Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

The Sydney Mystery – domácí video

  12:00
Hry z nezávislé produkce nebývají jevem častým, ale tu a tam dokáží mile překvapit. Po povedeném loňském Dark Fallu je dalším one-man projektem australská hra The Sydney Mystery, která vsází na digitalizované fotografie a video.

The Sydney Mystery Nezávislé tvorbě fandím. Ať už se jedná o jakýkoliv druh umění – hudbu, film nebo počítačové hry. Ostatně jak nás minulý rok přesvědčil Jonathan Boakes se svým hororem Dark Fall, i jeden jediný člověk, pokud má talent, dokáže vytvořit zajímavou a docela dobře hratelnou hru. V takovém případě se ani nemůžeme divit, že autor své dílo neumístil na stránky s freeware hrami, ale nabízel ho na vlastních internetových stránkách za obnos pohybující se kolem dvaceti dolarů. Bohužel podobným způsobem se snaží vydělávat i tací nezávislí „vývojáři“, jejíchž titul by zapadl do průměru i na již zmíněných freeware webech.

Adventuru The Sydney Mystery si bez servítků dovolím označit za trošku lepší Ramonovo Kouzlo („Původní česká digitalizovaná hra“ od Vochozka Trading z roku 1995). Jejím tvůrcem je jediný muž, nadšenec z Austrálie Brendan Reville, který se natolik zamiloval do adventur, že se rozhodl jednu sám vytvořit. A protože umí docela dobře programovat, ale vůbec ne kreslit, a taky údajně protože je hrdý na své rodné město, je jeho dílo slepencem fotografií nevalné kvality, pořízených v ulicích metropole Sydney. The Sydney Mystery A aby „profesionalitě“ svého díla nasadil korunku, vypůjčil si od kamaráda lacinou videokameru, oslovil pár svých známých či rodinných příslušníků a udělal z nich na pár dnů „herce“. Výsledek? … Ale ne, nechci autora tohoto projektu za jeho snahu urážet hned v úvodu recenze.

Těžko říct, co je pro Brendana na adventurách nejdůležitější, ale příběh to určitě nebude. Vsadil nás totiž do role neteře jistého soukromého detektiva Freda, kterého ovšem někdo z neznámých důvodů unesl. Náš úkol samozřejmě nemůže být jiný, než strýce najít a osvobodit, no a při té příležitosti taky vyřešit případ, na kterém pracoval. Prozradím vám, že se jedná a bombové atentáty, ale víc už ani ťuk. Ono se toho o příběhu vlastně ani víc říct nedá. Od počátku jdete po jediné lince za jediným cílem a v průběhu „pátrání“ se žádné zvraty či zajímavá odhalení nekonají.

Pokud bych měl na hře naleznout alespoň jeden jediný klad, byla by jím možnost alespoň nakouknout do ulic velkoměsta, které dost možná nikdy v životě nenavštívím. Hra nás zavede do centra města, k Opeře, do přístavu nebo do okolní buše, ale především nám bude ukazovat neznámé domky a ulice z předměstí. The Sydney Mystery Mezi jednotlivými lokacemi (je jich celkem 17) se pohybujeme pomocí několika map, které tvoří letecké snímky městských částí a jsou na celé hře vůbec nejhezčí, patrně proto, že nepochází z fotoaparátu autora hry (nejspíš se jedná o naskenované pohlednice). Zbylé fotografie mají různou kvalitu a připomínají spíš rodinné album z dovolené. Mimochodem, určitě nemusím zdůrazňovat, že vzhledem k použité technice se na prostředí díváte z vlastních očí a že na fotkách neuvidíte absolutně žádné animace.

