Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Top Spin 3 - nejlepší tenisová hra na trhu

  0:03aktualizováno  0:03
Nejnovější díl oblíbené tenisové série Top Spin je zpátky a je větší, rychlejší, barevnějí a zábavnější, než kdy předtím.
85

Top Spin 3

Platforma: Xbox360
Výrobce: 2K Sports

  • .Inovované ovládání blíže realitě
  • .Skvělá hratelnost (s kamarádem téměř nekonečná)
  • .Brilantní animace pohybů hráčů
  • .Příjemné detaily a maličkosti
  • .Minimum grafických inovací
  • .Komplikované ovládání (pro někoho)
  • .Málo současných tenisových hvězd

Pro fanoušky série a milovníky tenisových simulátorů povinná koupě. Pro všechny ostatní důvod, proč začít trénovat. Lepší a hratelnější tenis totiž na trhu nenajdete.

Herní karta

Top Spin 3 Xbox360

Tenisové simulace od pradávna patřily Top Spin 3 Xbox360mezi nejoblíbenější herní sporty a poslední dobou se množí jako houby po dešti. Ať už se jedná o realistický simulátor Top Spin, arkádovou zábavu Virtua Tenis či nespočet dalších, které se vážně brát ani nechtějí a nabízejí nám například zápasy Maria, Zeldy a dalších oblíbených hrdinů, u kterých se namácháte Wii ovladačem až až, hráči je zbožňují. Top Spin pak lze považovat za ten nejrealističtější tenis, jaký si můžeme zahrát.

Top Spin 3 nabízí spoustu změn a vylepšení, díky kterým má pozici krále tenisu na dosah.

Tvůrci z 2K Sports sporty umějí, ať už se jedná o sérii NHL, NBA či právě tenis. Top Spin pak byl ve své době vrcholem, s nímž měl co dělat i očekávaný druhý díl. Tím se ale vývojáři nenechali zastrašit, a proto nyní můžeme být svědky třetího dílu, který přifrčel na konzole nové generace a nabízí spoustu změn a vylepšení, díky kterým má pozici krále tenisu na dosah.

ZaTop Spin 3 Xbox360čneme tedy jako správní zelenáči tenisovou školou, bez které v novém dílu prakticky nemáte šanci. Ovládání totiž bylo drasticky překopáno a jediné, co nám z minulého dílu zbylo, jsou druhy úderů, které naštěstí zůstaly na svých „domácích“ klávesách. Pořád tu tak máte úder na jistotu, drop shot, slice shot a lob. Samotný úder se však provádí nově pustěním tlačítka, nikoli jeho držením. V praxi to vypadá tak, že tlačítko s příslušným úderem zmáčknete, a když potřebujete do míčku udeřit, tak ho pustíte. Je to nezvyklé a bude trvat, než se vám ovládání dostane do krve, samotné pojetí je ale mnohem realističnější a odkazuje na to, že má úder také dvě části - nápřah a úder. Proto držení a puštění tlačítka.

Ostatní ovládací prvky už jsou téměř totožné, jen kraťas se tentokrát nedělá krkolomně s použitím pravé spouště u ovladače, ale stejným tlačítkem, jako lob. S tím rozdílem, že zatáhnete analogovou páčku k sobě (zatímco u lobu od sebe). Je to intuitivní a především to dává smysl. Pravá a levá spoušť slouží k vykouzlení mocných a přesných úderů, proti kterým nemá soupeř moc šancí. Stejně jako v minulém dílu chce ale jejich zvládnutí notnou dávku tréninkuTop Spin 3 Xbox360 a správného načasování. Nepočítejte tedy s tím, že budete vymetat rohy hned na začátku.

Novinkou je pak skutečnost, že již žádný z úderů není vyloženě "bezpečný" a i standardní úder může skončit v síti, případně v autu. Nyní totiž jde o to, v jaké pozici míček trefíte a kolik času jste měli na uskutečnění úderu. Musíte tak sledovat, kam míček letí, jaký má odskok a razanci, a tomu přizpůsobit druh úderu a načasovat puštění tlačítka. Zní to komplikovaně, ale díky tomu žádný zápas nevypadá stejně, a hra tak nikdy neupadá do stereotypu. Již žádné držení úderu a čekání na soupeřovu chybu. Musíte neustále hrát a přemýšlet. A to je, oč v tenisu běží.

V tenisové škole Top Spinu se tak naučíte naprosto vše, co budete ke hraní potřebovat a rozhodně se jí budete muset účastnit nezávisle na tom, jestli jste hráli některý z předešlých dílů. Nemusíte se však bát, že by se to zvrhlo v nudnou rutinu „kdy už konečně půjdu hrát.“ Škola je zábavná, dělená do množství kategorií a především nepovinná (Marie Terezie utře) .

