Rango

Rango

Tak trošku jiným Divokým západem nás provede chameleon Rango

  • 0
Animovaný filmový hit Rango se může pochlubit oslavnými recenzemi. A v rámci možností to platí i o jeho videoherní verzi.
75

Rango

Platforma: Xbox360
Výrobce: A2M

  • Několik herních žánrů
  • Obrazově poutavý svět
  • Zábavné pro mladší i starší
  • Honičky nejsou příliš povedené
  • Někdy slušný zmatek
  • Chybí hra pro více lidí

Povedená a vtipná akční adventura z Divokého západu, která je překvapivě komplexní.

Herní karta

Stejně jako film, ani herní verze není pouze pro děti, i když to tak díky pestrobarevnému vizuálnímu pojetí může na první pohled vypadat. Zatímco u filmového Ranga se dospělí pobaví proto, že některé vtípky jsou docela úderné a odvážné, tak u herního Ranga může odradit ty nejmenší překvapivá náročnost.

Rango

Nenechte se zmást roztomilostí postav a infantilně působícím prostředím, na vyšších obtížnostech se u Ranga může zapotit i dávno odrostlý hráč. Rango jednoduše není pro ty úplně nejmladší. Ale pokud je vašim potomkům/sourozencům více než 9, 10 let, určitě si Ranga (na nižší obtížnost) užijí.

Příběh nekopíruje to, co jste mohli vidět v kině, ale dá se říct, že to spíše rozvíjí. Hlavní hrdina, chameleon Rango se ocitá v městečku Dirt a pokouší se najít několik fragmentů podivného kamenu, který spadl z vesmíru. Kromě toho chrání nevinné před gangem zločinců, kteří znepříjemňují život zdejším obyvatelům. Prostě bere svou práci šerifa opravdu vážně.

Rango

Ale vše ostatní je podáno s nadhledem a povedeným humorem. Rango paroduje klasické westernové filmy, takže tu narazíme na křehké dívky v nesnázích, protřelé zločince, divoké přestřelky i honičky. Ovšem to není vše, Rango umí pořádně překvapit, když se v jednu chvíli proháníte po vyschlé poušti a za okamžik jste uvnitř herního automatu nebo na vesmírné stanici.

Jindy bychom řekli, že je to až moc praštěné a ujeté, ale v Rangovi to nepůsobí vůbec rušivě, naopak je to příjemná změna, která zpestří hraní a titulu přidá na atraktivnosti.

Úrovně, které se odehrávají na Divokém západě, jsou vizuálně naprosto odzbrojující. Westernové prostředí je zpracováno vynikajícím způsobem. Přestože zdejší budovy jsou stvořeny z odpadků a zbytků, z Ranga dýchá ta pravá kovbojská atmosféra.

Rango

Tomu hodně pomáhá i hudba, která pracuje s westernovými motivy tak, aby byly úsměvné, ale měly tu správnou údernost, díky níž jen čekáte, až se vám po pokoji překulí koule suché trávy a vy odjedete na zádech svého oře vstříc západu Slunce.

Úrovně jsou vcelku rozsáhlé, přestože lineární a graficky jsou vypiplané do posledního detailu, stejně jako modely jednotlivých postav. Vizuální stránka Ranga je výborná. Povedená, i když ne dokonalá, je ale i herní náplň. Kombinuje několik žánrů: střílečku z pohledu třetí osoby, hopsačkové elementy a přidává i nějaké hádanky nebo honičku na zádech netopýra, či zvláštního ptáka.

Akční části spoléhají na hodně zběsilou střelbu na nepřátele. Rango má k dispozici rychlopalnou zbraň, která automaticky zaměřuje, ale pouze v případě, že je nepřítel v zorném úhlu. Pokud se z něj na moment ztratí, už na něj nemáte zacíleno.

To není úplně nejlepší řešení, protože se na vás často žene spousta protivníků, takže je nutné uskakovat, uhýbat střelám a neustále se stává, že ztratíte zaměřený objekt z hledáčku.

Rango

Automatické zacílení tak přeskakuje z jednoho na druhého, propuká velký zmatek a vaše aktivita se smrskne do zmateného pobíhání a bezhlavého střílení kolem sebe. Vedle toho pak může Rango rozdávat i rány pěstí.

