Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Speedball 2 - futuristický sport!

aktualizováno 
Fotbal a hokej už vás nudí. A co takhle úplně od píky vymyšlený, pořádně drsný sport, který nesvazují hloupá pravidla?
70

Speedball 2: Tournament

Platforma: PC
Výrobce: Kylotonn

  • neokoukaný sport
  • dynamická hratelnost
  • řada technických bugů
  • šampionát mohl být proveden lépe

Vcelku povedený remake klasiky, který neohromí, ale dokáže svou svižnou hratelností přinejmenším na pár hodin dobře zabavit.

Herní karta

Speedball 2 (PC)

Speedball 2 (PC)Obracení se do historie má celou řadu výhod – lidé se z ní mohou poučit, ale v některých případech je může také pořádně pobavit. Při vzpomínce na Speedball 2 od Bitmap Brothers ostatně nic jiného než zábava na mysli nevytane – a to je nějaké vyznamenání. V roce 1991 šlo zkrátka o jeden z největších hitů, jaké byly k dispozici. Dalších pokračování už jsme se ale nedočkali. Vždy s odstupem několika let se ale objevují pokusy o remake. Ty, co proběhly do této doby, však pouze zklamaly a fandy originálu rozčílily. Přišel čas, aby se legenda dočkala předělávky, jíž si doopravdy zaslouží. Přesně takový cíl si vytyčilo francouzské studio Kylotonn, a jelikož nechce nechat nic náhodě, dohodlo si spolupráci s ostatky tvůrců z Bitmap Brothers. Po letech ne úplně bezproblémového vývoje se novodobý Speedball 2 konečně vyklubal na světlo světa.

Hned zkraje je třeba říci, že se jedná o zcela nový sport, který kombinuje prvky fotbalu, basketů, ale třeba i hokeje.

Speedball 2 (PC)Dnes už mnozí hráči jistě neví, co že to vlastně Speedball vůbec je. Ono vysvětlení také není úplně snadné, byť pravidla hry taková rozhodně jsou. Hned zkraje je třeba říci, že se jedná o zcela nový sport, který kombinuje prvky fotbalu, basketů, ale třeba i hokeje. Jen je třeba dodat, že se odehrává ve futuristických arénách 24. století a nebere se tak úplně vážně. To znamená, že rozhodčí nikdo neangažoval a dovoleno je tedy prakticky vše. Každá akce je ale podřízena jednoduchému cíli – dostat kovový míč do soupeřovy brány, srazit přitom co možná nejvíce protivníků a zabodovat efektní souhrou. Nezdá se to, ale pokud přistoupíte na jasně daný rámec hry a nebudete žehrat nad naprostou neuvěřitelností, například toho, že sportovci nastupují v těžkém brnění, a přesto běhají závratnou rychlostí, budete se bavit. Premisa je stejná jako u šestnáct let staré předlohy, realizace se ale přeci jenom poněkud liší.

VIDEO

Speedball 2 (PC)Na první pohled ovšem působí Speedball 2 nevábně. Na herní nabídky nejspíše nezbylo mnoho času, a tak působí nepřehledně a nadmíru odbytě. To by se u podobné hry stávat nemělo – dopředu to totiž vyvolává nedůvěru. Samotná hratelnost se přitom nemá zač stydět. Především je důležité uvědomit si, že čas pokročil a se starým, z dnešního pohledu primitivním ovládáním, by hra už nevystačila. Tato volba tu sice je, ovšem troufáme si tvrdit, že naprostá většina hráčů vezme zavděk přepracovaným ovládáním, které využívá celé řady nových funkcí. Na rozdíl od jiných sportů, například od Electronic Arts, se Speedball 2 dá obstojně ovládat i na klávesnici v kombinaci s myší. Jistě, pokud chcete, a to byste měli, využívat všech možností, bude uvyknutí chvíli trvat, ale skutečnost, že si hned nemusíte pořizovat gamepad, potěší. Pokud ale nějaký už máte, rozhodně neuděláte špatně, zapojíte-li ho. Jednak se na něm hra ovládá přeci jenom o něco lépe, jednak v takovém případě budete moct využít i multiplayeru na jednom PC.

