Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Star Fox Adventures

  12:00aktualizováno  6. ledna 2003 6:33
Rareware dokončili svoji první hru na GameCube, která je zároveň i jejich posledním počinem pod křídly Nintenda. Bude dobrodružství Foxe McClouda na planetě dinosaurů další jistou hitovkou anebo skončí v propadlišti herních dějin? Odpověď se dozvíte až v našem článku, popisujícím tenhle exkluzivní projekt pro herní kostku od bigN.

Star Fox Adventures: Dinosaur Planet

Intergalaktický pilot Fox McCloud a jeho přátelé jsou jedny z nejpopulárnějších postaviček v Japonsku. Tento sympatický lišák se po 16-ti bitech proslavil i na konzoli N64, kde účinkoval mimo jiné ve vesmírné střílečce Star Fox 64, aby s příchodem next-gen hardwaru okusil poněkud odlišné dobrodružství odestávající se na velké planetě dinosaurů. Změna je právě v přechodu herního žánru ze střílečky ke kombinované adventuře. Předem musím říci, že změna byla ku prospěchu - i když základ byl zachován a tak ani zde nebude chybět tolik oblíbené létání a střílení, ale vše pěkně po pořádku.

Již začátek vás zcela zarazí absencí jakéhokoli intra a místo něj je na vás přichystáno seznámení s kráskou Krystal, která se pokouší zničit obrovskou hybridní loď útočící na obydlenou planetu. Po nezdařeném pokusu a ztráty své kouzelné hole se s ní vydáváte do Krazoa paláce, kde však budete uvězněni. Po tomto prologu se již ocitnete na palubě vesmírné lodi Foxe McClouda a jeho přátel, kteří detekovali signál z dinosauří planety a tak se Fox vydává směrem k ní!

První, čeho si zajisté všimnete, je doslova neuvěřitelné grafické zpracování celé hry. Ale i když se jedná o vizuální lahůdku, nemůžeme být slepí k některým momentům, které zajisté postřehnete i vy. Ano, i tato téměř dokonalá krása má nějaké té chybky. Voda je sice perfektní, jenže s fyzikou je to už horší; při lijáku se neodrážejí kapky; při soubojích dochází k prolínání Star Fox Adventures: Dinosaur Planet bojovníků s okolím; a na závěr hořekování snad ještě tolik, že se při otáčení mírně škube kamera - na druhou stranu tohle všechno jsou nepodstatné detaily, kterých si všimnete až za nějakou dobu. Tedy určitě až za dlouho poté, co vstřebáte naprosto dokonalé zpracování postav. A především hlavního hrdiny Foxe. Tato postavička je tak skvěle vymodelována, že by se za ní nemuseli stydět ani u Pixaru. Každý chloupek na jeho srsti je vidět a tyto se pak i přirozeně hýbou v rozličných povětrnostních podmínkách.

Vedle Foxe vás čekají nejenom dinosauři všech možných druhů a velikostí, kteří si žijí svůj vlastní život a tak se vám několikrát stane, že pokud se stavíte ve večerní době za některým z nich pro dobrou radu, tak tento může spát a vám nezbude nežli počkat do rozednění. Čímž se plynule dostáváme k motivu střídání dne a noci, což je tady zcela přirozený proces, stejně jako kývání všech stromů a rostlin ve větru, opadávání listí a změna počasí. Vše naprosto přirozené a přirozeně dokonalé, tedy až na pár shora zmiňovaných drobností.
Možnost navštívit tento skvostný svět je skvělá zkušenost a vy zprvu budete jen tak chodit vůkol a obdivovat tu nádheru. Ale všeho do času, protože na pořadu dne je záchrana této planety a je jen na vás, kterak se k tomu postavíte. Již zkraje seznáte, že tohle nebude jen tak obyčejná adventura, ale že vám skrze ni tvůrci nabízí několik dalších žánrů na ochutnání a to dokonale namixovaných. Po nalezení ztracené hole záhadné a krásné Krystal se již vezete. Hned zjistíte, že hůl se dá dále upravovat a představuje tak téměř dokonalý nástroj - dokážete Star Fox Adventures: Dinosaur Planet s ní nejen bojovat na blízko se třemi různými komby, ale čeká vás i střílení, s její pomocí vyskakování na vyšší platformy, aktivace výbuchu okolo sebe, odemčení jinak nepřístupných zámků a dokonce se lze i proměnit do nepřátelské podoby. Dále s ní můžete nadzvedávat těžké balvany, pod kterými je něco schované, neboli mnohokrát poslouží jako páka či páčidlo.

