Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Reuters

Vzpoury zločinců a popravy. Simulátor věznice přidal nový prvek

  • 5
Prison Architect je vyzdvihovaná budovatelská hra. V titulu stavíte a spravujete věznici a tvůrci vás staví před obtížné morální otázky. Je pak jen na vás, jestli usilujete pouze o profit, či si zakládáte i na dobrotivosti.

Alfa verze hry je dostupná v předběžném přístupu již od roku 2012, vývojáři však titul neustále vylepšují. Nejnovějším prvkem ve hře jsou proto popravy, ke kterým tvůrci přistupují s opatrností a o jejich zahrnutí prý dlouho diskutovali.

Svůj přístup popisují v oficiálním videu, které vydali společně s aktualizací 31 zahrnující popravy. „Pro nás oba bylo důležité, aby prvek nebyl lehkovážný,“ říká producent hry Mark Morris.

„Rozhodně jsem nechtěl, aby tam byly řady a řady popravčích místností,“ dodává. Vývojáři se chtějí vyvarovat toho, aby někteří hráči vytvářeli továrny na smrt. Nepovažují to za realistické. Ve skutečnosti popravy fungují odlišně.

„Lidé odsouzení k smrti na provedení popravy čekají někdy i dekády. Otevřít proto herní principy tak, abychom vám umožnili (vytvářet továrny na smrt) by bylo nesmírně nevkusné,“ dodává návrhář Chris Delay.

Herní systém se inspiruje v popravčím modelu amerických věznic. Odsouzený tak má šanci, že dojde ke zrušení rozsudku. Ve hře to symbolizuje procentuelní ukazatel, který ovlivňují jednotlivá setkání s právníky a speciálními zástupci věznice.

Hráč může popravu vykonat kdykoliv. Pokud však ukazatel nedosáhl nuly, později na povrch mohou vyplavat informace, které by rozsudek zvrátily a věznice za to musí čelit trestu. Informace o nevinně se mohou objevit i v případě, že podle ukazatele nikdo zvrácení trestu nepředpokládal. V takovém případě však postupujete podle zákonů a postih vás nečeká.

Je tedy jen na hráčích, zdali vězně budou zbavovat životů. Pro některé lidi může být přijatelnější obětovat část zisků a nechat odsouzené naživu pro případ, že byli odsouzeni neprávem.

Co je to Prison Architect?

Titul se hraje z ptačího pohledu a využívá jednoduchou 2D grafiku. Hráč se stará například o najímání personálu, stavění cel či budování příslušenství. Pod vaší správou jsou také finance a starost o spokojenost vězňů.

Tvůrci jako inspirace zmiňují hry Theme Hospital i Dungeon Keeper a hra v základní verzi vyjde na 19,99 eura. Tedy přibližně na 550 korun (předběžný přístup).