Speedball 2 (PC)Nové ovládání je skutečně jiné než to původní. Důležité ale je, že se podařilo zachovat dostatečně zábavný herní výstup, aby bylo ospravedlnitelné. Pozorovali jsme určité přiblížení standardům, které nastavily série NHL či FIFA. Hráč tak může mezi svými svěřenci manuálně přepínat a určovat, kterého z nich bude ovládat, i když zrovna nedrží míč. Hodí se to především v hektických chvílích, kdy počítač po povalující se meruně nevysílá borce dostatečně rychle. Stačí si tedy vybrat a sprintem se po kulatém a těžkém nesmyslu vrhnout. Větší zapojení do hry je patrné i z nahrávání. Tady hraje důležitou roli zorné pole sportovce, který přihrává. Může totiž postrčit míč jen na hráče, kterého reálně vidí. Občas to je trochu krkolomné, na druhou stranu se tak zvyšuje taktická náročnost i herní variabilita. Pochopitelně nesmí chybět tlačítko pro tvrdé střety, jimiž můžete (a doporučuje se to) skolit i protivníkova brankáře a nerušeně skórovat do jeho brány. Je tu již zmíněný sprint a také výskok. S jeho pomocí jde elegantně přecházet přes soupeře a docilovat velmi efektních gólových situacích, kdy vylákáte gólmana, ve výskoku se pohnete a do odkryté svatyně zavěsíte. Kromě obyčejné střely, kterou je nutné precizně namířit, jinak se obvykle netrefíte ani ze značné blízkosti, využijete také lob, jehož přesnost musí být ještě větší.

Speedball 2 (PC)Speedball 2 zůstal velice svižnou zábavou, která oplývá značnou návykovostí. Přestože na pohled působí tento „sport“ nevábně, prakticky okamžitě se do něj dostanete, a díky zajímavým herním situacím u něj vydržíte dlouhou dobu. Proti umělé inteligenci ale přeci jenom vytane na povrch stereotyp. Je to dáno i její nevalnou kvalitou. Hráči – ať už vaši, nebo soupeřovi – nejsou dostatečně průbojní, občas nepochopitelně zaváhají a stane se, že pokazí i vámi dobře zamýšlenou akci. Protivník pak používá stále stejné taktiky, kterým se brzy naučíte šikovně bránit. Sami můžete celému týmu nastavit tu kterou taktiku – můžete mu vštípit, aby hrál útočně či obraně, ale velký dopad na průběh zápasu to věru nemá. Je jasné, že největší porce radosti ze hry Speedball 2 skrývá pod kolonkou multiplayer. Kylotonn plánuje pořádání turnajů, udržování žebříčků atd. V případě, že se okolo hry vytvoří pospolitá komunita, mohlo by jít o dlouhotrvající záležitost.

Další názor - Otakar Schon

Oznámení Speedballu 2 ve mě vyvolalo intenzivní nostalgii. Vzpomínal jsem na koupi své Amigy 500, na první hodiny hraní strávené tehdy u pecky Moonstone. A na ty následující, které už patřily nejlepší sportovní hře své doby. Speedball 2 Brutal Deluxe je dnes už legendou, ale snaha o její obnovení ve mně vyvolala naději na návrat intenzivní zábavy u počítače.

První setkání s preview verzí hry mé nadšení trochu zchladilo, ale naděje umírá poslední, takže jsem si ze spousty nedodělků nic nedělal. Když jsem si ale stáhl hru přes Steam, trochu jsem se zhrozil. Načítání trvalo neskutečně dlouho, online hraní připomínalo svou tragičností Othella a neustálé pády hry mě přiváděly k šílenství. Přesto jsem první den ve hře strávil nějakých 5 hodin. A postoupil z poslední ligy do předposlední.

