Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejzajímavější tajemství, která byste ve hrách sami nikdy nenašli

aktualizováno 
Kreativnější vývojáři do svých her schovávají prvky, které lze jen těžko objevit. Řeč tentokrát není o rozličných odkazech na popkulturní symboly, které se skrývají v temných zákoutích a vyžadují bystré oko. Vybrali jsme čtrnáct prvků, na které bez návodu narazíte jen těžko a přitom jsou působivé.

V druhém díle Borderlands existuje malá oblast inspirovaná titulem Minecraft. | foto: Gearbox Software

Half-Life

Gaba Newella lidé s trochou nadsázky označují za herního boha. Je šéfem společnosti Valve, ve které vznikly série jako Half-Life, Portal nebo Left 4 Dead a provozuje herní distribuci Steam. Vývojáři tak v Half-Lifu tak trochu prorocky věnovali jednu místnost jen Newellovi.

Tajemství však není možné objevit bez využití kódů (cheatů), kterými aktivujete průchod zdí a vyletíte díky nim mimo mapu v poslední části kapitoly Unforeseeen Consequences (úroveň c1a1c). Do herní konzole je potřeba zadat příkazy sv_cheats 1 a noclip.

Tím se z hráče stane duch a pod úrovní může nalézt rozlehlou černou krabici, ve které se nachází místnost potažená fotografiemi Gaba Newella. Pokoj je však možné objevit pouze v původním Half-Lifu, ve verzi Source chybí.

Day of the Tentacle

V klasické adventuře Day of the Tentacle z roku 1993 je možné spustit hru ve hře. Titul je totiž pokračováním projektu Maniac Manson a právě ten lze přímo ve hře kompletně celý dohrát. Stačí zvolit postavu Bernarda a v místnosti divného Eda použít jeho počítač.

Identická možnost navíc nebude chybět ani v připravované předělávce Day of the Tentacle, která by měla vyjít v průběhu příštího roku.

Day of the Tentacle

Day of the Tentacle

Deus Ex: Invisible War

V druhém dílu Deus Ex nazvaném Invisible War existuje tajné páté „zakončení“. Předtím než libovolné frakci předáte informace o internetovém protokolu Aquinas, můžete zavítat do základny UNATCO. Tam poblíž zničené zdi objevíte vlajku, s níž je třeba sejít po schodech do mezipatra. V něm se vyskytuje záchod, který je třeba spláchnout s vlajkou v ruce.

Dostanete se tak do klubu, kde řada postav tancuje a titul situaci označí za „skutečný konec“ hry. Objevením pasáže však Invisible War nekončí.

Tančící postavy a hořící tučnák v Deus Ex: Invisible War.

Tančící postavy a hořící tučnák v Deus Ex: Invisible War.

Borderlands 2

V druhém dílu Borderlands je možné najít jeskyni, která odkazuje na nezávislý hit Minecraft. Po absolvování deváté kapitoly v oblasti Caustic Caverns můžete narazit na tradiční monstrum Creeper z Minecraftu a charakteristicky rozkostičkované krabice, ze kterých lze získat materiál eridium.

Vstup do jeskyně se vyskytuje v severozápadní části mapy nazvané Guardian Ruins. Uvidíte v ní dva vozíky z Minecraftu na kolejích. Když na konci tratě zabočíte doprava, seskočíte z římsy a dáte se doleva, narazíte na kostičkovanou zeď. Do té pak stačí několikrát udeřit a jste ve speciální lokaci inspirované Minecraftem.

Doom 2

Tajemství spojené s hlavou jednoho z hlavních programátorů Dooma 2 Johnem Romerem patří pravděpodobně mezi ty nejznámější. Objevit ho lze v závěrečné třicáté úrovni nazvané Icon of Sin a podobně jako v případě místnosti Gaba Newella je i zde třeba aktivovat cheaty (kód idclip).

Do ukryté místnosti přímo pod hlavním bossem se totiž dostanete jen po průchodu zdí.

Spatříte tam hlavu Johna Romera napíchnutou na kůl. Když ostatně do úrovně vstoupíte, ozve se nesrozumitelný démonický hlas. Pokud však jeho záznam ve zvukovém editoru otočíte, říká: „To win the game you must kill me, John Romero“ (Abyste hru vyhráli, musíte zabít mě, Johna Romera).