VIDEO

HnTop Spin 3 Xbox360ed po nastudování úderů se zajisté vrhnete na Kariéru, která je tu hlavním herním módem. Předtím si ale vytvoříte svého avatara, se kterým pak budete potit hektolitry na kurtech. Editor postavy je v mnohém podobný druhému dílu, vyberete si tak kromě pohlaví i způsob servisu, úderů a hekání při obzvlášť náročných výměnách. Jde však více do hloubky a především funkce Sculpt je naprosto párádní vychytávkou. Díky ní totiž můžete ohýbat téměř libovolnou kost a sval v obličeji postavy a tím ho přiblížit obrazu svému. Bohužel to však není tak jednoduché, jelikož základních modelů je zatraceně málo. Na sportovní hru to ale bohatě stačí.

Samotná kariéra je tu pak dost přímočará. Postupně dostáváte úkoly (např. být mezi prvními třemi v první sezóně, vyhrát x zápasů atd.) a jediná svobodná volba je výběr mezi Lehkým a Těžkým turnajem. Pro začátečníka jsou ale Těžké turnaje tuhým oříškem, a tak vám nezbývá než zalézt na zapadlé kurty středních škol, potemnělých tělocvičen a osamocených hřišť uprostřed města, kde můžete pilovat své schopnosti se stejnými amatéry, jako jste vy.

Překvapující je absence jakéhokoli tréninku v Top Spin 3 Xbox360kariéře. Jediné místo, odkud dostáváte body pro svého tenistu, jsou tak samotné turnaje a zápasy. Není pak třeba připomínat, že jsou těžší turnaje ohodnoceny mnohem lépe, takže vás to nutí neustále zkoušet své umění proti podstatně lepším hráčům. Získané body pak uplatníte ve stromu dovedností, kde najdete všechny podstatné křivky. Zlepšujete se tak v síle, rychlosti, výdrži, servisech, returnech, forehandu, backhandu a mnoha dalších schopnostech.

Z vyhraných zápasů také dostáváte peníze, které můžete utrácet ve značkových obchodech. Svého zelenáče tak ohodíte třeba tričkem od Nike, šortkami Adidas a do rukou mu šoupnete raketu Wilson. Nic z toho vám na hře nepřidá, je to ale příjemné zpestření.

Ani kariéra však není věčná, a tak se začnete poohlížet, co vám hra může nabídnout dále. Jistě uznáte, že jsou podobné hry nejlepší ve dvou s kamarádem, aby bylo komu ukazovat nově naučené frajeřinky. Na to je tu Exhibice pro dva Top Spin 3 Xbox360a čtyři hráče. Vyberete si hráče, kurty, nastavíte čas a pravidla a hurá rozdávat smeče.

Top Spin 3 nabízí téměř 40 světových hráčů, mezi kterými nechybí Roger Federer, Maruška Šarapová, Justine Henin, Andy Roddick či Tomáš Berdych a všichni jsou dost podobní svým reálným předlohám (někteří více, někteří méně). Od posledně dost nových hráčů přibylo, několik jich ale také opustilo kurt. Jako bonus pak hra nabízí i tenisové legendy jako například Borise Beckera. Ač je ale seznam dost bohatý, chybělo mi dost hráčů, kteří si zahrnutí do hry zasloužili mnohem více, než mnozí přítomní. Rád bych si zahrál za Djokovice, Nadala či Safina, ti tu však chybí (Nadal je ale jako bonus v PS3 verzi). Doufejme, že se páni vývojáři do příště polepší a nabídnou nové hráče alespoň jako stažitelný obsah.

Mezi další herní módy patří Turnaj, kde si vyberete jednoho ze světových hráčů a zkusíte se propinkat do finále US Open, Roland Garros a dalších známých turnajů. Mezi jasné favority však patří dozajista multiplayer přes Xbox Live. Zde se můžete pochlubit svojí vytvořenou postavou, nebo se pustit do soutěžení s jednou z hvězd. Protihráč se v komunitě fanoušků najde téměř vždy a pocit, že jste právě oškubali nějakého Japonce 6:0 6:0, je k nezaplacení.

Ochutnávka ze seznamu hráčů
Mario Ancic
Tomáš Berdych
James Blake
Roger Federer
Tommy Haas
Justine Henin
Svetlana Kuznetsova
Amelie Mauresmo
Gael Monfils
Andy Murray
David Nalbandian
Mark Philippoussis
Andy Roddick
Maria Sharapova
Nicole Vaidisova
Caroline Wozniacki
Boris Becker
Bjorn Borg
Monica Seles

Audiovizuální zpracování je ucházející, i Top Spin 3 Xbox360když jsem od nového dílu čekal podstatně větší nadílku. Postavy a oblečení vypadají zase o kus reálněji, vlasy vlají, hladké kurty se lesknou a vůbec je cítit velký pokrok v menších detailech. Větší změny v podobě vysoce detailních textur či fotorealistických tváří však nečekejte.

