PlayStation 3 refer - cely

PlayStation 3 refer - cely

Sony ve víru událostí, snad dojde i na slevy

  • 40
Sony mění nejvyšší vedení, šíří se fámy o snížení cen. Microsoft zatím ovládl Japonsko a v Británii se perou o hodnocení her.

Nedávno jsme psali o tom, že Sony se svou cenovou politikou stojí mimo ekonomickou realitu. Někteří čtenáři reagovali odmítavě s tím, že Sony má zcela jistě větší ekonomické znalosti než pisálci na internetu. Možná měli pravdu, ale nic to nemění na tom, že spekulace o brzkém snížení cen PlayStation 3 opět vypukly naplno.

Podpořila je mimo jiné i výrazná změna ve struktuře vedení Sony. Sony oznámilo, že prezident firmy Ryoji Chubachi odstupuje s tím, že jej na tomto vrcholném postu nahradí cizinec Howard Stringer, který už nyní zastává pozici předsedy představenstva a výkonného ředitele.

Ke změně dojde k 1. dubnu, kdy Chubachiho odstoupení vstoupí v platnost. Chubachi nicméně z firmy neodchází úplně, namísto toho zaujme post místopředsedy představenstva a zůstane členem správní rady, ve které bude spolupracovat s výkonným ředitelem a prezidentem v jedné osobě. Chubachi se v nové roli bude soustředit zejména na problematiku bezpečnosti vyvíjených produktů a ekologické programy Sony.

Sony Vaio PCílem reorganizace je podle nového prezidenta vytvoření více inovativní a integrované globální společnosti, která dokáže reagovat na změny ekonomiky a pevně si udrží čelní postavení v „nové generaci“ (herních zařízení pozn. red.)

Dnes oznámené změny urychlí transformaci, která začala už před čtyřmi lety. Umožní nám lepší spolupráci všech součástí Sony s cílem zajistit si čelní představení ve světovém měřítku a dosáhnout společně skvělých věcí,“ komentoval své povýšení Stringer, jehož proslov zněl stejně nabubřele a prázdně, jako kdyby jej pronesl skutečný japonský boss.

Další změny v Sony zahrnují jmenování prezidenta Sony Computer Entertainment Kaze Hiraiho na pozici výkonného viceprezidenta celé korporace a prezidenta skupiny pro síťové produkty a služby. Hirai tak kromě PS3, PSP a dalších hraček bude mít pod palcem i další velké značky – Walkman a Vaio. Nuda? Drby o snižování cen máme ještě před sebou.

PS3 o $100 levnější
Nové spekulace o snížení ceny PS3 rozdmýchal Mike Hickey z investiční banky Janco Partners, který v dopise investorům napsal, že Sony musí snížit ceny PlayStation 3 o 100 dolarů. V dopise uvedl, že podle informací z prodejních kanálů očekává zprávu o snížení ceny v nejbližších dnech (doufáme, že kvůli tomu nebudeme přepisovat článek, ale že to bude brzy, pozn. red.). Snížení o 100 dolarů je podle analytika nutné pro nastartování zájmu o nákup nejdražší konzole nové generace na trhu.

PlayStation 3 refer - celyObchodníci přitom očekávají snížení ceny v dubnu nebo květnu. Pokud Sony zachová stávající cenu, hrozí prý, že vývojáři nebudou nadále investovat drahé peníze do vývoje her, které nebude mít kdo hrát.

Kolují prý také fámy o PS3 bez Blu-ray mechaniky, přestože taková varianta by nebyla kompatibilní s aktuálními hrami pro konzoli od Sony, takže tuhle informaci je nutné brát s větší rezervou. Právě odstranění jedné z nejnákladnějších částí konzole by ale mohla Sony poskytnout prostor pro snížení ceny při vytvoření prostoru pro zisk firmy, která na celém projektu PS3 zatím více méně prodělává.

Po snížení ceny PS3 volají i sami vydavatelé her a vývojáři. A to docela dlouho. Na konferenci Goldman Sachs Internet & Technology v San Franciscu si přisadil například šéf THQ Brian Farrell: „Myslím, že Sony už dochází, jaká je ekonomická situace a podle toho, jak jsou na tom jejich konkurenti, musí s cenou něco udělat. Je jen otázkou, kdy se k tomu odhodlají,“ uvedl na konferenci.

