Syndicate Wars

Syndicate Wars
Syndicate Wars

Klasická vize budoucnosti. Ulice plné neonových reklam, vznášející se auta, plno divně oděných lidí. A čtyři muži v dlouhých nevýrazných kabátech, v nichž se samozřejmě skrývají brokovnice. Lidé si jich nevšímají, jsou na ně zvyklí. I oni se už neplíží temnými uličkami a jdou rovnou. Dnes mají za úkol pomocí přístroje persuader (něco jako přesvědčovač) unést pár lidí. Úkol by málem proběhl bez problémů, nebýt kolemjdoucího, který si pro něco sáhnul do náprsní kapsy. A jelikož naše čtveřice nechtěla nic riskovat, tak brokovnice vylítly z kabátů a pán se odporoučel. Ale i na tohle jsou lidé zvyklí, vytáhli pistole a ... umírali. Po desítkách. Pak se k tomu připletli policisté. Naše čtveřice je všechny během pár sekund oddělala. Nedělalo jim to sebemenší potíže, at už fyzické nebo psychické. Oni už totiž ani nejsou lidé, jsou to cyborgové.

Soukromé megakorporace, syndikáty už dávno převzaly faktickou moc z rukou vlády. Jsou mnohem efektivnější. Na nic si nehrají, jejich vedení se nestřídá a nepotřebují ničí souhlas. Ve své honbě za mocí se neštítí ničeho. A vláda už jenom bezmocně přihlíží. Jistě očekáváte, že budete vládní skupinou, která má svět zbavit těchto korporací. Poslední naděje. Ale tahle hra je od Bullfrogu, ,jejichž heslo zní "budte tak zlí, jak dokážete" (Dungeon Keeper). A proto se žádná záchrana světa nekoná.

Syndicate Wars

Jste majitelem začínajícího syndikátu, který nechce nic jiného než vládnout světu. Jako vždy začínáte málem, máte pár agentů a něco peněz. Ty musíte rozdělit mezi výbavu a výzkum. Když už jsme u toho výzkumu, zde je hodně povedený. U každé věci určíte, kolik peněz do výzkumu investujete a tím určujete i jeho délku. Pak už jen vybavíte vojáky a hurá na misi.

Na mapě světa si (podobně jako v RTS strategiích) z několika možných míst vyberete jednu misi. Úkoly moc rozličné nejsou, ale jsou velmi obtížné. Aspoň dlouho vydrží. Na každou misi můžete vzít max čtyři vojáky. Každý má svůj inventář, který je takový ... nestandardní. Každý voják unese osm jakýchkoliv věcí (i brokovnic), takže v čtyřčlenném týmu můžete klidně mít 32 brokovnic :o). Realističnost sice dostává na frak, ale co. Zbraně mají docela málo nábojů, takže se nebojte, že všech osm brokovnic nebudete potřebovat, právě naopak. Ještě, že můžete obírat mrtvoly, ale většinou mají mnohem slabší zbraně.

Zpočátku jsou mise dětsky snadné, jenom někam dojít, někoho zabít/ovládnout/něco vzít a to klidně i bez střílení (ale vy si stejně určitě pár civilistů zmasakrujete :o)), pak ale uvidíte.To se totiž do hry vloží okolní syndikáty, které vysílají své agenty.A těmi nešetří, posílají je po desítkách.T akže za chvíli střílite po všem, co se pohne. Někdy je to vážně drsné, na zemi se povalují desítky mrtvol a další žoldáci si přibíhají pro smrt. Vzhledem k tomu, že jste jenom čtyří proti obrovské přesile, velkou roli hraje výběr místa pro zteč. Syndicate Wars

Jakmile stojíte na volném prostranství, nezachrání vás ani super zbraně, zbroje nebo lékárničky. Během pár sekund většina vašeho týmu leží na zemi v loužích "kečupu". Minimálně stát u stěny,nebo ještě lépe na konci slepé uličky.To jste pak nepřemožitelní (teda alpoň dokud nedojte munice). Avšak na takhle pěkných místech se bojuje jen málokdy, většinou jste vděčni za jednu zed, i když, mezi námi, uhlídat sám dvě přístupové cesty, to neni žádná procházka růžovou zahradou. A vaši tři společníci vám s tim moc nepomůžou.Sice můžete ovládat celý tým (to pak všichni střílí tam co vy), nebo svěříte ovládání tymu počítači (ta horší varianta). V první se velmi plýtvá náboji, při druhé se zas dočkáte, že po chvilce boje vaši společníci už nejsou vasimi spolubojovniky, ale hromadkou mrtvol..Své cyborgy si také můžete nadopovat, aby krátkodobě byli lepší. Nebo dokonce (samozřejmě po vynalezení) jim vylepšit určité části těla jako například umělé oči pro lepší míření, nohy pro rychlejší běh... To pak ztráta několikrát upgradovaného vojáka docela zamrzí. Vy,co máte rádi brutalitu a cákání krve si zde taky příjdete na své. Nepřítel umírá v kalužích "kečupu" a navíc je tady superbrutální plamenomet, kterým když trefíte do chumlu lidí, tak nejenom začnou hořet a utíkat kolem (a zapalovat další kolemjdoucí), ale navíc tak krásně křičí. Nebo můžete lidi přejíždět autem...

Kdybych měl tuhle hru s něčím srovnat, tak možná s Diablem, je to podobný styl. Prostě pořád mačkáte střelbu i ovládání je hodně podobné. Nebo možná s X-Comy v realtimu. Také se současně staráte o finance a o boj.

Ani po vizuální stránce hra nevypada nijak zle. Je sice z roku 1993, ale ještě hrát jde.V rozlišení 640x480 si na to jde zvyknout. Zvuk plně dostačuje (je zde i mluvené slovo!!!!), zbraně znějí pěkně a výkřiky umírajících ještě líp. U Syndicátu jsem se dobře bavil před léty i teď...


Témata: kečup