Thunderhawk: Operation Phoenix

Na konzolích pohříchu postrádáme kvalitní letadla, ale s pořádnou akcí, v níž je v hlavní roli bojový vrtulník, to je vlastně ještě horší. Možná právě proto zde známá dvojice Core Design a Eidos chystá další pokračování své 3D střílečky - tentokráte pro PS2 a Xbox, která může do tohoto žánru přinést příjemné oživení.
Thunderhawk: Operation Phoenix

Core poprvé představilo Thunderhawka v roce 1993 na systému Sega MegaCD. Po jeho úspěchu vcelku pochopitelně přišla další pokračování pro 32-bitové systémy Sega Saturn a Sony PSX a třebaže tyto inkarnace byly kvalitativně poněkud diskutabilní, nynější podoba jejich titulu Thunderhawk: Operation Phoenix (v Americe z nějakého důvodu Thunderstrike) pro konzole nové generace vypadá více než slibně. Především se připravte na detailní grafickou podobu a mimořádně rozsáhlá 3D území, přes která budete přelétávat se svým bojovým vrtulníkem typu Comanche. Herní plocha podle tvůrců nabízí dosti neuvěřitelnou rozlohu 256 km2.

Po vlně extrémních teroristických ataků je celý svět paralyzován strachem. Čelní státní představitelé vyhlašují stav ohrožení. Následně spojují své síly a technologie, pročež výsledkem jejich snahy je projekt Operation Phoenix. Jejich odpověď teroristům je prezentována formou vojenského protiúderu, v němž se ocitáte vy, jakožto pilot bitevního stroje, s nímž musíte vyřešit všechny světové problémy, resp. uvedené nesnáze s mezinárodním terorismem. Váš vrtulník je vyzbrojen nejmodernějšími zbraněmi a naváděcími systémy a přitom se – podle tvůrců - jedná o střílečku, která se bude ovládat velice jednoduchým způsobem (ještě o něm bude řeč). Ve výbavě vašeho stroje máte mít Gun-Ship Sniper, Night Vision, dálkově naváděné rakety, rakety Thunderhawk: Operation Phoenix naváděné teplem, známé Mavericky, které po vystřelení ve vlastním pohledu směřujete na cíl, bomby na pozemní objekty, rotační kulomet – jenž však měl v alpha verzi slabou účinnost a navíc měl sklon k přehřívání (takže jej nemůžete používat příliš dlouho), kanón Vulcan, a také nechybí AWACS, což má být kontrolní systém varující před zaměřením z nepřátelských letadel.

Čeká vás sedm kampaní na Středním Východě, v Africe a Východní Evropě, přičemž každá se má sestávat ze tří až šesti misí. Na celou akci nebudete pochopitelně sami, čeká vás podpora vlastní infanterie, tankových skupin nebo letadel, což dodává tomuto představení punc tvrdé reality. Vedle pasáží nesoucích se v duchu rozpoutané války (aneb proti všem) se nadějete též zajímavých motivů jako je nutnost ukradení nebo zachránění nějaké zbraně či technologie, s níž vylepšíte sílu nebo procentuální úspěšnost vaší právě probíhající operace. Do tohoto resortu patří vymoženosti typu elektromagnetických pulsních raket, disruptorů nebo klasického Turbo boostu. Dále tu nebude chybět obligátní eskorta svěřeného cíle či takové chuťovky jako stíhání vlaku, v němž čeká na zneškodnění nukleární hlavice! Strategický aspekt hry tu je prezentován ve formě možné spolupráce s vašimi wingmany, jimž můžete příležitostně zadávat příkazy typu zaútočte na Thunderhawk: Operation Phoenix vybraný cíl, kryjte mě apod. Přičemž dle úspěchu v dané misi se můžete nadít ještě dalších bonusových úrovní, což je rozhodně příjemný nadrámec zdejší akce.

Pár slov k ovládání. Levý analog slouží pro pohyb dopředu a dozadu, eventuelně pro boční let (strafování), zatímco pravým analogem kontrolujete výšku svého stroje. Při střelbě tu je prímová funkce autozacílení, přičemž zaměřovací kříž inteligentně vybírá nejbližšího oponenta. Ba co víc, během ataku se zaměřování automaticky zacílí na protivníka, z jehož strany je pro váš stroj hrozba největšího poškození. Pro lepší povědomí, kdo se zrovna ocitl v hledáčku vaší zbraně, tu máte detailní obrazovku HUD, na které v levém horním rohu vidíte, koho máte právě na mušce. A pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje automatická volba, můžete pomocí tlačítka O přepínat manuálně mezi jednotlivými cílovými subjekty na odstřel.

Pro ideální povědomí o vašem postavení v lokaci a vůči protivníkům lze cyklovat mezi několika pohledy na akci, kde nechybí klasická third-person perspektiva, v níž je kamera umístěna těsně za směrovkou, a dva kokpitové výhledy ve first-person. Navrch tu máte možnost zoomu směrem k jakémukoliv objektu, kde pracovník od Core cvičně předvedl fantastické přiblížení na jednoho vojáka a pomocí vulkánu mu odstřelil helmu.

Thunderhawk: Operation Phoenix

Thunderhawk se sestává ze singleplayerových režimů Arcade a Campaign a multiplayerového módu Cooperative, který – jak již název napovídá – vypadá velice slibně. Slibné je též grafické zpracování a rozličné speciální efekty, namátkou uvedu alespoň tradiční ohnivé výbuchy a kouř. Tvůrci tu významně zohlednili běh času, takže si užijete východu slunce, běhu slunečního kotouče po obloze, příchodu soumraku a posléze i noci. Do toho podnební vlivy jako déšť, sníh, mlha či dokonce písečné bouře. Zajímavostí může být dopad vašich počinů na ráz okolní scenérie, která prý bude dobře zohledňovat případné poškození. K tomu se váže i dost neuvěřitelný variabilní stupeň poškození vozidel a ostatních pozemních objektů jako budov apod. Přičemž vysoký stupeň detailu má zajišťovat cca 2000 polygonů na jeden dopravní prostředek. Různorodá a členitá krajina je takovým bonbónkem nakonec – vlastně představení ještě ani nezačalo, takže si zapište do kalendáře říjen tohoto roku a konzoli PS2. A pokud je vám zdejších obrázků málo, zkuste nahlédnout do naší .

Thunderhawk: Operation Phoenix Thunderhawk: Operation Phoenix Thunderhawk: Operation Phoenix

Thunderhawk: Operation Phoenix Thunderhawk: Operation Phoenix Thunderhawk: Operation Phoenix


Témata: Raketa, Terorismus, Vlak, Xbox