Neurony

Neurony

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

  • 47
Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém záchvatu, aniž by byl dříve diagnostikován jako epileptik. Nejnovější pitevní zpráva šetřící jeho skon z toho nepřímo obviňuje nejpopulárnější Haydockův koníček, tedy videohry.

Původně byly za příčinu úmrtí označeny "přirozené okolnosti". Současné soudní vyšetřování Haydockovy smrti ale na případ vrhlo nové světlo: známky pokousání jazyka a úzce sevřená čelist totiž ukazují na náhlý epileptický záchvat. Haydockovi přitom nebyla nikdy předtím epilepsie diagnostikována.

Mladík zároveň trpěl klinickou obezitou. Haydock měl kvůli tomu i zbytnělé srdce. Při jeho hmotnosti přes 160 kilogramů není překvapující, že veškerý volný čas trávil hraním. Jak vypověděla jeho sestra, Haydock se videohrám věnoval každý den.

Samotná pitevní zpráva nezmiňuje, že by náhlý záchvat mohly vyvolat hry. Zástupkyně patologa Elaine Ormond-Walshová ale sdělila, že "existuje jistá šance, že smrtící záchvat vyvolaly právě videohry." Jedním dechem ovšem dodala, že nic není jisté, a že sám patolog k podobnému zjištění nedošel.

Vyvolávají hry epilepsii?

První spojení videoher s epilepsií bylo nahlášeno už v roce 1981. Ačkoliv média občas informují o vzácných případech, kdy videohry iniciují epilepsii u jedinců s vrozenými predispozicemi, doktor James W. Wheless z webu epilepsy.com je k podobným stanoviskům skeptický.

"Epilepsie je běžnou poruchou a není proto překvapivé, že některé z dětí může zcela náhodou epileptický záchvat postihnout při hraní her." napsal Wheless.

Řada lidí se navíc domnívá, že všichni epileptici jsou náchylní na světlo. Fotosensitivita, tedy citlivost na světelné efekty, se ale vyskytuje pouze u pěti procent epileptiků a stejnou měrou se může projevovat při hraní her stejně jako při sledování filmů či kterékoliv jiné denní činnosti.

Rady epileptickým hráčům

Ačkoliv tvoří pouhou dvacetinu epileptiků, těm fotosentitivním se přesto doporučuje sledovat monitor ze vzdálenosti větší, než jsou dva metry. Počítačové monitory jsou navíc méně rizikové než například televizní obrazovky. Rizikové hry budou v budoucnu označovány.

Podle studie vědců Bureaua, Vigevana a Hirshe již současné komerční videohry omezují rizika, kterými by hry mohly u fotosensitivních jedinců vyvolat záchvat.