Hned na začátku dostanete za úkol nalézt malého prince Trickyho, kterého nechal unést generál Scales, aby mohl ovládnout celou tuhle planetu. Nežli ovšem podniknete záchrannou misi, zjistíte pár dalších zajímavostí. Naleznete zde např. platidlo v podobě Scarabea a samozřejmě obchod, ve kterém je plno užitečných věciček v podobě map, dalekohledu, bomb, energie, světelných mušek a dalších potřebných věcí, bez nichž nedá žádný pořádný dobrodruh ani ránu - ale má to jedno ALE. Obchodní model je poněkud nevyvážený a tak se vám stane, že na úplném začátku máte mošnu na deset jednotek měny a tak si postupně můžete skoupit všechny mapy daných lokací a jeden důležitý klíč. Ano, je sice dobré, že čím více nakupujete, tím máte výraznější slevy na další zboží, jenže k čemu vám to je, když obchod je tu jen jeden, nedoplňuje se dalším sortimentem zboží a při získání objemnější mošny tam již nemáte nic k dokoupení. Také je zbytečné utrácet peníze za něco, co si stejně během své cesty naleznete sami.
Při záchranné akci se dostanete do křížku s párem sluhů generála Scalese, se kterými se posléze budete honit na raketových vznášedlech á la Star Wars. Teprve při ztracení nepřátel z Star Fox Adventures: Dinosaur Planet dohledu a krkolomném pádu do vody se seznámíte s princem Trickym, který bude od nynějška vaším neustálým průvodcem. Není to ovšem jen průvodce, ale i váš pomocník, o něhož se tak musíte postarat. Ano, postarat - je to takové velmi jednoduché Tamagotchi. Pokud mu zadáte nějaký jednoduchý příkaz, jehož jste pro něj získali a on vám jej splní, musí být odměněn potravou, takže si musíte dávat velký pozor na dostatek pochutin ve vašem báglu. Protože právě díky Trickymu získáte přístup do dalších lokací, ztracené předměty nebo informace od nových přátel. Ale nejen Tricky je vaším věrným společníkem v akci. Nesmíme zapomenout také na vaši posádku, která čeká na orbitu a máte s ní neustálý kontakt. Slippy Toad vám vždy včas doručí zprávu o tom, co v které oblasti máte dělat. Peppy Hare má na starost kompletní lokalizaci celé planety a nakonec generál Pepper, jenž obhospodařuje váš status. Bez této partičky byste se daleko nedostali, alébrž až po osvobození malého prince vás čeká skutečné dobrodružství a opravdová výzva vašim schopnostem. Planeta Dinosurů je ve velkém ohrožení a po získání dvou kamenů znázorňujících dva přírodní živly (oheň a voda) se teprve vrátí ztracená rovnováha a klid a mír. Nicméně na své osvobození čeká i tajemná Krystal, do níž se náš lišák zamiloval.

Hra je neuvěřitelně rozsáhlá - i když se budete často vracet na stejná místa, čekají vás mnohá překvapení v podobě logických puzzlů, různých miniher a efektní průlety mezi asteroidy a to prosím bez jediného loadingu. Také, aby se snad neřeklo, že chodíte furtem furt po svých, tu máme plno "dopravních prostředků" v podobě mamutů, dinosaurů, různých vznášedel a Star Fox Adventures: Dinosaur Planet samozřejmě vlastní rakety. Čím dále ve hře postupujete a seznamujete se s novými obyvateli, tím větší získáváte respekt a další přátele. Ale ne všechny rasy, žijící na této planetě, mají mírumilovné úmysly. Nejednou se dostanete do zajetí nějakého kmene a nebo přímo do vězení generála Scalese, ze kterého pak budete muset utéci. Budete několikrát nuceni prokazovat svoji odvahu skrze všelijaké testy vaší vůle, síly a odvahy. U některých asi budete pobaveni genialitou tvůrců. Velikou výtku však směřuji k nedokonalému soubojovému systému, který se soustředí na mačkání jednoho tlačítka a spíše byl vytvořen jen jaksi do počtu. Také je velmi zvláštní a to se mi u hry stalo snad poprvé, abych nevyužil tolik úkonů sem implementovaných jako je tomu zde. U střetů vůbec nevyužijete obranu a z běžných pohybů pak kotoul a použití energetického ochranného štítu. A mezi předměty bych ještě zmínil naprosto zbytečnou koupi dalekohledu...