Když do hlavy začnete střílet, ozývají se pekelné výkřiky a závěrečného nepřítele tím lze zlikvidovat.

Gears of War 3

Démonické je i zlaté kuře, které při specifickém postupu můžete objevit v Gear of War 3. V příběhové kampani lze v jedné úrovni střílet do otevřených částí potrubí. Hlavní hrdina vždy zvolá haló a po výstřelu na několik odlišných míst se pták objeví. Tím však sekvence nekončí.

Když na slepici střílíte dostatečně dlouho, promění se v obrovité zlaté kuře a začne na vás chrlit oheň a agresivně útočit. Jako protivník však příliš zásahů nevydrží, a není proto nijak obtížné ho porazit.

Donkey Kong

Programátor hry Donkey Kong ve verzi pro konzole Atari 400 a Atari 800 po dvaceti pěti letech odhalil, že v titulu existuje ukrytý prvek. A fanoušek Don Hodges ho o rok později díky zevrubnému zkoumání kódu objevil.

Ve hře je potřeba dosáhnout nejlepšího skóre o hodnotě 37 tisíc, 73 tisíc, nebo 77 tisíc. Hlavní jsou první dvě čísla, následující trojčíslí může obsahovat libovolnou kombinaci.

Dalším krokem je ztráta všech životů a o ten poslední musíte přijít pádem. Následně je třeba nastavit obtížnost hry na čtvrtou, načež se objeví animovaná scéna, ve které Donkey Kong skáče přes monitor.

Poté následuje titulní obrazovka, ve které lze spatřit nápis LMD. Tedy iniciály původního programátora Landona Dyera, které jsou oním roky utajovaným prvkem.

Tajná obrazovka v Donkey Kong

Tajná obrazovka v Donkey Kong

Secret of Monkey Island 2

Adventury od společnosti Lucas Arts byly k hráčům povětšinou vlídné a nezabíjely je. V titulu Secret of Monkey Island 2 je přesto hlavní postavu Guybrushe Threepwooda možné usmrtit.

Ve hře se vyskytuje obrazovka, na které je Guybrush uvězněný v pasti a pro svou záchranu musí sfouknout svíčku. Pokud však počkáte zhruba deset minut, plamen provazem prohoří a hrdina zemře.

Ilustrace z modernizované verze Secret of Monkey Island

Ilustrace z modernizované verze Secret of Monkey Island

Left 4 Dead 2

V zombie akci Left 4 Dead 2 je možné objevit jukebox se šesti skladbami. Jednou z nich je i píseň Still Alive z Portalu, podle informací od hráčů však na její přehrání existuje jen malá šance, a někdy tak zařízení musíte pouštět s notnou trpělivostí. A ani tak se nemusíte dočkat.

Dalších pět skladeb jsou One Bad Man - Midnight Riders, Midnight Ride - Midnight Riders, The Saints will Never Come (autor není uveden) a Re: Your Brains - Johnathan Coulton. Skladbu Still Alive je jinak možné zaslechnout během závěrečných titulků k prvnímu dílu logické hry Protal.

Jejím autorem je Johnathan Coulton a zpěvačkou je Ellena McLainová, která propůjčila hlas zákeřnému počítači GLaDOS.

Call of Duty: Black Ops 2

Ve střílečce Call of Duty: Black Ops 2 si lze zahrát arkádové tituly od společnosti Atari. Na výběr jsou klasiky jako H.E.R.O., Kaboom!, Pitfall a River Raid, které při splnění konkrétních podmínek objevíte v mapě Nuketown 2025.

Klíčem je spustit privátní zápas a během první minuty a půl ustřelit hlavu všem figurínám. Ruku k dílu může přiložit i on-line kamarád a za odměnu se v úrovni objeví televizní obrazovka, na které kostičkované tituly lze hrát.

Dead Space

Následující odstavec nečtěte, pokud se nechcete dozvědět zásadní informaci o příběhovém zvratu v první dílu Dead Space. Dobrá, varovali jsme vás. Protagonista hry Isaac se snaží objevit ženu jménem Nicole, o které ke konci zjistí, že je mrtvá.

Pokud však dáte dohromady první písmeno z názvu každé kapitoly, dozvíte se to samé. Vyjde vám totiž věta Nicole is dead (Nicole je po smrti).

