Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spider-Man 3

  12:07aktualizováno  6. května 10:54
Patříte k těm milionům lidí, co se nemohlo dočkat třetího dílu filmového Spidermana? Je vám líto, že už jste ho viděli? Máme pro vás skvělou zprávu: hra je opravdu dobrá a rozšiřuje dobrodružství s pavoučím mužem o množství zábavných hodin.
82

Spider-Man 3

Platforma: PC
Výrobce: Treyarch

Herní karta

Spiderman3 Neuvěřitelných tři sta milionů dolarů stálo natáčení třetího dílu filmového blockbusteru Spider-man. Tento snímek se tak hravě stal nejdražším všech dob. Odborníci se shodují, že si na sebe bez problémů vydělá a ještě pár set milionů přidá. Nás však bude zajímat především jeho herní zpracování – ani to se totiž nedrží zkrátka a jeho autoři před vydáním pěli ódu na moderní technologie, s nimiž mají možnost pracovat a vůbec měl člověk z jejich výroků pocit, jako by hra ve významnosti za filmem o nic nezaostávala. Jde pochopitelně především o skvělou funkčnost PR oddělení, ovšem nejenže v tomto případě neplatí prokletí „filmových her“ ani konzolových konverzí, ale Spider-man 3 je nakonec opravdu kvalitním titulem.

Kupodivu záhy zjistíte, že je všechno bezproblémově ovladatelné i kombinací klávesnice a myši.

Hra vás dost možná překvapí faktem, že neobsahuje žádné úvodní menu – po povinné prezentaci podílejících se společností se jde rovnou na věc v podobě přímo do hry zabudovaného tutorialu. Přes prudkost tohoto skoku se s hrdinouSpiderman3 sžijete za několik vyhrazených minut, rozhodně nečekejte ovládací martýria z minulých dílů či Ultimate Spider-mana, byť tu jisté stopy po konzolích naleznete. Žádné ale nejsou tak výrazné, aby nepřekonatelně bránily hernímu zážitku. Kupodivu záhy zjistíte, že je všechno bezproblémově ovladatelné i kombinací klávesnice a myši. Spider-man má samozřejmě mnohé schopnosti, které ho odlišují od řadových hrdinů akčních her, a tak je pozornost při tutoriálu nutná. Jinak byste si asi brzy v nějaké situaci nevěděli rady, přestože je se zapojením všech nadpřirozených sil snadno řešitelná. Pochvalme však autory, že dokázali veškeré finesy ovládání představit s grácií a především tak, aby si je hráč skutečně zapamatoval, ihned vyzkoušel a v dalším průběhu hry se na ně dokázal spolehnout.

Tutoriál vás zároveň navnadí na pozdější části hry, kdy začne přibývat akce, jelikož po něm se příběh maličko zklidní, ale jen proto, aby se mohl rozjet do epických rozměrů. Ty v mnoha ohledech reflektují film, ale také ho místy záživně doplňují.Spiderman3 Už představení hlavních hrdinů a padouchů je krásně stylizované a vyvolávající klid. Ale hráč ví, že si ho dlouho neužije, jelikož herní New York je protkán zločinností snad ještě více než ten filmový, a pokud bychom šli ještě dále, pak i ten skutečný. Autoři jakoby nevěřili nosnosti samotné zápletky bijáku – ta pochopitelně odpovídá akčnímu konzumu a hře by s největší pravděpodobností stačila, zvolené řešení je ovšem pro fanoušky především komiksového Spider-mana učiněným požehnáním. Připraveno tu není pouze trio úhlavních nepřátel, doplněných o tajemnou hmotu, jež Spider-mana infikuje a udělá z něj protivníka sobě samému, ale útočiště zde v jeden okamžik našla celá plejáda záporňáků známých ze spidermanovské mytologie – jmenujme například Lizarda. Ti šikovně doplňují ústřední děj a dodávají hře zajímavé zápletky, kterých by v rámci dalekosáhlé volnosti byla škoda nevyužít.

