SiS648: dobrý podklad pro Pentium 4

  • 12
S pojmem Pentium 4 se už zdaleka nepojí jen drahý čipset i850(E) a paměti Rambus RDRAM. Technologie DDR s frekvencemi 333 a 400 MHz přebírá vládu a v součinnosti s nejnovějšími čipsety firem SiS a VIA dýchá výše zmíněné kombinaci výkonnostně na záda. VIA je stále v licenčněprávní nemilosti Intelu - SiS využívá výhodu.

Rambus výkonnostně dostižen
Již před více než dvěma roky Intel ohlásil své partnerství na věčné časy s firmou Rambus, paměťovým inovátorem a zlatokopem, a vrhl na trh Pentium 4 spolu s čipsetem i850. Jak to se svazkem Intelu a Rambusu dopadlo asi víte – paměti Rambus DRAM se rozhodně nestaly dominantními a Intel už se na vlastní kůži přesvědčil o tom, že ignorovat DDR SDRAM a pokoušet se s Rambusem diktovat zbytku světa byla věru hloupá myšlenka. To všechno nicméně nemění nic na faktu, že paměti RDRAM jsou technologicky a výkonnostně na špičce a stejně tak tomu bylo v době uvedení i s čipsetem i850 – typická ukázka toho, že v některých firmách jsou schopnosti vývojových pracovníků nepřímo úměrné inteligenci vedení. Osmsetpadesátka se ve své poslední reinkarnaci (850E) z letošního května pramálo liší od svého předobrazu; účelem provedených drobných úprav bylo jen to, aby na tomto čipsetu běžela i Pentia 4 s jádrem Northwood.

Výkon kombinace i850E/RDRAM PC1066 je vynikající a konkurence se k němu blíží stále pouze zdola. Pokud si však uvědomíme cenu základních desek s čipsetem 850E a cenu pamětí RDRAM, případné nadšení pro takovouto sestavu u většiny z nás zřejmě rychle ochladne. A ochladne ještě více, když zjistíme, že motherboardy s lépe vybaveným (USB 2.0, AGP 8x) a podstatně levnějším čipsetem SiS648 se svojí rychlostí převelice blíží rychlosti intelovského komba. Server Tom’s Hardware Guide včera zveřejnil výsledky benchmarků několika nových základních desek a vypadá to, že SiS se má vskutku z čeho radovat. Posuďte to ostatně sami z následujícího grafu.

Comanche 4

Testovací sestava byla vybavena Pentiem 4 2,26 GHz (133MHz FSB), 256 MB paměti PC3200 (DR400) CL2 časované na DDR333 CL2,5 a grafickou kartou GeForce4 Ti 4200 (128 MB); desky se SiSem648 byly porovnávány s výše zmiňovanou kombinací i850E/RDRAM PC1066, která je cenově výrazně výše. Je nutné si uvědomit, že paměti DDR400 nejsou žádným výrobcem čipsetů ani motherboardů oficiálně podporovány, a pokud budete chtít tento typ modulů použít na jejich plné rychlosti, můžete do desky osadit pouze jeden – s takovouto frekvencí jich čipset více nedokáže spolehlivě obsluhovat. Použijeme-li časování typu DDR333, zvládne SiS648 moduly dva, a pokud chceme docílit maximální možné kapacity (3 GB), musíme osadit tři gigabajtové moduly a spokojit se s časováním DDR266. Vzhledem k tomu, že málokdo se někdy dostane k použití více než dvou paměťových modulů v jednom počítači, není výše uvedené omezení pro většinu uživatelů podstatné.

Žádný hypethreading – bohužel
Péčtyřkovské čipsety od firem VIA a SiS (narozdíl od intelovských 845G/E/PE/GE a 850E) dosud nepodporují hyperthreading (HT) – to by mohlo některé zájemce o koupi takovýchto základních desek odradit, protože Intel chce už v příštím roce prodat stejný počet Pentií 4 s HT jako bez něj a oficiálně rozšířit HT i mezi Pentia 4 s nižšími frekvencemi. HT je bezpochyby krokem vpřed, ale minimálně ještě v příštím roce si za něj Intel bude nechávat až příliš dobře zaplatit; je tedy na každém z nás, jaký přístup zde zaujme.

SiS jede, VIA trpí za své rebelství
Z výše popisovaného porovnání motherboardů vyšla nejlépe dvojice MSI 648 Max (MS-6585) a Elitegroup (ECS) L4S8A. ECS přiláká (jak už je u tohoto výrobce typické) velmi dobrou cenou; příznivci „značkovosti“ pak mohou sáhnout po řešení od MSI, které oplývá navíc rozhraními pro gigabitový Ethernet a bezdrátový Bluetooth. Během testů se údajně nevyskytly žádné problémy se stabilitou a kompatibilitou, takže SiS evidentně pokračuje ve své relativně krátkodobé tradici dodávání vyzrálých produktů a dobré spolupráce s výrobci základních desek. Obrátíme-li svůj pohled směrem k firmě VIA, zjistíme, že není vzhledem k SiSu outsiderem ani tak co do výkonu svých péčtyřkovských čipsetů, ale především kvůli klatbě, kterou na ni uvrhl Intel za to, že si dovolila obejít jeho licence. I tak se ovšem najdou po celém světě (i u nás) distributoři, kteří desky s čipsety VIA P4Xnnn dovážejí, a ačkoli tyto motherboardy nejsou právě v centru pozornosti, bylo by chybou je podceňovat.

Zdroj: Tom's Hardware Guide


Témata: Intel