Siege of Avalon – výtečné fantasy RPG

  12:00aktualizováno  10. července 12:35
Hola hola, do zbraně, z jihu útočí Sha´ahoulové! Zavřít brány a ostatní na hradby. Tak pohyb pohyb, chásko líná, i ty, mladej, makej makej! Tak co je, co tady stojíš jak špatně vyřezanej svatej? Já vim, že seš novej, ale nečum a dělej! Tak co je? Cože? Že si ten maník, co tě ovládá od počítače, právě šel uvařit kafe? Aha, tak jo, tak to jo…

Siege fo Avalon Je to zajímavé, divné a možná až nepochopitelné, ale o hře Siege of Avalon (dále jen SoA) se mluví mnohem méně než o jiných RPGčkách. Přitom se jedná o hru velmi kvalitní a zároveň i nezvyklou, a to zejména způsobem distribuce. Společnost Digital Tome, která má tento kousek na svědomí, totiž zvolila způsob postupného vydávání jednotlivých částí, což se nevidí často. První kapitola vyšla již na konci minulého roku, ale jednalo se de facto jen o úvodní část, která byla (a stále je) na stránce www.siege-of-avalon.com ke stažení zdarma. Spíše než dobrá vůle distributora je to chytrý marketingový tah, pomocí kterého se snaží nalákat hráče k této hře a ke stažení dalších kapitol, které již samozřejmě zadarmo nejsou. Těch je celkem šest, přičemž první, druhá a šestá jsou klíčové a ostatní řekněme nepovinné. Ale znáte to – v nepovinných questech obvykle získáte zkušenosti, artefakty a peníze, které vám při konečném účtování přijdou zatraceně vhod. Momentálně jsou k dispozici všechny kapitoly kromě závěrečné šesté, která by se měla objevit v průběhu léta.

SoA nenabízí multiplayerovou hru, ale autoři to vysvětlují tím, že singleplayerový kabátec sluší hře více a umožňuje lepší propracování děje. Je pravda, že příběh je skutečně dobrý a v hrách tohoto typu je asi tou nejdůležitější ingrediencí. Na začátku hry si můžete vybrat vzhled svojí postavy, jakožto i její počáteční vlastnosti a povolání. Zvolit si můžete bojovníka, zvěda nebo čaroděje, časem si však můžete zlepšovat své vlastnosti dle vlastního Siege fo Avalon uvážení a váš postup tedy není na počáteční výběr povolání příliš vázán. Poté se již můžete ponořit do epického dobrodružství.

Hra začíná v okamžiku, kdy vrcholí dvanáctiletá válka mezi aliancí několika království a agresivními nájezdníky Sha´ahoul, což je jakási směsice mezi barbary a orky. Již několik měsíců trvá obléhání pevnosti Avalon, nejsilnějšího obranného bodu aliance. Avalon je obrovský hrad vystavěný na blíže neurčených starobylých ruinách, kolem nějž se rozkládá vesnice. Vesnice je však momentálně zničená válkou a všichni obyvatelé jsou ukryti v pevnosti. Tábor útočníků není hned pod hradbami pevnosti (a v dosahu luků a kouzel obránců), ale v bezpečné vzdálenosti. V nejbližším okolí hradu tedy momentálně neprobíhají žádné tuhé boje, ale v ruinách vesnice se poflakují nepřátelské hlídky i různé potvory. Hráč se vžívá do role mladíka, který právě dorazil do hradu na jediné lodi, jíž se podařilo proklouznout skrz blokádu. Tento mladý muž má sice urozený původ, to však na tomto místě v těchto kritických okamžicích příliš neznamená, takže své postavení si bude muset vydobýt svými činy. Naštěstí na něj již čeká pomocná ruka jeho bratra Corvuse, který má vysokou vojenskou hodnost…