Z poražených nepřátel a z krabic či sudů vypadávají šerifské hvězdy. S jejich pomocí nakupujete vylepšení pro Ranga, kterých je celkově 17 s tím, že každé má tři úrovně. Některá vylepšení slouží k upravení schopností střelné zbraně, jiné třeba k navýšení zdraví.

Šplhací/skákací úrovně jsou pravděpodobně to nejlepší, co Rango nabízí. Jsou hodně variabilní, takže nejde jen o to, skočit z místa na místo. Jsou designovány tak, že například chvíli šplháte na kovovém plotě, do kterého za určitý čas začne probíjet elektřina, pak skočíte na plošinku, která se po pár vteřinách rozpadne a nakonec se svezete na kabelu s halloweenskými ozdobami, kterým je nutné se vyhnout.

Rango

Je tu ale i pár nešvarů. Třeba že Rango je někdy trošku ztuhlý a neovládá se úplně plynule nebo že občas se tu nespoléhá na bystrost a rychlé prsty, ale spíše na náhodu. Ale žádný z těchto problémů se nevyskytuje často, takže nemají na zábavnost větší dopad.

Hádanek je tu jen pár a nejsou vůbec složité, takže není třeba se bát, že se kvůli nim nedostanete dál. Několikrát jen posunete krabice nebo vytvoříte jednoduchý obrázek ze svítících panelů, ale i tak je to docela fajn.

Rango na stříbrném plátně

Počítačovou animací stvořený film s rozpočtem 135 milionů si vzal na starosti režisér Pirátů z Karibiku, Gore Verbinski, který se také znovu rozhodl spolupracovat s Johnnym Deppem. Ten namluvil hlavní roli Ranga, ale není jedinou známou osobností, kterou ve filmu uslyšíte. Objevuje se tu například Isla Fisher (Nesvatbovi), Alfred Molina (Spiderman 2), Bill Nighy (Láska nebeská), Timothy Olyphant (Hitman) nebo Claudia Black (seriálová Hvězdná brána).

Film posbíral veskrze kladné recenze a slušně vydělává, přestože nejde o vysloveně rodinnou zábavu, ale spíše o „pohádku pro dospělé“. U nás měl film premiéru 10. března.

Rango

Jako další zpestření slouží několik miniher, během nichž řídíte směr zpomalené kulky a snažíte se zasáhnout cíle nebo odpalujete výbušné broučky s pomocí golfové hole. Jde o fajn vložky, které nejsou náročné, ale pomáhají předejít stereotypu.

Úplně nadšení ale nejsme z honiček. V nich prolétáte/probíháte dlouhými koridory, které jsou plné pastí i nepřátel. A často je to v takové rychlosti, že je docela problém do něčeho nenarážet. Překážky jsou na každém kroku, jsou naplácané na sobě a často se objeví skupina protivníků, kterých se musíte zbavit.

Ale v těchto chvílích nefunguje automatické míření, takže nezbývá než hlídat, abyste nenabourali do nějakého objektu a ještě mířit na protivníky. To by se dalo zvládnout tak možná s dalšími dvěma páry očí navíc, ale jinak je to skoro nemožné. Naštěstí ale opět platí to, že střet vám ubere jen část zdraví, takže není nutné opakovat celé úseky, pokud dvakrát či třikrát něco trefíte.

Rango

Rango je sice docela krátká hra (5 – 6 hodin), ale i kdyby byla dvakrát delší, pochybujeme, že byste se u ní nudili, protože velice dobře dávkuje několik různých herních stylů, z nichž některé jsou zpracovány velmi dobře. Jiné o něco hůře, ale žádný není vysloveně frustrující. Dokonce i ty honičky se dají přežít bez psychické újmy.

Jsme překvapeni slušnou komplexností celého titulu. Není to jen jednoduchá roztomilá taškařice, ale velmi slušně zpracované akční dobrodružství, které zaujme jak svou hratelností, tak grafikou a hudbou. Plus přidává příjemný humor a neodolatelný barevný svět.


Hodnocení hry

Redakce

75 %

Čtenáři

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářů

Témata: Humor, Slunce, Xbox