Krym si připomíná první výročí anexe poloostrova Ruskem (Sevastopol, 18. března 2015). | foto: Reuters

Cenzura, ztráta práce i zákaz nákupů. Život hráčů a vývojářů na Krymu

  • 51
Mezinárodní sankce vůči Rusku ovlivňují životy lidí, kteří s politickou situací na Krymu nemají co do činění. Kvůli sankcím přišli vývojáři o platby od zahraničních klientů, někteří dokonce o svou práci. Tím, že jsou z Krymu, jsou jejich hry blokované.

Když loni v březnu ruský prezident Vladimir Putin podepsal rusko-krymskou smlouvu o připojení území k Rusku, zemi opustily ukrajinské banky, a lidé museli zakládat nové účty u ruských bank. „Každý občan musel získat nové dokumenty, které byly v souladu s ruskými zákony. V obrovských frontách jsme museli čekat na ruské pasy, dokumenty k pojištění, rodná čísla i poznávací značky,“ popsal místní vývojář Ignat serveru Kotaku UK.

„Během prvního kola sankcí Spojené státy zablokovaly (transakce z) ruské banky jako RNKB, Sberbank, Moscow Bank a Bank of Russia. A já si účet otevřel právě u jedné z nich,“ líčí Ignat.

Účet tak musel opět zrušit, nemohl totiž přijímat platby od svých zahraničních klientů. Obdobný problém to přineslo i hráčům, kteří potřebovali účty pro placení za hry a služby. Ignat například za založení nepoužitelného účtu zaplatil zhruba tisíc korun. Nezbývalo mu však než vytvořit účet u jiné ruské banky, na kterou se transakce nevztahovaly. A náklady na jeho založení proto byly citelné.

Slevové akce na Steamu pro obyvatele Krymu v současné době nejsou aktuální.

Loni v prosinci však přišla další vlna sankcí, která ukončila veškeré transakce mezi Krymem a americkými společnostmi. Hráči si od té doby nemohou kupovat žádné hry například na Steamu, Google Play či v Apple AppStore a situace má dopad i na lokální vývojáře. Například mobilní hry z Krymu jsou v AppStore zablokované.

„Přišel jsem o všechny smlouvy se zámořskými klienty a já i moji vývojářští přátele jsme přišli o práci. Nemohli jsme přitom hrát ani naše oblíbené hry. Jako tvůrce aplikací pro (zařízení od) Apple jsem přišel o licenci potřebnou pro vydávání softwarových produktů v AppStore a všechny moje produkty na AppStoru jsou nyní zakázané. Přišel jsem o svůj příjem,“ popisuje Ignat.

Například společnost Google prý obyvatelům Krymu blokuje většinu svých služeb. Využít lze jen zlomek nabídky, například vyhledávání, sociální síť Google Plus či komunikační aplikaci Google Hangouts. Spolu se změnami navíc teritorium opustily ukrajinští telefonní operátoři a s příchodem těch ruských prý stoupla cena a klesla kvalita.

Na sankce doplatili vývojáři, kteří své hry vydávali například prostřednictvím Apple AppStore.

Veškeří poskytovatelé internetu na Krymu také nyní využívají ruskou infrastrukturu, a Rusko proto může blokovat libovolné weby. Přístup k řadě ukrajinských tak údajně zakázalo. „Největší problém pro mě je, že teď nemůžu navštěvovat vývojářské stránky DOU.ua,“ říká Ignat.

K hráčům je však situace vlídnější. Například na Steamu si sice nemohou kupovat nové tituly a prodávat herní předměty, nicméně ty zakoupené dříve jsou nadále dostupné. Pokud však někdo převedl peníze do virtuální peněženky Steam Wallet, po sankcích je nemůže nijak využít.

Někteří lidé situaci řeší nákupem falešných IP adres (internetová obdoba ulice), díky kterým na internetu působí jako uživatelé z jiných zemí. Například společnost Blizzard však přístup ke svým hrám a službám zablokovala pouze na týden po rozhodnutí o sankcích. Po jeho uplynutí si krymští hráči opět mohou krátit čas s jejími hrami.


Témata: Krym, platba, Steam