Testy potřetí: gamesnické PC od Procy

  • 39
Náš mini maratón testů počítačů se tímto dnešním článkem přehoupl do své poslední části, zítra už nás totiž budou čekat jen stupně vítězů, nějaké ty srovnávací tabulky a samozřejmě i ono nepostradatelné závěrečné shrnutí výsledků. Pojďme se ale podívat, jak obstálo PC Brave Classic 2566c.
Pohled na PC Brave Classic 2566c

Tak už je to tady, už se to nezadržitelně blíží a nikdo tomu nezabrání. Ptáte se co se blíží tak nezadržitelně? Ne, nikoliv, není to konec světa (zdravím svědky), není to pochvala od šéfa (zdravím Vreca), ba ani zvláštní prémie (...ale já jsem byl vážně hodnej...). Nic takového. Jde jenom o to, že se náš mini maratón testů počítačů přehoupl do své poslední části a pak už nás budou čekat jen stupně vítězů, nějaké ty srovnávací tabulky a samozřejmě i ono nepostradatelné závěrečné shrnutí výsledků.

Ale abychom nepředbíhali událostem, nesmíme zapomenout, že na startu čeká ještě jeden borec a již netrpělivě přešlapuje na místě s touhou vyrazit vpřed. Tím borcem máme na mysli počítač, který nám zapůjčila do testu firma ProCA a jehož celé jméno zní Brave Classic 2566c. I pro tuto firmu bylo zadání i podmínky pochopitelně totožné jako v předešlých případech, tedy, dodat počítač vhodný pro počítačového hráče. Ani tato sestava se neubránila našemu pečlivému zkoumání a tak přišla na řadu i demontáž krytu skříně, abychom se přesvědčili, zda je počítač správně sestaven a zda nedošlo při montáži k nějakému zbytečnému pochybení. Samozřejmě se počítač nevyhnul dalším zkouškám a náročným aplikačním testům, abyste si mohli udělat věrný obrázek o jeho výkonech.

Pohled na case PC Brave Classic 2566c

PC Brave Classic 2566c má následující konfiguraci:

  • Procesor Intel Celeron 566 MHz
  • Základní deska Brave
  • DIMM 64MB SDRAM, PC 133
  • 17,2 GB HDD Western Digital U-ATA/66, 5200 ot/min
  • Grafická karta Elsa Erasor III/PRO 32MB
  • Interní Modem Microcom 56kb
  • Sound Blaster Live 1024
  • CD-ROM 50x, ATAPI

    A jako obvykle začneme tím, co je vidět na první pohled, tedy designem celé sestavy. Nedá se říci, že by byla sestava zcela ošklivá, ostatně to závisí na vkusu budoucího majitele. Upřednostnění šedivé barvy na plastovém krytu skříně je už možná příliš fádní a okoukané, každopádně tvary skříně jsou jinak poměrně elegantní a vkusně navržené. Škoda jen, že není celá sestava celkově nějak barevně sladěna. Například klávesnice mohla mít stejné barevné prvky jako počítač.

    Jak je patrné z fotografií, skříň je ve velikosti označované jako midi-tower. Je tedy dostatečně velká na to, aby se do ní vše potřebné pohodlně vešlo. Najdeme v ní výkonný zdroj 235W, který je pro celou sestavu naprosto dostatečný a svými parametry plně odpovídá požadavkům. Úplně nahoře je umístěna padesáti rychlostní mechanika CD-ROM, pod kterou zůstaly ještě dvě volné pozice pro další jednotky (například pro rámeček na výměnné pevné disky a podobně). O něco níže se pak nachází disketová mechanika.

    Asi tím nejdůležitějším prvkem každého počítače je beze sporu základní deska, která je v daném případě osazená chipsetem VIA 694X. Tomuto chipsetu dávají v dnešní době pro jeho technologickou vyspělost výrobci často přednost před jinými, osvědčenými, jako je například Intel BX. Motherboard navíc nabízí velký prostor pro další rozšiřování, neboť se na něm nachází kromě jednoho sdíleného ISA slotu, také pět slotů PCI. Budoucí majitel tak může přidávat do počítače jednotlivé komponenty prakticky dle libosti (a stavu peněženky).

    Pohled dovnitř PC Brave Classic 2566cBeta

    Jako srdce systému byl do základní desky umístěn procesor Intel Celeron taktovaný na 566MHz, kterému obstarával chlazení standardní heatsink s větráčkem. Přesto se nám zdálo, že použitý heatsink neodpovídá svojí kapacitou taktu a zátěži procesoru. Podle našeho názoru by bylo vhodné jej nahradit lépe dimenzovaným a výkonějším typem chladiče.

