity, Roller Coaster Tycon, Zoo Tycon, Castle Strike, Age of Mythology, Civilization, Command and Conquer, Fire Department, Theme Hospital, Transport Tycoon a další.

O tipy na strategie, která vás baví i dnes, se můžete podělit s ostatními v diskuzi.


Témata: Průmysl, SimCity, Zoo