Milou novinkou je "Měřič únavy". Před každým podáním se vedle jména objeví malé okénko se srdečním tepem. Ten se během zápasu zrychluje a červená v závislosti na tom, jak akčně a dlouho hrajete. Po chvíli tak hráčům začne červenat obličej, nabíhají žíly na rukou, čelo se orosí a na tričku začnou prosakovat skvrny od potu. Hra se taktéž viditelně zpomalí, vaše údery ztratí na razanci a přesnosti, a tak je ve vašem zájmu těžkého protivníka co nejrychlejí dorazit. Je fajn, že autoři nezůstali pouze u vizuálních postřehů a únava má velký dopad i na hru samotnou.

Animace jsou pak naprosto brilantní a zatím jsem nezažil hru, ve které by se postavy pohybovaly s takovou přirozeností.

Kurty jsou dost různorodé a opět tu najdeme známá hřiště po celém světě, stejně Top Spin 3 Xbox360jako menší kurty v případě lehčích turnajů. Diváci pak čile reagují na dění na dvorci, pokřikují, dokáží vás odměnit potleskem za zvlášť vypečený úder či výměnu a občas se vám i vysmějou. Na psychiku hráčů to však nemá valný vliv, ačkoli by po předvedení měřiče únavy mohlo. Inu, člověk nemůže chtít všechno.

Animace jsou ale naprosto brilantní a zatím jsem neviděl hru, kde by se postavy pohybovaly s takovou přirozeností. Úder navazuje na úder, hráč při běhu přenáší váhu z jedné nohy na druhou v závislosti na letícím míčku a při dobíhání obtížných úderů je skutečně cítit váha těla, což v předchozích dílu nebylo moc citelné.

Milé animace jako hráči připravující se na zápas, oslava vyhraných míčků či potřesení rukou po zápase jsou samozřejmostí. Vývojáři i vyslyšeli přání mnohých a vrátili do hry možnost opakovaného záběru každé výměny. Především ve zpomalených záběrech je naplno vidět kvalita animací a během opakovačky můžete navíc vytřít s kamarádem podlahu, jak jste ho hezky tím míčkem nastřelili :-) .

Zvuková stránka je na tenis dostačující. DiváciTop Spin 3 Xbox360 pokřikují, hráči hekají a sudí nadává na počasí. No dobře, on to samozřejmě nedělá, ale posuzuje s přehledem a občas diváky i uklidní, když je na ochozech příliš rušno. Soundtrack pak hezky sedne náladě hry, když vám do menu pustí oddychovky, při kterých je nakupování jedna radost.

Top Spin 3 je důstojným nástupcem svého staršího bratříčka a nejlepším tenisem, který můžete v dnešní době na trhu nalézt. Můžete ho proklínat za těžkopádné ovládání nebo vynášet do nebes za intuitivní přiblížení realitě. Jedinou větší výtku bych směřoval k menšímu pokroku v oblasti grafiky, ale to už si opravdu vymýšlím. Pokud hledáte simulaci tenisu, pak jste tu správně. Pokud si ale nechcete zbytečně lámat prsty v tréninku, zavítejte do arkádových vod. Game, Set, Match!

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

84 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 485 čtenářůNejčtenější

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Uncharted: The Lost Legacy
RECENZE: Uncharted Lost Legacy je dámská jízda ve velkém stylu

Voda je mokrá, drogy špatné a Uncharted je jednou z nejlepších her vůbec. Nic se na tom nemění ani v novém přídavku Lost Legacy, kde ikonického Nathana Drakea...  celý článek

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech, slibuje populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Black Mirror Remake
Česká adventura Posel Smrti se dočká remaku. Budou ho dělat Němci

Jedna z nejlepších českých her vůbec se po 14 letech od vydání dočká kompletního přepracování. Nepracují na něm však původní autoři a od originálu se má lišit...  celý článek

Další z rubriky

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Strafe
RECENZE: Střílečka Strafe vám spočítá, kolik krve jste prolili

Současná doba přeje odvážným experimentům. Strafe se možná na první pohled jako jeden takový netváří, ale pod maskou retro akční hry se skrývá nečekaná...  celý článek

Sniper: Ghost Warrior 3
RECENZE: Sniper: Ghost Warrior 3 se příliš veze na vlně zájmu

Série Sniper: Ghost Warrior se vždy řadila spíše mezi ty, od kterých se toho očekávalo méně. Mezi vydáním druhého dílu a tím současným však uběhly čtyři roky a...  celý článek

Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám
Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám

Jak se jiné ženy postavily k nevěře a co jim pomohlo.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.