Siege fo Avalon První fáze hry mají spíše tréninkový charakter. Procházíte si několik hradních lokací, které jsou vám zatím přístupné, zjišťujete základní informace o situaci, poznáváte spoustu lidí a plníte i několik malých questíků. Hra začne nabírat obrátky ve chvíli, kdy se dozvíte, že váš bratr se ztratil při jednom výpadu mimo hradby pevnosti. Pak už to jde ráz na ráz a vy dostanete povolení prozkoumat vesnici v podhradí. Pátrat budete nejen po svém bratrovi, ale zároveň splníte i několik dalších úkolů. Z děje vám již nebudu více prozrazovat, abych vás nepřipravil o výborný příběh, mohu snad jen naznačit, že na vás čeká i odhalení zrady, různých hradních intrik a zapeklitých vztahů, v další kapitole se pak vydáte i do podzemních prostor (hrad je přeci vystavěn na starých ruinách, což dává autorům mnoho možností k „dungeonovskému“ řádění), postupem času se dostanete do všech částí hradu a dalších zajímavých lokací a nakonec vás čeká velkolepé finále. Jak tento závěr bude vypadat, to zatím sám nevím, budeme si všichni muset počkat až do letních měsíců.

Musíme si samozřejmě říci něco o tom, jak se autoři vypořádali s technickým zpracováním hry. Asi hned na první pohled vás napadne podobnost s legendární hrou Diablo. I zde je použit izometrický pohled a rovněž styl grafiky je trochu podobný, i když mě osobně připadá grafika SoA o něco povedenější. Autoři zvolili rozlišení 800x600 a i když to může někomu připadat nedostatečné, celkový dojem z grafiky jsem měl velmi dobrý. Prostředí je Siege fo Avalon dost detailní, až mi skoro chybí zvýrazňování důležitých předmětů ve stylu klávesy ALT jako v Diablu II. Samostatnou kapitolu tvoří zpracování postav. Na svého hrdinu i jeho souputníky totiž můžete navléci více než deset částí oděvu/brnění, přičemž na výběr je snad skoro stovka různých částí výstroje, obvykle i v několika odlišných barvách. Naprostou bombou pak je fakt, že všechny tyto kousky vybavení jsou na vašich postavách skutečně vidět! Nemusíte mít tedy obavu, že si vezmete do party třeba tři bojovníky a všichni budou vypadat stejně. Podobnou rozmanitostí oplývají i ostatní postavy včetně nepřátel, navíc všechny věci, které má na sobě některý váš protivník navěšeny, jsou vidět i po boji na jeho mrtvole a můžete mu je všechny vzít (stejně už je nepotřebuje). Na vzhledu postav se samozřejmě projeví i ozbrojení zbraní a štítem, i když z pro mne nepochopitelných důvodů zbraň z rukou vašich hrdinů mizí při běhu. No, chybička se vloudila. O něco závažnější vadou na kráse je skutečnost, že v některých lokacích se hra trochu cuká. Zvuková stránka hry je sice co do hudby a zvukových efektů vydařená, ale jaksi mi chybí mluvené slovo. Je pravda, že dialogů je ve hře velké množství, ale aspoň nejdůležitější osoby by občas něco kecnout mohli.

Jak už jsem naznačil v úvodu, hru začínáte jen se svou hlavní postavou. Postupem času budete moci mít v družině až čtyři další kolegy, přičemž na výběr jich je samozřejmě více a vy je můžete kdykoli libovolně vyměňovat (no úplně kdykoliv ne, když budete hluboko v podzemí Siege fo Avalon hradu, tak si asi těžko na pomoc pozvete čaroděje, který čeká ve druhém patře jižní věže). Všechny vaše postavy oplývají velkým množstvím základních vlastností a třemi základními dovednostmi – boj, mystika a plížení. Jejich význam je určitě každému více než jasný. Dále jsou tu útočné a obranné statistiky, jakož i další údaje. Váš hlavní hrdina nezískává za úspěšné boje a splněné úkoly zkušenosti, ale takzvané tréninkové body. Nepostupuje po úrovních jako ve většině ostatních RPGček, ale získané body přímo „utrácí“ za zlepšování svých vlastností a dovedností. Některé vlastnosti může zlepšit sám (například sílu, konstituci, mystiku apod.), ale rovněž se může naučit některé speciality u učitelů, kterých je na hradě poměrně dost. Čaroděj vás naučí nová kouzla a ovládání magenergie, zkušený válečník pak některé bojové triky a mistr zvěd třeba lepší kamufláž. Tyto speciální dovednosti sice obvykle stojí více bodíků, ale vyplatí se to, jelikož poměrně výrazně zvýší některé vaše vlastnosti. Je škoda, že toto zlepšování funguje jen u hlavní postavy. Ostatní postavy body vůbec nezískávají, takže se ani nemůžete piplat s jejich rozvojem. Používání zbraní je omezeno úrovní vlastností, takže obouruční sekerou může vládnout jen opravdový silák, ke střelbě z elfího luku je potřeba vysoká koordinace atd. Navíc postava nesmí překročit určitou hodnotu statistiky Restriction. Tato hodnota se zvyšuje, když na sebe navlékáte různé části brnění. Výsledek je celkem reálný, protože například nemůže nastat situace, že by od hlavy k patě zaplechovaná postava vesele střílela z dlouhého luku. Některá výstroj vám také zhoršuje plížení a další dovednosti, Siege fo Avalon což je opět docela logické. A ještě jedna vychytávka co se brnění týče – každá část výstroje má rozlišenou účinnost proti různým typům zbraní (podobně, jak je tomu v AD&D).