Volnost nebyla vždy samozřejmostí

Spider-Man 3 svým konceptem jasně navazuje na druhý díl, zatímco ten první byl prostou lineární akcí. Dvojka už se ale povedla o poznání lépe, už zde byl totiž představen otevřený New York. Mělo to ale háček. Volnosti se dočkali jen majitelé Playstation 2. Z neznámého důvodu vyvíjel verzi pro PC úplně jiný tým, díky čemuž tato nevybředla z vod průměru a navázala na podobnou jedničku. Spider-Man 3 už je ale na všech platformách, s výjimkou handheldů, prakticky identický.

Skutečně, Spider-man 3 není žádnou lineární akcí z pohledu třetí osoby, jak by se dalo očekávat.Spiderman3 Nečekejte striktně navržené levely, pobíhání v koridorech a kosení naskriptovaných vln nepřátel. Je tomu naštěstí přesně naopak. Ocitáte se kdesi v New York City a je pouze na vás, kam se vydáte. Tvůrci evidentně počítali s choutkami hráčů jen tak si poletovat a shlížet na čilý ruch na ulicích, kde se prohání auta a po chodnících korzují či spěchají lidé. Minimálně zpočátku to je kouzelné a jen stěží se takové nabídce ubráníte. Nikde tak nejsou příliš nápadné hranice, město je opravdu rozlehlé, a byť příliš neodpovídá své reálné předloze a možná bychom tu uvítali více signifikantních monumentů, je opravdovou radostí jeho volnosti využívat.

Tvůrci evidentně počítali s choutkami hráčů jen tak si poletovat a shlížet na čilý ruch na ulicích, kde se prohání auta a po chodnících korzují či spěchají lidé.

To jsme se ale ještě nezmínili o misích. I v jejich výběru vám je ponechána volná ruka. Hra na požádání efektně odzoomuje až na schématickou mapu – nad ní si také uvědomíte značnou rozlohu virtuálního New Yorku – kde čeká množství úkolů. Stačí si jeden zvolit, přepnout se zpět do hry a orientovat se podle účinného navigačního systému. Ani několikakilometrové vzdálenosti neznamenají víceSpiderman3 než maximálně pár minut čilého vystřelování pavučin z jedné strany na druhou. Hluchých míst má Spider-man 3 jen poskrovnu. Úkoly plníte jak v zájmu newyoarčanů či své lásky, tak i redakčního bosse, který, nevěda komu poroučí, úkoluje Petera Parkera především fotografickou činností. Důležité questy staví především na potřebě někoho pomlátit, osvobodit apod., ty vedlejší si mohou dovolit akcentovat i humor. I tím si Spider-man 3 získává body – nebere se příliš vážně a komiksovost tak dýchá ze všech jeho pórů.

Co tedy netradiční hrdina umí? Je toho opravdu dost a slušný design jak New Yorku, tak jednotlivých interiérů nutí využívat všech jeho schopností. Činností, kterou ve hře budete provádět zřejmě nejčastěji, je zmíněné plachtění městem za pomoci vystřelování pavučin. Chce to chvíli cvik, ale vesměs si budete užívat. Jistě využijete i lezení po stěnách a stropech. Běhání po zdech už tak zásadní není, naučíte-li se ho však ve vaší taktice využívat, dosáhnete jistě lepších výsledků. Pak tu je speciální vidění, na něž se hrdina musí čas od času spolehnout v nepřehledných místech, kdy není jasné kudy dál. Zbystřený zrak většinou pomůže.

Proměnlivá kvalita

2001 - Spider-man (PlayStation) - recenze 82%
2001 - Spider-Man: Mysterio‘s Menace (GameBoy) - recenze 90%
2001 - Spider-Man 2 (PlayStation) - recenze 65%
2002 - Spider-Man: The Movie (GameBoy) - recenze 75%
2004 - Spider-man 2 (PC) - recenze 69%
2004 - Spider-man 2 (N-Gage) - recenze 65%
2005 - Ultimate Spider-Man (Xbox) - recenze 70%
2005 - Ultimate Spider-Man (PC) - recenze 79%