Dead Space

Dead Space

Mortal Kombat

Reptile v prvním dílu Mortal Kombatu nebyl hratelnou postavou, při splnění specifických podmínek s ním však bylo možné bojovat. A při některých zápasech s jinými protivníky radí, jak ho objevit. Zmiňuje například, že klíčem jsou dokonalost a fatality a že je třeba pozorovat oblohu.

V aréně Pit totiž bojujete na mostě, nad kterým se vznáší měsíc a každou šestou hru přes něj proletí siluety. Když během takového zápasu protivníka porazíte dvojitou výhrou s hodnocením flawless a bez jakéhokoliv blokování, můžete se s Reptilem utkat.

V případě, že se vám ho podaří udolat, odmění vás hra deseti miliony bodů. Obtížnost se však poté citelně zvýší.

Reptile vám při některých  zápasech radí, jak zápasu s ním docílit.

Reptile vám při některých zápasech radí, jak zápasu s ním docílit.

NBA Jam Tournament Edition

V basketbalu NBA Jam z roku 1993 bylo možné odemknout celou řadu skrytých hráčů. Každého z nich lze aktivovat za pomoci specifické sekvence kláves.

Soupisku jste tímto způsobem mohli rozšířit o Billa Clintona, prince Charlese, Johna Carltona z Fresh Prince nebo samotného Willa Smithe jako Fresh Prince z Bel Air. Dostupné tímto způsobem byly téměř tři tucty nových postav.

NBA Jam Tournament Edition

NBA Jam Tournament Edition

Assassin’s Creed 2

Ve druhém dílu Assassin’s Creed můžete spatřit obří chobotnici, jež je k nalezení v hrobce asasínů pod kostelem Santa Maria della Visitazione. Je tam třeba zatáhnout za páku, která vysune sadu tyčí nutnou k dalšímu postupu kobkou.

Pokud však u páky zůstanete a sledujete zhruba minutu okolní vodu, proplave jí obří chobotnice, která vás o chvíli později praští chapadlem.

Autor:
Nejčtenější

Sniper: Ghost Warrior 3
RECENZE: Sniper: Ghost Warrior 3 se příliš veze na vlně zájmu

Série Sniper: Ghost Warrior se vždy řadila spíše mezi ty, od kterých se toho očekávalo méně. Mezi vydáním druhého dílu a tím současným však uběhly čtyři roky a...  celý článek

Andrej Kiska a Peter Vasterbacka
Slovenský prezident jednal s tvůrcem Angry Birds o hrách do škol

Slovenský prezident Andrej Kiska se na svém Facebooku pochlubil fotkami ze setkání s vývojářem populárních Angry Birds.   celý článek

Blizzcon 2016
Co budete hrát o víkendu?

Prozraďte, na které hry se chystáte o víkendu. Pustíte se do něčeho nového, nebo rozehrajete nějakou klasiku?  celý článek

PaRappa The Rapper: Remastered
RECENZE: Předběhněte frontu na záchod díky svému rapovému umění

Prapředek kdysi tolik populárních rytmických her se vrací v remasterované podobě. A je to pořád stejný úlet.  celý článek

Warhammer 40 000: Dawn of War 3
RECENZE: Warhammer 40 000: Dawn of War 3 je velkým šlápnutím vedle

Pokud se mohli vývojáři z Relic Entertainment něčím chlubit, tak tím, že jejich realtimové strategie patří k naprosté špičce žánru a při jejich koupi...  celý článek

Další z rubriky

Mafia
Nejznámější české hry očima zahraničních recenzentů

Zdaleka ne každá česká hra si našla cestu i do zahraničí. A zdaleka ne každá v zahraničí uspěla. Jaké reakce sklidily nejznámější české hry? Vybíráme ze...  celý článek

Sims 4 - WickedWhims
Vytváří erotické úpravy hry Sims 4 a slušně se tím živí

Přes 4000 dolarů měsíčně posílají lidé výrobci erotických úprav do Sims 4, aby se mohl této činnosti věnovat na plný pracovní úvazek.   celý článek

Ilustrační foto
Za útoky na Minecraft a Runescape půjde mladý hacker do vězení

Teprve dvacetiletý mladík byl v Británii odsouzen na dva roky vězení za výrobu programu, který posloužil k útokům mmj. i na servery herních firem.   celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.