Pleo

Pleo

Test: Pleo – jak se žije s umělou inteligencí

  • 19
Mít doma hračku, to je samozřejmost. Mít však doma hračku - robota, který dokáže „žít vlastním“ životem, to už je něco jiného.

Co je Pleo?

PleoPleo, jak se hračka ve skutečnosti jmenuje a jak na ní budete volat, je zástupcem vyhynulé dinosauří rodiny camarasaurů, neškodných býložravých obrů, které najdeme i v Jurském parku.

Je velký asi jako běžná kočka s váhou 1,6 kg. Elektronické součástky a akumulátor dělají své, a že jich má Pleo požehnaně – dva 32 bit procesory, barevná kamera a dvojice mikrofonů ve stereu, dva IR snímače, 14 motorů se zpětnou vazbou, okolo 100 převodů, reproduktory, 8 dotykových snímačů a orientační senzor. Doporučujeme však Plea nesvlékat, vypadal by určitě jak Terminátor bez své imitace lidské kůže.

Druhou polovinou úspěchu Plea je software. Konkrétně Ugobe Life Form OS se stará o to, aby se Pleo nechoval „naskriptovaně“. Další zajímavostí je, že každý kus Plea přichází z výroby jakoby ještě ani neviděl světlo světa. Znamená to tedy, že jakmile svou nově zakoupenou hračku poprvé spustíte, stanete se na chvíli pánem tvorstva a dáte vzniknout novému životu – miminku camarasaura.

„Děti, máme nového člena rodiny!“

Pleo se okamžitě po vytáhnutí z krabice stane miláčkem všech. Děti nebudou vědět, jestli ho považovat za živého či „nějakého takového divného“ díky svým neomaleným pohybům, dospělí pro změnu budou kroutit hlavou nad technickým pokrokem, kterým Pleo oplývá. Ať tak či onak, prvotní okouzlení se dostaví u každého.

Jak jsem zmínil, dinosaurus se s prvním spuštěním „narodí“. V začátcích je tedy přiblblý, bude zkoumat vás a všechno ostatní. Postupem času a s trpělivou péčí a výukou svého pána začne jeho inteligence vyplouvat na povrch. Pustíte mu písničku, začne tancovat či si alespoň pozpěvovat. Bude reagovat na povely typu „sedni“ či na zavolání svého jména. Chybí jen ten aport.

S „vylíhnutím“ úzce souvisí výchova. V jakém duchu a prostředí budete Plea vychovávat, tak se bude také chovat nejen k vám, ale i ke všem ostatním. Zahrnete-li ho láskou a všímavostí, oplatí vám to. Necháte-li ho se nudit či hladovět, také vám to oplatí. Že je to tvor náladový jako každý jiný, o tom netřeba mluvit. Dokonce se mi i stalo, že Pleo zakašlal a začal smutnit, protože se cítil zle. Zdali to byl projev nemoci či vyžadování si pozornosti, jelikož jsem si ho nevšímal, to už nevím.

PleoKamera a senzory nedovolí dinosaurovi například spadnout ze stolu. I když se to totiž třeba nezdá, je Pleo velice křehký. Zajímavě také reaguje na chycení za ocas a pověšení hlavou dolů – začne křičet a házet sebou ze strany na stranu. Podržíte-li ho takto nějakou chvíli, bude na vás pak pěkně nepříjemný. I obyčejné položení Plea na hruď ho uspí, a pokud zrovna není v náladě či je unaven, neprobudíte ho.

Dotykové senzory po těle mu umožňují reagovat na vaše hlazení. Zespodu nožiček má tlakové destičky, díky kterým pozná, jestli stojí na zemi či nikoli. Stačí je chvilku mačkat a Plea buď rozesmějete tímto lechtáním nebo ho naštvete protože to prostě nemá rád.

Pleo má na svém břiše mimo slotu pro akumulátor, který na jedno nabití vydrží okolo 2 až 3 hodin, také slot pro SD kartu či USB port. Na SD kartu (která však není součástí balení) lze nahrát tematické nálady a mnoho dalšího zajímavého obsahu ze stránek výrobce. Svého klidného flegmatického Plea tak můžete proměnit například v běsnící Godzillu či malého Santova pomocníka, který si pozpěvuje americké Jingle Bells.

Veškeré softwarové aktualizace pak Pleo získává připojením USB portu k počítači. Nutno podotknout, že propojovací USB kabel taktéž není součástí balení. O tom, že se vyplatí updatovat Plea, svědčí i fakt, že nedávná aktualizace přinesla o 50% větší výdrž akumulátoru než ta předchozí.

Jen aby hračka za deset tisíc neomrzela

Uznejte sami, že pokud vás doma nepřivítá pes nebo něco jiného z kostí a svalů, nýbrž kybernetický dinosaurus, který se chová jako skutečný, zní to buď úchylně, nebo jako stylový hi-tech . Pravdou však je, že pokud nebudete Plea updatovat a dodávat mu nové schopnosti ze stránek Ugobe, začne vás nudit. Velice rychle vás omrzí, necháte ho na hraní dětem a pomalu začnete litovat investice. S tímto scénářem je nutno počítat. Platí však, že budete-li poctivě updatovat, budete v jednom kole překvapeni, co se to ten Pleo zase naučil.

Bohužel, i v tomto případě Plea odložíte, i když později. Neutuchající nutnost měnit/dobíjet akumulátor udělá své. Těšme se tedy na další generaci, kdy si „Pleo v2“ bude svévolně chodit po domě a v případě, že nebude mít šťávu, si ji dojde nabít do své kolébky.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Alza.cz.


Témata: hračky, Robot, software