Jinak samotné ovládání je velice precizně navrženo. Dalo by se říci, že se jedná o hodně inteligentní koncepci - skok a vytahování na plošinky se děje zcela automaticky a jediná aktivní práce, co vás čeká, je prohledávání v inventáři co použít a kde. U dané překážky anebo předmětu se vždy objeví ikona příslušného tlačítka, které je adekvátní pro stávající situaci. Skvělé!
Dále bych chtěl vyzdvihnout hudební doprovod a jeho velkou variabilitu. Očekávají vás zde moderní rytmy, skotské dudy, indiánské bubny a mnoho dalších typově zcela odlišných hudebních odkazů. V každé části této podivné planety se objeví zcela jiný hudební styl, podle něhož dokážete odhadnout i svoji situaci.

Takže, co říci na závěr? Zakončíme to trochu netradičně. Je tahle hra tak perfektní, aby GameCube mohly konkurenční konzole závidět? Ano, ale jen co se týče grafického ztvárnění. Je-li řeč o hratelnosti zde prezentované umným skloubením všech žánrů, musí si každý sáhnout na dno své hráčské duše, jestli to je zrovna pro něj to pravé ořechové. Mně osobně tento styl sednul a velice dobře jsem se při hraní bavil a to je přeci nejdůležitější.

Star Fox Adventures: Dinosaur Planet Star Fox Adventures: Dinosaur Planet

Star Fox Adventures
Výrobce/Vydavatel Rare/Nintendo
Platforma GameCube
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano, 3 bloky
Verdikt: Další výborná hra od Rare, u níž však skvostné grafické zpracování přebíjí samotnou hratelnost.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:
Nejčtenější

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Iron Harvest
Strategie Iron Harvest obohatí 1. světovou válku o bojové roboty

Nový trailer očekávané strategické hry Iron Harvest ukazuje, jak by vypadala bojiště 1. světové války, kdyby mělo lidstvo k dispozici obří bojové roboty.  celý článek

Matterfall
Retro na steroidech: Matterfall je mistrovská střílečka se vším všudy

Vývojářské studio Housemarque se vrací s další arkádou, která zaujme nonstop akcí a retro feelingem.  celý článek

DuckTales (NES)
James Bond, Spiderman i strýček Skrblík. Nejlepší hry s licencí - díl druhý

V pokračování našeho přehledu nejlepších her na motivy filmů, seriálů, komiksů a knih připomínáme některé tituly, které si vybaví spíše ti dříve narození....  celý článek

Další z rubriky

Uncharted: The Lost Legacy
RECENZE: Uncharted Lost Legacy je dámská jízda ve velkém stylu

Voda je mokrá, drogy špatné a Uncharted je jednou z nejlepších her vůbec. Nic se na tom nemění ani v novém přídavku Lost Legacy, kde ikonického Nathana Drakea...  celý článek

Destiny 2
VIDEO: Sci-fi Destiny 2 je nejhezčí na PC

Zatímco první díl střílečkové hry na hrdiny vyšel pouze na konzole, druhý se podívá i na počítače. A bude tam vypadat zdaleka nejlépe.  celý článek

DuckTales (NES)
James Bond, Spiderman i strýček Skrblík. Nejlepší hry s licencí - díl druhý

V pokračování našeho přehledu nejlepších her na motivy filmů, seriálů, komiksů a knih připomínáme některé tituly, které si vybaví spíše ti dříve narození....  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.