Tarzan - vládce PSX džungle?

  • 2
Společnost Disney vypustila do světa za dobu své existence řadu povedených výtvorů. Před třemi roky se jím měl stát i další zástupce mírně upadajícího žánru plošinovek - Tarzan. Dějová zápletka příběhu byla hozena do placu mnohem dříve v literární klasice stvořené E. R. Burroughsem. A jak dopadla konfrontace obou děl?
Tarzan

Příběh dítěte vychovaného opicemi – kdo by jej neznal. Tarzan, pán džungle, vždy odhodlán bránit slabé před bezprávím. Silné příběhy dosti často přitahují pozornost tvůrců videoherní zábavy a tak není divu, že pod vlivem komerčních úspěchů knižního i filmového zpracování příběhů „opičího muže“ se rozhodli v Disney Interactive stvořit herní podobu citovaného bestselleru, a to ke všemu takřka ve stejné chvíli, ve které osvítil plátna kin stejnojmenný celovečerní animovaný film.

Herní menu, které se vám objeví po spuštění hry, nabízí několik možností, ať už více či méně účelných. Nastavením zvuku a hudby se nemá cenu zdržovat, takže bych volně přešel k položce, jež je tak říkajíc jediná, kterou se má cenu zabývat detailněji. Touto položkou je tzv. Galerie videosekvencí. V ní lze na počátku hry zhlédnout pouze intro, ale časem sem přibudou další a další FMV sekvence, které rozšíří sbírku hráče podle toho, jak zdatně si počínal při plnění „bojových úkolů“ v jednotlivých herních úrovních, potažmo i v závislosti na zvolené obtížnosti hry.

Úvodní animačka bývá často prvním důležitým magnetem pro hráče sedícího před obrazovkou. V tomto případě však první věcí, která mě po spuštění Tarzana doslova usadila do křesla, byla hudba. Přestože se to nedá tvrdit o celé hudební produkci, která hrou prostupuje, úvodní píseň v podání Phila Collinse je doslova k sežrání a animované intro, jež je melodií doprovázeno, taky nepatří k tomu nejhoršímu, co jsem kdy viděl. Na renderovaném pozadí se pohybují postavičky, rozpohybované Tarzan v enginu hry, takže působí tak trošku dojmem, že do dokonalého světa okolo snad ani nepatří. Nicméně pozitivně pak tento kontrast působí ve chvíli, kdy intro končí a děj se volně přelévá do konkrétní úrovně. V té chvíli vidíte herní postavu ve stejném designu jako ve FMV sekvenci, takže bez přetrhnutí nitky můžete - pod vlivem atmosféry nastíněné intrem – pokračovat (nyní již aktivně) v rozehrané hře. Za zmínku určitě stojí i fakt, že ztvárnění zdejších aktérů koresponduje s animovaným filmovým zpracováním Tarzana.

Pokud jsem se zmínil o herních úrovních, je nutno podotknout, že dle pravidel pseudo 3D plošinovky, kterou Tarzan z hlediska typu hry je, se nijak výrazně neliší od jiných zástupců tohoto žánru. Někdy se však snad až příliš podobá svému příbuznému, který byl vyprodukován taktéž společností Disney Interactive – titulu Hercules. Herní lokace jsou pestré, detailní a naládované různými „kulisami“ a předměty povalujícími se po okolí. Některé jdou sbírat, některé plní pomocnou funkci při zdolávání přirozených i nepřirozených překážek a některé se prostě jen tak válí kolem. Vše uvedené tak trochu vylepšuje jinak převážně monotónní kolorit jednotlivých levelů, které jsou z větší části složeny z barevných odstínů zelené, ale jakou jinou barvu byste taky v džungli chtěli vidět, že?