    Grafická karta Elsa Erazor III/Pro použitá v námi testované sestavě zrovna nedisponovala takovou výkonností, jakou jsme od ní očekávali. Ačkoliv její jádro tvoří stejný čip jako u ostatních grafických akcelerátorů (nVidia Riva TNT2Pro), svým výkonem jako by trochu pokulhávala a její průměrnost se bohužel projevila i na hodnocení celé sestavy. I v ostatních měřítcích karta spíše propadla, neboť jí její "vrstevnice" hravě překonají. Tím samozřejmě nechceme tvrdit, že by se i tato karta nedala o něco urychlit tak, aby podávala srovnatelné výkony. Z důvodů, které jsme již několikrát uvedli, jsme však všechna měření prováděli na počítačích nastavených prodejcem a nijak jsme je neměnili. Nehledě na to, že není starostí budoucího majitele urychlovat nějakou kartu, nebo měnit jakákoliv systémová nastavení.

    Další významnou součástí tohoto počítače je zvuková karta. Podobně jako ve většině moderních sestav je i zde instalována karta Sound Blaster Live 1024. Tato karta je mezi hráčskou veřejností již notoricky známá a není nutné se znovu rozplývat nad jejími vlastnostmi.

    PC Brave Classic 2566c - programovatelná klávesnice SK-2000

    Drobnou slabinou systému je, že se v PC Brave Classic 2566c se nachází "jen" 64 MB operační paměti. "Jen" v uvozovkách proto, že oněch 64 MB je ve skutečnosti velikost dostatečná k tomu, aby si počítačový hráč mohl bez problémů zahrát prakticky libovolnou hru, ale není to dostatečná velikost, pokud je v systému SB Live. Počítač je pochopitelně plně funkční, bohužel kvůli nedostatku paměti musí neustále pracovat pevný disk, což systém zbytečně zpomaluje. (Zde bych chtěl ProCu omluvit a zároveň pochválit, neboť se jako jediná držela doporučené ceny 35.000,- Kč bez DPH a jenom kvůli tomu dodala počítač osazený pouze 64 MB RAM - by Vreco)

    Naproti tomu si do sestavy zvolený disk zaslouží spíše slova chvály. Není sice tak rychlý jako jeho verze točící se rychlostí 7200ot/min, ale jeho kapacita 17.2 GB je více než dostatečná a bude chvíli trvat, než se zcela zaplní.

    K sestavě byla dodána také USB myš Genius NetScroll +. Myš má místo třetího tlačítka rolovací kolečko a už podle jejího názvu je patrné, že by měla být nejlépe uplatněna převážně při brouzdání internetem.

    U sestavy nechybí ani tak specifická věc, jakou je programovatelná klávesnice. Konkrétně jde o typ SK-2000 s konektorem typu PS/2. Je nutné uznat, že si na její funkce člověk rychle zvykne a k té běžné "chudé" se pak nerad vrací. Další doplňky, jako například joypady, bedničky a další součásti k sestavě nebyly dodány, neboť je firma ProCA dodává samostatně (za příplatek) a to podle možností a přání jednotlivých zákazníků (a i v tomto případě hrála roli doporučená cena - by Vreco). I přesto se však do sestavy dokázal vměstnat 56kb modem (to abyste mohli hrát on-line hry či třeba surfovat po stránkách BonusWebu).

    A zpátky zase k výkonům, takto si počítač poradil s aplikačními testy:

    Quake 3 Arena demo:
    TimeDemo 1: 21,4 snímků/s
    TimeDemo 2: 22,1 snímků/s
    Pozn.: Při testech bylo používáno rozlišení 1024x768 obr. bodů při 32bitové hloubce, přičemž všechny detaily byly zapnuty na maximum.
    Výsledky PC Brave Classic 2566c v 3Dmark2000:
    Celkem:  2077
    CPU:       122
      low medium high
    Game 1 (helikoptéra): 42.7 27,6 11,0
    Game 2 (adventura): 48.4 27,2 16,1
      8 MB 16 MB 32 MB
    Texturing (fps): 172.0 161,1 109,9
    BumpMap (fps): 165.7 109,9 85,0
    Fillrate (MTexels/s) 250.0 229,0

    Video2000
    (*bez přímé DVD podpory)
    Celkem: 2183
    Quality: 908
    Performance: 694
    Features: 581
    Win Bench 99
    CPUMark: 34,5
    FPUMark: 2840
    Bussines DiskMark: 3170 kB/s
    High-End DiskMark: 10700 kB/s

    A co říci závěrem? PC Brave Classic se asi svojí cenou nejvíce přiblížil námi stanovenému doporučení (cena 35.000,-Kc bez DPH). Bohužel to bylo za cenu kompromisů, které se výrazně podepsaly na jejím celkovém výkonu s ohledem na konkurenční recenzované počítače.

    Orientační cena sestavy PC Brave Classic 2566c je 36.000 Kč bez DPH.

    A verdikt?
    + Dobrá rozšiřitelnost
    - Slabší výkon

    Počítač do testů laskavě zapůjčila firma ProCa, Praha - výrobce počítačů značky Brave.


  • Témata: Intel, Konec světa