Možná se ptáte, jaká je hlavní náplň hry. Je to hlavně akce, nebo spíše dialogy, pátrání a adventurní část? Přátelé, je to od všeho něco. A navíc bych řekl, že jednotlivé činnosti jsou poměrně dobře vyváženy. Na hradě vás samozřejmě čekají hlavně rozhovory, zjišťování informací, obchodování a tak dále. Přecházení mezi známými hradními lokacemi probíhá pomocí mapy, takže pokud jdete z jednoho kouta hradu do opačného, nemusíte projít pět lokací, ale prostě se do požadovaného místa přenesete ihned po opuštění výchozí oblasti. Když se pak vydáte do okolí pevnosti nebo do podzemí, bude to již hlavně na vašich mečích a kouzlech. Boje probíhají v reálném čase, ovšem není to vyloženě zběsilá klikanda. Jakmile jednou označíte cíl, bude do něj vaše postava sama mlátit, jak dlouho to půjde. Mezi svými postavami si můžete přepínat, a i když AI vašich spolubojovníků není vyloženě excelentní, řezání do protivníků či seslání léčivého kouzla hravě zvládnou. Inteligence nepřátel je vcelku průměrná, bitva obvykle neprobíhá moc dlouho na to, aby stihli něco vymyslet, ale třeba nepřátelský kouzelník na vás nejdříve hodí Hold a až pak útočná kouzla, takže některé boje jsou dost zajímavé.

Siege fo Avalon Většinu činností ovládáte pomocí myši a levého tlačítka, pomocí pravého pak sesíláte kouzla. K dispozici je i několik klávesových zkratek, jejichž přehled je skryt pod klávesou F1. K ulehčení našeho snažení nám autoři připravili přehledný deník a mapu. Deník má tři části a obsahuje jak přehled questů, tak důležité události a informace. Mapa je také celkem dobrá, ale bohužel do ní nelze vkládat vlastní poznámky, což vzhledem k relativně velkému rozsahu některých lokací a vysokému počtu osob v jednotlivých částech hradu celkem zamrzí. Přesto však myslím, že hraní SoA by nemělo činit hráčům větší obtíže.

Recenze se chýlí ke konci a je tedy čas na závěrečné zhodnocení. Siege of Avalon je hrou se skvělým hlavním příběhem, zajímavými vedlejšími questíky a propracovaným vývojem postavy. Při hraní si užijete jak akce, tak adventurní složky, obě stránky hry jsou navíc dobře vyváženy. Zpracování je nadprůměrné, i když malé rezervy bychom zde asi našli. Ve hře je celá řada velmi příjemných vychytávek, z nichž je jich sice dost převzato z jiných titulů, ale to nijak nesnižuje kvalitu SoA. Podle mého názoru si tuto hru mohou zahrát jak ostřílení RPGčkaři, tak hráči v tomto žánru méně zběhlí. Pár drobných nedostatků, které jsem v recenzi zmínil, by vám rozhodně nemělo zkazit výbornou zábavu, kterou vám toto RPGčko nabízí.

Siege of Avalon
Výrobce: Digital Tome
Vydavatel: Digital Tome (přes homepage hry)
Distribuce v ČR: zatím není definitvně rozhodnuto
Oficiální homepage: www.siege-of-avalon.com
Minimální konfigurace: procesor 333 MHz, 48 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 450 MHz, 128 MB RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Bezva RPG s pěkným příběhem a chytlavým vývojem postavy. Nadprůměrné zpracování a dobré vyvážení akce i adventurní složky hravě přehluší několik drobných nedostatků.
Hodnocení 85%

Autor:
Témata: Diablo
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...