Microsoft vede i v Japonsku
Microsoft je v Japonsku pořád trochu outsider, ale po tristním vstupu Xboxu 360 na tamní trh už se jeho postavení přeci jen vylepšilo, hlavně díky spolupráci s místními tvůrci her. Kvalitní hry zajímavé pro Japonce totiž táhnou prodej hardwaru až neuvěřitelně nahoru. Potvrdil to i uplynulý týden, kdy se Xbox 360 dostal výrazně před PS3 i Wii v žebříčku prodejnosti. Za úspěchem stojí uvedení hry Star Ocean 4: The Last Hope, která se dostala na první místo prodejnosti her bez ohledu na platformu.

Star Ocean: The Last HopeNa první příčce hardwarového žebříčku je nicméně Nintendo s kapesním Dsi a DS Lite. Dohromady si DSko odneslo domů téměř 52 tisíc zákazníků. Sony se dařilo s PSP, kterou si domů odneslo téměř 30 tisíc lidí.

Microsoft pak v uplynulém týdnu prodal přes 25 tisíc Xboxů 360, zatímco Wii získalo 17 tisíc nových zákazníků a PS3 se prodalo něco málo přes šestnáct tisíc krabic. V softwarové tabulce pak Xbox zabodoval jediným kusem na první příčce, dál už je to DS, PSP, PSP, PSP, DS, PSP, PS2, PS3 a PS3.

Boj o rodiče v Británii
V Británii se už dlouho mluví o problematice ratingu her, tedy hodnocení vhodnosti jejich obsahu pro různé věkové skupiny. Proti sobě stojí dva systémy, původní hodnocení Britské rady pro hodnocení filmů (BBFC) a evropský systém PEGI. BBFC, kterému hrozí kompletní nahrazení evropským PEGI se brání. Nechalo si v této souvislosti vypracovat studii, podle které pokládá 82 procent dotázaných za výhodné, aby videohry používaly stejné hodnocení, které se v zemi používá u filmů v kinech i na DVD.

Studie vypracovaná společností YouGov kromě toho ukázala, že si 79 procent rodičů myslí, že hry ovlivňují chování dětí a 74 procent lidí chce, aby dostupnost her regulovala nezávislá organizace. Právě tenhle bod je pro BBFC důležitý, protože PEGI řídí Evropská federace zábavního software, tedy vydavatelé her.  „Průzkum jasně ukázal, že rodiče podporují regulační systém, který je nezávislý na herním průmyslu a vychází z britských tradic," komentoval výsledky výzkumu ředitel BBFC David Cooke.

Celý humbuk kolem hodnocení her spustila výzkumná zpráva Tanyi Byron o ochraně dětí před nevhodným obsahem na internetu a ve videohrách. V reakci na studii britská vláda zveřejnila akční plán, ve kterém mimo jiné počítá se zavedením hybridního systému hodnocení her, který má kombinovat BBFC rating s hodnocením PEGI.

Původní návrh počítá s tím, že by se na čele všech krabic s hrami objevilo logo BBFC, zatímco PEGI by nadále hodnotilo všechny hry v kategoriích 3+ a 7+ a ikony s hodnocením obsahu podle PEGI by byly zobrazeny na zadní straně krabice. V následujících dnech má britská vláda představit detaily projektu. Právě proto ono zveřejnění jistě zajímavého výzkumu veřejného mínění.

Aby to nebylo tak jednostranné, šéf britské asociace vydavatelů her (ELSPA) Mike Rawlinson vydal varování, podle kterého BBFC nebude schopno správně vyhodnotit obsah her, které se ve stále větším měřítku hrají online. „Rodiče v Británii potřebují systém klasifikace her, který obsahuje ochranu nové generace dětí a nabízí robustní podporu pro hodnocení her koupených v obchodech i hraných na internetu,“ argumentoval Rawlinson. „Potřebujeme systém, který si uvědomuje skutečnost, že děti hrají online a dokáže hájit jejich zájmy. Nezávisle fungující systém PEGI je to pravé řešení pro bezpečnost dětí,“ dodal. A teď si vyberte.