Za necelý měsíc se ale mnohé změnilo. Načítání hry je výrazně rychlejší díky možnosti zvolit nižší rozlišení textur. Padání už skoro neexistuje a online se dá hrát skoro stejně dobře jako offline. A co víc, vývojáři, které vydavatel evidentně donutil pustit nehotovou hru, pokračují i ve vylepšování hratelnosti. Je sice smutné, když hráč musí omlouvat zásadní chyby, ale Speedball 2 Tournament si to vlastně zaslouží. Jako sportovní hra je totiž pořád zábavný a nejlepší samozřejmě ve dvou u jednoho počítače. A kdo ví, za pár měsíců to třeba bude hra, která si zaslouží i osmičku. Pro mě ale zatím, přes veškerou nostalgii a hodiny zábavy, stále jen 6, s odřenýma ušima.

Speedball 2 (PC)V singleplayeru si vedle tréninku a jednotlivých her střihnete také celou ligu. Vyberete si jeden z dvaatřiceti týmů, jejichž největším diferenciátorem je však jméno, zvolíte obtížnost a vrhnete se do jednoho zápasu za druhým – dokud nebudete uznáni za nejlepší. Motivace k řízenému postupu vpřed je malá. Jistě, je možné si postupně vylepšovat členy týmu v nejrůznějších statistikách, ale jelikož si k nim nikdy nevytvoříte ten správný vztah, postrádá to trochu smysl. Dodejme ještě, že v týmu budete mít jak rychlé ženy, tak silné muže, ale i velmi výdržné androidy.

Vizuální stránka samotné hry vypadá o poznání lépe než menu, ovšem ani tak nejde o kdovíjakou krásu, ale spíše účelové zázemí. Potřebám titulu ale jednoznačně postačuje. Speedball 2 tedy konečně je aspoň jakous takous poctou originálu, který ale těžko překoná. Významnou roli tu hraje i nostalgie. Dnes už je konkurence větší než tehdy a i nároky hráčů vzrostly. Remake se jim sice snaží přiblížit, ale dovedu si představit, že mnozí zhýčkaní hráči nad ním i tak ohrnou nos. To se ale nevyplatí – pokud hře dáte šanci, zjistíte, že si uchovala nepopsatelné kouzlo.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 161 čtenářůNejčtenější

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech slibuje, populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Cosplay Chun-Li, jedna z nejikoničtějších postav série Street Fighter
Fanouškům připadala herní postava příliš ošklivá, autoři ji předělali

Postava bojovnice Chun-Li byla v bojovce Marvel vs. Capcom: Infinity tak ošklivá, že ji museli autoři v nejnovějším patchi znovu vymodelovat obličej.  celý článek

Kingdome Come: Deliverance
Nový trailer na Kingdome Come poodhaluje příběh a létají v něm výkaly

Nová ukázka z historického RPG ukazuje násilný přechod hlavního hrdiny z bezstarostného mládí do dospělosti.   celý článek

Iron Harvest
Strategie Iron Harvest obohatí 1. světovou válku o bojové roboty

Nový trailer očekávané strategické hry Iron Harvest ukazuje, jak by vypadala bojiště 1. světové války, kdyby mělo lidstvo k dispozici obří bojové roboty.  celý článek

Další z rubriky

Syberia 3 (PC)
RECENZE: Na výrobě Syberie 3 se až příliš šetřilo

Třetí Syberia se předchozím hrám série nevyrovná. Dolů ji táhne především technické zpracování a minimalistický příběh. Přesto by si ji opravdoví fandové mohli...  celý článek

Hellblade: Senua's Sacrifice (PC)
Hellblade je dokonalá simulace šílenství, kde vítězí forma nad obsahem

Netrpělivě očekávaná hra Hellblade klame tělem. Místo akční a brutální hratelnosti přináší spíše přemýšlivou návštěvu do hlavy člověka postiženého duševní...  celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.