Spiderman3 Nu, a nakonec nesmí chybět bojové schopnosti. Popravdě nemají kdovíjakou hloubku, povětšinou dokonce stačí kombinovat dvě útočná tlačítka na myši, přičemž Spider-man sám provádí komba, ale útok lze doplnit i dalšími klávesami a postarat se tak o ještě mocnější série úderů. Ty především dobře vypadají, ovšem v chaotické vřavě stejně většinou není čas se soustředit na vymačkávání konkrétních komb. Brzy se tak dost možná spokojíte s prvkem náhody. Je škoda, že umělá inteligence do sebe často nechá jen bušit, zřídkakdy narazíte na obtížný souboj, byť většinou stanete proti přesile. Pokud by toho na vás přeci jen v některém okamžiku bylo příliš, není od věci za nahromaděnou energii spustit zpomalení času. V tomto módu je navíc možné provést obzvlášť účinný kontr na nepřátelské údery.

VIDEO

Klady a zápory

Plus Značná volnost
Plus Zábavné mise

Mínus Boj mohl být propracovanější
Mínus Opravdu hodně HW náročné

Cena 999 Kč
EN Anglicky

Nesmíme zapomenout ani na temné já nového Spider-mana, které hraje velkou roli ve filmu, o něco menší, ale stále významnou ve hře. Neradi bychom vyzradili více, než je záhodno, ale snad moc nepokazíme konstatováním, že ve fešném černém ohozu si opravdu užijete, a to jak maximální síly, tak i speciálních schopností.

Soudíme-li vizuální stránku, musíme si uvědomit jednu skutečnost. Můžete se pohybovat po celém New Yorku a to není záležitost výpočetně jednoduchá, proto lze určité nedostatky v detailech odpustit. Hlavně když ústřední hrdina vypadá a hýbe se tak povedeně. Zvuk není špatný, ale hudbu bychom rádi slyšeli zaznít častěji.

Nesmíme zapomenout ani na temné já nového Spider-mana, které hraje velkou roli ve filmu, o něco menší, ale stále významnou ve hře.

Po zkušenostech s předchozími díly herního Spider-mana, které se především na PC vůbec nepovedly, jsme čekali další odpad. Naštěstí jsme se spletli, a Spider-man 3 je moc příjemnou, oddychovou akční hrou, která sice stále má malé nedostatky v ovládání a bojových sekvencích, jako celek ale působí nebývale konzistentně, vypráví slušný příběh, prolíná se s filmem a sahá i po komiksu, tudíž není mnoho pádných důvodů, proč se jí vyhýbat.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

82 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 331 čtenářů

Témata: Humor, virtuální, Xbox


Nejčtenější

Cosplay Chun-Li, jedna z nejikoničtějších postav série Street Fighter
Fanouškům připadala herní postava příliš ošklivá, autoři ji předělali

Postava bojovnice Chun-Li byla v bojovce Marvel vs. Capcom: Infinity tak ošklivá, že ji museli autoři v nejnovějším patchi znovu vymodelovat obličej.  celý článek

Kingdome Come: Deliverance
Nový trailer na Kingdom Come poodhaluje příběh a létají v něm výkaly

Nová ukázka z historického RPG ukazuje násilný přechod hlavního hrdiny z bezstarostného mládí do dospělosti.   celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Zaklínač 3: Srdce z kamene
VIDEO: Vtipný mod do Zaklínače 3. Geralt sviští jako profík na skejtu

Tohle video pobaví. Geralt se díky volně stažitelné modifikaci hry Zaklínač 3 pohybuje po herním světě jako na skateboardu.   celý článek

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Další z rubriky

The Surge
RECENZE: Ve sci-fi The Surge budete umírat na každém kroku. Stojí to za to

S tím, jak se v posledních let řada vývojářů vydala cestou zjednodušování a větší přístupnosti pro širší publikum, nastoupil i opačný trend. Nejznámějším...  celý článek

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Warhammer 40 000: Dawn of War 3
RECENZE: Warhammer 40 000: Dawn of War 3 je velkým šlápnutím vedle

Pokud se mohli vývojáři z Relic Entertainment něčím chlubit, tak tím, že jejich realtimové strategie patří k naprosté špičce žánru a při jejich koupi...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.