Stejně jako u dalších plošinovek tohoto typu, i Tarzanova „pracovní náplň“ spočívá v pobíhání (či lépe řečeno poskakování) úrovněmi, v likvidování nepřátelských opic, mývalů, kanců a jiných agresivních Tarzan zvířátek a především ve sběru rozličných předmětů. Na řadu přijde i souboj s bossáky (třeba s leopardím zabijákem Saborem, který má mimo jiné na svědomí i smrt Tarzanových rodičů). Sbírají se penízky s Tarzanovou iniciálou, přičemž za každou nastřádanou stovku přibude život navíc, písmenka tvořící Tarzanovo jméno, za něž při kompletním sestavení obohatí hráč galerii FMV o další videosekvenci, také se sbírají různé druhy ovoce, z nichž některé slouží k nárůstu hrdinovy životní energie, jiné k doplnění zdraví a taktéž se najdou plody, jimiž je možno (jakoby granátem) sprovodit z cesty obzvláště silné nepřátele. Za zvláštní pozornost pak stojí ještě kreslený portrét rozdělený na čtyři části rozmístěné po úrovni. Po zkompletování tohoto portrétu se otevře přístup do bonusové úrovně, v níž je pak možno obohatit pomyslný inventář o značný počet penízků a také o nějakou tu ovocnou bombu.

Ve hře se kupodivu nesetkáte pouze s Tarzanem, coby hrdinou všeho dění. Některé úrovně budete absolvovat i v roli sličné Jane anebo Tarzanovy malé opičí sestry Terk. Samozřejmě nesmí chybět tutorial, takže i zde najdete jistou obdobu seznamovací procedury. Tato první pomoc je ale aplikována přímo do úvodních levelů v podobě rad, které poskytuje malému Tarzanovi při provádění konkrétních činností jeho adoptivní opičí matka Kala po sebrání penízku s její podobiznou. Jak čas běží a úrovně přibývají, Tarzan-batole dospívá v muže a s tím je spojen i jeho vývin či spíše zlepšení jeho schopností. Na rozdíl od malého dítěte, dospělý Tarzan výše skáče, má silnější ránu a taktéž ovoce, Tarzan které vrhá po nepřátelích, má silnější ničivý potenciál. Čas od času využije i ono známé opičí výhružné bušení prackami do země, neboť na určitých místech lze takto probořit zem a získat ze zpřístupněného úložiště zraku skryté předměty.

Herní úrovně, jichž je včetně bonusových přibližně dvacet, jsou standardně rozděleny na menší úseky, přičemž funkci checkpointů zde plní zvláštní a přesněji nespecifikovaný druh motýlů. Průchod levely se často liší díky tomu, že hrdina je schopen plavat, lézt po stromech, skákat po větvích anebo i zhoupávat se po liánách. I proto se příběh odehrává jednou v řece, jindy v korunách stromů, ve skalách a také třeba v táboře lidí.

Jak jste mohli vyčíst z předchozích řádků, Tarzan je plošinovkou, která disponuje příjemným grafickým zpracováním a slušnou dávkou hratelnosti, přičemž to vše je podbarveno kvalitní hudební kulisou a korespondencí s animovaným filmem. Ačkoli tato hra zaujme spíše mladší hráčské publikum, není vyloučeno, že i leckteří starší jedinci u ní stráví nějaký ten čas. Koneckonců na to jsme si už mohli u produkce Disney Interactive zvyknout. Škoda je jen některých herních aspektů, v nichž lze jasně vidět pouhou improvizaci z dříve již vydaných titulů. Bohužel, není to jen nedostatek Tarzana, ale spousty dalších her. Jen málokterá je opravdu originální a původní, zejména v dnešní době, kdy má videoherní tvorba za sebou nespočetné množství produktů. Takže „buďme rádi za každé dobré ráno“ a za každou další plošinovku a nezapomínejme na hry, se kterými nám bylo dobře.

Tarzan
Výrobce/Vydavatel Disney Interactive/SCEE
Platforma PlayStation
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ne
Paměťová karta: ano, 1 blok
Verdikt: Slušně zpracovaná plošinovka poskytující uvolněnou zábavu, umocněnou zejména po shlédnutí animovaného filmu. K vlastní škodě je snad až příliš krátká.
Hodnocení: 65% (info)