Opravdovým vrcholem technické stránky hry ale nejsou fotky, nýbrž video sekvence. Pomocí videa jsou zpracovány především rozhovory s jedenácti postavami, na něž během hraní narazíte. Ponechám teď stranou „herecké“ výkony, neb si je jistě dokážete představit sami, ale pozastavím se nad samotnou kvalitou videa. To je zobrazováno jen v malém okně v horní polovině obrazovky a je na něm jasně vidět, jak se mistrovi za kamerou třásla ruka. Krom toho do obrazu tu a tam proskočí mikrofon a jednotlivé sekvence jsou ledabyle sestříhány – jak jinak si vysvětlit, že se postavy po odříkání svého textu občas podívají vzhůru neznámo kam? A ten zvuk… jednak je hlasitost mluveného slova HODNĚ nestálá a v některých případech foukal tak silný vítr, že slyšíte jen příšerné hučení a mluvenému slovu není takřka rozumět (titulky pochopitelně chybí). The Sydney Mystery A když už jsem u toho zvuku, zmíním se ještě o hudbě, kterou tvoří několik zhruba desetisekundových smyček a při jejím poslechu jsem si připadal jako v roce 1990, kdy jsem měl v PC nainstalovánu zvukovou kartu AdLib.

Dobrá – mluvím tu stále jen o katastrofálním technickém zpracování, ale co hratelnost? Jedním slovem: nuda. Nezajímavé hádanky, které navíc tu a tam postrádají logiku, představují ve spojení s plytkým příběhem šedivý herní zážitek, na který ve vlastním zájmu rychle zapomenete. Za obrovské plus tentokrát považuji fakt, že je hra poměrně jednoduchá a velice krátká (hrací doba kolem 4-5 hodin), jinak bych se ji snad ani nepřinutil dohrát až do konce. Možná se v tuto chvíli divíte, jak mohu po tak ostře kritických slovech dát hře hodnocení 30%… Víte, přestože se jedná o komerční projekt (prodává se za 25 dolarů), stále je to výtvor jednoho nadšence, který do něj dal srdce… i když to na výsledku není moc poznat. Nicméně pokud bych měl tento titul srovnat se světovou profesionální produkcí, jednalo by se o jednoznačně nejhorší adventuru od doby, kdy jsem byl psychologickým nátlakem přinucen recenzovat neskutečný paskvil On Assignment.

The Sydney Mystery
Minimum: CPU 75, 16 MB RAM
Optimum: CPU 120, 32 MB RAM
Multiplayer: ne
Další informace: demo
Výrobce/distributor: Twilight Software
Distributor v ČR: n/a
Oficiální stránka: homepage
Verdikt: Amatérská hra hodná statusu „freeware“.
Hodnocení: 30%

Autor:
  • Nejčtenější

Korektnost kazí naší oblíbenou stolní válečnou hru, stěžuje si komunita

Zpětné upravování zavedených reálií se nevyhnulo ani oblíbené stolní válečné hře s miniaturami,...

Vývojářům Falloutu chodilo tolik výhrůžek, že si museli najmout ochranku

Na třetí díl kultovní série Fallout se dnes vzpomíná převážně v dobrém, v době oznámení však budil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herní průmysl má další megahit, Manor Lords vytvořil jediný člověk

Už během prvního víkendu od vydání se historické budovatelské strategii Manor Lords podařilo zcela...

Z Tomb Raidera byly odstraněny lechtivé plakáty, hráči se bouří

Dva měsíce od vydání remasterované trilogie klasických Tomb Raiderů se hráči dočkali nového patche....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v květnu

V květnu nás čeká skvělé dobrodružství z papíru, boj samurajů s Mongoly, utkáme se s Drákulovými...

Hráči poskytují výkon počítačů na generování AI porna. Dostávají za to cetky

Aby jejich draze zaplacený supervýkonný hardware nezahálel, pronajímají ho někteří hráči ke...

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v květnu

V květnu nás čeká skvělé dobrodružství z papíru, boj samurajů s Mongoly, utkáme se s Drákulovými...

Sedm letošních komiksových filmů a seriálů, které by měly stát za to

Premium Videoherní a komiksový svět jsou svým způsobem bratranci a není výjimečné, že lidé, kteří milují...

Nový herní seriál od tvůrců Life is Strange nás vrátí do devadesátek

Tvůrci milované série Life is Strange se ve své příští hře Lost Records: Bloom & Rage vrátí k...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...